Temat interpretacji
Odpowiadając, w myśl art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) na pismo podatnika z dnia 10.01.2003r. (data wpływu 10.01.2003r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Urząd Skarbowy w Nowej Soli wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarówi usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP.
Od powyższej zasady przewidziano w art. 7 ust. 1 pkt 5 cytowanej ustawy, zwolnienie od podatku VAT sprzedaży towarów używanych, z wyjątkiem importu, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
- Przez towary używane ustawodawca rozumie w art. 4 pkt 7 ustawy o podatku VAT:
a) budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tychobiektów, minęło co najmniej 5 lat,
b) pozostałe towary, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku.
Ustawodawca
zastrzegł w art. 7 ust. 2 e, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1pkt 5, nie stosuje się do sprzedaży towarów wymienionych w art. 4 pkt 7 lit. a, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
- 1)miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Dopiero po spełnieniu powyższych ustawowych uwarunkowań podatnik będzie miał prawo do zwolnienia sprzedaży towarów z opodatkowania podatkiem od towarówi usług.
Sprzedaż gruntu pod budynkami podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) i zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 lit. a tej ustawy podatek wynosi 2%, natomiast sprzedaż budynków posadowionych na tym gruncie zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 cytowanej ustawy, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju i gatunku z dnia dokonania czynności, bez odliczenia długów i ciężarów, zatem stosowanie przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązuje również instytucje przy dokonywaniu czynności cywilnoprawnych. Końcowo Urząd informuje, iż w zakresie zapytania zawartego w pkt 3 zostało wydane postanowienie Nr II/42110-1/2003 z dnia 03.02.2003r. i przesłane na adres siedziby podatnika.