Temat interpretacji
Skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 13 marca 2020 r. (data wpływu 17 marca 2020 r.), uzupełnionym 25 maja 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 12 maja 2020 r. znak: 0114-KDIP4-1.4012.126.2020.2.MK, 0111-KDIB2-3.4014.103.2020.3.MD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 25 maja 2020 r.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Sp. z o.o. (Kupujący, Nabywca);
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Sp. z o.o. (Sprzedający, Zbywca)
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Zainteresowany niebędący stroną postępowania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (Sprzedający lub Zbywca) jest właścicielem nieruchomości gruntowej niezabudowanej wraz z rozpoczętą inwestycją budowalną w stanie surowym otwartym oznaczonej jako Działka 1 o powierzchni 0,3724 ha, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość).
Sprzedający planuje sprzedaż prawa własności Nieruchomości wraz z rozpoczętą inwestycją budowalną w stanie surowym otwartym na rzecz Zainteresowanego będącego stroną postępowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (Kupujący lub Nabywca), na podstawie warunkowej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego (Umowa Warunkowej Sprzedaży Nieruchomości lub Transakcja). W przypadku niewykonania przez Prezydenta Miasta przysługującego mu na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami prawa pierwokupu, w stosunku do Nieruchomości zostanie zawarta umowa przenosząca prawo własności Nieruchomości na Kupującego.
Sprzedający oraz Kupujący (Zainteresowani) są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce.
Zainteresowani nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. nie występują między nimi powiązania kapitałowe lub osobowe.
Prawo własności Nieruchomości zostało nabyte przez Sprzedającego (prowadzącego działalność gospodarczą w chwili nabycia Nieruchomości jako spółka pod nazwą A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) na podstawie umowy sprzedaży zawartej z Miastem 28 stycznia 2014 r. Przy nabyciu Nieruchomości Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Nieruchomość jest objęta ważnym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonego uchwałą Rady Miasta z 9 listopada 2010 r. (MPZP). Nieruchomość znajduje się w granicach terenu oznaczonego w MPZP symbolem UU9 przeznaczonym na usługi, bez przesądzania ich profilu, obejmujące tereny obiektów usługowych (rozumianych jako jednostki gospodarcze funkcjonujące w odrębnych budynkach lub lokalach wbudowanych w budynki o innym przeznaczeniu dominującym, prowadzące szeroko rozumianą działalność usługową niezwiązaną z wytwarzaniem dóbr materialnych metodami przemysłowymi z wykluczeniem inwestycji, które zalicza się do przedsięwzięć wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko i obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży większej niż 2000 m2, a także:
- zakładów usług produkcyjnych oraz obsługi technicznej i naprawy pojazdów mechanicznych, o ile powierzchnia użytkowa pomieszczeń takiego zakładu przekracza 120 m2, a zakład obsługujący pojazdy ma więcej niż dwa stanowiska obsługowo-naprawcze lub obsługuje nie tylko pojazdy osobowe;
- zakładów sprzedaży detalicznej paliw do pojazdów;
- obiektów handlu hurtowego wymagających magazynów o powierzchni użytkowej większej niż 120 m2;
- obiektów handlu hurtowego i detalicznego wymagających placów składowych;
- obiektów wymagających bazy pojazdów transportu towarowego, wydzielonych lub funkcjonalnie związanych z tymi obiektami wraz z dojściami, podjazdami, miejscami postojowymi, podwórzami, zielenią towarzyszącą i zewnętrznymi urządzeniami infrastruktury technicznej.
Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów z 20 stycznia 2020 r. wydanym z upoważnienia Prezydenta Miasta, działka nr 1 jest oznaczona jako użytek Bp zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy.
W przyszłości na Nieruchomości ma zostać wybudowany budynek hotelowo-usługowy z garażem podziemnym (Budynek) na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez Prezydenta Miasta 21 marca 2017 r. (PnB).
W chwili Transakcji Budynek będzie w stanie surowym otwartym i zostanie zrealizowany w zakresie robót żelbetowych stanu zero, tj. do stropu nad kondygnacją -1 włącznie, z wyłączeniem schodów żelbetowych do pomieszczenia usługowego w poziomie -1, oczepu żelbetowego oraz attyk żelbetowych w poziomie stropu 0 od strony północnej (oś A). W rezultacie na Nieruchomości w chwili Transakcji nie będą znajdowały się obiekty, które mogą zostać uznane za budynki, budowle lub ich części w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.
Sprzedający ma zamiar zbyć Nieruchomość z uwzględnieniem stanu wykonanych dotychczas prac inwestycyjnych, które nie będą przez niego kontynuowane. Po nabyciu Nieruchomości Kupujący planuje realizację dalszej inwestycji związanej z Nieruchomością, tj. budowę Budynku.
Wszelkie istniejące instalacje obsługujące budowę na Nieruchomości aż do przyłączy do sieci mediów (z których niektóre są zlokalizowane wewnątrz, a nie na granicy lub poza Nieruchomością) mają charakter tymczasowy i stanowią własność B S.A. generalnego wykonawcy lub podwykonawców i nie stanowią integralnej część Nieruchomości.
Ponadto, w ramach Transakcji na Kupującego zostaną przeniesione także prawa i obowiązki wynikające z umów, których stroną jest Sprzedający (Umowy):
(i) umowy o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej z 25 kwietnia 2018 r. zawartej z C. sp. z o.o.,
(ii) umowy z 10 sierpnia 2018 r. zawartej z D. S.A.
W ramach ceny za Nieruchomość, Sprzedający przeniesie na Kupującego także powyższe prawa i obowiązki wynikające z Umów. W cenie zostanie uwzględniona także wartość nakładów poczynionych na Nieruchomość przez spółkę E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, powiązanej kapitałowo z Sprzedającym, który posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym tej spółki (Sprzedający 2), które to nakłady Sprzedający 2 poniósł za zgodą Sprzedającego, a które powiększają wartość Nieruchomości.
Rozliczenie części ceny za Nieruchomość nastąpi na podstawie umowy przekazu zawartej między Sprzedającym, Sprzedającym 2, B S.A. jako generalnym wykonawcą i Kupującym, na podstawie której zostaną określone przekazy w rozumieniu art. 9211 ustawy Kodeks cywilny, w taki sposób, aby zapewnić zapłatę należności, która będzie wymagana przez Bank w celu zwolnienia hipoteki umownej ustanowionej na Nieruchomości na rzecz banku i jej wykreślenia z księgi wieczystej.
Zainteresowani pragną wskazać, że zostały zawarte następujące umowy najmu dotyczące Nieruchomości, których stroną jest Sprzedający 2:
(i) umowa najmu z 29 października 2018 r. zawarta z F. S.A.;
(ii) umowa najmu z 1 lipca 2019 r. zawarta z G. sp. z o.o.;
(iii) niedatowana umowa najmu zawarta z H. sp. z o.o.
W chwili zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży żaden z najemców nie będzie korzystał z Nieruchomości lub Budynku na podstawie zawartej umowy najmu. Oprócz wyżej wymienionych umów najmu nie zostały zawarte inne umowy najmu dotyczące Nieruchomości lub Budynku.
Dodatkowo, Zainteresowani pragną wskazać, iż na podstawie warunkowej umowy sprzedaży praw w formie aktu notarialnego na Kupującego zostaną również przeniesione prawa dotyczące dokumentacji projektowej obejmującej wszelkie utwory, opracowania i inne wytwory działalności twórczej opracowane na podstawie umów o projektowanie oraz gwarancje budowalne udzielone w odniesieniu do Nieruchomości, których stroną jest Sprzedający 2. W związku ze współpracą Sprzedającego 2 i Kupującego może także dojść do przeniesienia praw i obowiązków wynikających z powyższych umów najmu w ramach warunkowej umowy sprzedaży praw. Przy czym sposób opodatkowania sprzedaży powyższych praw przez Sprzedającego 2 na rzecz Kupującego będzie przedmiotem zapytania w osobnym wniosku.
Zainteresowani pragną podkreślić, że ich zamiarem nie jest przeniesienie własności całego przedsiębiorstwa Sprzedającego, czy też kontynuowanie przez Kupującego działalności prowadzonej przez Sprzedającego przy wykorzystaniu Nieruchomości.
Nieruchomość nie jest i nie będzie przed datą sprzedaży wyodrębniona organizacyjnie z przedsiębiorstwa Sprzedającego. W szczególności, nie będzie stanowić ona oddziału, zakładu oraz nie będą dla niej prowadzone odrębne księgi. Przed planowaną sprzedażą Sprzedający nie ma ani nie dokona żadnego wyodrębnienia finansowego, księgowego lub organizacyjnego jakiejkolwiek części swojej działalności. Co więcej, Nieruchomość nie będzie stanowiła zakładu pracy i z chwilą sprzedaży jakikolwiek pracownik nie zostanie przeniesiony na Kupującego w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy.
Okoliczności zdarzenia przyszłego opisane w uzupełnieniu wniosku dotyczą w całości podatku od towarów i usług, w związku z tym zostały zawarte w treści interpretacji z zakresu podatku od towarów i usług z dnia 28 maja 2020 r. znak: 0114-KDIP4-1.4012.126.2020.3.MK.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:
Czy, w przypadku przyjęcia, że dostawa Nieruchomości opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług w stawce 23%, to nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
Zdaniem Zainteresowanych, jeżeli sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana 23% stawką podatku od towarów i usług, to nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości wynosi 2%.
Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 tej ustawy, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Jak wskazano powyżej zdaniem Zainteresowanych planowana Transakcja będzie obligatoryjnie opodatkowana 23% stawką podatku od towarów i usług. Zatem w tej sytuacji, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku, na Nabywcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. do pytania oznaczonego we wniosku nr 2.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 28 maja 2020 r., znak: 0114-KDIP4-1.4012.126.2020.3.MK.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 815) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:
- nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
- innych praw majątkowych 1%.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna
ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu
dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zamierza dokonać na rzecz Kupującego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) sprzedaży Nieruchomości (teren wraz z rozpoczętą budową). Na Nieruchomości w chwili Transakcji nie będą znajdowały się obiekty, które mogą zostać uznane za budynki, budowle lub ich części w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej z 28 maja 2020 r., znak: 0114-KDIP4-1.4012.126.2020.3.MK, wydanej w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym dostawa Nieruchomości nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, ale będzie podległa opodatkowaniu stawką 23% podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej