w zakresie skutków podatkowych nabycia na podstawie umowy sprzedaży działki nr 1 oraz działki nr 2. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.191.2018.2.SK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2018, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.191.2018.2.SK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

w zakresie skutków podatkowych nabycia na podstawie umowy sprzedaży działki nr 1 oraz działki nr 2.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 4 września 2018 r. (data wpływu 1 października 2018 r.) uzupełnionym 31 października 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia na podstawie umowy sprzedaży działki nr 1 oraz działki nr 2:

  • w części dotyczącej opodatkowania sprzedaży utwardzonego placu przed halą, ogrodzenia, parkingu, drogi wewnętrznej znajdującej się na działce nr 1 oraz drogi znajdującej się na działce nr 2 jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia na podstawie umowy sprzedaży działki nr 1 oraz działki nr 2.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą prawną będącą przedsiębiorcą. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce. Przedmiotem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności jest głównie działalność w zakresie produkcji pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli.

Wnioskodawca planuje nabyć prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz prawo własności budynków stanowiących odrębne nieruchomości od spółki S. Sp. z o.o. Przedmiotowe nieruchomości to:

  1. Działka nr 1 działka budowlana; została zakupiona przez obecnego właściciela (S. Sp. z o.o.) na podstawie aktu notarialnego z 2010 r. od spółki z o.o. W dacie zakupu jak i planowanej sprzedaży spółka S. Sp. z o.o. działała i nadal będzie działać jako czynny podatnik VAT.
  2. Nabycie zostało opodatkowane podatkiem VAT (zakup działki budowlanej). Podatek VAT został więc odliczony. Spółka S. Sp. z o.o. wprowadziła nieruchomość do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w całości.
    W momencie zakupu działka zabudowana była budynkiem stanowiącym odrębną nieruchomość (budynek ten został wyburzony). Po jego wyburzeniu, spółka S. Sp. z o.o. wybudowała halę z zapleczem socjalno-biurowym (została ona oddana do użytkowania w 2013 r.). Do ww. hali przynależy budynek stacji transformatorowej, sprężarkowni i wymiennikowni ciepła. W hali są zamontowane dwie suwnice. Ostatnie nakłady na halę (a dokładnie na przynależny jej budynek socjalno-biurowy) zostały poniesione w 2014 r.
    Od momentu zakupu działki, budynek nowej hali został wybudowany od zera (oddanie do użytkowania w 2013 r. jego wartość jest większa niż 30% wartości nieruchomości). Od nakładów na wybudowanie nowej hali był odliczany VAT.
    Obiekt po zakupie jest samodzielnie wykorzystywany przez sprzedającego. Ostatni nakład poniesiono w 2015 r. (utwardzenie placu przed halą, ogrodzenie, parking, drogi wewnętrzne).
  3. Działka nr 2 została zakupiona przez obecnego właściciela (S. Sp. z o.o.) na podstawie aktu notarialnego z 2010 r. od spółki z o.o. W dacie zakupu jak i planowanej sprzedaży spółka S. Sp. z o.o. działała i nadal działa jako czynny podatnik VAT.
  4. Nabycie zostało opodatkowane podatkiem VAT. Podatek VAT został więc odliczony. Spółka S. Polska Sp. z o.o. wprowadziła nieruchomość do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w całości.

Działka zabudowana jest drogą (jest to budowla w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego). Znajdowała się ona na działce już w momencie zakupu w 2010 r.

Od momentu zakupu działki, znajdująca się na niej droga nie była modernizowana i nie ponoszono na nią nakładów. Obiekt po zakupie jest samodzielnie wykorzystywany przez sprzedającego. Wnioskodawca uiścił sprzedającemu spółce S. sp. z o.o. zadatek na poczet przyszłej transakcji.

Dodać należy, że jeszcze kilka miesięcy przed złożeniem niniejszego wniosku, w nieruchomości objętej planowaną transakcją spółka sprzedająca prowadziła działalność (początkowo działalność polegającą na serwisowaniu maszyn; w późniejszym czasie działalność o charakterze zbliżonym do działalności Wnioskodawcy, tj. konstrukcja narzędzi, tłoczników). Pomimo faktu, iż S. Sp. z o.o. i Wnioskodawca prowadzili zbliżoną działalność, sprzedawali narzędzia innym klientom. Dodać należy, że S. Sp. z o.o. był dostawcą Wnioskodawcy serwisował maszyny Wnioskodawcy, a w ostatnich latach wykonywał pojedyncze prace związane z konstrukcją narzędzi.

Jednakże od tego czasu (kilka miesięcy przed złożeniem niniejszego wniosku) nieruchomość ta stała się klasycznym pustostanem. Nie jest tam od kilku miesięcy prowadzona żadna działalność. Załoga sprzedawcy nieruchomości złożyła wypowiedzenia. W chwili obecnej jest to już tylko nieruchomość gruntowa (grunt w użytkowaniu wieczystym), zabudowana budynkami i budowlami, w których nie funkcjonuje żaden zakład pracy, nie jest wykonywana żadna działalność. Wnioskodawca nie dokona nabycia żadnych maszyn i ruchomości, które nie są integralnymi częściami nieruchomości. Na terenie przedmiotowego budynku Wnioskodawca nie zamierza kontynuować prowadzenia działalności zbywcy.

Wnioskodawca dopiero po nabyciu przedmiotowej nieruchomości zamierza w niej uruchomić działalność. Zakupione nieruchomości Wnioskodawca zamierza przeznaczyć pod magazyny na potrzeby dotychczasowej produkcji. W ramach planowanej transakcji nie nastąpi przejęcie pracowników sprzedawcy. Ponadto nie nastąpi przejęcie zobowiązań sprzedawcy, jego zamówień, relacji gospodarczych z partnerami handlowymi ani podwykonawcami. Tym samym, w wyniku planowanej transakcji Wnioskodawca nie przejmie i nie będzie kontynuował w żadnym zakresie działalności sprzedawcy.

Podkreślić należy, iż transakcja nie dotyczy także zorganizowanej części jakiegokolwiek przedsiębiorstwa czy zakładu. Przedmiotowe nieruchomości nie stanowią zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Nie można ponadto stwierdzić, iż ww. nieruchomości są w stanie samodzielnie funkcjonować jako część przedsiębiorstwa na żadnej z niżej wymienionych płaszczyzn:

  1. płaszczyzna organizacyjna nieruchomości nie są wyodrębnione jako dział, wydział, oddział, itp. (brak jakiegokolwiek statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze);
  2. płaszczyzna finansowa nieruchomości nie mogą stanowić niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, brak wewnętrznej samodzielności finansowej;
  3. płaszczyzna funkcjonalna nieruchomości nie odznaczają się odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zaznaczyć należy, że przedmiotowe nieruchomości będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z tak zakreślonym stanem faktycznym, Wnioskodawca przedstawia dwie opcje zdarzeń przyszłych:

  1. Opcja A Wnioskodawca nabywa przedmiotowe nieruchomości i nie składa (razem ze sprzedającym) oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT);
  2. Opcja B Wnioskodawca nabywa przedmiotowe nieruchomości i składa (razem ze sprzedającym) oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy w przypadku wyboru Opcji A opisanej w stanie faktycznym wniosku (brak złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT)), transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4).
  2. Czy w przypadku wyboru Opcji B opisanej w stanie faktycznym wniosku (złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT)), transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

W przypadku wyboru Opcji A opisanej w stanie faktycznym wniosku (brak złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT)), transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy, obowiązek podatkowy ciąży na kupującym (przy umowie sprzedaży).

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej cześć, albo prawo użytkowania wieczystego.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku wyboru Opcji A opisanej w stanie faktycznym wniosku (brak złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT)), transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Ad. 2.

W przypadku wyboru Opcji B opisanej w stanie faktycznym wniosku (złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT)), transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy, obowiązek podatkowy ciąży na kupującym (przy umowie sprzedaży).

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług

Mając na uwadze powyższe, w przypadku wyboru Opcji B opisanej w stanie faktycznym wniosku (złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT)), transakcja sprzedaży przedmiotowych nieruchomości nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest częściowo prawidłowe, a częściowo nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 30 listopada 2018 r. Znak: 0112-KDIL1-2.4012.660.2018.2.MR

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1150) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl natomiast art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym &− 2%,
  2. innych praw majątkowych &− 1%.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1025, ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W oparciu o art. 47 § 1 ww. Kodeksu część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (§ 2 cyt. przepisu). Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych (§ 3 ww. przepisu).

Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem obrotu prawnego.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

W świetle art. 235 § 1 Kodeksu cywilnego budynki i inne urządzenia wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność.

W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

W art. 48 wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o budynki i inne urządzenia znajdujące się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (art. 235 § 1).

Odrębna własność budynków istnieje w przypadku budynków pozostających na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste: budynki wzniesione przez użytkownika wieczystego na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste stanowią jego własność (art. 235 § 1 zdanie pierwsze Kodeksu cywilnego).

Z uwagi na brak w Kodeksie cywilnym definicji budynku, Sąd Najwyższy (m.in. w wyroku z dnia 22 grudnia 2004 r., sygn. II CK 262/04) opowiedział się za dopuszczalnością odwołania się do definicji budynku z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1202, ze zm.). Zgodnie z art. 3 pkt 2 tej ustawy, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Obiektem budowlanym jest budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych (art. 3 pkt 1 ustawy).

Przechodząc ponownie na grunt przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy podkreślić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje nabyć prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz prawo własności budynków stanowiących odrębne nieruchomości. Przedmiotowe nieruchomości to:

  1. działka nr 1 działka budowlana; zabudowana halą z zapleczem socjalno-biurowym, do której przynależy budynek stacji transformatorowej, sprężarkowni i wymiennikowni ciepła. Na działce tej poniesiono nakłady polegające na utwardzeniu placu przed halą, powstało ogrodzenie, parking, drogi wewnętrzne.
  2. działka nr 2 zabudowana drogą (jest to budowla w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że przypadku wyboru Opcji A, tj. sytuacji, gdy Wnioskodawca nie złoży (razem ze sprzedającym) oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 10 ustawy o VAT), to do omawianej transakcji sprzedaży zastosowanie znajdzie uregulowanie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takiej sytuacji opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegała ta część transakcji, która dotyczy prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz składników spełniających w świetle przepisów Kodeksu cywilnego definicję nieruchomości czyli budynków. Wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie natomiast ta część transakcji, która dotyczyć będzie innych przedmiotów niż szczegółowo wymienione w lit. b) art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W konsekwencji powyższego, w przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opisanej w zdarzeniu przyszłym Opcji A, tj. braku złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, transakcja sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki nr 1 i 2 oraz budynków, tj. hali z zapleczem socjalno-biurowym, budynku stacji transformatorowej, sprężarkowni i wymiennikowni ciepła podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyłączona natomiast z opodatkowania będzie ta część transakcji sprzedaży, która dotyczyć będzie następujących składników majątkowych: utwardzonego placu przed halą, ogrodzenia, parkingu, drogi wewnętrzne znajdujące się na działce nr 1 oraz drogi znajdującej się na działce nr 2. Składniki te w myśl powołanych wyżej przepisów Kodeksu cywilnego i ustawy Prawo budowalne nie stanowią nieruchomości ani ich części. Nie można zatem zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku wyboru opcji A, transakcja w całości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W sytuacji natomiast wyboru przez Wnioskodawcę Opcji B opisanej we wniosku, tj. złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, w niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a zatem transakcja ta jako faktycznie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych nabycia na podstawie umowy sprzedaży działki nr 1 oraz działki nr 2:

  • w części dotyczącej opodatkowania sprzedaży utwardzonego placu przed halą, ogrodzenia, parkingu, drogi wewnętrznej znajdującej się na działce nr 1 oraz drogi znajdującej się na działce nr 2 uznano za nieprawidłowe,
  • w pozostałej części uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekle prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

w części prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej