Temat interpretacji
W przypadku uznania, iż planowana Transakcja nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, czy planowana Transakcja (w tym również zaliczka) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, a w związku z powyższym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 21 lutego 2019 r. (data wpływu 22 lutego 2019 r.), uzupełnionym 15 marca, 29 kwietnia i 06 maja 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki &− jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lutego 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego zabudowanej działki. Wniosek został uzupełniony samoistnie 15 marca 2019 r.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 12 kwietnia 2019 r., znak: 0115-KDIT1-2.4012.108.2019.1.AP, 0111-KDIB4.4014.46.2019.3.BD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 29 kwietnia 2019 r. (data wpływu uzupełnienia wniosku poprzez ePUAP) oraz 06 maja 2019 r. (data wpływu uzupełnienia drogą pocztową).
We wniosku złożonym przez:
-Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
W. (Sprzedający, Spółka),
-Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
P. (Kupujący),
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zainteresowany będący stroną postępowania jest polską spółką kapitałową, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, która zamierza sprzedać na rzecz innej polskiej spółki kapitałowej, zarejestrowanej jako czynny podatnik od towarów i usług (Zainteresowany niebędący stroną postępowania; dalej: Kupujący), prawo użytkowania wieczystego zabudowanej działki gruntu o numerze ewidencyjnym 8/3 o pow. 8.373 m2 (dalej: Działka nr 8/3) położonej w W. (dalej: planowana Transakcja).
Działka nr 8/3 zabudowana jest:
- budynkiem biurowym, składającym się z 3 kondygnacji nadziemnych i 2 kondygnacji podziemnych o pow. wynajmowanej ok. 10,1 tys. m2 (dalej: Budynek B3);
- Budowlami B3;
-stanowiącymi odrębny przedmiot własności.
Działka nr 8/3 wraz z Budynkiem B3 oraz Budowlami B3, zwana będzie w dalszej części niniejszego wniosku Nieruchomością B3.
Przedmiotowe obiekty budowlane zostały przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania wybudowane na podstawie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę z 10 września 2010 r., który rozpoczął użytkowanie Nieruchomości B3 na podstawie pozwolenia na użytkowanie, wydanego 10 sierpnia 2012 r.
Na dzień złożenia wniosku, Nieruchomość B3 jest wykorzystywana przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania do świadczenia usług najmu powierzchni komercyjnej (usługowo handlowej, miejsc parkingowych, pomieszczeń gospodarczych oraz tzw. miejsc zielonych). Większość powierzchni najmu w Budynki B3 została wynajęta podmiotom gospodarczym, niemniej Zainteresowany będący stroną postępowania w dalszym ciągu podejmuje starania celem pozyskania najemców na niewynajętą do tej pory powierzchnię budynku. Z tytułu świadczenia usług najmu, Sprzedający uzyskuje pożytki, przede wszystkim z tytułu czynszów, opłat eksploatacyjnych oraz refaktur za media, opodatkowanych wg właściwych stawek podatku od towarów i usług.
Na dzień złożenia wniosku Zainteresowany będący stroną postępowania zawarł umowy najmu z ok. 10 najemcami, zaś biorąc pod uwagę terminy obowiązywania tych umów (w każdym przypadku z terminem wygaśnięcia po 31 grudnia 2022 r.) Sprzedający przewiduje, iż na dzień zawarcia planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości B3, stan wynajęcia powierzchni budynku będzie porównywalny ze stanem obecnym lub będzie większy.
Wraz ze zbyciem Nieruchomości B3, Sprzedający przeniesie na rzecz Kupującego ruchomości oraz wyposażenie wymagane do eksploatacji budynku (i budowli).
Zgodnie z założeniami planowanej Transakcji, z dniem zawarcia umowy sprzedaży, Kupujący wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania umów najmu na podstawie art. 678 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz.1025). Dodatkowo, przedmiotem Transakcji będą również prawa i obowiązki wynikające z umów najmu, w ramach których lokale będące przedmiotem najmu nie zostaną jeszcze wydane, w którym to przypadku Sprzedający będzie musiał uzyskać zgodę najemców na takie przeniesie oraz dostarczyć je przed dniem zawarcia umowy przyrzeczonej.
W ramach planowanej Transakcji, strony planują również dokonać przeniesienia na Kupującego następujących praw w zakresie posiadanym przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
- praw wynikających z wszelkich dokumentów zabezpieczających wykonanie obowiązków najemców wynikających z umów najmu, które zgodnie z umowami najmu, najemcy są zobowiązani dostarczyć wynajmującemu w formie gwarancji bankowych, gwarancji spółek macierzystych lub oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji;
- autorskich praw majątkowych do dokumentacji projektowej wykorzystanej do budowy budynku, w tym dotyczącej prac wykończeniowych najemców (o ile ma to zastosowanie) i budowli (o ile ma to zastosowanie), w zakresie określonym w określonej dokumentacji wskazującej określone pola eksploatacji (dalej: Dokumentacja Projektowa);
- wyłącznego prawa do upoważniania osób trzecich do wykonywania praw zależnych dotyczących opracowania wskazanej wyżej Dokumentacji Projektowej oraz prawa do upoważniania osób trzecich do tworzenia opracowań Dokumentacji Projektowej, łącznie ze wszelkimi zbywalnymi zgodami i zezwoleniami dotyczącymi osobistych praw autorskich lub praw pochodnych, jak również ze zbywalnymi zobowiązaniami o niewykonywaniu osobistych praw autorskich, zgodami na ich wykonywania oraz zezwoleniami na modyfikowanie Dokumentacji Projektowej;
- prawa własności nośników zawierających Dokumentację Projektową, takich jak materiały, nagrania i inne pliki;
- prawa wynikające z gwarancji budowlanych dotyczących Nieruchomości B3;
- prawa wynikające z gwarancji projektowych dotyczących Nieruchomości B3;
- licencję na system zarządzania budynkiem oraz oprogramowanie używane w celu zarządzania oraz obsługi budynku.
Ponadto, na Nabywcę mogą zostać przeniesione decyzje administracyjne związane z korzystaniem z Nieruchomością B3.
Jednocześnie jednak, zgodnie z umową przedwstępną, Sprzedający złoży Kupującemu oświadczenie o wypowiedzeniu następujących umów:
- umowy o zarządzenie Nieruchomością B3,
- umowy o świadczenie usług dotyczących Nieruchomości B3 (tzw. usług serwisowych),
- umowy z dostawcami mediów.
Tym samym ponieważ Kupujący nie przejmie praw i obowiązków wynikających z ww. umów, sam we własnym imieniu zawrze stosowne umowy z dostawcami mediów (z tymi samymi dostawcami, z którymi umowy zawarł Zainteresowany będący stroną postępowania bądź innymi dostawcami), jak również umowy o świadczenie usług serwisowych (również z tymi samymi bądź innymi usługodawcami, z którymi umowy zawarł Sprzedający) i umowy o zarządzanie nieruchomością, o ile nie poweźmie decyzji o samodzielnym zarządzaniu nieruchomością.
W okresie do wygaśnięcia danej umowy na dostawę mediów lub zawarcia nowej umowy przez Kupującego, Sprzedający będzie refakturował na Kupującego koszty mediów.
W okresie od dnia oddania wyżej wymienionych obiektów budowlanych do użytkowania, do dnia sporządzenia wniosku, wybudowane obiekty nie były przedmiotem istotnych ulepszeń w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2343), w tym zwłaszcza ulepszeń, których wartość przekraczałaby 30 % wartości początkowej budynku.
Sprzedający nie posiada innych wartościowo aktywów, w tym zwłaszcza nieruchomości, oraz nie będzie posiadał takich nieruchomości w dniu dokonania planowanej Transakcji. Spółka wskazuje jednocześnie, iż zarówno na dzień złożenia wniosku, jak również na dzień zawarcia umowy sprzedaży:
- Nieruchomość B3 nie jest, ani nie będzie organizacyjnie wyodrębniona w strukturze Sprzedającego jako zakład, oddział itp.;
- Zakładowy plan kont Spółki pozwala i będzie pozwalał na identyfikację przychodów i kosztów związanych stricte z gospodarką finansową Nieruchomości B3 co wynika z faktu, iż Sprzedający nie prowadzi innej działalności operacyjnej;
- Sprzedający nie posiada i nie będzie posiadał odrębnego rachunku (subrachunku) bankowego, na który wpływają (będą wpływać) należności i są spłacane (będą spłacane) zobowiązania, związane wyłącznie z wykorzystywaniem Nieruchomości B3 w przedsiębiorstwie Spółki.
W związku z nabyciem Nieruchomości przez Kupującego:
- nie dojdzie do przeniesienia zakładu pracy Spółki, w trybie art. 231 Kodeksu pracy (ustawa z 26 czerwca 1974 r.; Dz.U. z 2018 r., poz. 108; dalej: KP) z uwagi na fakt, iż Zainteresowany będący stroną postępowania nie zatrudnia i nie będzie zatrudniał w dniu dokonania planowanej Transakcji pracowników;
- Kupujący nie przejmie
(w drodze cesji bądź jakiejkolwiek innej czynności
prawnej):
- praw i obowiązków wynikających z zawartych umów o prowadzenie rachunków bankowych związanych z przedsiębiorstwem Zainteresowanego będącego stroną postępowania (w tym z Nieruchomością B3), jak również nie zostaną przeniesione na Kupującego środki finansowe, zgromadzone w przedsiębiorstwie Sprzedającego (za wyjątkiem kaucji złożonych przez najemców);
- praw i obowiązków wynikających z zobowiązań jak i należności pieniężnych związanych z Nieruchomością lub całym przedsiębiorstwem Sprzedającego;
- praw i obowiązków związanych z nazwą przedsiębiorstwa Zainteresowanego będącego stroną postępowania, jak również jakichkolwiek umów technicznych niezwiązanych z funkcjonowaniem Nieruchomości (np. umowy o prowadzenie księgowości Sprzedającego);
- praw do dokumentacji, umów, instrukcji i innej dokumentacji niezwiązanej z funkcjonowaniem Nieruchomości B3;
- praw do wartości niematerialnych i prawnych będących własnością Sprzedającego, a niezwiązanych z funkcjonowaniem Nieruchomości B3.
Po nabyciu Nieruchomości B3, Kupujący zamierza kontynuować działalność gospodarczą polegającą na wynajmie Nieruchomości B3, niemniej na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego i ciągłego funkcjonowania Nieruchomości B3 we własnym zakresie bądź na podstawie zawartych umów o zarządzanie Nieruchomością B3.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, Kupujący chcąc kontynuować działalność w zakresie najmu komercyjnego, będzie zobowiązany do podjęcia szerokich działań zarządczo administracyjnych, których celem będzie takie zorganizowanie funkcjonowania Nieruchomości B3, aby mógł w sposób niezakłócony czerpać pożytki w postaci czynszu, opłat eksploatacyjnych oraz refaktur za media. W szczególności Kupujący zobowiązany będzie do zawarcia nowych umów w zakresie świadczenia usług serwisowych na Nieruchomości B3, umów o dostawę mediów oraz ewentualnie umowy o zarządzanie nieruchomością. Nie ulega wątpliwości, iż bez zorganizowania zaplecza techniczno-zarządczego, sprawne i niezakłócone funkcjonowanie nieruchomości komercyjnej, a w konsekwencji świadczenie usług najmu nie będzie zasadniczo możliwe. W ocenie Zainteresowanych, zbywany przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania majątek nie pozwoli zachować kontynuacji działalności w zakresie wyżej wskazanym bez podjęcia istotnych czynności ze strony Kupującego.
Usługi najmu będą świadczone przez Kupującego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Nabycie Nieruchomości B3 nastąpi zatem wyłącznie w celu prowadzenia przez Kupującego działalności gospodarczej w postaci komercyjnego wynajmu powierzchni biurowej i magazynowej oraz wszelkiej infrastruktury towarzyszącej.
Zgodnie z umową przedwstępną, Kupujący zobowiąże się do zapłaty Sprzedającemu zaliczki na poczet ceny zakupu Nieruchomości B3 oraz praw, które będą przenoszone wraz z Nieruchomością, powiększonej o podatek od towarów i usług, w przypadku, jeśli zaliczka miałaby podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.
Po sprzedaży Nieruchomości B3 Zainteresowany będący stroną postępowania może być zobowiązany na swój koszt do wykonania prac wykończeniowych lub naprawczych w Budynku B3.
Dla kompletności opisu zdarzenia przyszłego należy wspomnieć, że po sprzedaży Nieruchomości B3, Zainteresowany będący stroną postępowania zawrze z Kupującym umowę gwarancji przychodów z najmu. Zgodnie z tą umową, jeżeli Nieruchomość B3 nie będzie generowała określonych przychodów z tytułu najmu (które były zakładane przy kalkulacji ceny), Sprzedający będzie zobowiązany do dokonywania na rzecz Kupującego okresowych płatności wyrównujących ten poziom. Płatności wynikające z tej umowy, zdaniem Sprzedającego i Kupującego nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale kwestia ta będzie przedmiotem odrębnego wniosku o interpretację indywidualną. Po sprzedaży Nieruchomości B3, w okresie obowiązywania umowy gwarancji przychodów z najmu, Zainteresowany będący stroną postępowania może na własny koszt poszukiwać najemców na niewynajęte powierzchnie w Budynku B3 (tak aby się zwolnić z obowiązku dokonywania płatności gwarancyjnych); umowy z takimi najemcami będą podpisywane przez Kupującego.
W stosunku do zbywanej przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania Nieruchomości B3:
- nie zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług;
- nie zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.
- w sytuacji gdy znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, to Sprzedający oraz Kupujący złożą oświadczenie, o którym mowa w oraz art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług (spełniające warunki, o których mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług) i tym samym wybiorą opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości B3.
Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, gdyż odnosi się ona wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
W przypadku uznania, iż planowana Transakcja nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, czy planowana Transakcja (w tym również zaliczka) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, a w związku z powyższym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Zainteresowanych, w przypadku uznania, iż planowana Transakcja nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, Transakcja (w tym również zaliczka) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, a w związku z powyższym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie do dyspozycji art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie jednak z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
W konsekwencji, skoro planowana Transakcja dostawy Nieruchomości B3 będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, Organ przywołał powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja z 07 maja 2019 r., znak: 0115-KDIT1-2.4012.108.2019.4.AP.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
O powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych decyduje w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych moment dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna
ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu
dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Zainteresowany niebędący stroną postępowania jako Kupujący zamierza nabyć od Sprzedającego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz ze znajdującym się na niej budynkami i budowlami (Nieruchomość B3). Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym ww. nieruchomości. Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy powyższa umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa Nieruchomość jako planowana Transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej wydanej 07 maja 2019 r. znak: 0115-KDIT1-2.4012.108. 2019.4.AP, dotyczącej podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej w całości stanowisko Zainteresowanych. W stanowisku dotyczącym podatku od towarów i usług Zainteresowani wskazali m.in., że planowana transakcja zbycia Nieruchomości B3 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nawet w sytuacji gdy będzie miało do niej zastosowanie zwolnienie, strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia.
Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, bo w sytuacji zaistnienia prawa do zwolnienia strony złożą oświadczenie o rezygnacji z tego zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana Transakcja będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej