Temat interpretacji
Czy w zakresie, w jakim Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 14 sierpnia 2019 r. (data wpływu 20 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym 23 października 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z naniesieniami jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z naniesieniami.
Jako, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych (zawierał braki), w piśmie z 07 października 2019 r. znak: 0114-KDIP1-1.4012.451.2019.2.JO, 0111-KDIB4.4014.286.2019.4.LB wezwano o jego uzupełnienie.
Wniosek uzupełniono 23 października 2019 r.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
H2 sp. z o.o. (Nabywca); - Zainteresowanego niebędącego stroną
postępowania:
H1 sp. z o.o. (Zbywca)
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zainteresowany będący stroną postępowania H2 sp. z o.o. (dalej: Nabywca) i Zainteresowany niebędący stroną postępowania H1 sp. z o.o.(dalej: Zbywca) są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług czynnymi, prowadzącymi działalność inwestycyjną i deweloperską w zakresie nieruchomości w Polsce.
Zbywca i Nabywca to podmioty powiązane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zbywca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej położonej w M. o numerze działki (), dla której prowadzona jest księga wieczysta (dalej: Grunt).
Dla Gruntu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP) wynikający z uchwały z 20 lutego 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przemysłowego położonego w M. Na podstawie MPZP przeznaczenie terenu to:
- 1KDZ Teren drogi publicznej klasy zbiorczej;
- 2Ws Tereny wód powierzchniowych, rowy;
- 1PU Teren obiektów produkcyjnych, składów, magazynów lub zabudowy usługowej;
- 1Zn Teren zieleni naturalnej.
Wnioskodawca wskazuje, że w planie zagospodarowania przestrzennego dla działki () o przeznaczeniu 1KDZ, 2Ws, 1PU oraz 1 Zn wyznaczono linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu. Przeznaczenie 1PU obejmuje większość obszaru przedmiotowej działki.
Zgodnie z najlepszą wiedzą Wnioskodawcy, aktualnie naniesieniami znajdującymi się na Gruncie są nieaktywne instalacje podziemne, tj. sieć wodociągowa (oznaczenie: ,,w(n)), sieć elektroenergetyczna (oznaczenie: ,,eNA(n)) oraz sieć kanalizacyjna (oznaczenie: ,,kP100 tłoczna) (dalej: Sieci), a także pozostałości drogi gruntowej (dalej: Droga; dalej łącznie Budowle).
Na Gruncie znajduje się również ogrodzenie z siatki z bramą (dalej: Ogrodzenie). Naniesienia te nie są jednak trwale połączone z gruntem, lecz stanowią tymczasowy obiekt budowlany, tj. zostały umieszczone na Gruncie przez podmiot trzeci w związku ze zleceniem usunięcia drzew z nieruchomości i są one własnością podmiotu trzeciego.
Prawo użytkowania wieczystego Gruntu wraz z Budowlami stanowi nieruchomość będącą przedmiotem planowanej sprzedaży Zbywcy (dalej łącznie: Nieruchomość). Odpowiednio, Ogrodzenie nie będzie przedmiotem planowanego zbycia.
Zbywca jest właścicielem również innych niż przedmiotowa Nieruchomość nieruchomości. Obecnie, podmiot trzeci (dalej: Inwestor) jest zainteresowany nabyciem nieruchomości będących własnością Zbywcy, które to nabycie ma nastąpić przez zakup 100% udziałów Zbywcy. Jednocześnie, mając na uwadze, że przedmiotem zainteresowania Inwestora jest nabycie nieruchomości zrealizowanych, oddanych do użytkowania oraz częściowo lub w całości skomercjalizowanych, obecnie Inwestor nie jest zainteresowany nabyciem Nieruchomości, która jest dopiero w fazie przygotowawczej procesu inwestycyjnego.
Ze względu na powyższe, przed dniem zawarcia ww. umowy nabycia udziałów w Zbywcy przez Inwestora Zbywca planuje zbyć za wynagrodzeniem na rzecz innej spółki z obecnej grupy kapitałowej Zbywcy, tj. na rzecz Nabywcy, prawo użytkowania wieczystego Gruntu wraz z Budowlami (dalej: Transakcja).
Po nabyciu Nieruchomości Nabywca planuje kontynuować działalność inwestycyjną polegającą na wzniesieniu budynku magazynowego w ramach podstawowej działalności gospodarczej Nabywcy opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Niewykluczone jest również, że po zrealizowaniu inwestycji i oddaniu budynku magazynowego do używania, Inwestor nabędzie 100% udziałów Nabywcy.
Działalność Zbywcy polega głównie na działalności deweloperskiej oraz na wynajmie nieruchomości na własny rachunek. Prowadzona przez Zbywcę działalność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług i Zbywcy, co do zasady, przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od nabywanych towarów i usług.
Prawo wieczystego użytkowania Gruntu zostało nabyte przez Zbywcę (wraz z innymi nieruchomościami) od poprzedniego właściciela, na podstawie aktu notarialnego z 29 lutego 2016 r. W związku z faktem, że na podstawie ówczesnego planu zagospodarowania przestrzennego Grunt znajdował się na terenie oznaczonym symbolem 101 ME o przeznaczeniu podstawowym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą, z wykluczeniem zabudowy szeregowej i bliźniaczej, dostawa prawa wieczystego użytkowania Gruntu nie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto, przed dniem nabycia Nieruchomości przez Zbywcę, Zbywca oraz poprzedni właściciel złożyli oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia w zakresie wszelkich budynków i budowli znajdujących się na nieruchomościach nabywanych przez Zbywcę na podstawie wyżej wymienionego aktu notarialnego. Tym samym, transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości, w tym Nieruchomości, której dotyczy wniosek, nabytej przez Zbywcę z zamiarem wykorzystania w jego działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, tj. wybudowania na Gruncie budynku magazynowego na wynajem.
Od momentu nabycia Gruntu Zbywca nie podjął jeszcze fizycznych prac budowlanych/konstrukcyjnych polegających na wznoszeniu budynku magazynowego na Gruncie oraz nie podejmie takich prac do momentu zbycia Gruntu.
Obecnie i na moment planowanej Transakcji Grunt nie jest/nie będzie zabudowany budynkami. Niemniej, możliwym jest, że na dzień Transakcji prowadzone będą przez Nabywcę prace ziemne lub wstępne prace budowlane na Gruncie; w takim przypadku Zbywca odda Nieruchomość dla potrzeb prowadzenia prac w dzierżawę Nabywcy.
W zakresie budowli, jak wskazano powyżej, w Gruncie pozostały nieaktywne podziemne Sieci: sieć wodociągowa; sieć elektroenergetyczna oraz sieć kanalizacyjna. W ocenie Zbywcy sieć wodociągowa stanowi własność Zbywcy z mocy prawa. Natomiast w odniesieniu do sieci elektroenergetycznej oraz sieci kanalizacyjnej w oparciu o posiadane informacje Zbywca nie jest w stanie przesądzić ich statusu własnościowego (tj. czy stanowią one własność Zbywcy, czy też osoby trzeciej, np. przedsiębiorstwa przesyłowego). Od momentu nabycia Gruntu przez Zbywcę, przedmiotowe Sieci nie były aktywne i nie będą one faktycznie wykorzystywane w działalności gospodarczej Zbywcy do dnia Transakcji. Cześć z przedmiotowych Sieci podziemnych znajduje się w częściach Gruntu oznaczonych w MPZP jako 2Ws (teren wód powierzchniowych, rowy) i 1Zn (teren zieleni naturalnej).
Jak wskazano powyżej, na Gruncie znajdują się również pozostałości drogi gruntowej.
Budowle nie były przedmiotem ulepszeń, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w okresie od momentu nabycia prawa wieczystego użytkowania Gruntu przez Zbywcę, ani też ulepszeń, które stanowiłyby przebudowę, tj. dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia tego obiektu lub z powstaniem nowego obiektu budowlanego.
Na moment złożenia wniosku obowiązująca jest jedna przedwstępna umowa najmu zawarta przez Zbywcę, która nie zostanie rozwiązana przed Transakcją.
W ramach planowanej Transakcji składnikami majątku Zbywcy, które przejdą na Nabywcę będzie prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości, tj. Grunt wraz z Budowlami oraz prawa i obowiązki wynikające z przedwstępnej umowy najmu.
Zainteresowani wskazują, że na dzień złożenia wniosku dla Nieruchomości nie ma wydanego pozwolenia na budowę oraz decyzji środowiskowej. Zainteresowani nie mogą wykluczyć jednak możliwości, że na dzień dokonania Transakcji wyżej wspomniane zostaną wydane i będą przedmiotem Transakcji. Ponadto, Zainteresowani wskazują, że w ramach Transakcji dojdzie do ustanowienia służebności związanych z Nieruchomością, które zapewnią Nieruchomości dostęp do m.in. drogi publicznej, sieci energetycznej średniego napięcia, infrastruktury przeciwpożarowej, kanalizacji deszczowej oraz sieci teletechnicznej.
Obecnie Nieruchomość nie jest wynajmowana przez Zbywcę, który wykorzystuje Grunt na własne cele jako teren inwestycyjny (wcześniej pod kątem realizacji we własnym zakresie budowy i wynajmu budynku magazynowego a obecnie pod kątem sprzedaży Zbywcy).
Natomiast przedmiotem Transakcji nie będą w szczególności prawa i obowiązki wynikające z innych umów (np. najmu, gdyż Nieruchomość na moment Transakcji nie będzie jeszcze przedmiotem najmu (Nabywca wstąpi w prawa i obowiązki dotyczące przedwstępnej umowy najmu, ale na podstawie umowy ze Zbywcą, nie zaś z mocy samego prawa z tego względu, że przedmiot najmu jeszcze nie powstał), czy też innych umów, związanych z bieżącą obsługą Nieruchomości Zbywcy), czy też inne niż Nieruchomość składniki majątku Zbywcy, zobowiązania, jak również prawa i obowiązki, które nie są związane z Nieruchomością.
Zbywca nie posiada żadnego statutu, regulaminu czy dokumentu o podobnym charakterze, z którego wynikałoby formalne wyodrębnienie organizacyjne Nieruchomości w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy. Nabywca nie zamierza przejąć ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Zbywcę ani rachunków bankowych, które byłyby wykorzystywane przez Zbywcę w związku z posiadaniem przez niego Nieruchomości.
Obecnie, jak i na moment dokonania Transakcji, Nabywca będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zawierając Transakcję Nabywca działać będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nabytą Nieruchomość będzie wykorzystywał do swojej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W szczególności, po nabyciu Nieruchomości Nabywca zamierza zrealizować inwestycję polegającą na wybudowaniu budynku magazynowego, a następnie oddać ją do użytkowania i rozpocząć wynajem.
Zainteresowani planują złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w odniesieniu do całej Transakcji, zgodnie z art. 43 ust. 10 11 ustawy o podatku od towarów i usług.
W piśmie z dnia 23 października 2019 r., Zainteresowani uzupełnili informacje zawarte we wniosku wskazując, że zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego w zakresie sieci elektroenergetycznej oraz kanalizacyjnej, istnieją wątpliwości co do ich statusu własnościowego. Niemniej z ostrożności procesowej Spółka przyjmuje, że Zbywca jest właścicielem przedmiotowych sieci.
Odpowiednio, wymienione we wniosku Sieci (tj. sieć wodociągowa, sieć elektroenergetyczna, sieć kanalizacyjna) wchodzą również w skład planowanej umowy sprzedaży Nieruchomości.
Końcowo wskazać należy, iż pozostała część opisu zdarzenia przyszłego, która została zawarta w treści ww. uzupełnienia wniosku, jako że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług przedstawiona została w interpretacji z 28 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.451.2019.3.JO.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy w zakresie, w jakim Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, sprzedaż Nieruchomości na rzecz Nabywcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Zdaniem Zainteresowanych, w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem od towarów i usług, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W ocenie Zainteresowanych, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze oraz okoliczność, że Transakcja podlegać będzie przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 28 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.451.2019.3.JO.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710,z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że opisana we wniosku transakcja sprzedaży obejmie przeniesienie na Nabywcę prawa użytkowania wieczystego gruntu Grunt wraz z naniesieniami Budowlami (Nieruchomość) oraz prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu.
Zainteresowani planują złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w odniesieniu do całej Transakcji, zgodnie z art. 43 ust. 10 11 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dostawa Nieruchomości w ramach opisanej we wniosku Transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 28 października 2019 r., znak: 0114-KDIP1-1.4012.451.2019.3.JO, w której wskazano, że: ,,() Planowana transakcja zbycia składników majątkowych u Zbywcy będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
() należy stwierdzić, że dostawa Budowli (Sieci oraz Drogi) znajdujących się na Gruncie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. () w opisanym we wniosku zdarzeniu, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie tych samych przepisów co sprzedaż Budowli.
Tym samym, w przypadku, gdy Strony Transakcji, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, opodatkują dostawę ww. Budowli stawką 23%, wówczas dostawa użytkowania wieczystego gruntu również będzie opodatkowana taką samą stawką.
A zatem, skoro sprzedaż Nieruchomości w ramach omawianej we wniosku Transakcji będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony Transakcji ze zwolnienia w zakresie, w jakim zwolnienie z podatku od towarów i usług będzie im przysługiwało), to do opisanej we wniosku sprzedaży Nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym sprzedaż opisanej we wniosku Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej