Temat interpretacji
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka wraz z kontrahentem zamierza dokonać cesji wierzytelności w miejsce spełnienia świadczenia pieniężnego (przelew wierzytelności jest formą wynagrodzenia za świadczone usługi lub dostarczone towary zaliczoną na poczt istniejących zobowiązań pomiędzy stronami).
Umowa cesji wierzytelności uregulowana jest w art. 309 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią, wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja wierzytelności ma charakter niesamoistny i może przyjąć formy określone w art. 710 §1 Kodeksu cywilnego (umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności).
Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm.).
Reasumując, ponieważ czynność przelewu wierzytelności w miejsce świadczenia pieniężnego nie została wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.