Temat interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, planowany podział przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 11 marca 2019 r. (data wpływu 18 marca 2019 r.), uzupełnionym 21 marca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie &− jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Wniosek został uzupełniony samoistnie 21 marca 2019 r.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
F. Sp. z o.o. (Spółka dzielona),
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
D. Sp. z o.o. (Spółka przejmująca),
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
1. Opis działalności Zainteresowanych
Zainteresowany będący stroną postępowania (Spółka dzielona) oraz Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Spółka przejmująca) (łącznie: Zainteresowani) to polskie spółki kapitałowe, posiadające siedzibę oraz zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oraz zarejestrowane jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług w Polsce.
Podstawowa działalność zarówno Spółki dzielonej, jak i Spółki przejmującej polega na wydawnictwie oraz dystrybucji książek.
Spółka dzielona oraz Spółka przejmująca są częścią jednej grupy kapitałowej oraz spółkami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
2. Opis wydzielonych w ramach Spółki dzielonej jednostek organizacyjnych
Spółka dzielona posiada w swojej strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjne, które zostały wydzielone z dniem 1 listopada 2018 r., w drodze odpowiedniej uchwały zarządu z dnia 29 października 2018 r. (Uchwała). Wyodrębnienie zostało dokonane mając na względzie faktyczną odrębność prowadzonych w ramach Spółki dzielonej działalności (poszczególnym obszarom działalności Spółki dzielonej odpowiadają powyższe, wydzielone jednostki organizacyjne) oraz dążenie do zwiększenia efektywności ekonomicznej poszczególnych obszarów. Wydzielone w drodze Uchwały jednostki organizacyjne są osobno zarządzane oraz wiążą się z odrębnymi od siebie uwarunkowaniami biznesowymi.
Wyodrębnione jednostki organizacyjne mogą prowadzić działalność w oparciu o wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia określonych działalności gospodarczych.
Wydzielone jednostki organizacyjne (łącznie: Działy) obejmują następujące, wyspecjalizowane i funkcjonujące odrębnie obszary działalności Spółki dzielonej:
a. Dział wydawniczy odpowiedzialny za całą działalność wydawniczą, koncentrujący się na wydawnictwie literatury pięknej, książek dla dzieci, poradników, encyklopedii i leksykonów (Działalność Wydawnicza lub Dział Wydawniczy).
W ramach Działalności Wydawniczej znajduje się tworzenie planu wydawniczego, pozyskiwanie praw autorskich oraz tworzenie własnych pozycji wydawniczych, a także nadzór, koordynacja i realizacja całego procesu wydawniczego w zakresie wydań własnych i koedycyjnych. Odpowiedzialność za Działalność Wydawniczą przed zarządem Spółki dzielonej ponosi wyznaczona osoba redaktor naczelny. Dział Wydawniczy zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Wydawniczego, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Wydawniczego. W zakresie bieżących spraw korporacyjnych działalność Działu Wydawniczego wspomagana jest również przez funkcjonujący w ramach Działu Wydawniczego/Dystrybucji (o którym mowa niżej) zespół administracyjny, zespół finansowy, zespół kadrowy oraz zespół informatyczny.
Do Działu Wydawniczego został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Wydawniczego), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Wydawniczy, na który od 1 listopada 2018 r. składają się w szczególności:
- prawo do powierzchni zajmowanej przez pracowników Działu Wydawniczego w biurze znajdującym się w O.,
- środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne organizacyjnie i funkcjonalnie związane z Działalnością Wydawniczą,
- prawa na dobrach niematerialnych do wydawnictw, bazy danych i zbiory danych osobowych związane z Działalnością Wydawniczą, know-how, prawa do procedur wewnętrznych i inne dane objęte tajemnicą przedsiębiorstwa związane z Działalnością Wydawniczą, w tym prawa do korzystania z określonego niezarejestrowanego znaku towarowego (innego niż znak przypisany do Działalności Dystrybucyjnej opisanej poniżej),
- pracownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za Działalność Wydawniczą oraz wszelkie zobowiązania i należności pracownicze dotyczące tych pracowników,
- należności oraz zobowiązania związane z Działalnością Wydawniczą,
- rachunki bankowe związane z Działalnością Wydawniczą i znajdujące się na nich środki pieniężne,
- prawa i obowiązki wynikające z decyzji, pozwoleń, zezwoleń i rejestracji dotyczących Działalności Wydawniczej,
- prawa i
obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę dzieloną, które są
funkcjonalnie związane z Działalnością Wydawniczą, w szczególności z
umów dotyczących:
- nabycia prawa do wydawnictw,
- działań promocyjnych i marketingowych,
- druku wydawnictw,
- zakupu wszelkich usług i innych zasobów (np. licencji i know-how, leasingowanego sprzętu), niezbędnych do realizacji procesów związanych z Działalnością Wydawniczą,
- zakupu wszelkiego wyposażenia (w tym składników niskocennych, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) niezbędnego do realizacji procesów związanych z Działalnością Wydawniczą,
- nabywania usług związanych z magazynowaniem i logistyką surowców, półproduktów i produktów gotowych, przypisanych do Działalności Wydawniczej,
- zapewnienia odpowiedniego zaplecza personalnego w zakresie prowadzenia Działalności Wydawniczej.
Zgodnie z Uchwałą, wszelkie aktywa, wytworzone lub nabyte po dniu wydzielenia Działu Wydawniczego w ramach struktur Spółki dzielonej w wyniku wykonywania jakiejkolwiek działalności przypisanej do Działu Wydawniczego, zostaną przypisane do Działu Wydawniczego. Do Działu Wydawniczego zostaną ponadto przypisane wszelkie nowe prawa i obowiązki, powstałe w związku z jakimikolwiek transakcjami, porozumieniami lub pisemnymi umowami, które są lub będą zawarte w związku z Działalnością Wydawniczą.
Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) Działu Wydawniczego oraz zobowiązania związane z Działalnością Wydawniczą, jak również wszelkie przychody i koszty związane z działalnością Działu Wydawniczego, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Wszystkie wpływy i wypływy, związane z działalnością przypisaną do Działu Wydawniczego na podstawie Uchwały powinny być dokonywane przez rachunek bankowy przypisany do Działu Wydawniczego.
Dział Wydawniczy będzie przygotowywał okresowo dla celów wewnętrznych Spółki dzielonej oddzielne bilanse i rachunki wyników w celu monitorowania jego operacji.
b.Dział dystrybucji odpowiedzialny za całą działalność dystrybucyjną, koncentrujący się na działalności w zakresie dystrybucji wydawnictw książkowych i multimedialnych, w tym w ramach internetowej platformy dystrybucyjnej (Działalność Dystrybucyjna lub Dział Dystrybucji).
Dział Dystrybucji prowadzi działalność w zakresie tradycyjnej oraz internetowej dystrybucji książek, multimediów oraz artykułów papierniczych, co obejmuje w szczególności pozyskiwanie towarów do dystrybucji, magazynowanie i przechowywanie towarów oraz organizowanie procesu sprzedaży, przyjmowania zwrotów oraz rozliczeń z dostawcami i odbiorcami. Odpowiedzialność za Działalność Dystrybucyjną przed zarządem Spółki dzielonej ponosi wyznaczona osoba dyrektor handlowy. Dział Dystrybucji zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Dystrybucji, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Dystrybucji, w tym siedzibą Spółki dzielonej. W ramach Działu Dystrybucji funkcjonują zespoły: administracyjny, finansowy, kadrowy oraz informatyczny.
Do Działu Dystrybucji został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Dystrybucji), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Dystrybucji, na który od 1 listopada 2018 r. składają się w szczególności:
- biuro (siedziba Spółki dzielonej) znajdujące się w O. w zakresie własności budynków, budowli i urządzeń oraz praw do gruntu, wraz z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z umów, decyzji oraz wszelkich innych aktów prawnych związanych z użytkowaniem gruntu,
- całokształt praw do nieruchomości magazynowych, których właścicielem jest Spółka dzielona, zlokalizowanych w P.,
- pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne organizacyjnie i funkcjonalnie związane z Działalnością Dystrybucyjną,
- wszelkie pozostałe prawa na dobrach niematerialnych związane z Działalnością Dystrybucyjną takie jak know-how, prawa do procedur wewnętrznych i inne dane objęte tajemnicą przedsiębiorstwa związane z Działalnością Dystrybucyjną, w tym prawa do określonego niezarejestrowanego znaku towarowego (innego niż znak przypisany do Działalności Wydawniczej),
- należności oraz zobowiązania związane z Działalnością Dystrybucyjną,
- rachunki bankowe związane z Działalnością Dystrybucyjną i znajdujące się na nich środki pieniężne,
- pracownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za Działalność Dystrybucyjną oraz wszelkie zobowiązania i należności pracownicze dotyczące powyższych pracowników,
- aktywa obrotowe, w tym zapasy, związane z Działalnością Dystrybucyjną,
- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez
Spółkę dzieloną, które są funkcjonalnie związane z Działalnością
Dystrybucyjną, w szczególności w zakresie
umów:
- dystrybucyjnych,
- zakupu wszelkich usług i innych zasobów (np. licencji i know-how, leasingowanego sprzętu), niezbędnych do realizacji procesów związanych z Działalnością Dystrybucyjną,
- zakupu wszelkiego wyposażenia (w tym składników niskocennych, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) niezbędnego do realizacji procesów związanych z Działalnością Dystrybucyjną,
- nabywania usług związanych z magazynowaniem i logistyką produktów, przypisanych do Działalności Dystrybucyjnej,
- zarządu nieruchomościami oraz innymi składnikami majątku przypisanymi do Działalności Dystrybucyjnej,
- zapewnienia odpowiedniego zaplecza personalnego w zakresie prowadzenia Działalności Dystrybucyjnej.
Zgodnie z Uchwałą, wszelkie aktywa, wytworzone lub nabyte po dniu podjęcia Uchwały w wyniku wykonywania jakiejkolwiek działalności przypisanej do Działu Dystrybucji, zostaną przypisane do Działu Dystrybucji. Do Działu Dystrybucji zostaną przypisane również wszelkie nowe prawa i obowiązki, powstałe w związku z jakimikolwiek transakcjami, porozumieniami lub pisemnymi umowami zawartymi w imieniu Spółki dzielonej, które są lub będą zawarte w związku z Działalnością Dystrybucyjną.
Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) związane z działalnością Działu Dystrybucji, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Wszystkie wpływy i wypływy, związane z działalnością przypisaną do Działu Dystrybucji na podstawie Uchwały, powinny być dokonywane przez rachunek bankowy przypisany do Działu Dystrybucji.
Dla Działu Dystrybucji będą przygotowywane okresowo dla celów wewnętrznych Spółki dzielonej oddzielne bilanse i rachunki wyników w celu monitorowania jego operacji.
c. Dział działalności rolniczej odpowiedzialny za całą działalność rolniczą, koncentrujący się na udostępnianiu rolnikom indywidualnym zasobu nieruchomości rolnych posiadanych przez Spółkę dzieloną (Działalność Rolnicza lub Dział Działalności Rolniczej).
Dział Działalności Rolniczej, w szerokim zakresie, prowadzi działalność obejmującą procesy związane z wykorzystaniem zasobu nieruchomości rolnych dla celów produkcji rolnej w formie dzierżawy gruntów na rzecz rolników indywidualnych oraz utrzymania w odpowiednim stanie zabudowań znajdujących się na terenie nieruchomości przypisanych do Działu Działalności Rolniczej. Odpowiedzialność za Działalność Rolniczą przed zarządem Spółki dzielonej ponosi wyznaczona osoba dyrektor ds. administracyjnych. Dział Działalności Rolniczej zarządza samodzielnie działaniami z zakresu zasobów ludzkich w odniesieniu do personelu i pracowników przypisanych do Działu Działalności Rolniczej, jak również działaniami z zakresu zarządu powierzchnią, na której zlokalizowane są komórki organizacyjne Działu Działalności Rolniczej. W zakresie bieżących spraw korporacyjnych działalność Działu Działalności Rolniczej wspomagana jest również przez funkcjonujący w ramach Działu Dystrybucji zespół administracyjny i zespół finansowy.
Do Działu Działalności Rolniczej został przyporządkowany odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół praw i obowiązków przedmiotowego Działu Działalności Rolniczej), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Dział Działalności Rolniczej, w szczególności w zakresie nieruchomości i ruchomości wykorzystywanych w ramach działalności Działu Działalności Rolniczej, na który od 1 listopada 2018 r. składają się w szczególności:
- nieruchomości rolne położone na terytorium Polski będące własnością Spółki dzielonej,
- pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne organizacyjnie i funkcjonalnie związane z Działalnością Rolniczą,
- pracownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za Działalność Rolniczą oraz wszelkie zobowiązania i należności pracownicze dotyczące powyższych pracowników,
- należności oraz zobowiązania związane z Działalnością Rolniczą,
- rachunki bankowe związane z Działalnością Rolniczą i znajdujące się na nich środki pieniężne,
- prawa i obowiązki wynikające z decyzji, pozwoleń, zezwoleń i rejestracji dotyczących Działalności Rolniczej,
- prawa i obowiązki wynikające z umów
zawartych przez Spółkę dzieloną, które są funkcjonalnie związane z
Działalnością Rolniczą, w szczególności z umów
dotyczących:
- dzierżawy nieruchomości rolnych,
- utrzymania w należytym stanie nieruchomości rolnych oraz znajdujących się na nich zabudowań, zakupu wszelkiego wyposażenia (w tym składników niskocennych, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) niezbędnego do realizacji procesów związanych z Działalnością Rolniczą,
- zarządu nieruchomościami oraz innymi składnikami majątku przypisanymi do Działalności Rolniczej, dostaw energii, paliw i innych czynników energetycznych niezbędnych do funkcjonowania Działalności Rolniczej,
- zapewnienia odpowiedniego zaplecza personalnego w zakresie prowadzenia Działalności Rolniczej.
Zgodnie z Uchwałą, wszelkie aktywa, wytworzone lub nabyte po dniu podjęcia Uchwały w wyniku wykonywania jakiejkolwiek działalności przypisanej do Działu Działalności Rolniczej, zostaną przypisane do Działu Działalności Rolniczej. Do Działu Działalności Rolniczej zostaną ponadto przypisane wszelkie nowe prawa i obowiązki, powstałe w związku z jakimikolwiek transakcjami, porozumieniami lub pisemnymi umowami zawartymi w imieniu Spółki dzielonej, które są lub będą zawarte w związku z Działalnością Rolniczą.
Wszelkie aktywa (rzeczowe i niematerialne, trwałe i obrotowe) związane z działalnością Działu Działalności Rolniczej, jak również wszelkie przychody i koszty związane z tą działalnością, zostały wyodrębnione w księgach Spółki dzielonej. Wszystkie wpływy i wypływy, związane z działalnością przypisaną do Działu Działalności Rolniczej na podstawie Uchwały powinny być dokonywane przez rachunek bankowy przypisany do Działu Działalności Rolniczej.
Dla Działu Działalności Rolniczej będą przygotowywane okresowo dla celów wewnętrznych Spółki dzielonej oddzielne bilanse i rachunki wyników w celu monitorowania jego operacji.
3. Planowany podział przez wydzielenie
Mając na uwadze odrębność Działalności Rolniczej od pozostałej działalności prowadzonej w Spółce dzielonej oraz jednoczesną pokrewność przedmiotu działalności Spółki przejmującej w stosunku do działalności Działu Wydawniczego oraz Działu Dystrybucji, planowane jest dokonanie podziału przez wydzielenie Działu Wydawniczego i Działu Dystrybucji ze Spółki dzielonej do Spółki przejmującej. Podział przez wydzielenie zostanie dokonany na podstawie przygotowanego planu podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1577 ze zm.).
Na skutek podziału przez wydzielenie na Spółkę przejmującą przeniesiony zostanie Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny, wydzielone obecnie w Spółce dzielonej. Spółka przejmująca, po podziale przez wydzielenie, będzie mogła kontynuować działalność wykonywaną dotychczas przez Dział Wydawniczy i Dział Dystrybucyjny Spółki dzielonej. Jednocześnie Spółka dzielona zachowa możliwość kontynuowania Działalności Rolniczej.
Podział Spółki dzielonej polegać będzie na tym, że Spółka dzielona nie przestanie istnieć oraz nie straci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejszy swój majątek o część, która zostanie przeniesiona na Spółkę przejmującą. W wyniku podziału przez wydzielenie Spółka przejmująca wstąpi z dniem wydzielenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki dzielonej w zakresie objętym Działalnością Wydawniczą oraz Działalnością Dystrybucyjną zgodnie z planem podziału.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, planowany podział przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Zainteresowanych, w świetle przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych planowany podział przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy spółki (lit. k) wskazanej regulacji).
Jednocześnie, w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów.
Zainteresowani pragną wskazać, iż ustawodawca wymieniając w treści art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnego poszczególne czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu tym podatkiem, stworzył ich zamknięty katalog. W efekcie, wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w treści wskazanego przepisu art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, nie jest dopuszczalne objęcie zakresem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych innych czynności niż wymienione we wspomnianym przepisie.
W odniesieniu do powyższych regulacji należy podkreślić, iż jak już wskazywano powyżej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. czynności zawarcia umowy spółki oraz zmiany umowy spółki. Jednocześnie, czynności stanowiące zmianę umowy spółki na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały precyzyjnie określone w art. 1 ust. 3 tej ustawy. W świetle powyższej regulacji za zmianę umowy uważa się:
- przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania,
- przy spółce kapitałowej podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,
- przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej,
- przeniesienie na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem
członkowskim:
- rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
- siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Z powyższego wynika, że do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie zalicza się podziału spółki przez wydzielenie.
Prezentowane przez Zainteresowanych stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w treści uzasadnienia do ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. zmieniającej ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2008 r., Nr 209, poz. 1319), w którym wskazano, iż celem wprowadzanych zmian było dostosowanie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych do obowiązującego prawa wspólnotowego poprzez wdrożenie postanowień dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz. UE L 46 z 21 lutego 2008 r., s. 11; Dyrektywa). W treści przedmiotowego uzasadnienia wskazano, że w zakresie opodatkowania spółek kapitałowych proponowane zmiany mają na celu m.in. zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle dyrektywy. W efekcie, biorąc pod uwagę treść przedmiotowego uzasadnienia, należy przyjąć, że wola ustawodawcy było wyłączenie z zakresu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czynności restrukturyzacyjnych, do których zaliczyć można podział.
Jednocześnie, również zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. e) w zw. z art. 4 Dyrektywy, podział spółki stanowi zwolniona z podatku kapitałowego czynność restrukturyzacyjna.
Co więcej, przed wspomnianą powyżej nowelizacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., zgodnie z ówczesnym brzmieniem art. 1 ust. 3 pkt 3 tej ustawy, za zmianę umowy spółki się uważano m.in. przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego. Porównując brzmienie definicji zmiany umowy spółki na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. i po tej dacie, z uwagi na wykreślenie z regulacji słowa podział, należy uznać, iż w obecnym stanie prawnym czynność restrukturyzacyjna, jaką jest podział, w tym również podział przez wydzielenie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Zainteresowanych, odmienna wykładnia art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w jej obecnym brzmieniu pozostawałaby w sprzeczności z zasadą racjonalności ustawodawcy oraz zasadą prymatu wykładni językowej w procesie interpretacji i stosowania przepisów podatkowych.
W efekcie, w ocenie Zainteresowanych, na Spółce przejmującej ani na Spółce dzielonej nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych wynikający z dokonania planowanego podziału przez wydzielenie.
Powyższe konkluzja znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach podatkowych, wydanych w stanach faktycznych analogicznych do tego, którego dotyczy przedmiotowy wniosek.
Podsumowując, na żadnym z Zainteresowanych nie będzie ciążyć obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, Organ przywołał powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja z 09 maja 2019 r., znak: 0114-KDIP4.4012.168.2019.2.KS.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosowanie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
- przy spółce osobowej wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania,
- przy spółce kapitałowej podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty,
- przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej,
- przeniesienie na terytorium Rzeczpospolitej polskiej z
terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
- rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
- siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 505 ze zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że na skutek podziału przez wydzielenie na Spółkę przejmującą (Zainteresowanego niebędącego strona postępowania) przeniesiony zostanie Dział Wydawniczy oraz Dział Dystrybucyjny, wydzielone obecnie w Spółce dzielonej (Zainteresowanego będącego stroną postępowania). Spółka przejmująca, po podziale przez wydzielenie, będzie mogła kontynuować działalność wykonywaną dotychczas przez Dział Wydawniczy i Dział Dystrybucyjny Spółki dzielonej. Jednocześnie Spółka dzielona zachowa możliwość kontynuowania Działalności Rolniczej. Podział Spółki dzielonej polegać będzie na tym, że Spółka dzielona nie przestanie istnieć oraz nie straci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejszy swój majątek o część, która zostanie przeniesiona na Spółkę przejmującą. W wyniku podziału przez wydzielenie Spółka przejmująca wstąpi z dniem wydzielenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki dzielonej w zakresie objętym Działalnością Wydawniczą oraz Działalnością Dystrybucyjną zgodnie z planem podziału. Podział przez wydzielenie zostanie dokonany na podstawie przygotowanego planu podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych.
Mając na uwadze przywołane przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy, jako zmiana umowy spółki.
Zatem omawiana czynność nie będzie rodziła obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych zarówno po stronie Zainteresowanego będącego stroną postępowania jak i po stronie Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania.
Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej