Temat interpretacji
Czy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 21 lutego 2019 r. (data wpływu 25 lutego 2019 r.), uzupełnionym 26, 29 i 30 kwietnia oraz 6 maja 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności budynku biurowego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim naniesieniami, ruchomościami, wyposażeniem oraz prawami jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa własności budynku biurowego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na nim naniesieniami, ruchomościami, wyposażeniem oraz prawami.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 2 kwietnia 2019 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.119.2019.3.AZ i 0111-KDIB4.4014.48.2019.3.PM wezwano Zainteresowanych o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono odpowiednio 26, 29 i 30 kwietnia oraz 6 maja 2019 r.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: F. Sp. z o.o. (Zainteresowany 1, Nabywca, Spółka);
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: X. fundusz inwestycyjny zamknięty (Zainteresowany 2, Fundusz, Sprzedający)
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zainteresowani są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.
Spółka oraz Sprzedający nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przedmiotem działalności Spółki jest w szczególności:
- doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
- świadczenie usług konsultingowych,
- świadczenie usług oraz czynności wsparcia technicznego w zakresie zarządzania funduszami inwestycyjnymi.
Z kolei Sprzedający prowadzi działalność inwestycyjną i deweloperską. Model biznesowy Sprzedającego polega na tym, że kupuje on grunt przeznaczony pod zabudowę (bywa, że wraz z istniejącymi decyzjami administracyjnymi i projektami architektonicznymi). Następnie, cały proces projektowania, budowy, zdobywania niezbędnych pozwoleń, oddania budynku do użytkowania oraz usuwania wad i usterek w budynku w okresach gwarancyjnych zleca do innej spółki działającej jako inwestor zastępczy, za co Sprzedający płaci jej wynagrodzenie w formule koszt plus (zdarza się, że Sprzedający nabywa budynki już na zaawansowanym etapie budowy również w celu zakończenia tego procesu i komercjalizacji obiektu). Inwestor zastępczy jest podmiotem powiązanym ze Sprzedającym. Gdy natomiast budynek jest oddany do użytkowania, Sprzedający sprzedaje go na rzecz podmiotów trzecich. Model biznesowy Sprzedającego zakłada zatem, czerpanie zysków z działalności deweloperskiej. Stąd sprzedaże poszczególnych budynków następują w stosunkowo krótkim czasie po ich wybudowaniu i wynajęciu.
Poszczególne projekty ewidencjonowane są w księgach Sprzedającego, jako lokaty inwestycyjne i podlegają wycenie do wartości rynkowej dwa razy do roku (poniesione w związku z procesem deweloperskim nakłady zwiększają wartość lokaty w księgach Sprzedającego, w okresach pomiędzy aktualizacją wycen).
Fundusz nie zatrudnia żadnych pracowników. Wszelkie czynności związane z zarządzaniem i administracją nieruchomościami Sprzedającego, jak również obsługą administracyjną działalności na terytorium Polski są zapewnione przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych zarządzające funduszem lub zlecone podmiotom zewnętrznym. W związku z tym, dokonywane przez niego sprzedaże nieruchomości nie wiążą się z przejściem pracowników (tj. wstąpieniem Kupującego w stosunki pracy, których stroną byłby dotychczas Fundusz) w ramach przejścia zakładu pracy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 917, ze zm.).
Żadna z nieruchomości Sprzedającego (włączając w to nieruchomość opisaną niżej we wniosku), nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach jego działalności. Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do żadnej z nieruchomości odrębnych ksiąg rachunkowych. Przychody i koszty oraz należności i zobowiązania związane z poszczególnymi nieruchomościami nie są ewidencjonowane za pomocą wydzielonych odrębnych kont. Możliwe jest przypisanie części pozycji zapisanych na jednym koncie do nieruchomości poprzez wybranie odpowiedniego kodu MPK miejsca powstawania kosztów (dotyczy to jednak tylko części pozycji, a nie wszystkich przychodów i kosztów, należności i zobowiązań).
Spółka planuje nabyć od Sprzedającego prawo własności budynku biurowego (Budynek), wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu o numerze 36/1 położonej w P. (Grunt), która na dzień składania wniosku wpisana jest do księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w P. (zwanych razem dalej: Nieruchomością).
Poza Budynkiem na Gruncie będą znajdowały się następujące elementy infrastruktury stanowiące własność Sprzedającego: chodnik, zieleń, instalacja do podlewania zieleni, ławki betonowe oraz stalowe, stolik, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, stacja do naprawy rowerów, słupki drogowe, ogrodzenie ze słupków z furtką, nawierzchnia sportowa, zabawka multifunkcyjna, domek do zabaw, karuzela, piaskownica, wpusty, obrzeża plastikowe, lampy oświetleniowe, okablowanie do oświetlenia, obudowy nawiewów kompensacyjnych, słupki automatyczne na wjeździe do budynku i okablowanie słupków, wjazd do budynku. Ponadto, na Gruncie i poza Gruntem będą się znajdowały stanowiące własność Sprzedającego przyłącza i sieci, w tym: przyłącze wodociągowe, przyłącze kanalizacji deszczowej, przyłącze kanalizacji sanitarnej, kanalizacja teletechniczna wraz ze studniami, okablowanie SN. Przynajmniej niektóre z ww. elementów infrastruktury oraz przyłącza i sieci mogą potencjalnie stanowić budowle w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz.U. Nr 112, poz. 1316, ze zm.), budynek wraz ze wszystkimi wymienionymi obiektami będącymi budowlami w rozumieniu prawa budowlanego mieszczą się pod oznaczeniem 1220 Budynek biurowy z usługami, podziemnym garażem oraz towarzyszącą infrastrukturą.
W ramach transakcji sprzedaży Nieruchomości dojdzie do przeniesienia na Spółkę:
- prawa własności wybudowanego Budynku,
- prawa użytkowania wieczystego Gruntu,
- prawa własności ww. elementów infrastruktury oraz przyłączy i sieci (w tym, znajdujących się częściowo poza granicami Gruntu, ale stanowiących własność Sprzedającego przyłącza wodociągowego, przyłącza kanalizacji deszczowej, przyłącza kanalizacji sanitarnej, kanalizacji teletechnicznej wraz ze studniami, okablowania SN oraz wjazdu do budynku) obiekty te będą zwane łącznie: Budowlami,
- elementów wyposażenia Budynku (w tym ruchomości),
- autorskich praw majątkowych do projektów opracowanych dla celów budowy Budynku oraz wybranych Budowli (w tym projektu architektonicznego, projektu wykończenia),
- praw wynikających z gwarancji budowlanych udzielonych przez generalnego wykonawcę, oraz
- praw wynikających z gwarancji projektowych,
- praw i obowiązków wynikających z umów licencji dotyczących systemów zainstalowanych w Budynku oraz na Kupującego mogą zostać przeniesione prawa autorskie do aplikacji budynkowych,
- w przypadku, gdy dla Budynku zostanie uzyskany certyfikat LEED, praw i obowiązków z umowy zawartej z podmiotem certyfikującym (umowa zmiany właściciela).
Realizacja transakcji planowana jest na 2 lub 3 kwartał 2019 r. (dalej: Transakcja).
W dacie realizacji Transakcji, na Gruncie będą się znajdowały stanowiące własność przedsiębiorstw przesyłowych: przyłącze sieci cieplnej, przyłącze sieci teletechnicznej, okablowanie przyłącza energetycznego, odcinek kanalizacji ogólnospławnej. Obiekty te nie będą jednak objęte Transakcją, gdyż Sprzedającemu nie będzie przysługiwało prawo do dysponowania nimi jak właściciel.
Zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego, w ramach planowanej Transakcji Sprzedający zobowiązany będzie również do przekazania Kupującemu:
- dokumentacji prawnej dotyczącej Nieruchomości,
- instrukcji użytkowania (lub innych) dotyczących działalności lub utrzymania Budynku bądź instalacji, maszyn, urządzeń znajdujących się na Nieruchomości lub ją obsługujących,
- dokumentów gwarancji budowlanych oraz/lub dokumentacji budowlanej dotyczącej Nieruchomości,
- dokumentów gwarancji projektowych oraz/lub dokumentacji projektowej dotyczącej Nieruchomości, oraz
- pozostałych istniejących dokumentów dotyczących Nieruchomości, znajdujących się w posiadaniu Sprzedającego (w szczególności np. książki obiektu budowlanego).
Budynek i Budowle są aktualnie w końcowej fazie budowy, której zakończenie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na 2 kwartał 2019 r. Oddanie Budynku do używania na podstawie takiego pozwolenia stanowi jeden z warunków zawarcia Transakcji. Proces projektowania, budowy, zdobywania niezbędnych pozwoleń realizowany jest przez Sprzedającego przy wsparciu innego podmiotu z grupy A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: Inwestor Zastępczy) na podstawie umowy koordynacji projektu deweloperskiego. W efekcie, w toku realizacji projektu Inwestor Zastępczy nabywał m.in. majątkowe prawa autorskie do utworów powstałych w związku z realizacją Budynku oraz wybranych Budowli, prawa z gwarancji jakości i rękojmi oraz inne umowne i ustawowe prawa i roszczenia związane z wadami prac wykonanych przez podmioty trzecie w związku z budową Budynku oraz wybranych Budowli lub utworami wykorzystanymi do ich realizacji, o których mowa w punktach e)-i) powyżej. Na podstawie umowy koordynacji projektu deweloperskiego, Sprzedającemu przysługuje roszczenie o przeniesienie powyższych praw na jego rzecz, bądź na rzecz podmiotu trzeciego przez niego wskazanego. W związku z planowaną Transakcją, na mocy umowy, która zostanie zawarta między Sprzedającym a Nabywcą, Inwestor Zastępczy przeniesie na Kupującego świadczenie Inwestora Zastępczego polegające na przeniesieniu powyższych praw na zasadzie przekazu, o którym mowa w art. 9211 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025, ze zm.) (dalej: Kodeks cywilny). Spełnienie świadczenia Inwestora Zastępczego nastąpi w dacie Transakcji.
W dniu 28 lipca 2017 r. na podstawie umowy sprzedaży, Sprzedający nabył od podmiotu powiązanego (Inwestora Zastępczego) prawo użytkowania wieczystego Gruntu, w ramach transakcji zakupu nieruchomości składającej się z działek o numerach ewidencyjnych 3/9 oraz 3/10, z których następnie w wyniku zmian geodezyjnych, tj. połączenia wyżej wskazanych działek w działkę o numerze ewidencyjnym 36, a następnie dokonania administracyjnego podziału działek została wyodrębniona między innymi działka o nr ewidencyjnym 36/1, stanowiąca Grunt, która stanowić będzie przedmiot Transakcji opisanej we wniosku. W chwili zakupu działki o nr ewidencyjnych 3/9 oraz 3/10 przez Sprzedającego były one zabudowane budynkami i budowlami (zasadniczo w fazie rozbiórki), które następnie w zakresie, w jakim mowa o działce nr 36/1 zostały usunięte, a w ich miejsce na działce nr 36/1 został wzniesiony Budynek wraz z Budowlami. Nabycie przez Sprzedającego działek 3/9 oraz 3/10 nastąpiło w drodze transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej.
W związku z prowadzeniem procesu budowlanego, Sprzedający nabywał świadczenia (wraz podatkiem od towarów i usług) związane z prowadzoną inwestycją. Sprzedającemu jako podatnikowi podatku od towarów i usług, prowadzącemu działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przysługiwało i przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku od towarów i usług należnego o kwoty podatku od towarów i usług naliczonego od wydatków związanych z planowaną Transakcją (w tym od zakupu działek 3/9 i 3/10).
Pomiędzy oddaniem Budynku do użytkowania, a datą Transakcji Sprzedający nie planuje ponoszenia żadnych dodatkowych nakładów mających na celu istotną zmianę celu wykorzystania Budynku lub warunków jego zasiedlenia.
Przedmiotowa Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Spółkę do prowadzenia własnej działalności gospodarczej obejmującej wykonywanie czynności dających prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Spółka w budynku będzie miała ulokowane swoje biuro, w którym pracownicy Spółki będą mogli wykonywać swoje obowiązki. Dodatkowo, niezagospodarowaną na swoje potrzeby część Nieruchomości, Spółka będzie mogła dalej wynajmować na rzecz podmiotów trzecich (tj. najem komercyjny opodatkowany podatkiem od towarów i usług).
W związku z tym, w dniu dokonania Transakcji Spółka będzie wykorzystywała Nieruchomość wyłącznie w celu prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i niepodlegającej zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości na rzecz Spółki nie będzie towarzyszyło przeniesienie innych składników majątkowych, w tym należności oraz zobowiązań Sprzedającego oraz, w szczególności, praw i obowiązków wynikających z umów związanych z procesem budowlanym, a także umów w zakresie zarządzania Nieruchomością, dostawy mediów do Nieruchomości, ubezpieczenia Nieruchomości, ochrony Nieruchomości, itp. (o ile takie umowy w ogóle zostaną zawarte przez Sprzedającego przed Transakcją, to wynikające z nich prawa i obowiązki nie będą przedmiotem cesji na Spółkę), nazwy firmy Sprzedającego, czy know-how w zakresie budowy i najmu. Jednocześnie, w dniu zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości na rzecz Spółki, strony mogą zawrzeć tzw. umowę dobrosąsiedzką.
Planowana Transakcja zostanie udokumentowana fakturą wystawioną przez Sprzedającego.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.
Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, gdyż nie spełnia warunków dla zastosowania zwolnienia, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług. W takiej sytuacji Transakcja nie będzie zatem podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), gdyż w całości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej.
Podsumowując, w ocenie Zainteresowanych:
- Sprzedawany w ramach transakcji składnik majątkowy nie będzie spełniał definicji przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) ani też zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług), a przedmiotowa transakcja będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług.
- Przedmiotowa transakcja będzie opodatkowana podstawową stawką podatku od towarów i usług, jako dostawa budynków i budowli w ramach ich pierwszego zasiedlenia.
- Spółka będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku od towarów i usług naliczonego, jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce, od nabycia Nieruchomości, w zakresie w jakim planuje ją wykorzystywać do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
- Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 4).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 21 maja 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.119.2019.3.AZ.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:
- nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
- innych praw majątkowych 1%.
Jak wynika z powołanych przepisów umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna
ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu
dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka planuje nabyć od Sprzedającego prawo własności budynku biurowego (Budynek), wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu o numerze 36/1 (Grunt), łącznie określono jako Nieruchomość. Poza Budynkiem na Gruncie będą znajdowały się elementy infrastruktury stanowiące własność Sprzedającego. Ponadto, na Gruncie i poza Gruntem będą się znajdowały stanowiące własność Sprzedającego przyłącza i sieci. Przynajmniej niektóre z ww. elementów infrastruktury oraz przyłącza i sieci mogą potencjalnie stanowić budowle w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. W ramach transakcji sprzedaży Nieruchomości dojdzie do przeniesienia na Spółkę wyposażenia Budynku oraz praw związanych z Nieruchomością.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy sprzedaż Nieruchomości dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 21 maja 2019 r., znak: 0111-KDIB3-2.4012.119.2019.3.AZ. Z interpretacji tej wynika, że przedmiot transakcji nie będzie podlegał wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie, planowana dostawa nieruchomości składającej się z działki gruntu nr 36/1 będącej w wieczystym użytkowaniu, wraz z prawem własności znajdujących się na nich budynku i budowli, będzie podlegała opodatkowaniu według stawki podatku w wysokości 23%.
A zatem, jako że omawiana we wniosku transakcja nie będzie podlegać wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (będzie opodatkowana tym podatkiem) oraz planowana umowa sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to w sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z ww. tytułu.
Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej