Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 24.03.2004r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży, prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych, Urząd Skarbowy w Inowrocławiu stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (DZ.U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) informuje:
Obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, dotyczy wyłącznie czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DZ. U. z 2000r. Nr 86, poz. 959 z późniejszymi zmianami). Wśród wymienionych czynności są umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o regulacji rynku cukru (DZ. U. z 2001r. Nr 76 poz. 810 z późniejszymi zmianami) plantator buraków cukrowych otrzymuje od producenta limit produkcji cukru, a limit stanowi wartość niematerialną gospodarstwa rolnego plantatora. Z art. 8 ust. 4 w/w ustawy wynika, że przyznanie plantatorowi limitu cukru jest związane z obowiązkiem zawarcia umowy kontraktacji na buraki w wysokości odpowiadającej przyznanemu plantatorowi limitu produkcji cukru. Na podstawie § 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 marca 2002r. w sprawie szczegółowych zasad współpracy między producentami cukru i plantatorami buraków cukrowych przyznany przez producenta limit produktu cukru jest jednoznaczny z nabyciem prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych.
Art. 8 ust. 5 w/w ustawy stanowi, że limit o którym mowa wyżej może być przez plantatora zbywany w całości lub w części. Na nabywców przechodzi prawo wynikające z umowy kontraktacji odpowiednio do całości lub części limitu. Prawo to pozostaje w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego.
W obrocie społeczno-gospodarczym występują stosunki społeczne zarówno o charakterze majątkowym jak i niemajątkowym. Stosunki majątkowe to te, które mają za przedmiot interesy natury ekonomicznej. Natomiast przedmiotowe prawa majątkowe charakteryzują się tym, że posiadają wartość majątkową oraz, że mogą być przedmiotem obrotu. Podkategorią praw majątkowych są tzw. prawa na dobrach niematerialnych o charakterze majątkowym, których przedmiot stanowią dobra niematerialne jak np. umowa kontraktacji, co w przedmiotowej sprawie oznacza nabycie limitu produkcji cukru oraz praw do uprawy i dostawy buraków cukrowych.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że sprzedaż prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych jest równoznaczna z przeniesieniem własności prawa majątkowego, które zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega temu podatkowi. Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa tego prawa, stawka podatku wynosi 1%.
Stanowisko Pani, że umowa sprzedaży prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych dotyczy także sprzedaży buraków i korzysta ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych jest błędne nie znajdujące uzasadnienia w obowiązującym stanie prawnym. Jedynie czynność dotycząca sprzedaży buraków cukrowych jako płodów rolnych może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 2 pkt. 4 wymienionej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który brzmi: " Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku, "
Ponadto tutejszy Urząd Skarbowy informuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych po dokonaniu czynności należy złożyć bez wezwania organu podatkowego deklarację PCC-1 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.