Temat interpretacji
Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. - kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek ( wspólność ustawowa).
Stosownie do powyższego w razie wniesienia do spółki wkładu pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, udział należy do majątku wspólnego, lecz wspólnikiem jest tylko małżonek, który zawarł umowę spółki.
Z chwilą wystąpienia małżonka -wspólnika ze spółki wniesiony wkład powraca do majątku wspólnego małżonków.
Dla skutecznego wniesienia przez Panią do spółki jawnej wycofanego wcześniej udziału nie ma wymogu uprzedniego jego przeniesienia na rzecz drugiego małżonka w drodze darowizny.
W czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej małżonków dopuszczalne jest rozporządzenie przez jednego z małżonków przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego drugiego z małżonków ( np. w drodze darowizny.
W takiej sytuacji - przedmiotem opodatkowania udziałów w Spółce byłaby połowa kwoty 733,904 zł (tj. 366,952 zł).
Nabycie w drodze darowizny prawa majątkowego, tj. udziału w spółce podlega podatkowi od spadków i darowizn na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn ( Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 z późn. zm.).
Przepisy art. 4 ust. 1 pkt. 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalniają od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.
Dokonując wykładni tegoż przepisu i to wykładni ścisłej, a nie rozszerzającej należy stwierdzić, że zwolnienie od podatku dotyczy nabycia zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, a nie nabycia prawa do udziału po wystąpieniu małżonka ze spółki, co miało miejsce w pani przypadku. Zatem zwolnienie nie przysługuje.
W związku z przystąpieniem do spółki Pani - jako wspólnika - mamy do czynienia z zobowiązaniem, które implikuje wniesienie takiego, a nie innego wkładu, który może być pokryty z majątku odrębnego lub z majątku wspólnego.
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt. 2 i pkt. 3 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych ( Dz. U. 86, poz. 959 z późn. zm.) wniesienie do spółki jawnej wkładu przez nowego wspólnika, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki uważa się za zmianę umowy spółki podlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych, według stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt. 9 powyższej ustawy ( w stanie obowiązującym przed 1.05.2004r. ).