Temat interpretacji
Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) &− Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 23 sierpnia 2018 r. (data wpływu &− 27 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym 28 września 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz własności gruntu &− działek wraz z posadowionymi na nich budynkami, budowlami oraz innymi obiektami jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2018 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz własności gruntu &− działek wraz z posadowionymi na nich budynkami, budowlami oraz innymi obiektami.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: H. Sp. z o.o. (Sprzedawca);
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: L. Sp. z o.o. (Nabywca)
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Sprzedający) jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej obejmującej działki nr 199/6, 200/9 oraz właścicielem nieruchomości gruntowej obejmującej działkę gruntu nr 204/7 położonej w W. oraz właścicielem posadowionych na tej nieruchomości gruntowej obiektów opisanych szczegółowo poniżej (dalej: Nieruchomość), dla których Sąd Rejonowy, IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi odpowiednio księgi wieczyste nr () oraz ().
Sprzedający nabył Nieruchomość 27 stycznia 2015 r., jako grunty niezabudowane oraz nieuzbrojone. Transakcja nabycia Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego.
Na nabytej Nieruchomości Sprzedający realizuje obecnie inwestycję polegającą na budowie budynków magazynowo-biurowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.
Obecnie na Nieruchomości znajdują się budynki oznaczone dla wewnętrznych celów Spółki jako A3a (który został już ukończony) oraz A3b (będący w trakcie budowy), budowle oraz inne obiekty wyszczególnione w poniższej tabelce.
Tabela załącznik PDF
W 2018 r. budowa budynku A3a została zakończona i budynek ten został w całości oddany w najem dnia 16 lipca 2018 r. na rzecz osoby trzeciej w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Budynek A3a został oddany w najem łącznie z całą infrastrukturą niezbędną do prawidłowego korzystania z przedmiotu najmu. Budynek A3b, na dzień składania wniosku jest w trakcie budowy, jednak jest ona już zaawansowana i zgodnie z planami Sprzedającego budynek ma zostać ukończony i w całości oddany w najem 15 listopada 2018 r. Również budynek A3b zostanie oddany w najem łącznie z całą infrastrukturą niezbędną do prawidłowego korzystania z przedmiotu najmu. Data oddania w najem budynku A3b jest datą planowaną, wobec czego może ulec zmianie ze względu na okoliczności związane z realizacją procesu budowlanego.
W stosunku do budynku A3b została już przez Sprzedającego podpisana umowa najmu, jednakże do wydania budynku A3b najemcy dojdzie najwcześniej w dniu ukończenia budowy. Proces budowlany na moment składania wniosku jest już na tyle zaawansowany, że budynek A3b jest trwale związany z gruntem, posiada trwałe przegrody budowalne (ściany) oraz posiada fundamenty i dach.
Sprzedający nie ponosił po oddaniu do użytkowania budynku A3a i do dnia transakcji nie będzie ponosił wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przekraczających 30% wartości początkowej tego budynku. Budynek A3b w okresie po jego ukończeniu i wydaniu najemcy nie będzie do dnia przeprowadzenia transakcji podlegał ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przekraczającym 30% jego wartości początkowej.
W związku z budową poszczególnych obiektów znajdujących się na Nieruchomości Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego.
Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości do prowadzenia działalności podlegającej zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej jako: Kupujący) zamierza nabyć od Sprzedającego Nieruchomość. Sprzedający i Kupujący są podmiotami powiązanymi. Kupujący wraz ze Sprzedającym będą zwani dalej łącznie: Stronami.
Ze względu na uwarunkowania biznesowe, prawne, jak i administracyjne &− nabycie Nieruchomości może nastąpić zarówno jeszcze przed oddaniem budynku A3b najemcy do używania jak i już po tym zdarzeniu.
Dostawa Nieruchomości nastąpi nie później niż w okresie dwóch lat od dnia wydania budynku A3a najemcy, tj. od dnia 16 lipca 2018 r.
Zasadniczo na Kupującego nie będzie przenoszone wyposażenie budynków znajdujących się na Nieruchomości. W ramach planowanej transakcji na rzecz Kupującego zostaną jednak przeniesione drobne ruchomości lub urządzenia potrzebne do korzystania z budynków. W szczególności na Kupującego mogą zostać przeniesione przynależności, tj. rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z Nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem (na podstawie art. 51 § 1 w zw. z art. 52 Kodeksu cywilnego).
Sprzedający wraz z Nieruchomością nie przeniesie na Kupującego umów dotyczących obsługi Nieruchomości. Dotyczy to w szczególności umów o świadczenie usług, umów o dostawę mediów oraz umów w zakresie zarządzania nieruchomością. Nieruchomość jest częścią kompleksu magazynowego, w skład którego wchodzą sąsiednie nieruchomości należące również do Sprzedającego (które nie są przedmiotem wniosku), zabudowane budynkami magazynowymi. Budynki znajdujące się na Nieruchomości nie będą posiadały odrębnej niezależnej infrastruktury dotyczącej zaopatrzenia w media. Mając to na uwadze, Stroną umów dotyczących zaopatrzenia Nieruchomości, po przeprowadzeniu planowanej transakcji, w media będzie w dalszym ciągu Sprzedający, który ustanowi na rzecz Kupującego odpowiednie służebności i będzie refakturował na niego koszty zużycia poszczególnych mediów. Podobny mechanizm dotyczy również usług ochrony obiektu &− Sprzedający mając zawartą umowę z firmą ochroniarską na ochronę całego kompleksu będzie refakturował na Kupującego części kosztów ochrony. Umowa dotycząca ochrony nie zostanie przeniesiona na Kupującego w ramach transakcji. Nie jest jednocześnie wykluczone, że w przyszłości Kupujący, w ramach odrębnych negocjacji z wybranymi przez siebie podmiotami zawrze odrębne umowy dotyczące dostawy mediów czy innych usług związanych z obsługą Nieruchomości (w tym np. dotyczących usług ochrony).
Sprzedający nie posiada regulaminów wewnętrznych w zakresie wspólnego funkcjonowania Nieruchomości, czy uchwał wyodrębniających w jakikolwiek sposób Nieruchomość z ogółu działalności Sprzedającego, w szczególności jako oddział, czy zakład. Sprzedający jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym także innych nieruchomości. Zatem Nieruchomość stanowiąca przedmiot niniejszego wniosku stanowi jedno z wielu aktywów związanych z działalnością prowadzoną przez Sprzedającego. Sprzedający nie sporządza dla Nieruchomości osobnego bilansu czy rachunku zysków i strat, a wynik działalności z nią związanej ujmowany jest w wymaganych przez przepisy księgach rachunkowych Sprzedającego, rejestrach i sprawozdaniu finansowym obejmującym całą działalność Sprzedającego.
Strony wskazują, że przedmiotem planowanej transakcji nie będą elementy takie jak w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (w szczególności nazwa przedsiębiorstwa, logo);
- własność nieruchomości (innych niż wskazane we wniosku);
- wierzytelności (za wyjątkiem praw Sprzedającego wynikających z umów najmu), prawa z papierów wartościowych, środki pieniężne (za wyjątkiem ewentualnych zabezpieczeń/kaucji umów najmu) i rachunki bankowe;
- bilansowe oraz pozabilansowe zobowiązania, w tym zobowiązania handlowe (za wyjątkiem zobowiązań Sprzedającego wynikających z umów najmu);
- koncesje, licencje i zezwolenia;
- patenty i inne prawa własności przemysłowej (w tym np. know-how);
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne (w tym np. prawa do nazwy, z zastrzeżeniem zawartym poniżej w treści wniosku);
- tajemnice przedsiębiorstwa (z zastrzeżeniem zawartym poniżej w treści wniosku);
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem zawartym poniżej w treści wniosku);
- umowy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Sprzedającego (za wyjątkiem umów najmu opisanych we wniosku), w tym w szczególności umowy o usługi księgowe;
- umowy związane z ubezpieczeniem Nieruchomości, zarządzaniem Nieruchomością.
Jeżeli chodzi o zarządzanie Nieruchomością to Sprzedający nie przeniesie na Kupującego żadnych umów w tym zakresie. Nie jest jednak wykluczone, że z uwagi na to, iż Strony są podmiotami powiązanymi należącymi do jednej grupy kapitałowej, te same podmioty lub osoby będą zarządzały Nieruchomością po przeprowadzeniu transakcji czy to na podstawie odrębnie zawartych przez Kupującego umów, czy to na podstawie pełnionych funkcji korporacyjnych.
W ramach planowanej transakcji na Kupującego oprócz Nieruchomości zostaną przeniesione umowy najmu. Przejście umów najmu na Kupującego, co do zasady, nastąpi z mocy samego prawa na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego. Kupujący przejmie od Sprzedającego przelew praw wynikających z dokumentów zabezpieczeń (o ile dokumenty zabezpieczeń zostały dostarczone) i kaucji najemców (o ile kaucje zostały złożone).
Może się okazać, że ze względów prawnych zostaną zawarte dodatkowe porozumienia między Stronami dotyczące przeniesienia zawartych umów najmu &− może dotyczyć to w szczególności sytuacji, w których zawarto umowy najmu ale przed dniem planowanej transakcji nie wydano jeszcze najemcy przedmiotu najmu. Zawarcie dodatkowych porozumień w tym zakresie może okazać się konieczne ze względu na przepisy prawa cywilnego.
W związku z przejęciem umów najmu w trybie opisanym powyżej, Sprzedający przekaże Kupującemu umowy najmu oraz dokumenty dotyczące zabezpieczeń najmów (o ile dokumenty zabezpieczeń zostały dostarczone przez najemców) i korespondencję w tym zakresie.
W celu uniknięcia wątpliwości, Strony wskazują, że na Kupującego nie zostaną przeniesione żadne aktywa, zobowiązania, umowy, dokumentacje ani prawa, obowiązki lub dokumenty, które nie są związane z Nieruchomością.
W ramach przygotowania transakcji, Kupujący może zapoznać się z pewnymi informacjami, które mogą potencjalnie mieć status tajemnicy handlowej czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to miało jednak ograniczony zakres i będzie zmierzało wyłącznie do zapoznania się ze stanem prawnym i faktycznym Nieruchomości dla celów przeprowadzenia planowanej transakcji. Dokumenty ujawnione w ramach przygotowania transakcji mogą zostać przekazane Kupującemu.
W ramach planowanej transakcji nie dojdzie również do przejęcia środków pieniężnych, praw z papierów wartościowych (z wyłączeniem ewentualnych kaucji, złożonych przez najemców w celu zabezpieczenia umów najmu, w szczególności złożonych w formie gotówkowej, gwarancji bankowych czy weksli) i zapasów związanych z prowadzoną przez Sprzedającego działalnością gospodarczą. Sprzedający nie przeniesie również na Kupującego żadnych rachunków bankowych.
W ramach transakcji nie dojdzie do przejęcia przez Kupującego żadnych pracowników Sprzedającego. W szczególności, transakcja nie będzie wiązać się z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy.
Co do zasady, w ramach planowanej transakcji nie zostaną przeniesione na Kupującego żadne decyzje administracyjne, licencje, zezwolenia czy koncesje uzyskane przez Sprzedającego. Po przeprowadzeniu transakcji Sprzedający może jednak przekazać Kupującemu kopie lub oryginały zezwoleń, dokumentacji technicznej, planów, decyzji administracyjnych, książki obiektów budowlanych, świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, dokumentacji powykonawczej dla budynków i budowli lub innych dokumentów wydanych dla Nieruchomości, które Kupujący uzna za istotne. Sprzedający przeniesie dodatkowo na Kupującego majątkowe prawa autorskie związane z budynkami znajdującymi się na Nieruchomości. Przekazane dokumenty oraz prawa autorskie będą miały na celu zapewnienie Kupującemu możliwości prawidłowego korzystania z Nieruchomości na potrzeby własnej działalności gospodarczej.
Po przeprowadzeniu transakcji Kupujący planuje prowadzić przy wykorzystaniu Nieruchomości działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Działalność ta będzie polegała na wynajmie powierzchni magazynowo-biurowych, który podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce 23%. Kupujący nie planuje natomiast prowadzić działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.
Zarówno Sprzedający jak i Kupujący prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Zainteresowanych, transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki 23%.
Zainteresowani wskazali, że transakcja nabycia Nieruchomości będzie w całości podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki w wysokości 23%. W rezultacie, planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie wyłączona w całości z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Przepis art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdzie zastosowanie w przypadku planowanej transakcji i w rezultacie nabycie Nieruchomości nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:
- nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym &− 2%,
- innych praw majątkowych &− 1%.
Jak wynika z powołanych przepisów umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona
od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z
wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania planuje sprzedaż na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz własności gruntu &− działek wraz z posadowionymi na nich budynkami, budowlami oraz innymi obiektami.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z dnia 24 września 2018 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.507.2018.2.AM w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że transakcja zbycia nieruchomości będzie w całości opodatkowana VAT w stawce podstawowej 23%.
A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej