Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że spółka mająca siedzibę na terytorium RP otrzymała pożyczkę czynności cywilnoprawnej dokonano... - Interpretacja - US35-DM/436/2/04/IS

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.02.2004, sygn. US35-DM/436/2/04/IS, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że spółka mająca siedzibę na terytorium RP otrzymała pożyczkę czynności cywilnoprawnej dokonano poza granicami RP a wydanie przedmiotu pożyczki nastąpiło w ten sposób, ze Pożyczkodawca przekazał kwotę pożyczki w całości innej firmie zagranicznej z zaznaczeniem, iz stanowi ona zapłatę za zobowiązania pożyczkobiorcy wobec tej firmy. Z powyższego wynika, że środki pieniężne pochodzące z w/w pożyczki nie wpłynęły na rachunek spółki.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy wyjaśnić, że zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwanej dalej ustawą o pcc, umowy pożyczki podlegają temu podatkowi. jednakże przepis art. 1 ust. 4 ustawy o pcc wskazuje, ze czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP,
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP.

Zatem mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny należy uznać, że dokonana czynność cywilnoprawna nie spełnia przesłanek określonych w art. 1 ust. 4 ustawy o pcc co w konsekwencji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście