W sytuacji, gdy omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od tow... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.166.2022.4.JKU

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.166.2022.4.JKU

Temat interpretacji

W sytuacji, gdy omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z Państwa rezygnacją ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w zakresie w jakim zwolnienie przysługiwało – to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 4 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 21 czerwca 2022 r. (wpływ 21 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Nabywca):

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Zbywca):

Opis stanu faktycznego

Nabywca zawarł warunkową przedwstępną umowę przeniesienia prawa własności (dalej: Umowa Przedwstępna) ze Zbywcą. Zbywca i Nabywca określani będą dalej łącznie jako Zainteresowani. Przyrzeczona umowa sprzedaży (dalej: Umowa Przyrzeczona) zostanie zawarta na zasadach i w terminach obowiązujących w Umowie Przedwstępnej.

Na podstawie Umowy Przedwstępnej Zbywca zobowiązał się do przeniesienia na rzecz Nabywcy prawa własności:

1)zabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę gruntu o obszarze 5.069 m2 (zwaną dalej: Nieruchomością 1);

2)zabudowanej nieruchomości składającej się z działek gruntu o łącznym obszarze 25.969 m2 (zwaną dalej: Nieruchomością 2);

- zwanymi dalej łącznie: Nieruchomościami.

Nieruchomość 1 znajduje się na obszarze, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP), a nadto teren Nieruchomości 1 nie jest objęty decyzją o warunkach zabudowy. Nieruchomość 1 nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu art. 461 ustawy Kodeks cywilny, ma bezpośredni i nieograniczony dostęp do drogi publicznej.

Nieruchomość 1 jest zabudowana. Na Nieruchomości 1 posadowiony jest jednokondygnacyjny niemieszkalny budynek piekarni o powierzchni zabudowy 642,00 m2 (zwany dalej: Budynkiem Piekarni). W momencie nabycia Nieruchomości 1 przez Zbywcę Budynku Piekarni był już wybudowany. Zarówno w momencie nabycia, jak i obecnie jest on trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiada fundamenty oraz pokrycie dachowe.

Zbywca nabył własność Nieruchomości 1 dnia ... r. na podstawie umowy sprzedaży, przy czym transakcja nabycia Nieruchomości 1 przez Zbywcę nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż część ze sprzedających nie była podatnikami VAT, zaś pozostali zostali zwolnieni z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Strony umowy - od których Zbywca nabył Nieruchomość 1 - nabyły udział we współwłasności Nieruchomości 1 odpowiednio ...oraz ...i na moment zawarcia tych umów, zgodnie z ich treścią, była ona zabudowana budynkami gospodarczymi. W umowie dokumentującej nabycie Nieruchomości 1 wskazano, iż była ona zabudowana budynkiem cukierni. Zgodnie z najlepszą wiedzą Zbywcy przed dniem nabycia przez niego w 2018 r. Budynku Piekarni budynek ten był wykorzystywany na cele działalności gospodarczej jako piekarnia lub cukiernia (Zainteresowanym nie są jednak znane dokładne daty wykorzystywania Budynku Piekarni na powyższe cele - miało to jednak miejsce przed rokiem 2018).

Zbywca nabył Nieruchomość 1 w celu inwestycyjnym - zrealizowania inwestycji mieszkaniowej.

Budynek Piekarni nie był nigdy przez Zbywcę użytkowany, w tym nie był wynajmowany/dzierżawiony na rzecz innych podmiotów. Zbywca nie przeprowadzał remontu Budynku Piekarni ani nie dokonywał jego ulepszeń - nie dokonywał żadnych innych nakładów. Budynek Piekarni również nie został przyjęty do ewidencji środków trwałych Zbywcy.

Ostateczną decyzją nr ... (dalej: Pozwolenie na rozbiórkę), ... zatwierdził projekt rozbiórki i udzielił Zbywcy pozwolenia na rozbiórkę Budynku Piekarni posadowionego na działce ... Do chwili obecnej Zbywca nie dokonał rozbiórki Budynku Piekarni objętej Pozwoleniem na Rozbiórkę, ani nie przystąpił do prac w tym zakresie, jak również nie założono dziennika rozbiórki. Intencją Zbywcy ani też intencją Nabywcy nie jest dokonanie w najbliższym czasie rozbiórki Budynku Piekarni. Nabywca rozważa obecnie jego wykorzystanie na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Nieruchomość 2 znajduje się na obszarze, dla którego nie obowiązuje MPZP, natomiast teren Nieruchomości 2 objęty jest decyzją o warunkach zabudowy.

W odniesieniu do działki nr ...:

·ostateczną decyzją ..., ...ustalił warunki zabudowy i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków jednorodzinnych, z elementami zagospodarowania terenu, z drogami wewnętrznymi, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, zbiornikiem retencyjnym oraz budową drogi dojazdowej do ulicy ..., (zwaną dalej: Decyzja WZ 2012).

·ostateczną decyzją ..., ...ustalił warunki zabudowy i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi wraz z infrastrukturą techniczną (w tym kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe do Kolektora B-4) i elementami zagospodarowania terenu (zwaną dalej: Decyzja WZ 2017).

Zatem na mocy Decyzji WZ 2017 część działki, która uprzednio była objęte Decyzją WZ 2012 – została objęta Decyzją WZ 2017.

W związku z powyższym, obecnie w odniesieniu do działek nr ...oraz ...:

·część terenu każdej działki objęta jest Decyzją WZ 2012; natomiast

·część terenu każdej działki Decyzją WZ 2017.

Nadto część terenu działki ... oraz część terenu działki ...objęta jest ostateczną decyzją nr ... wydaną w dniu ... , w której to ...zatwierdził projekt budowlany i udzielił Zbywcy pozwolenia na budowę zespołu budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi wraz z infrastrukturą techniczną (w tym kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe do kolektora B-4) i elementami zagospodarowania terenu: dojściami i dojazdami (drogi), ogrodzeniami, placem zabaw, podziemnym zbiornikiem ppoż., instalacjami i przyłączeniami wody, instalacji kanalizacji sanitarnej, bez przyłącza, instalacji oświetlenia terenu oraz instalacjami wewnętrznymi: wodno-kanalizacyjnymi, CO, wentylacji, gazu, elektrycznymi i teletechnicznymi - zwaną dalej: Pozwolenie na budowę.

Nieruchomość 2 nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu art. 461 ustawy Kodeks cywilny, ma bezpośredni i nieograniczony dostęp do drogi publicznej.

Zbywca nabył własność Nieruchomości 2 dnia ...r. na podstawie umowy sprzedaży, przy czym transakcja nabycia części Nieruchomości 2 przez Zbywcę podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast części podlegała zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zbywca nabył Nieruchomość 2 w celu inwestycyjnym - zrealizowania inwestycji mieszkaniowej.

Nieruchomość 2 jest zabudowana:

- na działce nr ...posadowiony jest budynek w stanie surowym zamkniętym budowany przez Zbywcę - z wykonanym pokryciem dachu, izolacją balkonów wraz z gipsowymi tynkami wewnętrznymi, wewnętrzną izolacją elektryczną podtynkową oraz pionami kanalizacyjnymi i wentylacyjnymi;

- na działce nr ...posadowione są dwa budynki w stanie surowym otwartym budowane przez Zbywcę, które w świetle ustawy Prawo budowlane, są kwalifikowane jako budynki w budowie - zwanymi dalej łącznie: Budynkami.

Budynki są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadają fundamenty oraz pokrycie dachowe. Obecnie trwa jeszcze ich budowa, zatem w dacie zawierania Umowy Przyrzeczonej Budynki będą na bardziej zaawansowanym etapie realizacji.

Budynki nie były nigdy przez Zbywcę użytkowane, w tym nie były wynajmowane/dzierżawione na rzecz innych podmiotów. Budynki również nie zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych Zbywcy.

Przedmiotem działalności gospodarczej Zbywcy w rozumieniu PKD jest m.in. realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, oraz wynajem i dzierżawa.

Zbywca prowadzi działalność gospodarczą w następujących podstawowych sferach działalności:

- szeroko pojęta działalność deweloperska, tj. głównie działalność w zakresie budowy i sprzedaży nieruchomości, w tym budynków biurowych, stacji paliw, lokali handlowo- usługowych oraz budynków mieszkalnych - w tym zakresie wskazać należy, iż nieruchomości, które są przedmiotem niniejszego wniosku, nie są jedynymi nieruchomościami posiadanymi przez Sprzedawcę (posiada on szereg innych nieruchomości przeznaczonych na cele zarobkowe, znajdujących się w innych lokalizacjach niż Nieruchomości);

- dzierżawa wybudowanych nieruchomości oraz wynajmem nieruchomości lokalowych – w tym zakresie Zbywa nabył szereg lokali (znajdujących się w innych lokalizacjach niż Nieruchomości), z przeznaczeniem na wynajem;

- Zbywca prowadzi również salon samochodowy ..., jest też jedynym importerem oraz dealerem części ... w Polsce;

- Zbywca buduje też obecnie fabrykę - rozpoczęcie pracy fabryki przewidziane jest na ....

Zbywca nabył Nieruchomości w celach inwestycyjnych, tj. w celu zrealizowania inwestycji mieszkaniowej. Nieruchomości nie były i nie są wykorzystywane przez Zbywcę na własne potrzeby ani dla celów związanych z umową dzierżawy, ani umową najmu na rzecz innych podmiotów, a co za tym idzie, w dacie zbycia, Nieruchomości nie generują żadnych przychodów. Budynki posadowione na Nieruchomości 2 są realizowane w ramach prowadzonej przez Zbywcę inwestycji mieszkaniowej (deweloperskiej), jednakże na dzień zawarcia Umowy Przyrzeczonej umowy z wykonawcami i podwykonawcami zostaną zakończone. Nabywca nabędzie same Nieruchomości, w tym Budynki - bez aparatu budowlanego (wykonawców, nadzoru), a więc nie przejmie umów zawartych z wykonawcami Zbywcy i zaangażuje własnego generalnego wykonawcę. Celem prowadzenia działalności gospodarczej na Nieruchomościach Nabywca w całości zaangażuje własne środki i aktywa i zawrze w tym zakresie wszelkie stosowne umowy niezbędne do realizacji inwestycji deweloperskiej.

Zbywca nie posiada regulaminów wewnętrznych w zakresie funkcjonowania Nieruchomości, czy uchwał formalnie wyodrębniających w jakikolwiek sposób Nieruchomość z ogółu działalności, w szczególności jako oddział, czy zakład. Nieruchomość nie jest w żaden inny sposób wyodrębniona organizacyjnie w ramach przedsiębiorstwa Zbywcy. Nieruchomości nie są też w żaden sposób wyodrębnione finansowo w ramach przedsiębiorstwa Zbywcy. W szczególności, dla Nieruchomości nie są sporządzane odrębne bilanse oraz rachunki zysków i strat. Ponadto do Nieruchomości nie są odrębnie przyporządkowywane koszty związane z ich działalnością oraz nie są dla nich prowadzone odrębne rachunki bankowe.

Przedmiotem planowanej transakcji w szczególności nie będą elementy, takie jak:

- składniki niematerialne, takiej jak np. wartość firmy (goodwill) obejmująca wartości niematerialne, takie jak: reputacja firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty w branży budowlanej, dostęp do rynków, kontakty z doradcami z branży marketingu oraz rynku obrotu nieruchomościami, instytucjami finansowymi obsługującymi deweloperów i klientów, itp.,

- prawo do firmy Zbywcy oraz wartości niematerialne Zbywcy, takie jak: reputacja firmy, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, dostęp do rynków,

- logo Zbywcy,

dokumenty i księgi rachunkowe Zbywcy,

- bazy danych Zbywcy,

- tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy,

- zobowiązania i należności Zbywcy,

- umowy łączące Zbywcę z jego kontrahentami i dotyczące Nieruchomości, z wyjątkiem umów z gestorami sieci, w szczególności nie będą przedmiotem Umowy Przyrzeczonej:

prawa, roszczenia i zobowiązania z umowy dotyczące przebudowy i budowy ulicy ...na określonym umową odcinku;

prawa, roszczenia i zobowiązania z jakiejkolwiek umowy ubezpieczenia;

prawa, roszczenia i zobowiązania z umowy dotyczącej pośrednictwa w poszukiwaniu nabywców;

prawa, roszczenia i zobowiązania z umów o nadzór inwestycyjny, o roboty budowlane zawartych z firmami, które wykonują roboty budowlane na Nieruchomościach;

prawa i roszczenia z rękojmi i gwarancji jakości udzielonych na podstawie umów przez wykonawców usług;

prawa i obowiązki wynikające z wszelkich czynności i procedur postępowania reklamacyjnego wynikających z udzielonych Zbywcy gwarancji jakości lub z tytułu rękojmi, w tym prawa i roszczenia z gwarancji bankowych wystawionych na zlecenie wykonawców robót i kaucji zatrzymanych;

prawa, roszczenia i zobowiązania z umowy o obsługę Nieruchomości;

prawa, roszczenia i zobowiązania z umów dotyczących ochrony Nieruchomości;

- prawa z zawartych umów oraz udzielonych pełnomocnictw (z wyjątkiem praw wynikających z umów z gestorami mediów),

- decyzje administracyjne wydane na rzecz Zbywcy, z wyjątkiem tych dotyczących Nieruchomości,

- rachunki bankowe Zbywcy,

- środki pieniężne,

zakład pracy Zbywcy, w szczególności pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę, jak i wszelka dokumentacja pracownicza związana z ich zatrudnieniem; z tego powodu Nabywca po kupnie Nieruchomości będzie musiał zorganizować działalność gospodarczą, którą zamierza prowadzić na Nieruchomości (w szczególności realizację inwestycji deweloperskiej) we własnym zakresie - zatrudniając pracowników bądź nabywając usługi od podmiotu trzeciego.

Na Nabywcę nie zostaną przeniesione żadne aktywa, zobowiązania, umowy, prawa, obowiązki lub dokumenty, które nie są ściśle związane z Nieruchomością.

W szczególności kupując Nieruchomości Nabywca nie nabędzie składników majątkowych, w oparciu o które bez angażowania własnych nakładów i aktywów mógłby prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem Nieruchomości, takich jak:

- prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono Zbywcy finansowania dłużnego na realizację, nabycie, adaptację lub przebudowę przenoszonej nieruchomości;

- umowy o zarządzanie Nieruchomościami;

- umowy zarządzania aktywami, czy w zakresie świadczenia usług doradczych;

- umowy o świadczenie usług księgowych, czy obsługi administracyjnej i finansowej.

Zgodnie z treścią Umowy Przedwstępnej wynagrodzenie z tytułu sprzedaży Nieruchomości będzie obejmować:

- przeniesienie na Nabywcę ogółu praw i obowiązków związanych z Nieruchomościami, jak pozwolenia na budowę i decyzje administracyjne;

- całość autorskich praw majątkowych na wszystkich polach eksploatacji wymienionych w Umowie Przedwstępnej do wszelkich części projektu na podstawie, którego udzielono pozwolenia na budowę (dalej: „Projekt") i dokumentacji projektowej wraz z prawem do opracowywania oraz wprowadzania zmian do Projektu;

- prawa i obowiązki z umów przyłączenia i dostawy mediów zawarte z gestorami sieci, które dotychczas zostały doprowadzone do Nieruchomości (sieć gazowa, elektroenergetyczna, wodociągowa i kanalizacyjna) przy czym zgodnie z ustaleniami, Nabywca dokona opłaty za media zgodnie ze wskazaniami stosownych liczników – z dniem zawarcia Umowy Przyrzeczonej Nabywca nie przejmie zobowiązań wynikających z wyżej wymienionych umów.

Zbywca w związku z realizacją prowadzonych w ramach działalności inwestycji, zawarł 15 umów rezerwacyjnych (dalej: „Umowy Rezerwacyjne") dotyczących sprzedaży lokali realizowanych w ramach inwestycji. Umowy Rezerwacyjne zostaną przez Zbywcę rozwiązane przed dniem zawarcia Umowy Przyrzeczonej i nie zostaną przejęte przez Nabywcę.

Nabyte Nieruchomości Nabywca planuje wykorzystywać wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Nabywca w oparciu o Nieruchomości nie będzie miał możliwości kontynuacji działalności w oparciu o wyżej wskazane składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży, ponieważ:

- Nabywca nie nabędzie jakichkolwiek aktywów innych niż Nieruchomość (oprócz wymienionych powyżej pozwoleń i decyzji administracyjnych oraz umów z gestorami sieci), ani nie wstąpi w prawa i obowiązki z umów, które pozwalałaby na kontynuowanie jakiejkolwiek działalności. W szczególności w związku z realizacją inwestycji mieszkaniowej Zbywca nie zawarł żadnych umów z generalnym wykonawcą, zostały jednak zawarte bezpośrednie umowy z podwykonawcami, które to umowy (oraz prawa i obowiązki z nich wynikające) nie będą przedmiotem planowanej transakcji;

- Nabywca będzie zmuszony do angażowania własnych środków niebędących przedmiotem transakcji ze Zbywcą, ale i do podejmowania dodatkowych działań faktycznych jak i prawnych niezbędnych do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, choćby zatrudnienie/zaangażowanie pracowników oraz specjalistów niezbędnych do realizowania inwestycji budowlanej Nabywcy-zakład pracy Zbywcy nie będzie przedmiotem transakcji.

Zainteresowani zamierzają, w zakresie dotyczącym dostawy Nieruchomości 1, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przedmiotowej dostawy. W tym celu, przed dniem dokonania dostawy przedmiotowej nieruchomości, Zainteresowani zamierzają złożyć zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy Nieruchomości 1. Oświadczenie stron umowy zamiany zawierać będzie elementy wskazane w art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, tj.:

·nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy sprzedaży,

·planowaną datę zawarcia przyrzeczonej umowy dostawy,

·adres budynku i budowli.

Jednocześnie wskazać należy, że obie strony Umowy Przedwstępnej są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 96 ust. 4 ww. ustawy, a z tytułu dostawy Nieruchomości Zbywca wystawi na rzecz Nabywcy fakturę (faktury) VAT.

W treści uzupełnienia wskazali, Państwo, że do sprzedaży Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 doszło w dniu ...r. Ponadto, z uzupełnienia wynika, że posadowiony na działce nr ...Budynek Piekarni nie został rozebrany przed dniem ... w którym to dniu doszło do sprzedaży ww. działki (działka nr ...na dzień jej sprzedaży stanowiła teren zabudowany). W związku z powyższym, Budynek Piekarni był przedmiotem dokonanej na rzecz Nabywcy sprzedaży Nieruchomości 1.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia, a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

1.Czy w przypadku skorzystania przez Strony z prawa rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania dostawy Nieruchomości 1, dostawa Nieruchomości 1 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)

2.Czy dostawa Nieruchomości 2 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 8)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, w przypadku skorzystania przez Strony z prawa rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania dostawy Nieruchomości 1, dostawa Nieruchomości 1 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Również dostawa Nieruchomości 2 nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem.

Wskazali Państwo, że umowa sprzedaży Nieruchomości w zakresie Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, albowiem w odniesieniu do:

- Nieruchomości 1 - w przypadku skutecznego skorzystania przez Strony z prawa wyboru opodatkowania dostawy Nieruchomości 1, jak i

- Nieruchomości 2

-ich dostawa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki innej niż zwolniona.

Wyjaśniając powyższe, wskazali Państwo, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu, co do zasady, podlegają m.in. umowy sprzedaży nieruchomości położonych w Polsce. Niemniej jednak, należy wskazać, iż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, lub

- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem umów sprzedaży nieruchomości.

W Państwa ocenie, z powyższego wynika, iż aby umowa zbycia nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, musi być ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług według jednej ze stawek podatku (tj. nie może być zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług).

Zbywca i Nabywca zamierzają zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy Nieruchomości 1, a zatem dostawa Nieruchomości 1 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki innej niż zwolniona. W związku z powyższym, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie dostawy Nieruchomości 1, dostawa Nieruchomości 1 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo również, że w Państwa ocenie sprzedaż Nieruchomości 2 będzie podlegać obowiązkowemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki innej niż zwolniona. Skoro zaś dostawa Nieruchomości 2 będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki innej niż zwolniona, dostawa Nieruchomości 2 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując, Państwa zdaniem, w przypadku skorzystania przez Strony z prawa rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania dostawy Nieruchomości 1, dostawa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz dostawa Nieruchomości 2 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko przytoczyli Państwo szereg interpretacji indywidualnych, cytując ich fragmenty.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży – przy umowie sprzedaży – na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.   

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług   w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (2021 r. poz. 685 ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących   w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje,   w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona   z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność,   że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie  fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów   i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży. Zgodnie z nią Nabywca (Zainteresowany będący stroną postępowania) nabędzie od Zbywcy (Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania) Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.160.2022.3.MW w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- dostawa Nieruchomości 2 w ramach Transakcji nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji opisana dostawa Nieruchomości 2 podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 zw. z art. 7 ust. 1 ww. ustawy;

- dostawa Nieruchomości 1 będzie podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług;

- Strony umowy mogą zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i wybrać opodatkowanie dostawy Nieruchomości 1, wówczas dostawa Nieruchomości 1 będzie podlegała opodatkowaniu właściwą stawką podatku od towarów i usług.

A zatem, w sytuacji, gdy omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z Państwa rezygnacją ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w zakresie w jakim zwolnienie przysługiwało – to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna znak: 0111-KDIB3-3.4012.160. 2022.3.MW.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

... (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r., poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy  Ordynacja podatkowa.