Temat interpretacji
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz.959 ze zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ww. ustawy wynika, że nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo wieczystego użytkowania.
Powyższe oznacza objęcie podatkiem od czynności cywilnoprawnych - oprócz gruntów zwolnionych z podatku od towarów i usług - także ich części składowych, tj. budynków i budowli, gdyż przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są nieruchomości w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.
Do rozgraniczenia obu ustaw podatkowych stosować należy zasadę, zgodnie z którą dana czynność podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych tylko wówczas, gdy żadna z jej stron nie występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.
Tak więc transakcja, o której mowa w pytaniu, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Przepis art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia od podatku przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umów:
a) sprzedaży,
b) dożywocia,
c) o dział spadku - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
d) o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
e) darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
f) zamiany - do wysokości wartości rynkowej nieruchomości wraz z jej częściami składowymi,
g) odpłatnej renty,
pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.
W przypadku spełnienia powyższych warunków czynność cywilnoprawna, o której mowa w pytaniu, może być w podanym zakresie zwolniona od podatku od czynnosci cywilnoprawnych.