w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki. - Interpretacja - 0111-KDIB4.4014.12.2018.2.PB

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2018, sygn. 0111-KDIB4.4014.12.2018.2.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 stycznia 2018 r. (data wpływu 12 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca z siedzibą na terytorium Polski, zarejestrowany na terytorium Polski na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej też: Spółka), planuje zakup od spółki z siedzibą na terytorium Cypru (dalej: Sprzedawca), prawa użytkowania wieczystego działki (dalej: Nieruchomość), położonej w Polsce. Działka oznaczona jest nr 126, a jej obszar wynosi 1,4129 ha.

Sprzedawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski. W szczególności Sprzedawca nie posiada na terytorium Polski oddziału ani innej zarejestrowanej jednostki, nie zatrudnia w Polsce pracowników bądź też innego personelu, jak również nie posiada w Polsce stałego zaplecza techniczno-materialnego. Sprzedawca nie jest również zarejestrowany na terytorium Polski na potrzeby podatku od towarów i usług. Forma prawna spółki cypryjskiej to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta jest wpisana do rejestru spółek na terytorium Cypru. Podmiot ten jest również przedsiębiorcą w rozumieniu odpowiednich przepisów prawa cypryjskiego.

Dla Nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że Nieruchomość wchodzi w skład terenu oznaczonego symbolem 23 U, MW teren zabudowy usługowej i zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Dla Nieruchomości wydana została również decyzja z 9 grudnia 2010 r., zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę na Nieruchomości budynku mieszkalnego wielorodzinnego z halą garażową oraz wewnętrzną instalacją gazu.

Jak wynika z kolei z rejestru gruntów prowadzonego dla Nieruchomości przedmiotowa działka jest niezabudowana i stanowi zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy (oznaczone symbolem Bp).

Sprzedawca nabył przedmiotową Nieruchomość 24 czerwca 2008 r. w ramach transakcji zwolnionej z opodatkowania VAT. W ramach wyżej wymienionej transakcji, oprócz prawa użytkowania wieczystego ww. działki nr 126, Sprzedawca nabył również prawo własności posadowionego na tej działce budynku wczasowo-wypoczynkowego. W związku z tym, że Sprzedawca planował budowę kilku bloków i hotelu na przedmiotowej działce, dokonał wyburzenia zrujnowanego i nieużytkowanego budynku. W chwili obecnej na Nieruchomości nie znajdują się ani budynki ani budowle (w rozumieniu odpowiednich przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz odpowiednich przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane).

W dniu 29 grudnia 2017 r. zawarta została pomiędzy Sprzedawcą a Spółką warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości. W dniu 29 grudnia 2017 r. Sprzedawca wystawił na Spółkę fakturę zaliczkową tytułem zapłaty części ceny za Nieruchomość. Po dokonaniu dostawy nieruchomości Sprzedawca wystawi na rzecz Spółki fakturę końcową, na pozostałą kwotę. Zakupiona Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Spółkę na potrzeby działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

W przypadku uznania, że stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego w niniejszym wniosku nr 1 jest prawidłowe (tj. uznanie, że planowana sprzedaż Nieruchomości oraz zapłata zaliczki na poczet tej sprzedaży będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług), czy planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja sprzedaży nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jak wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają m in. umowy sprzedaży rzeczy.

Jak wynika z kolei z art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, w zakresie, w jakim transakcja sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy. Z powyższych względów, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku uznania, że stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego w niniejszym wniosku nr 1 jest prawidłowe (tj. uznanie, że planowana sprzedaż Nieruchomości oraz zapłacenie zaliczki na poczet tej sprzedaży będą podlegały opodatkowaniu VAT), planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z 08 marca 2018 r., znak: 0111-KDIB3-3.4012.4.2018.1.MS.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
  2. innych praw majątkowych 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

&

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca planuje zakup od spółki z siedzibą na terytorium Cypru prawa użytkowania wieczystego działki położonej w Polsce. Przedmiotowa działka jest niezabudowana i stanowi zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy.

W dniu 29 grudnia 2017 r. została zawarta pomiędzy Sprzedawcą a Wnioskodawcą warunkowa umowa sprzedaży Nieruchomości. Sprzedawca wystawił na Wnioskodawcę fakturę zaliczkową tytułem zapłaty części ceny za Nieruchomość. Po dokonaniu dostawy nieruchomości Sprzedawca wystawi na rzecz Wnioskodawcy fakturę końcową, na pozostałą kwotę. Zakupiona Nieruchomość będzie wykorzystywana na potrzeby działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 08 marca 2018 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.4.2018.1.MS, wydanej dla Wnioskodawcy, potwierdzono stanowisko Wnioskodawcy, że () planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji, podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług należnego z tytułu tej transakcji, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie Spółka, jako nabywca Nieruchomości. Wobec powyższego, należy uznać, że również zapłacenie przez Spółkę zaliczki Sprzedawcy na poczet planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług należnego z tytułu tej zaliczki, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, była Spółka, jako nabywca Nieruchomości () W związku z powyższym należy uznać, że planowana dostawa Nieruchomości nie będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, ze względu na to, że przedmiotem planowanej dostawy będzie teren budowlany w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług. W rezultacie, transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Planowana transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej