Temat interpretacji
Czy w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem podatku od towarów i usług, na Spółce &− jako kupującym &− nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 kwietnia 2019 r. (data wpływu 30 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Sp. z o. o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) z siedzibą w W., jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. D. Sp. z o. o. (dalej: Zbywca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiot przeważającej działalności Zbywcy stanowi realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
Zbywca umową z 27 października 2010 r. nabył prawo nieruchomości położonej w K., składającej się z działek o numerach 219/11 oraz 219/12 o łącznym obszarze 48.458 m2 (działki zostały podzielone decyzją administracyjną z 17 czerwca 2016 r., wydaną przez Prezydenta Miasta, na działki o numerach odpowiednio 219/28, 219/29 oraz 219/24, 219/25, 219/26, 219/27). Nabycie nieruchomości przez Zbywcę podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki 22% podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca zawarł ze Zbywcą umowę przedwstępną sprzedaży z 2 marca 2017 r. (dalej: Umowa przedwstępna) nieruchomości gruntowej położonej w K., składającej się z działek gruntu o numerach ewidencyjnych 219/25 i 219/29 o obszarze 8.567,00 m2, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej: Grunt), która to nieruchomość gruntowa w chwili zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży będzie zabudowana (zgodnie z opisem poniżej). Obecnie planowane jest zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży (dalej: Umowa sprzedaży).
W momencie nabycia Gruntu przez Wnioskodawcę, będzie on zabudowany budynkami mieszkalnymi, do których wybudowania i wykończenia zobowiązał się Zbywca. Projekt obejmuje wybudowanie dwóch budynków o charakterze mieszkalnym, jednego domu studenckiego oraz parkingu podziemnego dla samochodów (dalej: Miejsca parkingowe). Miejsca parkingowe stanowić będą powierzchnię wspólną budynków.
Budynki po ich wykończeniu i oddaniu do użytkowania &− wraz ze wskazanym Gruntem &− będą przedmiotem Umowy sprzedaży pomiędzy Zbywcą i Wnioskodawcą. W każdym z dwóch budynków mieszkalnych planowane jest wyodrębnienie lokali mieszkalnych. Na etapie listu intencyjnego budynki nazywane były przez Strony budynkiem E2_3, budynkiem E2_4 oraz budynkiem E2_5. Jak wynika z Umowy przedwstępnej wspomniany budynek E2_3 o łącznej wstępnie planowanej powierzchni 4.321,85 m2 (dalej: Budynek Mieszkalny I) ma się składać z 98 wyodrębnionych lokali mieszkalnych, zaś budynek E2_4 o łącznej planowanej powierzchni 2.666,09 m2 (dalej: Budynek Mieszkalny II) z 54 takich lokali. W budynku E2_5 o łącznej pierwotnie planowanej powierzchni wynoszącej 2.240,92 m2 (dalej: Dom Studencki) ma powstać 139 pokoi/mieszkań studenckich z łazienkami i kącikami kuchennymi. Pomieszczenia znajdujące się w budynkach zostaną wyposażone oraz wykończone przez Zbywcę w ustalonym wcześniej zakresie (opisanym szerzej niżej). Zbywca będzie miał prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w odniesieniu do zakupów dokonywanych w związku z budową Budynku Mieszkalnego I, Budynku Mieszkalnego II oraz Domu Studenckiego (dalej łącznie: Budynki).
Ze względu na przeznaczenie oraz wskazaną charakterystykę, wybudowane w ramach projektu deweloperskiego Budynki będą sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej: PKOB) w Grupie 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, w Klasie 1122 - Budynki o trzech i więcej mieszkaniach (w odniesieniu do dwóch budynków mieszkalnych) oraz w Grupie 113 i Klasie 1130 - Budynki zbiorowego zamieszkania. Wszystkie Budynki będą więc klasyfikowane w Grupie 11 PKOB, tj. jako Budynki mieszkalne.
W konsekwencji, przedmiotem Umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Zbywcą a Spółką będą budynki mieszkalne (Budynki) wraz z prawem własności Gruntu, na którym będą posadowione (dalej: Transakcja). Na Spółkę przeniesione zostaną Budynki z lokalami wraz z wyposażeniem. W szczególności w ramach Umowy sprzedaży Zbywca planuje dokonać przeniesienia na Spółkę następujących elementów wyposażenia i wykończenia:
- urządzeń sanitarnych, armatury, glazury, płytek ceramicznych ściennych, płytek ceramicznych podłogowych, wykończenia sufitu i ścian oraz innych elementów związanych z tzw. białym montażem w kuchniach oraz łazienkach Budynków (dalej: Trwałe Wykończenie Łazienek i Kuchni),
- trwałych i przygotowanych pod wymiar elementów zabudowy meblowej pomieszczeń kuchennych i szaf wnękowych w lokalach Budynków uwzględniających wymiary i kształt tych pomieszczeń lub szaf wnękowych (dalej: Trwała Zabudowa),
- wyposażenia kuchni w lokalach Budynków obejmującego montowane w sposób trwały sprzęty gospodarstwa domowego takie jak np. płyty grzejne, lodówki, piekarniki (dalej: AGD),
- ruchomych elementów wyposażenia lokali Budynków takich jak np. lampy, kinkiety, biurka, łóżka, lodówki czy krzesła (dalej: Meble),
gdzie Trwałe Wykończenie Łazienek i Kuchni oraz Trwała Zabudowa są łącznie zwane dalej jako: Trwałe Elementy Wykończenia, natomiast Grunt, Budynki oraz Trwałe Elementy Wykończenia &− dalej łącznie jako: Nieruchomość.
Zaznaczyć przy tym należy, że Trwałe Elementy Wykończenia będą na trwałe zamontowane do elementów konstrukcyjnych Budynków, takich jak: ściany, sufity, wylewki, elementy zbrojeniowe wewnętrzne, za pomocą klejów (np. glazura i terakota), pianek montażowych (np. ościeżnice), kołków i elementów montażowych, stanowiących integralne i funkcjonalne części montowanych produktów (np. miska ustępowa i inne elementy białego montażu, wbudowane szafki kuchenne i wnękowe), podnoszące wartość Budynków. Po ich przytwierdzeniu i zamontowaniu nie będzie możliwe odłączenie bez uszkodzenia ww. elementów wykończeniowych oraz samych Budynków. Dodatkowo zaznaczyć należy, że szafki kuchenne i szafy wnękowe mają charakter zindywidualizowany. Są one wymiarami i funkcjami dostosowane do danego lokalu mieszkalnego. Ze względu na powyższe nie jest możliwe użycie raz zamontowanych ww. materiałów wykończeniowych w innych budynkach.
Ponadto, na Spółkę przeniesione zostaną prawa ściśle związane z Nieruchomością, tj. prawa autorskie, w tym prawa zależne i prawa własności intelektualnej do dokumentacji w tym wynikające z umowy z architektem i umów budowlanych (dalej: Autorskie prawa majątkowe). W związku z nabyciem Nieruchomości przeniesieniu ulegną również prawa z gwarancji bankowych, budowlanych oraz rękojmi ubezpieczeń udzielonych przez wykonawców oraz architektów (dalej: Gwarancje). Na Spółkę zostaną przeniesione również wszystkie składniki wyposażenia ruchomego znajdujące się w lokalach mieszkalnych (zwłaszcza Meble, AGD, itp.) oraz elementy uzbrojenia terenu, (tj. wybudowana przez Zbywcę poza Nieruchomością i stanowiąca jego własność infrastruktura techniczna obsługująca bezpośrednio Nieruchomość lub Budynki).
Jednocześnie Spółka nie przejmie zobowiązań Zbywcy związanych z Nieruchomością, w tym istniejących w dniu sprzedaży zobowiązań handlowych czy finansowych, ani też innych aktywów związanych z przedsiębiorstwem Zbywcy, takich jak np. środki pieniężne czy należności. Nieruchomość zostanie zbyta w stanie wolnym od obciążeń, z wyjątkiem dozwolonych obciążeń oraz praw i roszczeń osób trzecich. Dozwolone obciążenia oznaczają obciążenia, jakie mają zostać ustanowione na Nieruchomości, określone w Umowie przedwstępnej oraz służebności, które zostaną ustanowione na Nieruchomości na rzecz gestorów mediów.
Ponadto Spółka wskazuje, że nie będzie kontynuowała działalności Zbywcy (tj. budowy i sprzedaży mieszkań), lecz zamierza prowadzić działalność polegającą na wynajmie mieszkań (Budynek Mieszkalny I oraz Budynek Mieszkalny II), jednostek mieszkalnych (Dom Studencki) oraz Miejsc parkingowych. Czynności te będą wykonywane przez Spółkę w oparciu o jej wiedzę i doświadczenie, ewentualnie w oparciu o zawierane przez nią umowy z podwykonawcami.
Spółka wskazuje również na zapisy zawarte w Umowie przedwstępnej, na mocy których zobowiązała się nie sprzedawać żadnych lokali mieszkalnych/jednostek mieszkalnych nabytych w ramach transakcji przez okres 18 miesięcy od dnia zawarcia Umowy sprzedaży, z wyjątkiem przypadku, gdy Spółka będzie zamierzała sprzedać Budynek (rozumiany jako Budynek Mieszkalny I, Budynek Mieszkalny II lub Dom Studencki) lub wszystkie lokale w ramach jednej transakcji na rzecz tego samego nabywcy będącego inwestorem instytucjonalnym prowadzącym działalność wynajmu lokali mieszkalnych.
Harmonogram transakcji i płatności.
Strony zwarły Umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości. Umowa Sprzedaży zostanie zawarta pod warunkiem spełnienia uzgodnionych przez strony warunków, m.in.:
- ukończenie prac konstrukcyjnych i wykończeniowych Budynków,
- uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
W Umowie przedwstępnej strony ustaliły jedną cenę za całość świadczenia, obejmującego Grunt, Budynki, wyposażenie trwale związane z budynkiem, wyposażenie niezwiązane trwale z budynkiem (kuchnia, szafy), wyposażenie ruchome (obejmujące Meble, AGD) oraz Autorskie prawa majątkowe i Gwarancje. Strony uzgodniły pomiędzy sobą, że ok. 20% Ceny zostanie zapłacone w formie zadatku, ok. 60% Ceny zostanie uiszczone zaliczkowo (w kwotach odpowiadających procentowemu postępowi robót budowlanych na Nieruchomości), zaś pozostała część wynagrodzenia zostanie uregulowana po ostatecznym spełnieniu świadczenia (tj. dostawie Nieruchomości).
Działalność Wnioskodawcy.
Po nabyciu Nieruchomości w ramach planowanej transakcji, Budynki będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę głównie na wynajem dla celów mieszkalnych, jednak w części dotyczącej najmu lokali znajdujących się w budynku pełniącym funkcję domu studenckiego &− na cele świadczenia usług zakwaterowania studentów. Tym samym, wynajmując Budynki Wnioskodawca będzie prowadził tzw. działalność mieszaną działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług według stawki 8% w zakresie usług zakwaterowania, działalność opodatkowaną 23% w zakresie usług wynajmu Miejsc parkingowych i działalność zwolnioną z podatku od towarów i usług &− w części, w jakiej lokale będą wynajmowane dla celów mieszkalnych. Przed nabyciem i wynajęciem Budynków, Spółka nie będzie dokonywać odpłatnej dostawy towarów oraz nie będzie świadczyć usług.
Zgodnie z założeniami finansowymi Wnioskodawcy dotyczącymi przyszłej działalności dotyczącej wynajmu Budynków stawka czynszu za 1 m2 wynajmowanej powierzchni w domu studenckim może się różnić od stawki czynszu za 1 m2 w lokalu mieszkalnym.
W konsekwencji, dla potrzeb wyliczenia proporcji podatku od towarów i usług (z uwagi na nieosiąganie obrotów w roku poprzedzającym nabycie i wynajęcie Nieruchomości), Wnioskodawca zamierza wykorzystać dane wynikające z modelu finansowego. W związku z tym, szacunkowa proporcja będzie obliczona w oparciu o następujący wzór:
P = (x * M DS + z * M PP) / (x * M DS + y * M BM + z * M PP)
gdzie:
P - szacunkowa proporcja odliczenia VAT
x - stawka czynszu za 1 m2 wynajmowanej powierzchni w Domu Studenckim
y - stawka czynszu za 1 m2 wynajmowanej powierzchni w Budynku Mieszkalnym I lub Budynku Mieszkalnym II
z - stawka czynszu za 1 m2 wynajmowanej powierzchni Miejsc parkingowych
M DS - liczba metrów powierzchni wynajmowanej w Domu Studenckim
M BM - łączna liczba metrów powierzchni wynajmowanej w Budynku Mieszkalnym I i Budynku Mieszkalnym II.
M PP - liczba metrów powierzchni wynajmowanych Miejsc parkingowych.
Wnioskodawca podkreślił, że w zakresie szacunkowej proporcji Spółka dokona stosownych uzgodnień z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego. Jednak proporcja mająca zastosowanie do podatku podlegającego odliczeniu będzie równa szacowanemu obrotowi z tytułu wynajmu powierzchni Domu Studenckiego oraz Miejsc Parkingowych w całkowitym obrocie Spółki.
Wnioskodawca zwrócił uwagę, że Zbywca wystąpił o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania Transakcji i stosowania stawki podatku w wysokości 8% dla dostawy nieruchomości (tj. Budynków, Gruntu oraz Trwałego Wykończenia łazienek i kuchni). W rezultacie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dnia 8 lipca 2016 r. wydał dla Zbywcy interpretację o sygn. IPPP1/4512-370/16-2/MK (dalej: Interpretacja indywidualna Zbywcy), w której uznał przedstawione przez niego stanowisko w zakresie dostawy Budynków, Gruntu oraz Trwałego Wykończenia łazienek i kuchni za prawidłowe. Natomiast w zakresie opodatkowania właściwą stawką podatku od towarów i usług trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał na mającą zastosowanie w tej sprawie interpretację ogólną nr PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577 Ministra Finansów z dnia 31 marca 2014 r. i uznał, że w związku z tym wydanie interpretacji indywidualnej jest bezprzedmiotowe (postanowienie nr IPPP1/4512-370/16-3/MK z 11 lipca 2016 r.). Tym samym, potwierdzono, że Zbywca ma prawo zastosować obniżoną 8% stawkę podatku od towarów i usług dla dostawy Nieruchomości.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem podatku od towarów i usług, na Spółce &− jako kupującym &− nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z opodatkowaniem Transakcji podatkiem od towarów i usług, na Spółce &− jako kupującym &− nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do planowanej Transakcji.
Wnioskodawca wskazał, że na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W związku z faktem, że planowana dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki obniżonej, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej.
W konsekwencji na Spółce nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu planowanej Transakcji nabycia Nieruchomości.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 3).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie należy wskazać, że niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia m.in. interpretacja z 28 czerwca 2019 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012. 264.2019.1.IK.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:
- nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
- innych praw majątkowych 1%.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku
od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z
wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w tym zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 2 marca 2017 r. Wnioskodawca zawarł ze Zbywcą umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości gruntowej, składającej się z działek gruntu o numerach ewidencyjnych 219/25 i 219/29 o obszarze 8.567,00 m2. Obecnie planowane jest zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży. W momencie nabycia Gruntu przez Wnioskodawcę, będzie on zabudowany budynkami mieszkalnymi, do których wybudowania i wykończenia zobowiązał się Zbywca. Projekt obejmuje wybudowanie dwóch budynków o charakterze mieszkalnym, jednego domu studenckiego oraz parkingu podziemnego dla samochodów. Miejsca parkingowe stanowić będą powierzchnię wspólną budynków.
Przedmiotem umowy sprzedaży będą więc budynki mieszkalne (Budynki) wraz z prawem własności gruntu, na którym będą posadowione (Transakcja). Na Spółkę przeniesione zostaną Budynki z lokalami wraz z wyposażeniem.
W ramach Umowy sprzedaży Zbywca planuje dokonać przeniesienia na Spółkę następujących elementów wyposażenia i wykończenia:
- urządzeń sanitarnych, armatury, glazury, płytek ceramicznych ściennych, płytek ceramicznych podłogowych, wykończenia sufitu i ścian oraz innych elementów związanych z tzw. białym montażem w kuchniach oraz łazienkach Budynków (Trwałe Wykończenie Łazienek i Kuchni),
- trwałych i przygotowanych pod wymiar elementów zabudowy meblowej pomieszczeń kuchennych i szaf wnękowych w lokalach Budynków uwzględniających wymiary i kształt tych pomieszczeń lub szaf wnękowych (Trwała Zabudowa),
- wyposażenia kuchni w lokalach Budynków obejmującego montowane w sposób trwały sprzęty gospodarstwa domowego takie jak np. płyty grzejne, lodówki, piekarniki (AGD),
- ruchomych elementów wyposażenia lokali Budynków takich jak np. lampy, kinkiety, biurka, łóżka, lodówki czy krzesła (Meble).
Trwałe Wykończenie Łazienek i Kuchni oraz Trwała Zabudowa są łącznie zwane dalej jako: Trwałe Elementy Wykończenia, natomiast Grunt, Budynki oraz Trwałe Elementy Wykończenia dalej łącznie jako: Nieruchomość.
Kwestią do rozstrzygnięcia jest czy powyższa transakcja będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W związku z powyższym należy podkreślić, że jakkolwiek przedmiotem interpretacji jest zapytanie Zainteresowanych dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności ustalenia wymaga kwestia czy powyższa transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2019 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.264.2019.1.IK w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:
() co do zasady, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie faktury otrzymanej od Zbywcy, dokumentującej uiszczenie zaliczki na poczet dostawy Nieruchomości.
W ww. wymienionej interpretacji Organ dokonał rozstrzygnięcia wyłącznie w zakresie granic nakreślonych pytaniem 1, tj. prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego z tytułu realizacji transakcji w określonej proporcji. Tym samym inne kwestie podniesione przez Wnioskodawcę w stanowisku, tj. wskazanie czy zbywane składniki majątku stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zastosowanie zwolnienia, stawki oraz czy nabyta nieruchomość będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku VAT nie było przedmiotem oceny Organu w ww. interpretacji (Organ wskazał, że były one przedmiotem oceny zawartej w niżej wymienionej interpretacji z 8 lipca 2016 r.).
Przyjmując zatem za Wnioskodawcą, tak jak to wskazał w opisie zdarzenia przyszłego oraz stanowisku w przedmiocie podatku od towarów i usług (powołując się na wydaną dla Zbywcy interpretację indywidualną z 8 lipca 2016 r., znak: IPPP1/4512-370/16-2/MK oraz interpretację ogólną Ministra Finansów z dnia 31 marca 2014 r., znak: PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577), że skoro omawiana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według określonej stawki podatku, to przedmiotowa umowa sprzedaży zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy sprzedaży.
Podkreślić jedynie należy, że w sytuacji gdyby transakcja (część lub cała) obejmująca sprzedaż nieruchomości (rozumianej jako nieruchomość zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego) była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to wówczas, zgodnie z cyt. art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie miałoby w tej części miejsca.
Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej