Jaką stawkę podatkową należy zastosować przy opodatkowaniu umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej? - Interpretacja - ITPB2/436-142/12/MK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2012, sygn. ITPB2/436-142/12/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Jaką stawkę podatkową należy zastosować przy opodatkowaniu umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2012 r. (data wpływu 10 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie stawki podatkowej mającej zastosowanie przy opodatkowaniu umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie stawki podatkowej mającej zastosowanie przy opodatkowaniu umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 8 lipca 2011 r. zawarł Pan umowę zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej. Jednakże właściwy urząd skarbowy wezwał Pana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji, twierdząc, że ma do niej zastosowanie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Po analizie treści wniosku z dnia 7 sierpnia 2012 r., mając na względzie zakres kompetencji przyznanej tutejszemu organowi i treść przepisu art. 14b ustawy Ordynacji podatkowej, przyjęto, iż intencją Pana było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jaką stawkę podatkową należy zastosować przy opodatkowaniu umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej...

Zdaniem Pana, po przeanalizowaniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, do opisanej we wniosku umowy ma zastosowanie określona w art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. b) przytoczonej ustawy stawka podatkowa w wysokości 1%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Pana w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że podatkowi temu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymienione w pkt. 1 lit. a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a przy umowie sprzedaży ciąży on na kupującym (art. 4 pkt 1).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku w przypadku umowy sprzedaży:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, wynosi 2%, zaś
  2. innych praw majątkowych - 1 %.

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Zgodnie natomiast z ust. 2 ww. przepisu notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Jak wynika z zaistniałego stanu faktycznego, w dniu 8 lipca 2011 r. zawarł Pan umowę zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej. Jednakże właściwy urząd skarbowy wezwał Pana do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji, twierdząc, że do ma do niej zastosowanie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy przy tym wskazać, że na ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej składają się wszystkie przysługujące mu prawa (do prowadzenia spraw, reprezentacji, udziału w zyskach itd.), jak również obowiązki (ponoszenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki, wniesienie wkładu itp.). Ponadto nie jest możliwa samodzielna egzystencja poszczególnych elementów ogółu praw i obowiązków wspólnika, ponieważ istnieją one i mają określone znaczenie prawne tylko jako całość. Niewątpliwie więc przedmiot zawartej przez Pana umowy nosi znamiona prawa majątkowego.

Reasumując, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku w przypadku zawartej przez Pana umowy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej wynosi 1%.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 755 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy