Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wspólnicy spółki X, zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku z dnia 16 maja 2005 r., podjęli uchwałę upoważniającą Zarząd do dokonania przewidzianych prawem czynności związanych z przekształceniem spółki kapitałowej X w spółkę jawną. Zgodnie z założeniami przekształcenia majątek spółki po przekształceniu nie zwiększy się, kapitał zakładowy nie zostanie podwyższony, a obecni udziałowcy zachowają w spółce przekształconej swe udziały w ilości i wartości nie zmienionej.
Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy zauważa co następuje.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005 r., nr 41, poz. 399), w tym także szczegółowo określone w art. 1 ust. 3 przedmiotowej ustawy przypadki zmiany umowy spółki. W związku z tym na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy o podatku od czynnościcywilnoprawnych za zmianę umowy spółki podlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych uważa się przekształcenie spółki, jeżeli jego wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego.
Z uwagi na powyższe przekształcenie spółki, którego wynikiem nie jest podwyższenie majątku spółki lub zwiększenie kapitału zakładowego spółki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie zostało ujęte w katalogu czynności cywilnoprawnych objętych przepisem art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005 r., nr 41, poz. 399).
Organ podatkowy udzielając przedmiotowej interpretacji oparł się na przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i nie oceniał załączonych do wniosku dokumentów.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej
dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.