Prowadzona jest działalność gospodarcza między innymi w ramach spółki jawnej a w chwili obecnej obok spółki jawnej istnieje również spółka z ogranicz... - Interpretacja - GM/436/14/2005

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. GM/436/14/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Prowadzona jest działalność gospodarcza między innymi w ramach spółki jawnej a w chwili obecnej obok spółki jawnej istnieje również spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do której ma zostać wniesiony aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej z wyłączeniem pewnej części nieruchomości. Wspólnikami spółki z o.o. są osoby fizyczne. Dodatkowo wspólnicy (małżonkowie) są udziałowcami w częściach równych w spółce jawnej.Po wniesieniu aportu małżonkowie planują zawarcie umowy małżeńskiej i podział majątku wspólnego.

Zdaniem strony podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy z dnia 09 wrzesnia 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz.399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Umowa o podział majątku wspólnego w majątkowej umowie małżeńskiej nie została wymieniona jako podlegająca temu podatkowi .

W myśl ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych - podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 wyżej cytowanej ustawy .

Czynności te zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę.

Katalog czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty i nie zostało w nim wymienione "zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej"

Zatem reasumując : zniesienie wspólności majątkowej małżeńskiej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu