Czy Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i czy na Nabywcy będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od ... - Interpretacja - 0111-KDIB4.4014.94.2019.2.ASZ

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2019, sygn. 0111-KDIB4.4014.94.2019.2.ASZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i czy na Nabywcy będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 09 kwietnia 2019 r. (data wpływu 15 kwietnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości gruntowej, budynku oraz budowli jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej, budynku oraz budowli.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną pos

B. sp. z o.o. (Nabywca, Kupujący);

  • Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:

Panią G.Ł. (Zbywca, Sprzedający)

Pana J.Ł. (Zbywca, Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Nabywca, Kupujący) zamierza nabyć od Pani G.Ł. i Pana J.Ł. &− Państwa Ł. (dalej: Zbywcy), (dalej łącznie: Strony Transakcji) nieruchomość stanowiącą zabudowaną działkę gruntu nr 53/2 o powierzchni 0,4098 ha (dalej: Działka), położoną we W., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (dalej: Nieruchomość), (dalej: Transakcja). Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W 1993 r. na podstawie umowy sprzedaży (zawartej z Zakładami O.) Zbywcy nabyli do majątku wspólnego (małżeńska wspólność majątkowa) użytkowanie wieczyste wskazanej wyżej działki oraz własność wzniesionego na Działce budynku (przedszkola, stanowiącego odrębną nieruchomość) wraz z naniesieniami. W związku z dokonaną transakcją Zbywcom nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego.

W 1998 r. na postawie decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności nieruchomości zabudowanej.

Od 1 stycznia 1999 r. Pan J.Ł. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem działalności jest zarządzanie nieruchomościami. Pan J.Ł. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Pani G.Ł. nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest i nie była w przeszłości czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 25 kwietnia 2003 r. Zbywcy zawarli umowę spółki JI Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), której są jedynymi udziałowcami i członkami zarządu.

W związku z nabytą Nieruchomością w 2003 r. Zbywcy zawarli ze Spółką odpłatną umowę najmu (dalej: Umowa Najmu) gruntu (Działki). Świadczenie będące przedmiotem Umowy Najmu jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Z tytułu najmu Pan J.Ł. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą J.Ł. wystawiał na Spółkę faktury podatku od towarów usług w okresach miesięcznych. Na mocy aneksu z 2003 r. do Umowy Najmu strony ustaliły, że podatkiem od nieruchomości za grunt oraz budynek (przedszkole) będzie obciążany Najemca (w wysokości wynikającej z decyzji Urzędu Miasta).

Pomiędzy Zbywcami a Spółką nie zostały zawarte żadne inne umowy lub porozumienia biznesowe (w szczególności regulujące sposób wykorzystywania Nieruchomości i budynku do celów prowadzenia działalności gospodarczej). Nieruchomość nigdy nie była wprowadzona do majątku Spółki.

Budynek (przedszkole) wzniesiony pierwotnie na Działce (wraz z naniesieniami) został w przeszłości całkowicie zburzony, a na podstawie decyzji wydanej na wniosek Zbywców przez Prezydenta Miasta z 30 kwietnia 2003 r. (dalej: Decyzja nr 1) zatwierdzony został projekt budowlany i wydane zostało pozwolenie na budowę budynku handlowo-usługowego (dalej: Budynek). Na wniosek i za zgodą Zbywców Prezydent Miasta na postawie decyzji z 30 września 2003 r. przeniósł Decyzję nr 1 na Spółkę, która przejęła wszystkie warunki w niej zawarte.

W zakresie budowy Budynku Spółka działała jako inwestor, tzn. nabywała materiały i usługi budowlane, a na podstawie faktur otrzymanych od dostawców i wykonawców dokonywała odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego (w pełnej kwocie). Zgodnie ze wskazaną wyżej Umową Najmu Spółka miała prawo wznieść Budynek na Działce.

Na podstawie Decyzji z 25 sierpnia 2004 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego udzielił Spółce pozwolenia na użytkowanie Budynku.

Od momentu wybudowania Budynek jest wykorzystywany przez Spółkę do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i jest on traktowany przez Spółkę jako środek trwały podlegający amortyzacji. Na podstawie wskazanej wyżej Umowy Najmu Spółka ma prawo podnajmować część powierzchni Budynku osobom trzecim bez uprzedniej zgody Zbywców i jednocześnie całość pożytków z eksploatacji Nieruchomości i Budynku przypada Spółce.

Budynek posiada trzy kondygnacje naziemne i jedną kondygnację podziemną z 20 miejscami parkingowymi.

W Budynku znajdują się lokale biurowe i handlowo-usługowe będące przedmiotem podnajmu. Stroną umów podnajmu lokali (dalej: Umowy Podnajmu) jako oddający w podnajem jest Spółka. Umowy podnajmu zawarte są, co do zasady, z podmiotami gospodarczymi (dalej: Podnajemcy). Wszystkie lokale w Budynku (powierzchnie przeznaczone na wynajem) były w przeszłości lub są obecnie podnajmowane na podstawie Umów Podnajmu. Przy czym data rozpoczęcia świadczenia usługi podnajmu po raz pierwszy w odniesieniu do każdego lokalu jest nie późniejsza niż dwa lata temu. Usługa polegająca na podnajmie powierzchni Budynku jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (sprzedawcą jest Spółka). W Budynku znajdują się tzw. powierzchnie wspólne (m.in. korytarze, toalety, klatki schodowe), które same w sobie nie stanowią przedmiotu podnajmu, ale stanowią uzupełnienie wobec usługi podnajmu lokali. Podnajemcy w ramach wynagrodzenia za podnajem lokali ponoszą również opłaty związane z utrzymaniem powierzchni wspólnych.

Na Działce przed Budynkiem znajduje się zewnętrzny parking naziemny z 30 miejscami (dalej: Parking) oraz fontanna z rzeźbą z brązu (dalej łącznie: Budowle). Miejsca postojowe na Parkingu są również podnajmowane. Oddającym w podnajem jest Spółka, a sama usługa podnajmu miejsc parkingowych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (sprzedawcą jest Spółka). Budowle są funkcjonalnie związane ze świadczeniem podnajmu na podstawie Umów Podnajmu.

Parking został wybudowany przez Spółkę (przyjęty do użytkowania 1 lutego 2006 r.), a podatek od towarów i usług naliczony z tytułu zakupu usług i towarów związanych z budową parkingu był w całości odliczony przez Spółkę.

Zbywcy oraz Spółka nie wybudowali ani nie nabyli żadnej budowli w ciągu ostatnich dwóch lat.

Od momentu wybudowania Budynek oraz Parking były ulepszane. Wydatki poniesione na ulepszenie Budynku przez Spółkę nie przekraczały jednak co najmniej 30% wartości początkowej tego składnika majątkowego. Natomiast wydatki poniesione na ulepszenie Parkingu (w związku z modernizacją w lipcu 2016 r.) stanowiły więcej niż 30% wartości początkowej Parkingu (limity liczone odrębnie w odniesieniu do każdego z tych środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym). Powyższe oznacza, że w odniesieniu do Parkingu, co do zasady, doszło do ponownego tzw. pierwszego zasiedlenia, jednakże pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą Parkingu w ramach transakcji upłynie okres przekraczający 2 lata (datą, od której należy liczyć okres 2-letni jest 31 lipca 2016 r.).

W zakresie modernizacji Budynku i Parkingu Spółka działała jako inwestor, tzn. nabywała materiały i usługi budowlane, a na podstawie faktur otrzymanych od dostawców i wykonawców dokonywała odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego (w pełnej kwocie).

Spółka od chwili przyjęcia do użytkowania fontanny z rzeźbą z brązu nie ponosiła wydatków na jej ulepszenie.

Przedmiotem Transakcji pomiędzy Nabywcą a Zbywcami będzie nieruchomość gruntowa (Nieruchomość), Budynek oraz Budowle (dalej: Przedmiot Transakcji). Przedmiotem Transakcji oprócz ww. będą także części składowe Nieruchomości lub Budynku, tj. składniki majątkowe takie jak: klimatyzatory, klimatyzacja F., zestaw identyfikacji handlowej, węzeł cieplny, czujnik ruchu start/stop, system parkingowy, system podglądu telewizyjnego, kurtyna powietrza, żaluzje fasadowe.

Natomiast w ramach planowanej Transakcji nie zostaną przeniesione przez Zbywców i Spółkę następujące składniki majątkowe i prawa:

  • zobowiązania Zbywców i Spółki (w szczególności prawa i obowiązki wynikające z umów pożyczek/kredytów),
  • należności o charakterze pieniężnym związane z przenoszonym majątkiem,
  • rachunki bankowe oraz środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych Zbywców, Spółki i Podnajemców,
  • umowa o zarządzanie Nieruchomością wzgl. Budynkiem lub aktywami,
  • umowy związane z obsługą administracyjną Zbywców i Spółki (np. prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradztwo prawne, itp.),
  • księgi rachunkowe Zbywców i Spółki,
  • tajemnica przedsiębiorstwa i know-how Zbywców i Spółki,
  • samochody leasingowane,
  • znak firmowy,
  • pracownicy.

Intencją Stron Transakcji jest zbycie na rzecz Nabywcy Przedmiotu Transakcji jako odrębnych składników majątkowych, a nie jako przedsiębiorstwa Zbywającego w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zbywającego w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, Strony Transakcji podjęły wspólną decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w odniesieniu do planowanej Transakcji (o ile potwierdzona zostanie możliwość wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług Transakcji lub jej części).

Tym samym, jeśli Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, faktura na całą kwotę ustalonego wynagrodzenia (kwota netto) będzie wystawiona przez Pana J.Ł. na rzecz Nabywcy (co do zasady ze stawką podatku od towarów i usług 23%).

Zbywcy oraz Nabywca nie są podmiotami powiązanymi.

W dniu 13 lipca 2018 r. została zawarta pomiędzy Zbywcami a Spółką X umowa przedwstępna sprzedaży Przedmiotu Transakcji. Zawarcie umowy przyrzeczonej planowane jest na 2019 r. Prawa i obowiązki z umowy przedwstępnej sprzedaży zawartej pomiędzy Spółką X a Zbywcami przejmie Zainteresowany będący stroną postępowania (Nabywca).

Istniejąca Umowa Najmu zostanie rozwiązana (wypowiedziana) z zachowaniem umownego, kilkumiesięcznego okresu, nie później niż niezwłocznie po dniu dokonania Transakcji. Jednocześnie Nabywca zaznacza, że w wyniku dokonania Transakcji nie stanie się on stroną istniejących Umów Podnajmu (które to umowy zawarte są bezpośrednio ze Spółką i to Spółka pozostanie ich stroną). Jednocześnie Umowy Podnajmu lokali w Budynku ulegną rozwiązaniu/wygaśnięciu w związku z rozwiązaniem/wygaśnięciem Umowy Najmu. Tym samym Umowy Podnajmu będą obowiązywać nie dłużej niż ok. sześciu miesięcy od dokonania Transakcji, tj. do końca upływu okresu wypowiedzenia Umowy Najmu przez Nabywcę.

Intencją Nabywcy jest wyburzenie po dniu dokonania Transakcji Budynku wraz z Budowlami i zabudowanie Działki ponownie nowymi naniesieniami o nowym przeznaczeniu (budynkami/budowlami). Wyburzenie takie będzie dokonane tak szybko jak będą na to pozwalały uwarunkowania biznesowe, prawne i techniczne (w tym uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę i pozwolenia na budowę; Nabywca zakłada, że wydarzy się to w ciągu kilku - kilkunastu miesięcy od dokonania Transakcji). Intencją Nabywcy nie jest kontynuowanie działalności prowadzonej przez Zbywców i Spółkę w dotychczasowej formie (tj. wynajem Działki względnie wynajem lokali w Budynku). Jednocześnie nabyta Nieruchomość będzie w przyszłości wykorzystywana przez Nabywcę wyłącznie na cele związane z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższymi planami biznesowymi Nabywcy zostały przedsięwzięte czynności umożliwiające realizację ww. zamierzeń, tj.:

  • dokonano zlecenia opracowania koncepcji nowego zagospodarowania nieruchomości,
  • dokonano zlecenia opracowania wstępnych planów architektonicznych i budowlanych dotyczących przeprowadzenia nowej inwestycji,
  • dokonano zlecenia innych analiz dotyczących planowanej inwestycji (np. prawnych, podatkowych, geodezyjnych, wodnoprawnych, geologicznych, środowiskowych).

Ponadto, Nabywca planuje uzyskanie po dniu dokonania Transakcji decyzji o warunkach zabudowy dla planowanych budynków/budowli i uzyskanie zatwierdzenia projektu budowlanego wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i czy na Nabywcy będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji?

Zdaniem Zainteresowanych, ze względu na fakt opodatkowania przedmiotowej Transakcji podatkiem od towarów i usług, nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i na Nabywcy nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (zgodnie z przepisem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zainteresowani wskazali, że zgodnie z dyspozycją art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania danej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem m.in. umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich część albo prawo użytkowania wieczystego.

Mając na uwadze powyższe, jak i fakt, że planowana dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przedmiotowa Transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a Nabywca nie będzie zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach planowanej Transakcji nabycia Nieruchomości.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowani przywołali wybrane interpretacje indywidualne.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych (pytania oznaczonego we wniosku nr 3).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie interpretację z 14 czerwca 2019 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.203.2019.2.IG.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) tej ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do zapisu art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza nabyć od Zainteresowanych niebędących stroną postępowania nieruchomość gruntową (Nieruchomość), Budynek oraz Budowle, tj. zabudowaną działkę. Przedmiotem Transakcji oprócz ww. będą także części składowe Nieruchomości lub Budynku, tj. składniki majątkowe takie jak: klimatyzatory, klimatyzacja F., zestaw identyfikacji handlowej, węzeł cieplny, czujnik ruchu start/stop, system parkingowy, system podglądu telewizyjnego, kurtyna powietrza, żaluzje fasadowe.

Kwestią do rozstrzygnięcia jest fakt, czy powyższa umowa sprzedaży będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 14 czerwca 2019 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.203.2019.2.IG. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanej dla Zainteresowanych, wskazano że: () przedmiotowa Transakcja nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Transakcja ta będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

() sprzedaż Budynku i Budowli będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednocześnie zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, będzie miało zastosowanie do sprzedaży nieruchomości gruntowej, na której Budynek i Budowle są posadowione ().

Jednakże ponieważ z treści wniosku wynika, że Strony Transakcji podjęły wspólną decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w odniesieniu do planowanych Transakcji, to po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, Transakcja sprzedaży nieruchomości gruntowej, Budynku oraz Budowli będzie opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23%.

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży (nieruchomości gruntowej, budynku oraz budowli) będzie w całości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony Transakcji ze zwolnienia w zakresie, w jakim zwolnienie z podatku od towarów i usług będzie im przysługiwało), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku, z tytułu przedmiotowej Transakcji nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej