Temat interpretacji
W związku ze skierowanym w dniu 25.11.2004 r. zapytaniem przez P. czy należności za sprzedane ciepło zasądzone od użytkowników lokali, a obciążające obecnie Z. jest sprzedażą wierzytelności, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ww. P. zawarło w dniu 29.12.2003 r. umowę zlecenia na sprzedaż ciepła z Z. - zarządcą budynków wielorodzinnych. Należności za sprzedane ciepło, zgodnie z § 1 pkt 2 umowy P. ma pobierać bezpośrednio od użytkowników lokali oraz rozliczać przychody ze sprzedaży ciepła, jak również podatek VAT. Natomiast należności nieuregulowane przez użytkowników, w stosunku do których komornik wykazał bezskuteczność czynności windykacyjnych Z., w oparciu o § 6 i 7 przedmiotowej umowy zobowiązany jest zwrócić P. W związku z powyższym P. w miesiącu wrześniu 2004 r. dokonał korekty sprzedaży i korekty umorzeń komorniczych na kartotekach użytkowników lokali, a kwotą korekty obciążyło Z. na podstawie wystawionej faktury VAT.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlega m.in. sprzedaż i zamiana praw majątkowych. Umowa sprzedaży wierzytelności jest swoistą konstrukcją prawną przewidzianą w ogólnych zasadach zobowiązań, prowadzącą do zmiany osoby wierzyciela. Istotą jej jest przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią bez zgody dłużnika (art. 509 § 1 k.c.). Przeniesienie to może nastąpić na podstawie umowy sprzedaży, zamiany lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności, czyli dłużnicy zbywcy stają się dłużnikami nabywcy wierzytelności. W tym wypadku jednak, zgodnie z zawartą umową, w sposób wyraźny określono, iż w przypadku niemożności wyegzekwowania należności od użytkowników lokali za dostarczane ciepło, do uregulowania zaległości zobowiązany jest zarządca budynków wielorodzinnych - Z.
Biorąc pod uwagę powyższe uznać należy, iż czynność wystawienia faktury VAT, na podstawie której obciążono Z. do zapłaty zaległości pieniężnych nie jest sprzedażą wierzytelności i nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.