Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza w odpowiedżi na pismo z dnia 18.03.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowa... - Interpretacja - PM-005/27/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.04.2004, sygn. PM-005/27/04, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza w odpowiedżi na pismo z dnia 18.03.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137 poz. 926 ze zmian.) wyjaśnia:

Strona wystąpiła do tut. Organu o zajęcie stanowiska, czy umowa pożyczki podlega zwolnieniu od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku gdy pożyczkobiorca jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Organ podatkowy informuje, iż do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:
- art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "b" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zmian.) stosownie do którego podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki.
- art. 2 pkt 4 w/w ustawy który stanowi, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów usług lub jest zwolniona od tego podatku.
Oznacza to, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli dokonanie tej czynności rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Warunkiem uniknięcia podwójnego opodatkowania jest więc to, by czynność cywilnoprawna wymieniona w art. 1 znajdowała się w zakresie przedmiotowym określonym w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl wyżej przytoczonych przepisów wyłączenie z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczyć będzie tylko tych przypadków, gdy pożyczkodawca będzie z tytułu dokonania tej czynności cywilnoprawnej podatnikiem podatku od towarów i usług.Biorąc powyższe pod uwagę, umowa pożyczki w przypadku gdy pożyczkodawca nie jest podatnikiem VAT, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych wg stawki 2%.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza