Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z póź. zm.), Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosków Strony z dnia... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych bez podpisu jednej ze stron czynności cywilnoprawnej oraz możliwości zapłaty podatku w wysokości 50%,
uznaje stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że zawarła w dniu... umowę przelewu wierzytelności z E...S.A. Przedmiotem umowy przelewu wierzytelności była wierzytelność wraz z ustawowymi odsetkami z tytułu nieterminowej zapłaty, wynikająca z faktury VAT za energię cieplną, przysługująca od Szpitala. Łączna wartość wierzytelności na dzień podpisania umowy wynosiła.... zł.
Spółka w złożonym wniosku poinformowała, iż E... S.A. odmówiła podpisania deklaracji i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych stojąc na stanowisku, że czynność związana z umową przelewu wierzytelności nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Natomiast zdaniem Wnioskodawcy czynność przelewu wierzytelności w trybie art. 509 i następnych Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z poźn. zm. )
podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a co za tym idzie konieczne jest złożenie deklaracji PCC-1 i zapłata podatku.
W przypadku Spółki przelew wierzytelności przysługujących na rzecz Szpitala nastąpił na podstawie umowy sprzedaży tych wierzytelności i w ten sposób powyższy dłużnik zbywcy stał się dłużnikiem nabywcy wierzytelności. Zgodnie zaś z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) podatkowi wymienionemu w tej ustawie podlega, między innymi, sprzedaż i zamiana praw majątkowych.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że opodatkowując dokonaną czynność cywilnoprawną podatkiem od czynności cywilnoprawnych strony czynności cywilnoprawnych, jako podatnicy winni złożyć deklaracje w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.
W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy
są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Z treści wskazanego przepisu wynika, że to podatnicy powinni wypełnić deklarację i wpłacić podatek. Brak podpisów powoduje, iż deklaracja nie jest w całości wypełniona.
W przypadku gdy jedna ze stron czynności cywilnoprawnej nie będzie mogła uzyskać podpisudrugiej strony, powinna złożyć deklarację bez tego podpisu. Urząd właściwy miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych dla przedmiotowej czynności, określony w art. 12 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy w ramach czynności sprawdzających, określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), wezwie drugą stronę czynności cywilnoprawnej do usunięcia nieprawidłowości w deklaracji.
Odnosząc się natomiast do możliwości zapłaty jedynie 50% kwoty należnego podatku, należy stwierdzić, że możliwości takiej nie przewidują przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jedynie przepis art. 7 ust. 4 tej ustawy wskazuje, iż stawkę podatku obniża się o 50% jeżeli jedna ze stron czynności jest zwolniona od podatku. W przypadku Spółek, podatników podatku od towarów i usług, takie zwolnienie nie przysługuje.
W umowie przelewu wierzytelności strony ustaliły, iż w przypadku wystąpienia obowiązku opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych koszt podatku ponoszą strony po połowie.
W myśl art. 4 pkt 1 w/w ustawy obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach czynności cywilnoprawnych.
Z powyższego wynika więc, że podatek powinien zostać opłacony w całości przez strony czynności bez względu na ustalenia zawarte w umowie. W przypadku wpłaty przez Spółkę kwoty do wysokości 50% podatku należnego, w
stosunku do pozostałej kwoty strony tej czynności będą nadal odpowiedzialne solidarnie.
Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja
podatkowa.
Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.
W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532).