Pismem z dnia 5 kwietnia 2005r. podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkow... - Interpretacja - PM.IV-1/PCC-274/DR/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.05.2005, sygn. PM.IV-1/PCC-274/DR/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 5 kwietnia 2005r. podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Została zawarta umowa pożyczki pomiędzy spółką kapitałową (biorącą pożyczkę) a wspólnikiem tejże spółki (dającym pożyczkę). W związku ze zmianą sytuacji materialnej pożyczkodawca zaoferował Spółce zamiast zapłaty drugiej raty, przeniesienie własności wierzytelności w tej samej wysokości co rata.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie : Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa pożyczki, zawarta między spółką kapitałową (biorący pożyczkę) a wspólnikiem tejże spółki (dającym pożyczkę) w sytuacji, w której wspólnik nie mogąc przenieść na własność jednej z rat pożyczki oferuje spółce przelew wierzytelności, której treścią jest zapłata kwoty pieniężnej odpowiadającej wartości raty, a w pozostałym zakresie obowiązki stron pozostają bez zmian?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka stwierdziła , iż pożyczka zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 9 pkt 10 lit. h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Spełnienie innego świadczenia niż pierwotne (na podstawie art. 453 K.c.) nie powoduje zmiany treści czynności prawnej. Przedmiotowa w sprawie umowa pożyczki nie może być więc kwalifikowana jako inna czynność niż umowa pożyczki. Spełnienie innego świadczenia nie powoduje ani powstania obowiązku podatkowego, ani upadku zwolnienia. Zwolnienie ma bowiem charakter podmiotowy i spełnienie innego świadczenia nie powoduje zmiany umowy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe. Kodeks cywilny w art. 720 określa istotę umowy pożyczki, która to zgodnie z art. 1 ust.1 pkt 1 lit.b ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. nr 41 poz.399) podlega podatkowi. Jednak w przypadku gdy pożyczki udziela wspólnik spółce kapitałowej, umowa ta podlega zwolnieniu na podstawie art. 9 pkt 10 lit.h w/w ustawy. W sytuacji gdy pożyczkodawca oferuje zmianę spełnienia swojego świadczenia w ten sposób, że w miejsce drugiej raty kwoty pieniężnej dokona przelewu wierzytelności w tej samej wysokości, to ta okoliczność nie ma wpływu na zmianę kwalifikacji tej umowy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku