Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 04-05-2004r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wyjaśnia:
Przedmiotem rozpatrywanego zapytania jest kwesta czy umowa o przejęcie długu rodzi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Spółka zamierza przekazać dług zgodnie z art. 519 § 2 pkt 1 Kodeksu Cywilnego. Umowa o przejęcie długu polega na tym, że osoba trzecia wstępuje w miejsce dłużnika, który zostaje zwolniony z długu, dochodzi ona do skutku na podstawie umowy między wierzycielem i osobą trzecią za zgodą dłużnika.
Według Spółki przedmiotem tej umowy jest dług, czyli ogół obowiązków dłużnika względem wierzyciela i umowa taka nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Organu podatkowego stanowisko Spółki jest słuszne.
Przejęcie długu to umowa, na mocy której osoba trzecia nie uczestnicząca do tej pory w stosunku zobowiązaniowym staje się dłużnikiem, zwalniając od odpowiedzialności dotychczasowego dłużnika. Zmiana ta nie ma wpływu na treść stosunku obligacyjnego łączącego wierzyciela i danego dłużnika; nie umarza przejmowanego zobowiązania i nie tworzy na jego miejsce nowego. Zmienia się tylko podmiot zobowiązany do świadczenia. Przejmujący dług wstępuje we wszystkie obowiązki dotychczasowego dłużnika z umowy lub z ustawy - to przejęcie obowiązków. Dotychczasowy dłużnik zostaje zwolniony z długu. Sukcesja następuje nie tylko w sam dług, lecz również w całość stosunku zobowiązaniowego.
Umowa przejęcia długu zawarta zgodnie z art. 519 § 2 pkt 1 Kodeksu Cywilnego, jako nie należąca do katalogu czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 86, poz. 959 ze zm.) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi podlegają oznaczone czynności cywilnoprawne. Brzmienie tego przepisu uzasadnia przy tym pogląd, że katalog w nim zawarty ma charakter zamknięty, oznacza to brak podstaw do orzekania o obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych innych, aniżeli wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.