Skutki podatkowe sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.268.2022.2.ASZ

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.268.2022.2.ASZ

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

26 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku i budowli posadowionych na tym gruncie.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(...) Sp. z o.o. (Kupujący)

NIP: (...)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(...) sp.k. (Sprzedający)

NIP: (...)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej jako: Kupujący) jest spółką prawa handlowego mającą siedzibę i miejsce zarządu na terenie Polski i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej jako: Sprzedający) jest utworzoną    w 2019 r. spółką prawa handlowego mającą siedzibę oraz miejsce zarządu na terenie Polski oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedający jest spółką celową realizującą projekty budowlane grupy (...), działającą w branży deweloperskiej od 2007 r.

Sprzedający oraz Kupujący łącznie we wniosku nazywani będą „Zainteresowanymi”.

Kupujący zamierza kupić od Sprzedającego Nieruchomość (jak zdefiniowano poniżej).

Okoliczności nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego oraz jej wykorzystanie w działalności gospodarczej Sprzedającego.

W ramach działalności deweloperskiej, Sprzedający na podstawie umowy sprzedaży objętej aktem notarialnym sporządzonej w dniu (...) r. Rep. A nr (...) nabył Grunt (jak zdefiniowano poniżej). Zgodnie z umową z (...) r., zakup Gruntu podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Na Gruncie w latach 2019-2020 został wybudowany Budynek oraz Budowle, w tym Stacja Transformatorowa (która znajduje się w garażu Budynku) oraz urządzenia: drogi i place wewnętrzne (parkingi) (jak zdefiniowano poniżej). W dniu (...) r. Budynek oraz Budowle, oraz urządzenia: drogi i place wewnętrzne (parkingi) zostały oddane do użytkowania (uzyskano zaświadczenie Państwowego Inspektora Budowlanego w (...) o braku sprzeciwu w sprawie przystąpienia do użytkowania budynku).

Nabycie Gruntu nastąpiło ze środków własnych Sprzedającego, natomiast budowa Budynku    i Budowli na Gruncie przez Sprzedającego została sfinansowana na podstawie umowy kredytu z dnia (...) r. („Dokumenty Istniejącego Finansowania”), zawartej przez Sprzedającego z bankiem z siedzibą w Polsce („Istniejący Kredytodawca”).

Sprzedający nie wyodrębnił organizacyjnie żadnej części Nieruchomości ani nie sporządził odrębnego bilansu dotyczącego działalności prowadzonej na jakiejkolwiek części Nieruchomości, przy czym Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży była i jest nadal głównym aktywem Sprzedającego.

Poza przychodem z wynajmu lokali użytkowych (biurowych) znajdujących się w Budynku albo wynajmu części Nieruchomości, w 2022 r. Sprzedający nie ma innych istotnych źródeł przychodów. Sprzedający począwszy od dnia (...) r. sukcesywnie wynajmuje lokale znajdujące się w Nieruchomości, przy czym nie wszystkie lokale w Budynku zostały wynajęte przez Sprzedającego na dzień sporządzenia wniosku.

Po dniu oddania Budynku do użytkowania, Sprzedający dokonał wydatków − większych niż 30% wartości początkowej Budynku znajdującego się na Nieruchomości − na ulepszenie Budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku od towarów i usług naliczonego (Sprzedający dokonał ostatniego wydatku na ulepszenie Budynku w kwietniu 2022 r.; planuje także ponosić nadal wydatki na ulepszenie Budynku). W stosunku do każdej z Budowli znajdujących się na Nieruchomości; tutaj po ich wybudowaniu, nakłady nie przekroczyły 30% wartości początkowej każdej z tych Budowli.

Zainteresowani zawarli w dniu (...) r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości (jak zdefiniowano poniżej).

Na dzień zawarcia Przedwstępnej Umowy Sprzedaży (jak zdefiniowano poniżej), Sprzedający nie zatrudnia ani nigdy nie zatrudniał żadnych pracowników, dla których Nieruchomość stanowiłaby „zakład pracy” i którzy po nabyciu Nieruchomości przez Kupującego, automatycznie przeszliby do Kupującego na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Przedwstępna umowa sprzedaży Nieruchomości.

W dniu (...) r. Zainteresowani zawarli − w formie aktu notarialnego − przedwstępną umowę sprzedaży („Przedwstępna Umowa Sprzedaży”):

1)gruntu − rozumianego jako prawa użytkowania wieczystego:

a)działki ewidencyjnej nr (...)o pow. 4.053 m2, położonej w (...) przy ul. (...), oznaczonej jako działka nr (...), obręb (...), oznaczonej w Rejestrze Gruntów symbolem Bi − inne tereny zabudowane, dla której Sąd Rejonowy dla (...), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...);

b)działki ewidencyjnej nr (...) o pow. 2489 m2, położonej w (...) przy ul. (...), oznaczonej jako działka nr (...), obręb (...), oznaczonej w Rejestrze Gruntów symbolem Bi − inne tereny zabudowane, dla której Sąd Rejonowy dla (...), IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...);

(łącznie zwane „Działkami”); (dalej Działki również jako: „Grunt”) oraz

2)prawa własności budynku biurowego (...) („Budynek”) położonego na Działkach, posiadającego 7 kondygnacji naziemnych i 2 kondygnacje podziemne, o powierzchni zabudowy 2.243 m2, Budynek znajduje się na Działce (...) oraz Działce (...);

3)prawa własności wszystkich budowli stanowiących części składowe Działek („Budowle”), w tym drogi wewnętrzne, ciągi piesze, miejsca postojowe, rampa betonowa i droga pożarowa;

4)prawa własności aktywów stanowiące własność Wnioskodawcy wydzielonych w Budynku (ruchomości) niezbędnych do eksploatacji Budynku („Wyposażenie”).

Działki (Grunt), Budynek i Budowle, w tym: drogi wewnętrzne, ciągi piesze, miejsca postojowe, rampa betonowa i droga pożarowa stanowią łącznie nieruchomość („Nieruchomość”).

Nieruchomość jest położna na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „(...)” przyjętym uchwałą nr (...) Rady Miasta (...). i oznaczona jako tereny zabudowy usługowej o przewadze usług komercyjnych (B10.U) z podstawowym przeznaczeniem pod usługi komercyjne: centrum targowo−konferencyjne, obiekty biurowe, obiekty hotelowe, gastronomia, inkubator przedsiębiorczości, handel detaliczny, usługi magazynowe i usługi nieuciążliwe z zastrzeżeniem § 57 ust. 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „(...)”, zgodnie z którym przeznaczenie podstawowe pod usługi magazynowe dotyczy wyłącznie istniejących obiektów, będących w dobrym stanie technicznym, nie przewidzianych do wyburzeń z możliwością kontynuacji dotychczasowej funkcji obiektów.

Dodatkowo, z Przedwstępnej Umowy Sprzedaży wynika, że w przyrzeczonej umowie sprzedaży Nieruchomości („Przyrzeczona Umowa Sprzedaży”) − oprócz sprzedaży Działki (Gruntu), Budynku, Budowli i Wyposażenia − Sprzedający przeniesie również na Kupującego, a Kupujący nabędzie:

1)prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z umów najmu dotyczących Nieruchomości, w tym umów najmu, które nie zostaną przeniesione zgodnie z art. 678 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, jeśli znajdzie to zastosowanie;

2)prawa Sprzedającego wynikające z zabezpieczeń umów najmu dotyczących Nieruchomości, w tym Wadium, wraz z obowiązkiem ich zwrotu Najemcom lub rozliczenia z Najemcami, w zależności od przypadku, zgodnie z Umowami Najmu;

3)prawa Sprzedającego wynikające z Gwarancji Projektowej;

4)Prawa Autorskie, jakie posiada Sprzedający na polach eksploatacji, posiadanych przez Sprzedającego;

5)licencję na używanie systemu BMS (tj. systemu zarządzania systemami automatycznego sterowania w Budynku, używanego przez Sprzedającego w zakresie obsługi Budynku) w zakresie i na polach eksploatacji posiadanych przez Wnioskodawcę;

6)prawa i obowiązki Sprzedającego wynikające z Umów Udostępnienia Nieruchomości − tj. wszelkich umów, na podstawie których dostawcy usług telekomunikacyjnych są upoważnieni do korzystania z Nieruchomości w określonym w nich zakresie;

7)prawa przysługujące Sprzedającemu na podstawie Gwarancji Budowlanych,

8)prawa i obowiązki Sprzedającego do otrzymywania wypłat z ubezpieczenia z wszelkich roszczeń ubezpieczeniowych wynikających z istniejących umów ubezpieczenia a nie rozliczonych w dniu zamknięcia transakcji.

W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości, w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży Zainteresowani postanowili również, że na podstawie Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży Sprzedający nie przeniesie na Kupującego, a Kupujący nie nabędzie żadnych praw z tytułu rękojmi za wady (art. 556 i następne Kodeksu Cywilnego) oraz z tytułu gwarancji jakości    w zakresie objętym Gwarancją Budowlaną Sprzedającego.

Ponadto, Zainteresowani ustalili w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży, iż w ramach ceny,    w Przyrzeczonej Umowie Sprzedaży, Sprzedający: (1) przeniesie na Kupującego prawa własności intelektualnej do: (i) Logotypu, (ii) zawartości strony internetowej Budynku, oraz (iii) prawa do Znaku Towarowego na określonych umownie polach eksploatacji, oraz (2) sceduje na Kupującego (oddanie do użytku Kupującego) wszelkich praw i obowiązków związanych z Domenami Internetowymi na podstawie umowy cesji.

Zainteresowani ustalili w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży, iż w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży (a także przed tym dniem i potem), Kupujący nie przejmie od Sprzedającego żadnych praw i obowiązków wynikających z: (i) umowy o zarządzanie Nieruchomością (podmiot zarządzający Nieruchomością był i jest jednocześnie stroną umów serwisowych dotyczących Nieruchomości), oraz (ii) umów na dostawę mediów i świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawartych w odniesieniu do Nieruchomości.

Zainteresowani ustalili jednocześnie, że Sprzedający będzie natomiast współpracował    w dobrej wierze z Kupującym i dołoży wszelkich starań w celu osiągnięcia, w zależności od sytuacji i wymagań Kupującego, w zakresie, w jakim nie będzie to skutkować nadmiernymi utrudnieniami w prowadzeniu przez Sprzedającego normalnej działalności gospodarczej oraz obciążeniem go dodatkowymi nadmiernymi kosztami (przy czym umowa o zarządzanie musi zostać rozwiązana przez Sprzedającego w każdym wypadku w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży):

1)rozwiązania przed zawarciem Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży ze skutkiem na dzień zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub bezpośrednio po dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży − umowy o zarządzanie, umów serwisowych (Sprzedający nie był jednak stroną tych umów, gdyż stroną tych umów był podmiot, z którym Sprzedający miał zawartą umowę o zarządzanie Nieruchomością) oraz umów na dostawę mediów;

2)zawarcia przez Kupującego przed zawarciem Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży ze skutkiem na dzień zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub bezpośrednio po dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży wszelkich nowych umów (w szczególności nowej umowy o zarządzanie, nowych umów serwisowych oraz nowych umów na dostawę mediów); oraz

3)cesji praw lub przeniesienia obowiązków wynikających z innych umów zgodnie z wymaganiami Kupującego, jeśli będzie to możliwe do wykonania.

Zainteresowani ustalili jednak, iż w przypadku, gdy powyższe nie zostanie osiągnięte    z powodu okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, Zainteresowani będą współpracować w dobrej wierze po Dniu Zamknięcia, aby zapewnić, że nie dojdzie do przerwy w świadczeniu usług i dostawie mediów do Nieruchomości.

W dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży (a także przed tym dniem i potem), Kupujący nie przejmie żadnych praw i obowiązków wynikających z jakiegokolwiek stosunku ubezpieczenia utrzymywanego przez Sprzedającego w odniesieniu do Nieruchomości na podstawie jakichkolwiek umów zawartych w tym zakresie przez Sprzedającego z wszelkimi osobami („Istniejące Umowy Ubezpieczenia”) i nie będzie zobowiązany do dokonywania jakichkolwiek płatności związanych z tym stosunkiem ubezpieczenia. Sprzedający jest uprawniony do rozwiązania wszystkich stosunków ubezpieczenia związanych    z Nieruchomością ze skutkiem na dzień zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży (włącznie).

Jednak w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży Sprzedający przeleje na Kupującego swoje prawa do otrzymania wszelkich środków z ubezpieczenia (z wyłączeniem, w celu uniknięcia wątpliwości, wszelkich środków związanych z utratą czynszu za okresy przed dniem zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży) z tytułu jakiegokolwiek roszczenia ubezpieczeniowego w ramach Istniejących Umów Ubezpieczeniowych nieuregulowanych (nierozliczonych) w dniu zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży lub które mogą powstać w ramach którejkolwiek z Istniejących Umów Ubezpieczeniowych z tytułu zniszczeń lub szkód mających wpływ na Nieruchomość do dnia zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, ale tylko w zakresie, w jakim takie środki nie odnoszą się do już dokonanych płatności bądź kosztów lub szkód już poniesionych przez Kupującego. Jeśli jakakolwiek część takich środków zostanie odebrana przed dniem zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży, Sprzedający przeniesie na Kupującego kwotę takich środków w ramach Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży.

Żadna z działalności Sprzedającego, włączając w to przedmiot transakcji opisany    we wniosku, nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego    w ramach jego działalności. Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do żadnej    z nieruchomości (włączając w to przedmiot transakcji opisany we wniosku) odrębnych ksiąg rachunkowych.

Po nabyciu Nieruchomości Kupujący zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie najmu komercyjnego Nieruchomości. Nabycie Nieruchomości nastąpiłoby zatem wyłącznie    w celu prowadzenia przez Kupującego działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości komercyjnych. Na dzień transakcji, Kupujący będzie zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Intencją Zainteresowanych jest opodatkowanie dostawy przedmiotu transakcji podatkiem od towarów i usług. W związku    z powyższym, Zainteresowani zamierzają złożyć przed dniem transakcji, naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Kupującego, zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie we wniosku oznaczone nr 6)

Państwa stanowisko w sprawie

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy    o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest    z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Jak wskazano powyżej – Państwa zdaniem − transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Nawet jeśli zwolnienie od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43    ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarow i usług znajdzie zastosowanie do sprzedaży Nieruchomości, będą Państwo uprawnieni do wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług i w tym celu złożą oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji. W związku z tym, prawidłowe jest stanowisko, że w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług    w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (2021 r. poz. 685 ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących    w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prawo użytkowania wieczystego Gruntu wraz z prawem własności Budynku i Budowli posadowionych na tym Gruncie (Nieruchomość).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0114-KDIP1-1.4012.304.2022.2.AKA w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- planowana sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ww. sprzedaż stanowi w myśl art. 7 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 cyt. ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług;

- dostawa Budowli, w przypadku ich sprzedaży w terminie do 30 czerwca 2022 r., nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 10 i pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przypadku dostawa ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki; taką samą stawką ww. podatku, zgodnie z art. 29a ust. 8 cyt. ustawy, będzie opodatkowana również dostawa prawa wieczystego użytkowania Działek gruntu;

- w przypadku dostawy Budowli w terminie po 30 czerwca 2022 r. zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług; z powyższego zwolnienia będzie również korzystała dostawa prawa użytkowania wieczystego użytkowania Działek gruntu, na których Budowle są posadowione;

- jeśli przed dokonaniem dostawy Zainteresowani złożą zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia dostawy Budowli, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, to wówczas Transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku od towarów i usług; również dostawa prawa użytkowania wieczystego Działek gruntu będzie opodatkowana taką samą stawką podatku od towarów i usług jak dostawa Budowli, które się na nich znajdują;

- w przypadku dostawy Budynku nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10, art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług; dostawa Budynku będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki; również taką samą stawką ww. podatku będzie opodatkowana dostawa prawa wieczystego użytkowania Działek gruntu, na których Budynek jest posadowiony.

A zatem, w sytuacji, gdy omawiana we wniosku planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów    i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (bo Strony Transakcji zrezygnują ze zwolnienia w takim zakresie w jakim zwolnienie to będzie im przysługiwało), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0114-KDIP1-1.4012.304.2022.2.AKA.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(...) Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania    – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U.    z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy  Ordynacja podatkowa.