Temat interpretacji
Wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej, które nastąpi w wyniku przeniesienia na jego rzecz części majątku Spółki obejmującej Działalność Nieruchomościową w następstwie planowanego podziału nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 29 września 2017 r. (data wpływu 9 października 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2017 r. (data nadania 22 listopada 2017 r., data wpływu 29 listopada 2017 r.) na wezwanie tut. Organu znak: 0114-KDIP2-1.4010.282.2017.1.JF, 0114-KDIP1-1.4012.547.1017.1.RR, 0114-KDIP3-2.4014.116.2017.1.JG1 z dnia 16 listopada 2017 r. (data doręczenia 16 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Grupa A., w której skład wchodzi spółka dominująca A. S.A. oraz jej spółki zależne i spółki powiązane, jest międzynarodowym koncernem wydawniczym. Publikuje przede wszystkim dzienniki oraz magazyny, posiadając w swoim portfolio ponad 100 tytułów w Polsce oraz państwach azjatyckich, takich jak m.in. Chiny, Indonezja, Singapur, Tajlandia.
A. Polska S.A. (dalej: Spółka) jest spółką prawa polskiego, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy CIT, jak również jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Jedynym akcjonariuszem Spółki jest A. S.A. z siedzibą w Lozannie w Szwajcarii (dalej: Akcjonariusz).
O. Sp. z o.o. (dalej: Spółka przejmująca) jest spółką prawa polskiego, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oraz czynnym podatnikiem VAT. Jedynym udziałowcem Spółki przejmującej jest Akcjonariusz.
Spółka, Akcjonariusz i Spółka przejmująca dalej łącznie jako: Wnioskodawcy.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zajmuje się m.in. wydawaniem magazynów i portali internetowych kobiecych, czasopism o charakterze rodzinnym, poradnikowym oraz książek.
Obecnie Spółka wydaje ponad 20 tytułów prasowych składających się na pięć platform:
- magazyny life stylowe,
- poradniki,
- magazyny parentingowe,
- magazyn o zdrowym stylu życia,
- magazyny true story.
Ponadto, Spółka jest właścicielem budynku, którego znacząca większość powierzchni jest obecnie wykorzystywana przez Spółkę na własne cele (związane z prowadzeniem w/w działalności wydawniczej), a reszta powierzchni jest wynajmowana na rzecz podmiotów zależnych Spółki.
Struktura organizacyjna Grupy A. w Europie zakłada - obok działalności wydawniczej -funkcjonowanie odrębnych podmiotów prowadzących działalność w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości. W związku z tym, Spółka rozważa reorganizację mającą na celu dostosowanie działalności Spółki do przyjętego w ramach grupy modelu biznesowego poprzez wyodrębnienie działalności wydawniczej oraz działalności w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości. Ponadto, zgodnie z przyjętą przez Spółkę strategią biznesową, planowane jest rozszerzanie i rozwój działalności w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości.
W związku z powyższym, w celu realizacji opisanej strategii reorganizacyjnej, Zarząd Spółki podjął uchwałę w zakresie wydzielenia dwóch odrębnych struktur - zespołów składników materialnych i niematerialnych przypisanych odpowiednio do działalności wydawniczej (dalej: Działalność Wydawnicza) oraz działalności w zakresie zarządzania i wynajmu nieruchomości (dalej: Działalność Nieruchomościowa).
Uchwała Zarządu Spółki określa w szczególności:
- decyzję o wyodrębnieniu w ramach struktury organizacyjnej Spółki Działalności Nieruchomościowej,
- przedmiot Działalności Nieruchomościowej,
- przypisanie do Działalności Nieruchomościowej pracownika wykonującego zadania ściśle związane z tą działalnością,
- przypisanie składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) służących realizacji zadań gospodarczych, w tym środki trwałe (budynek), wartości niematerialne i prawne (prawo wieczystego użytkowania gruntu), jak również składniki majątku ruchomego, takie jak np. komputery, wyposażenie recepcji.
Ponadto, ewidencja rachunkowa Spółki umożliwia zidentyfikowanie oraz przypisanie do Działalności Wydawniczej oraz Działalności Nieruchomościowej przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań pozostających w związku z Działalnością Wydawniczą oraz Działalnością Nieruchomościową.
W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawców, zarówno zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działalności Wydawniczej, jak również zespół składników majątkowych i niemajątkowych wchodzących w skład Działalności Nieruchomościowej może stanowić pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze, tj. w przypadku ewentualnego rozdzielenia Działalności Wydawniczej i Działalności Nieruchomościowej, Spółka i Spółka przejmująca bez konieczności podejmowania dodatkowych działań będą mogły kontynuować działalność prowadzoną w ramach odpowiednio Działalności Wydawniczej i Działalności Nieruchomościowej.
Obecnie, w celu dalszej implementacji przyjętej strategii dostosowania działalności Spółki do przyjętego w ramach Grupy A modelu biznesowego rozważane jest przeprowadzenie prawnego podziału Spółki, w oparciu o regulację art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030; dalej: KSH) poprzez przeniesienie części majątku Spółki obejmującej Działalność Nieruchomościową na Spółkę przejmującą - tzw. podział przez wydzielenie. W wyniku przedmiotowego podziału, Akcjonariusz otrzyma udziały Spółki przejmującej.
W konsekwencji powyższego, Spółka nie przestanie istnieć, będzie kontynuować działalność w zakresie Działalności Wydawniczej, a nastąpi jedynie przeniesienie części majątku Spółki związanego z Działalnością Nieruchomościową na inny podmiot (Spółka przejmująca). W rezultacie transferu części przedsiębiorstwa Spółki, w wyniku podziału przez wydzielenie, dojdzie do przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy ze Spółki na Spółkę przejmującą.
Co istotne, po dokonaniu podziału przez wydzielenie, Spółka przejmująca zawrze ze Spółką umowę najmu powierzchni biurowej. Ponadto, w związku z przeniesieniem Działalności Nieruchomościowej, na Spółkę przejmującą przejdą wszelkie prawa i obowiązki z tytułu umów najmu zawartych dotychczas przez Spółkę z podmiotami zależnymi od Spółki. Oznacza to, że już od dnia podziału powierzchnia biurowa budynku będzie wynajęta. Na Spółkę przejmującą przejdą także wszelkie prawa i obowiązki z tytułu umów mających istotne znaczenie w kontekście korzystania z budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, takie jak np. umowy o dostawę energii elektrycznej, gazu, wody, Internetu, usług telekomunikacyjnych, odbioru ścieków i nieczystości, dezynsekcji, monitoringu przeciwpożarowego, ochrony, a także umowa o usługi konserwacji budynku.
W konsekwencji, na skutek podziału, zarówno Spółka, jak i Spółka przejmująca, w oparciu o posiadane aktywa, personel i zawarte umowy będą mogły samodzielnie kontynuować wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie odpowiednio Działalności Wydawniczej oraz Działalności Nieruchomościowej.
Mając na uwadze, że w opisanym zdarzeniu przyszłym - tj. w sytuacji podziału Spółki i przeniesienia Działalności Nieruchomościowej na rzecz Spółki Przejmującej - uczestniczyć będą Spółka, Spółka Przejmująca i Akcjonariusz oraz biorąc pod uwagę fakt, że zdarzenie to wywoływać może konsekwencje podatkowe dla każdego z tych podmiotów, podjęto decyzję o złożeniu wspólnego wniosku o interpretację indywidualną. Z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego występują wspólnie Wnioskodawca, Spółka Przejmująca i Akcjonariusz.
Pismem z dnia 16 listopada 2017 r. znak: 0114-KDIP2-1.4010.282.2017.1.JF, 0114-KDIP1-1.4012.547.1017.1.RR, 0114-KDIP3-2.4014.116.2017.1.JG1 wezwano Zainteresowanych do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania poprzez przedłożenie oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów obcojęzycznych wraz z klauzulą apostille oraz ich tłumaczeń na język polski przez tłumacza przysięgłego, z których to dokumentów wynika sposób reprezentacji zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, tj. spółki A Group S.A. w zakresie oświadczeń woli i podpisywania dokumentów.
Wnioskodawca w terminie przedłożył brakujące dokumenty.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy opisana w zdarzeniu przyszłym Działalność Nieruchomościową, która zostanie wydzielona z majątku Spółki na skutek podziału oraz przeniesiona na Spółkę przejmującą, a także opisana we wniosku Działalność Wydawnicza, która pozostanie w Spółce z wydzielenia majątku na skutek podziału, stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT?
Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania nr 6 i 7), w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zdaniem Zainteresowanych, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej jako spółki, która przejmie część majątku Spółki w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie, nie stanowi zmiany umowy spółki - w rozumieniu art. 1 ust. 3 w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy PCC.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) i przepis ten nie może być interpretowany rozszerzająco. W konsekwencji, wyłącznie czynności cywilnoprawne wskazane w treści w/w przepisu ustawy PCC mogą podlegać opodatkowaniu PCC. Tym samym, nie jest dopuszczalne objęcie zakresem opodatkowania PCC czynności innych niż wymienione we wspomnianym przepisie.
Zasada ta jest od lat konsekwentnie podkreślana w piśmiennictwie i stosowana w orzecznictwie. Przykładowo w wyroku z 21 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 999/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że: (...) w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych ustanawia się katalog czynności oraz zdarzeń, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - i zgodnie z utrwalonym poglądem doktryny - ma on charakter zamknięty. Z takiego charakteru tego katalogu wynika, że czynności nieobjęte jego zakresem przedmiotowym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie jest zamiarem ustawodawcy objęcie tym podatkiem innych czynności, nawet jeśli wywołują podobne skutki ekonomiczne (...) Za niedopuszczalne uznać więc należy objęcie obowiązkiem podatkowym czynności prawnych niewymienionych w analizowanym przepisie (...).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy PCC podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
- (uchylona)
- umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- umowy dożywocia,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- (uchylona)
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
- umowy depozytu nieprawidłowego,
- umowy spółki.
Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy PCC, opodatkowaniu PCC podlegają zmiany umów spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Jednocześnie, w myśl art. 1 ust. 3 ustawy PCC, w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy uważa się:
- przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
- przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
- przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
- przeniesienie na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem
członkowskim:
- rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na na terytorium państwa członkowskiego,
- siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
W świetle w/w przepisów ustawy PCC należy zauważyć, że ustawa PCC jako zmianę umowy spółki podlegającą opodatkowaniu PCC wskazuje przekształcenie oraz łączenie spółek, natomiast pomija inną kategorię czynności restrukturyzacyjnych uregulowaną przepisami ksh, tzn. podział spółki.
Zgodnie z postanowieniami art. 528 § 1 ksh, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. W art. 529 ksh wyróżniono następujące sposoby podziału spółek:
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie);
- przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek);
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki);
- przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Z powyższego wynika więc, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu PCC nie zalicza się m.in. podziału spółki przez wydzielenie, w wyniku którego do spółki przejmującej przenoszona jest część składników majątku spółki dzielonej, w związku z czym dochodzi do podwyższenia kapitału spółki przejmującej.
Należy zauważyć, że do 31 grudnia 2008 r., zgodnie z ówczesnym brzmieniem art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy PCC, za zmianę umowy spółki uważało się przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego (podkr. Wnioskodawcy). Na skutek nowelizacji ustawy PCC dokonanej ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319; dalej: ustawa nowelizująca ustawę PCC), która weszła w życie dnia 1 stycznia 2009 r., w/w przepis ustawy PCC został zmodyfikowany poprzez wykreślenie słowa podział.
Ustawa nowelizująca ustawę PCC miała na celu dostosowanie przepisów ustawy PCC w zakresie opodatkowania kapitału do obowiązującego prawa Unii Europejskiej. W nowelizacji wdrożono postanowienia Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r., s. 11; dalej: Dyrektywa).
Nowy akt wspólnotowy uprościł i uporządkował prawo Unii Europejskiej w materii opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych. Wprowadził korzystne regulacje dla spółek kapitałowych, przez ograniczenie katalogu czynności podlegających podatkowi kapitałowemu.
Wnioskodawca pragnie wskazać również na treść uzasadnienia do projektu ustawy nowelizującej ustawę PCC (Druk nr 748 Sejmu RP VI Kadencji). Zgodnie z tymże uzasadnieniem, w celu zapewnienia zgodności polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej, projekt realizuje zasadę jednokrotnego opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych, zaś jako zmiany o najistotniejszym znaczeniu wskazano:
- zawężenie katalogu czynności objętych podatkiem jako zmiana umowy spółki kapitałowej,
- wyłączenie z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie niepodlegającymi podatkowi kapitałowemu.
Dodatkowo, zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy nowelizującej ustawę PCC, projekt ten przewiduje - w art. 1 ustawy PCC - w zakresie opodatkowania spółek kapitałowych - zmiany dotyczące katalogu czynności uznawanych za zmianę umowy spółki kapitałowej dla celów opodatkowania PCC, w tym zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle dyrektywy.
W związku z powyższym, wziąwszy pod uwagę aktualne brzmienie ustawy PCC, treść ustawy nowelizującej ustawę PCC oraz uzasadnienia jej projektu, należy stwierdzić, że działanie restrukturyzacyjne polegające na podziale spółki nie stanowi zmiany umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy PCC. Tym samym, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej jako spółki, która przejmie część majątku Spółki w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie, nie stanowi zmiany umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy PCC. W konsekwencji, podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej w związku z planowanym podziałem Spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.
Powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w jednolitej linii interpretacyjnej organów podatkowych, wyrażonych m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego:
- interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 sierpnia 2010 r. sygn. IPPB2/436-214/10-2/AF;
- interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 marca 2014 r., sygn. ITPB2/436-238/13/TJ;
- interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 marca 2014 r., sygn. IPPB2/436-25/14-2/LS;
- interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 31 grudnia 2014 r., sygn. IBPBII/1/436-305/14/MZ;
- interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 września 2015 r., sygn. IPPB2/4514-304/15-2/MG;
- interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 listopada 2015 r., sygn. IBPB-2-1/4514-240/15/BD;
- interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 marca 2016 r., sygn. IBPB-2-1/4514-110/16/PM.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
- przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
- przy spółce kapitałowej podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
- przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
- przeniesienie
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa
niebędącego państwem członkowskim:
- rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
- siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 1578, ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że rozważane jest przeprowadzenie prawnego podziału Wnioskodawcy, w oparciu o regulację art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych poprzez przeniesienie części majątku Spółki obejmującej Działalność Nieruchomościową na Spółkę przejmującą - tzw. podział przez wydzielenie. W wyniku przedmiotowego podziału, Akcjonariusz otrzyma udziały Spółki przejmującej. W konsekwencji powyższego, Wnioskodawca nie przestanie istnieć, będzie kontynuować działalność w zakresie Działalności Wydawniczej, a nastąpi jedynie przeniesienie części majątku Spółki związanego z Działalnością Nieruchomościową na inny podmiot (Spółka przejmująca). W rezultacie transferu części przedsiębiorstwa Spółki, w wyniku podziału przez wydzielenie, dojdzie do przejścia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy ze Spółki na Spółkę przejmującą. Co istotne, po dokonaniu podziału przez wydzielenie, Spółka przejmująca zawrze ze Spółką umowę najmu powierzchni biurowej. Ponadto, w związku z przeniesieniem Działalności Nieruchomościowej, na Spółkę przejmującą przejdą wszelkie prawa i obowiązki z tytułu umów najmu zawartych dotychczas przez Spółkę z podmiotami zależnymi od Spółki. Oznacza to, że już od dnia podziału powierzchnia biurowa budynku będzie wynajęta. Na Spółkę przejmującą przejdą także wszelkie prawa i obowiązki z tytułu umów mających istotne znaczenie w kontekście korzystania z budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, takie jak np. umowy o dostawę energii elektrycznej, gazu, wody, Internetu, usług telekomunikacyjnych, odbioru ścieków i nieczystości, dezynsekcji, monitoringu przeciwpożarowego, ochrony, a także umowa o usługi konserwacji budynku. W konsekwencji, na skutek podziału, zarówno Spółka, jak i Spółka przejmująca, w oparciu o posiadane aktywa, personel i zawarte umowy będą mogły samodzielnie kontynuować wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie odpowiednio Działalności Wydawniczej oraz Działalności Nieruchomościowej.
Wnioskodawca zaznaczył, że przeprowadzenie prawnego podziału Wnioskodawcy poprzez przeniesienie części majątku Spółki obejmującej Działalność Nieruchomościową na Spółkę przejmującą, będzie przeprowadzone w oparciu o regulację art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Spółki przejmującej, które nastąpi w wyniku przeniesienia na jego rzecz części majątku Spółki obejmującej Działalność Nieruchomościową w następstwie planowanego podziału nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zatem stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4 , 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej