Temat interpretacji
Czy umowa sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 21 października 2019 r. (data wpływu 21 października 2019 r.), uzupełnionym 31 października 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości zabudowanej. Wniosek uzupełniono 31 października 2019 r.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną
postępowania:
- spółkę z o.o. (Kupujący, Nabywca);
- Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
- osobę fizyczną (Zbywca 1);
- osobę fizyczną (Zbywca 2)
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zainteresowany będący stroną postępowania spółka z o.o. (dalej: Nabywca) jest spółką kapitałową będącą polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Głównym przedmiotem działalności Nabywcy jest sprzedaż samochodów osobowych i użytkowych. Sprzedaż ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Zbywca 1) osoba fizyczna jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Zbywca 1 od 12 grudnia 1989 r. prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek.
Drugi ze wskazanych we wniosku Zainteresowanych niebędących stroną postępowania (Zbywca 2) inna osoba fizyczna jest polskim rezydentem podatkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Zbywca 2 od 1 sierpnia 2019 r. prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Zbywca 2 wynajmuje udział w nieruchomości, opisanej w niniejszym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) swemu ojcu Zbywcy 1, prowadzącemu działalność gospodarczą.
Nabywca planuje dokonać zakupu nieruchomości zabudowanej (dalej: Transakcja), której współwłaścicielami są Zbywca 1 oraz Zbywca 2 (dalej także jako: Zbywcy). W tym celu strony Transakcji, tj. Nabywca i Zbywcy podpisały warunkową przedwstępną umowę sprzedaży, a w przyszłości planują podpisać umowę rozporządzającą (dalej: umowa rozporządzająca).
Nabywca i Zbywcy są określani we wniosku łącznie jako Zainteresowani.
Nieruchomość będącą przedmiotem Transakcji stanowi działka (dalej łącznie: Grunt) położona w K. Jedynymi współwłaścicielami Gruntu są Zbywcy. Każdy ze Zbywców posiada &½ udziału we własności Gruntu.
Zainteresowani wskazują, iż Grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Zbywca 1 nabył &½ udziału w działce na podstawie umowy sprzedaży z 27 lutego 1978 r. W dniu 5 lipca 2018 r. wraz z małżonką dokonał zniesienia współwłasności oraz częściowego podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej i nabył własność ww. &½ udziału w drodze umowy o podział majątku wspólnego i umowy darowizny.
Zbywca 2 nabył &½ udziału w działce wskutek umowy darowizny z 4 września 1980 r.
Na Gruntach w chwili składania wniosku jest prowadzona działalność polegającą na sprzedaży samochodów (opis ten jest przedstawiony szerzej w dalszej części wniosku).
Działka jest zabudowana:
- częścią budynku salonu samochodowego (dalej: Budynek 1),
- domem jednorodzinnym zaadoptowanym na serwis samochodowy przylegającym do budynku salonu samochodowego (dalej: Budynek 2),
- garażem,
- fragmentem całości ogrodzenia kompleksu
- zbiornikiem na nieczystości płynne szambo (dalej łącznie pkt 3-5: Budowle).
Zbywca 1 wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej swój udział w ww. działce, jak również oddany mu do używania przez Zbywcę 2 udział Zbywcy 2 w działce począwszy od 30 listopada 2006 r.
Zbywca 1 rozpoczął używanie Budynku 1, Budynku 2 oraz Budowli do celów prowadzonej działalności gospodarczej w datach wskazanych w poniższej tabeli:
Tabela załącznik PDF
Obiekty te były wykorzystywane w prowadzonej przez Zbywcę 1 jego działalności gospodarczej, który na Gruncie prowadził salon samochodowy. Obecnie działalność salonu samochodów zabytkowych prowadzi Spółka komandytowa (dalej: Spółka).
Zarówno w okresie 2 lat przed planowaną dostawą jak i wcześniej żaden ze Zbywców nie ponosił nakładów na ulepszenie Budynku 1, Budynku 2 czy też Budowli w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, które stanowiły co najmniej 30% ich wartości początkowej.
Budynek 1 oraz Budynek 2 (dalej łącznie: Budynki) wraz ze wskazanymi powyżej Budowlami zostały wybudowane przez Zbywcę 1 na Gruncie w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Grunt wraz z posadowionymi na nich Budynkami oraz Budowlami (dalej łącznie: Nieruchomość) nie są używane na prywatne potrzeby Zbywcy 1 oraz Zbywcy 2, ani też nie mają prywatnego charakteru.
Część Nieruchomości została oddana w najem przez Zbywcę 1, przy czym umowy najmu były zawierane zarówno przed jak i po dacie przyjęcia do używania przez niego obiektów zlokalizowanych na działce (vide: opis zdarzenia przyszłego dotyczący rozpoczęcia używania Budynku 1, Budynku 2 i Budowli w prowadzonej działalności gospodarczej przez Zbywcę 1).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Zbywca 2 w 2019 r. wynajmuje swój udział w działce swemu ojcu Zbywcy 1 prowadzącemu działalność gospodarczą.
Celem Nabywcy nie jest kontynuowanie działalności prowadzonej obecnie przez Zbywcę 2, polegającej na wynajmie swojego udziału w Nieruchomości na rzecz jego ojca Zbywcy 1.
Należy podkreślić, że przedmiotem Transakcji będzie Nieruchomość składająca się ze wskazanego Gruntu, Budynków oraz Budowli. Tym samym, Transakcją nie będą objęte:
- księgi i pozostała dokumentacja handlowa,
- umowy handlowe z dostawcami surowców i odbiorcami produktów,
- środki pieniężne na rachunku bankowym,
- rzeczy ruchome,
- zobowiązania oraz
- należności.
Niemniej nie można wykluczyć, że w związku z Transakcją Zbywcy, w drodze odrębnej czynności prawnej, sprzedadzą Nabywcy rzeczy ruchome znajdujące się na Nieruchomości, służące w dotychczas prowadzonej tam działalności, które nie są istotne z punktu widzenia działalności Nabywcy, a których:
- ilość może być nieznaczna,
- wartość może być nieznaczna,
- Zbywcy mogą nie chcieć zatrzymać, w szczególności dlatego, że będą dla nich zbędne.
W ramach Transakcji Nabywca nie przejmie pracowników ani współpracowników Zbywców w ramach tzw. przejścia zakładu pracy na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, a w szczególności osób, które są zaangażowane w świadczenie usług wynajmu lub związanych z obsługą Nieruchomości.
Intencją Nabywcy i Zbywców jest, aby w ramach planowanej Transakcji nie doszło do przeniesienia szeregu praw, obowiązków oraz zobowiązań i należności wynikających z umów, które są związane z prawidłowym funkcjonowaniem Nieruchomości, lecz aby umowy te zostały rozwiązane przed dokonaniem Transakcji, a następnie aby Nabywca zawarł odrębne umowy we własnym zakresie.
Powyższe dotyczy między innymi następujących umów:
- umów najmu;
- umowy na dostawę energii elektrycznej;
- umowy na dostawę gazu;
- umowy na dostarczanie wody.
Niemniej nie można wykluczyć, że niektóre z tych umów mogą zostać przeniesione na Nabywcę (nie dotyczy to umów najmu, które zostaną rozwiązane przed Transakcją) jako elementy dodatkowe do Transakcji w sytuacji, gdy na przykład ich rozwiązanie nie będzie możliwe ze względów prawnych lub Nabywca nie będzie mógł zawrzeć odpowiednich umów lub będzie to utrudnione, co mogłoby spowodować przerwy w dostawie usług świadczonych na ich podstawie, po Transakcji, w szczególności mediów.
Należy podkreślić, że nie jest intencją Nabywcy kupno w ramach Transakcji całego przedsiębiorstwa Zbywców ani jego zorganizowanej części. Przedmiot Transakcji, w tym przenoszone aktywa nie są wystarczające do prowadzenia działalności gospodarczej i będą wymagały zaangażowania innych aktywów i dodatkowych zasobów celem wykorzystania ich w działalności Nabywcy. W szczególności zamiarem Nabywcy nie jest oddanie Nieruchomości po jej zakupie do używania osobie trzeciej, lecz wykorzystywanie jej do celów własnej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży samochodów osobowych i użytkowych.
Przedmiot Transakcji nie został przez Zbywców formalnie wydzielony w strukturach organizacyjnych ich przedsiębiorstw jako odrębny dział, wydział, departament lub inna jednostka organizacyjna.
Zbywcy nie prowadzą analityki finansowo-księgowej pozwalającej na przyporządkowanie do działalności związanej z przedmiotem Transakcji (tj. Nieruchomością) kosztów i zobowiązań odrębnie od innych pozycji. Taka analityka jest prowadzona jedynie w odniesieniu do przychodów i należności związanych z wynajmem Nieruchomości. Nie są również prowadzone oddzielne rachunki bankowe przeznaczone do rozliczeń związanych z działalnością dotyczącą przedmiotu Transakcji. Tym samym u Zbywców nie jest prowadzona odrębna ewidencja zdarzeń gospodarczych pozwalająca na przyporządkowanie przedmiotowi Transakcji kosztów i zobowiązań.
Zbywcy zrezygnują ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wybiorą opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy Budynku oraz Budowli. Zarówno Nabywca jak i Zbywcy złożą przed dniem dostawy w stosunku do Transakcji sprzedaży Nieruchomości oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: Oświadczenie). Oświadczenie zostanie złożone naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy przed dniem dokonania dostawy obiektów będących przedmiotem Transakcji i zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług będzie zawierać:
- imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy (tutaj: Zbywców) oraz Nabywcy;
- planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części, to jest stosownej umowy rozporządzającej;
- adres budynku, budowli lub ich części.
Zbywcy (każdy z osobna) wystawią na Nabywcę fakturę dotyczącą zbywanej Nieruchomości, na której zostanie wykazany podatek od towarów i usług w wysokości 23%.
Zarówno Nabywca jak i Zbywcy są podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług oraz są zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni. Rejestracja ta będzie aktualna również na dzień dostawy Nieruchomości. Nieruchomość będzie wykorzystywana przez Nabywcę w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, polegającej na sprzedaży samochodów osobowych i użytkowych.
Dodatkowo do Transakcji będącej przedmiotem wniosku, Nabywca planuje również nabyć w drodze odrębnych czynności prawnych, zawartych odpowiednio ze Zbywcą 1, jak i ze Zbywcą 2 inne nieruchomości gruntowe wraz z posadowionymi budynkami i budowlami. W sprawie nabycia ww. innych nieruchomości gruntowych wraz z posadowionymi budynkami i budowlami mających być przedmiotem umowy rozporządzającej zostały złożone odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy umowa sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Zdaniem Zainteresowanych, umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ww. ustawy).
Z kolei art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, iż nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku
od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z
wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Jak wynika z powyższych regulacji, z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyłączone są wszystkie transakcje sprzedaży nieruchomości, które są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a nie są faktycznie zwolnione od tego podatku. Zdaniem Zainteresowanych, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem 23% stawki podatku od towarów i usług. Będzie więc spełniona przesłanka wyłączająca opodatkowanie z podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do umowy sprzedaży, których przedmiotem są nieruchomości.
Na podstawie powyższego, zdaniem Zainteresowanych, umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 4 grudnia 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.501.2019.2.JG.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna
ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu
dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, iż wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Nabywca (Spółka z o.o.) planuje dokonać zakupu nieruchomości zabudowanej (Transakcja), której współwłaścicielami są Zbywca 1 oraz Zbywca 2 (Zbywcy). W tym celu strony Transakcji, tj. Nabywca i Zbywcy podpisały warunkową przedwstępną umowę sprzedaży, a w przyszłości planują podpisać umowę rozporządzającą (dalej: umowa rozporządzająca). Nieruchomość będącą przedmiotem Transakcji stanowi działka (Grunt) położona w K. Jedynymi współwłaścicielami Gruntu są Zbywcy. Każdy ze Zbywców posiada &½ udziału we własności Gruntu. Grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Działka jest zabudowana:
- częścią budynku salonu samochodowego (Budynek 1),
- domem jednorodzinnym zaadoptowanym na serwis samochodowy przylegającym do budynku salonu samochodowego (Budynek 2),
- garażem,
- fragmentem całości ogrodzenia kompleksu
- zbiornikiem na nieczystości płynne szambo (łącznie pkt 3-5: Budowle).
Przedmiotem Transakcji będzie Nieruchomość składająca się ze wskazanego Gruntu, Budynków oraz Budowli. Zbywcy zrezygnują ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wybiorą opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy Budynku oraz Budowli. Zarówno Nabywca jak i Zbywcy złożą przed dniem dostawy w stosunku do Transakcji sprzedaży Nieruchomości oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości w ramach Transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja sprzedaży dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia transakcji sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dostawa Nieruchomości w ramach opisanej we wniosku Transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem podstawowej stawki podatku od towarów i usług co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 4 grudnia 2019 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.501.2019.2.JG, w której wskazano, że:
- planowana sprzedaż Nieruchomości obejmująca działkę gruntu zabudowaną Budynkami i Budowlami będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 według właściwej stawki podatku od towarów i usług;
- sprzedaż Budynków (Budynek 1, Budynek 2) i Budowli (garaż, fragment ogrodzenia i zbiornik na nieczystości płynne szambo) będących przedmiotem planowanej Transakcji posadowionych na działce będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy; w przypadku, gdy strony transakcji, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy opodatkują transakcje sprzedaży Budynków i Budowli stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%, wówczas dostawa gruntu również będzie opodatkowana taką samą stawką.
A zatem, skoro sprzedaż Nieruchomości w ramach planowanej transakcji będzie faktycznie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony Transakcji ze zwolnienia z podatku od towarów i usług), to do opisanej we wniosku sprzedaży Nieruchomości znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym sprzedaż opisanej we wniosku Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej