Sprzedaż zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego będzie podlegała opod... - Interpretacja - 0111-KDIB4.4014.338.2017.2.MD

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2017, sygn. 0111-KDIB4.4014.338.2017.2.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Sprzedaż zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z wyłączeniem od podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) &− Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 14 października 2017 r. (data wpływu 17 października 2017 r.), uzupełnionym 4 grudnia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa &− jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2017 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa.

Wniosek uzupełniono 4 grudnia 2017 r.

We wniosku złożonym przez:

-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

Pana A. Z. (Sprzedający);

-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

Panią M. K. (Nabywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy dwóch Zainteresowanych, którzy będą stronami umowy sprzedaży majątku składającego się na Elektrownię Wodną P..

Pan A. Z. (Zainteresowany będący stroną postępowania) prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą pod firmą: Elektrownia Wodna P A. Z. zwaną dalej Elektrownią Wodną i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż energii elektrycznej. Podatek dochodowy ustalany w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, rozliczany jest według stawki liniowej. W związku z planowanym zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej, Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza sprzedać składniki majątku związane z Elektrownią. Sprzedaż ta ma być zrealizowana przed likwidacją działalności.

Pani M. K. (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania), na dzień sporządzania przedmiotowego wniosku jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności, która zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo ze statusem czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności ma być produkcja i sprzedaż energii elektrycznej z wykorzystaniem majątku zakupionego od Zainteresowanego będącego stroną postępowania.

Na okoliczność powyższą, strony umowy zawarły w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży. W umowie tej Zainteresowany będący stroną postępowania zobowiązał się sprzedać prawo własności działki wraz z zespołem składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej Elektrowni Wodnej. Zainteresowana niebędąca stroną postępowania zobowiązała się kupić to przedsiębiorstwo w celu prowadzenia kontynuowania działalności Elektrowni Wodnej.

W umowie określono, że w skład sprzedawanego przedsiębiorstwa Elektrownia Wodna mają wchodzić:

  • prawo własności działki wraz z usytuowanymi na niej budynkami dostosowanymi do prowadzenia działalności w zakresie obsługi elektrowni wodnej oraz urządzeniami infrastruktury technicznej służącymi do wytwarzania, przesyłania, magazynowania i dystrybucji energii elektrycznej,
  • ruchomości stanowiące wyposażenie elektrowni wodnej,
  • nazwa przedsiębiorstwa,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę i umowy zlecenia,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej,
  • dokumentacja modernizacyjna,
  • pozwolenie wodnoprawne,
  • umowa dzierżawy jazu,
  • umowa o przyłączenie do sieci energetycznej,
  • umowa związana ze sprzedażą produkowanej energii,
  • umowa o świadczenie usług brokerskich w obrocie prawami majątkowymi do świadectw pochodzenia,
  • dokumentacja dotycząca rozbudowy elektrowni wodnej,
  • dokumentacja techniczno-ruchowa obiektów,
  • instrukcja i księgi kontroli obiektu,
  • wierzytelności.

Przedmiot sprzedaży stanowi w pełni sprawną i funkcjonującą Elektrownię Wodną zlokalizowaną na rzece, zbudowaną z własnych środków, z rozpoczętą i niezakończoną jej modernizacją.

W umowie przedwstępnej Nabywca oświadczył, że nabywa zorganizowane przedsiębiorstwo w celu kontynuacji przedsiębiorstwa Elektrownia Wodna i dalszego jego rozwoju.

Według treści umowy Nabywca zobowiązany został do:

  • wystąpienia do URE o promesę koncesji na sprzedaż energii elektrycznej,
  • wystąpienia o wydanie decyzji pozwolenia wodnoprawnego,
  • wystąpienia o decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę przepławki,
  • wystąpienia o uzyskanie zgody na cesję umowy dzierżawy jazu.

Przed zawarciem umowy właściwej przenoszącej własność ww. składników przedsiębiorstwa Nabywca zarejestruje działalność gospodarczą, by następnie w umowie przyrzeczonej wystąpić w charakterze podmiotu gospodarczego będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Oznacza to, że planowana sprzedaż nastąpi na rzecz Zainteresowanej niebędącej stroną postępowania prowadzącej jednoosobowo działalność gospodarczą i rozliczającą się z podatku od towarów i usług. Składniki majątku po zakupie zostaną wprowadzone do odpowiednich ewidencji prowadzonej działalności.

Obecnie z działalności zostały wycofane składniki majątku, które nie są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.

Dotyczy to:

  • prawa wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanego,
  • dwóch samochodów osobowych,
  • notebooka.

Prawo wieczystego użytkowania gruntu zostało zakupione w lutym 2017 r. i nie jest ono wykorzystywane w prowadzonej działalności. Po wycofaniu ww. składników, działalność Elektrowni w zakresie produkcji i sprzedaży energii jest nadal prowadzona.

Przedmiotem sprzedaży zostaną objęte również wierzytelności (należności i zobowiązania), które będą wymagalne na dzień zawarcia umowy właściwej przenoszącej własność ww. składników majątku. Przy czym, przeniesienie zobowiązań zależne będzie od uzyskania zgody wierzycieli. Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych zostaną wyłączone spod sprzedaży.

Obecnie Elektrownia zatrudnia dwie osoby na umowę o pracę i jedną na umowę zlecenie. Jeden pracownik zamierza przed sprzedażą rozwiązać umowę o pracę, natomiast drugi zostanie przejęty przez Nabywcę na mocy art. 231 Kodeksu pracy. Nabywca stanie się stroną umowy o pracę, tj. pracodawcą oraz umowy zlecenia, tj. zleceniodawcą.

Nabywca zamierza kontynuować działalność Sprzedawcy, na co wskazuje charakter zbywanych składników wymienionych w umowie przedwstępnej, jak również podjęte przez Nabywcę działania w zakresie cesji praw do umów cywilnoprawnych. Kontynuowanie działalności przez Nabywcę będzie możliwe zarówno z punktu widzenia organizacyjnego, technicznego jak i funkcjonalnego. Po stronie Sprzedawcy nie zostaną żadne składniki majątku, działalność gospodarcza zostanie zlikwidowana i wyrejestrowana.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana transakcja sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Mając na uwadze przedmiot niniejszej interpretacji, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, Organ poniżej przywołał stanowisko Zainteresowanych odnoszące się tylko do podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli do pytania oznaczonego we wniosku nr 2.

Zdaniem Zainteresowanych, planowana transakcja sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 pkt 1 lit. a), gdyż jako wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie może korzystać z wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży. W myśl art. 1 ust. 4 pkt 1 czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, jeżeli przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei art. 2 pkt 4 lit. a) ww. ustawy wskazuje, że nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Z powyższego wynika, że opodatkowanie bądź wyłączenie spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych uzależnione jest od potraktowania czynności na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie będzie pozytywna, to wówczas przedmiotowa sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przypadku negatywnej odpowiedzi, sprzedaż będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ocenie Zainteresowanych należałoby uznać, że skoro planowany przedmiot sprzedaży stanowi przedsiębiorstwo w rozumie ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym został wyłączony spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, Zainteresowani stoją na stanowisku, że planowana umowa sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż jako wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie może korzystać z wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. a) cyt. ustawy.

Na potwierdzenie stanowiska Zainteresowani przywołali interpretacje indywidualne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży przedsiębiorstwa (pyt. nr 2). W zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.656.2017.1.ASZ.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Przy czym w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza sprzedać składniki majątku związane z Elektrownią Wodną. Zainteresowana niebędąca stroną postępowania zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo ze statusem czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności ma być produkcja i sprzedaż energii elektrycznej z wykorzystaniem majątku zakupionego od Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Na okoliczność powyższą, strony umowy zawarły w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży. W umowie tej Zainteresowany będący stroną postępowania zobowiązał się sprzedać prawo własności działki wraz z zespołem składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej Elektrowni Wodnej. Zainteresowana niebędąca stroną postępowania zobowiązała się kupić to przedsiębiorstwo w celu prowadzenia kontynuowania działalności Elektrowni Wodnej. Przedmiot sprzedaży stanowi w pełni sprawną i funkcjonującą Elektrownię Wodną zlokalizowaną na rzece, zbudowaną z własnych środków, z rozpoczętą i niezakończoną jej modernizacją.

Nabywca zamierza kontynuować działalność Sprzedawcy, na co wskazuje charakter zbywanych składników wymienionych w umowie przedwstępnej, jak również podjęte przez Nabywcę działania w zakresie cesji praw do umów cywilnoprawnych. Kontynuowanie działalności przez Nabywcę będzie możliwe zarówno z punktu widzenia organizacyjnego, technicznego jak i funkcjonalnego. Po stronie Sprzedawcy nie zostaną żadne składniki majątku, działalność gospodarcza zostanie zlikwidowana i wyrejestrowana.

W interpretacji indywidualnej z dnia 15 grudnia 2017 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.656.2017.1.ASZ w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

(...) w analizowanym przypadku mający być przedmiotem sprzedaży majątek Wnioskodawcy będzie stanowił przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego. Z opisu sprawy wynika bowiem, że przedmiotem sprzedaży będzie zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W świetle przywołanych wyżej przepisów prawa należy stwierdzić, że planowana sprzedaż będzie czynnością wyłączoną spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

W związku z powyższym, skoro przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej