Skutki podatkowe sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności naniesień na tym gruncie. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.374.2022.4.LM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.374.2022.4.LM

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności naniesień na tym gruncie.

Interpretacja indywidualna   – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

9 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 8 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością naniesień na tym gruncie. Uzupełnili go Państwo w piśmie z 9 sierpnia 2022 r. (wpływ 11 sierpnia 2022 r.) i z 17 sierpnia 2022 r. (wpływ 17 sierpnia 2022 r.) oraz –   w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 10 listopada 2022 r. (wpływ 10 listopada 2022 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(…) sp. z o. o. (Kupujący)  NIP: (…)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(…) (Sprzedający)  NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowany niebędący stroną postępowania z siedzibą w R., w H.(„Sprzedający”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego. Na podstawie niemieckiej ustawy o inwestycjach – która stanowi podstawowy akt prawodawstwa niemieckiego regulujący zasady wspólnego inwestowania – Sprzedający ma status spółki inwestycyjnej ((…)). Celem spółki inwestycyjnej jest   w szczególności tworzenie i zarządzanie niemieckimi funduszami inwestycyjnymi.

W ramach wykonywania powyższej działalności, Sprzedający zarządza niemieckimi funduszami inwestycyjnymi. Fundusze stanowią wyodrębniony majątek, którego formalno-prawnym właścicielem – z uwagi na specyficzną konstrukcję prawną funduszu oraz obowiązujące uwarunkowania polskiego systemu prawnego – jest w Polsce Sprzedający.

Z uwagi na prowadzoną już w Polsce działalność, obejmującą własność i wynajem wielu nieruchomości, Sprzedający posiada numer NIP oraz status czynnego podatnika podatku od towarów i usług w Polsce (jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów   i usług czynny). Działalność gospodarcza Sprzedającego na terytorium Polski, polegająca na wynajmie powierzchni biurowo-handlowych, prowadzona jest bezpośrednio z Niemiec (Sprzedający nie posiada zarejestrowanego w Polsce oddziału). Niemniej jednak, dochody osiągane z wynajmu nieruchomości zlokalizowanych w Polsce są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem od towarów i usług w Polsce.

W chwili obecnej Sprzedający planuje sprzedaż jednej z nieruchomości wchodzącej do majątku jednego z zarządzanych przez siebie otwartych funduszy inwestycyjnych – „(…)”.

Nieruchomość, której sprzedaż planuje Sprzedający, obejmuje dwa budynki biurowe znajdujące się w P. przy ul. (…) (łącznie „Budynki”). Budynki położone są na dwóch odrębnych działkach gruntu o numerze (…) oraz (…) w obrębie (...) W., dla których Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczystą   nr (…), w stosunku do których Sprzedający jest użytkownikiem wieczystym   (w dalszej części wniosku zwane „Gruntem”).

Poza Budynkami, Grunt zabudowany jest również budowlami w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, obejmującymi w szczególności oświetlenie zewnętrzne, chodniki, szlabany na wjeździe do garażu, czerpnie terenowe oraz przyłącze telekomunikacyjne. Przedmiotem transakcji będzie również przyłącze wodne, które zlokalizowane jest poza Gruntem na sąsiedniej działce, niebędącej przedmiotem transakcji (dalej – łącznie z ww. budowlami znajdującymi się na Gruncie – „Budowle”).

Budynki, Budowle oraz Grunt w dalszej części wniosku nazywane są łącznie „Nieruchomością”.

Nieruchomość została nabyta przez Sprzedającego w 2017 r., w ramach transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (podstawową stawką). Sposób opodatkowania tamtej transakcji został potwierdzony w drodze interpretacji indywidualnej   z 31 maja 2017 r. sygn. 0114-KDIP1-1.4012.180.2017.1.KOM oraz interpretacji indywidualnej z 31 maja 2017 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4014.41.2017.1.LS.

Nabywcą Nieruchomości będzie (…) Sp. z o.o. („Kupujący”, „Spółka”)   z siedzibą w W. Na dzień złożenia wniosku, Spółka jest w trakcie rejestracji   w KRS zmiany firmy na (…) Sp. z o.o., Kupujący jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny.

Sprzedający i Kupujący nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy   o podatku od towarów i usług, jak i przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kupujący i Sprzedający w dalszej części wniosku będą nazywani łącznie „Zainteresowanymi”.

Sprzedaż planowana jest jeszcze w 2022 roku („Transakcja”). Przed złożeniem wniosku Zainteresowani podpisali przedwstępną umowę sprzedaży.

Budynki oraz Budowle zostały oddane do użytkowania (uzyskiwały pozwolenie na użytkowanie) etapami, na przestrzeni okresu od sierpnia 2016 r. do czerwca 2018 r. Budynki mają charakter biurowy i są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie powierzchni.

Z uwagi na przeznaczenie Budynków do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, polegającej na wynajmie na cele biurowe i usługowe, Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku   z transakcją zakupu Nieruchomości. Takiego odliczenia Sprzedający dokonał.

Od daty nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego do dnia planowanej Transakcji Sprzedający nie ponosił i nie zamierza ponosić wydatków na prace modernizacyjne, które przekroczyłyby 30% wartości początkowej danego Budynku, czy też Budowli.

Aktualnie powierzchnie w Budynkach są wynajmowane na rzecz podmiotów trzecich na cele biurowe, usługowe oraz handlowe.

Przedmiot planowanej pomiędzy Sprzedającym i Kupującym Transakcji obejmie:

a)prawo użytkowania wieczystego Gruntu,

b)prawo własności Budynków oraz Budowli,

c)prawo własności środków trwałych w postaci wyposażenia Budynków (na trwale z nimi związanego) oraz ruchomości służących ich prawidłowemu funkcjonowaniu („Aktywa Ruchome”),

d)Kupujący wstąpi w miejsce Sprzedającego w stosunki najmu dotyczące powierzchni   w Budynkach:

-z mocy prawa (na podstawie art. 678 ustawy Kodeks cywilny) w przypadku powierzchni wydanych najemcom do dnia Transakcji, albo

-na podstawie cesji praw i obowiązków z umów najmu – w stosunku do powierzchni niewydanych najemcom do dnia Transakcji,

e)prawa z zabezpieczeń dostarczonych przez najemców np. gwarancji bankowych, poręczeń, kaucji,

f)prawa własności intelektualnej ściśle związane z Nieruchomością (w szczególności majątkowe: prawa autorskie i prawa zależne do projektów dotyczących Budynków   i Budowli z wyłączeniem projektów, co do których majątkowe prawa autorskie do wybranych Budowli zostały przeniesione na przedsiębiorców przesyłowych),

g)prawa wynikające z ustawowych rękojmi oraz gwarancji jakości udzielonych przez wykonawców robót budowlanych za wady dotyczące Budynków i Budowli,

h)prawa wynikające z ustawowych rękojmi oraz gwarancji jakości udzielonych przez architektów/wykonawców dokumentacji projektowej związanej z Budynkami   i Budowlami;

i)prawo własności nośników takich jak materiały, rejestry i akta, w których utrwalono dokumentację architektoniczną, budowlaną oraz techniczną (w tym projekt wielobranżowy, projekt na potrzeby wydania pozwolenia na budowę oraz projekt wykonawczy),

j)licencje dotyczące systemów (…) zainstalowanych w Budynkach oraz licencje innych programów komputerowych służących Budynkom,

k)prawo do znaku towarowego „(…)” stanowiącego nazwę Budynków.

Sprzedający – w ramach ceny za Nieruchomość – zobowiązany będzie do przekazania Kupującemu tuż przed Transakcją dokumentacji prawnej i technicznej związanej   z Nieruchomością i jej wynajmem, w szczególności:

-umów najmu wraz z dokumentami zabezpieczeń dostarczonymi przez najemców (gwarancji bankowych, poręczeń, kaucji) oraz korespondencji z najemcami (częścią umów najmu, wśród innych jej elementów takich jak opis standardu Budynków, rzut wynajmowanych pomieszczeń, czy też katalog opłat eksploatacyjnych, do których pokrywania zobowiązany jest najemca, regulamin zawierający zasady korzystania   z Budynków przez wszystkich najemców,

-oryginałów pozwoleń i decyzji administracyjnych dotyczących Budynków i Budowli wraz ze stosowną korespondencją z organami,

-dokumentacji projektowej i powykonawczej dotyczącej Budynków i Budowli (w wersjach papierowych i elektronicznych).

Ponadto, Sprzedający będzie zobowiązany do przekazania Kupującemu kaucji otrzymanych od najemców powierzchni znajdujących się w Budynkach.

W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia w drodze cesji umowy o zarządzanie.   Z pewnymi wyjątkami nie dojdzie również do przeniesienia umów serwisowych związanych   z funkcjonowaniem i obsługą Nieruchomości (umowy dotyczące dostawy mediów, zapewnienia czystości i bezpieczeństwa, świadczenia innych usług, itp.).

Sprzedający wypowie umowę o zarządzanie do dnia Transakcji. Kupujący zawrze nową umowę o zarządzanie.

Zasadniczo (z wyjątkami, o których mowa poniżej), umowy serwisowe zostaną wypowiedziane lub rozwiązane do dnia Transakcji, następnie Kupujący zawrze nowe umowy serwisowe mające na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości. Możliwe jest, iż nowe umowy serwisowe będą zawierane przez Kupującego   z dotychczasowymi dostawcami usług na rzecz Sprzedającego, jak również możliwym jest, że w wyjątkowych przypadkach może dojść do przeniesienia na Kupującego praw i obowiązków z niektórych umów serwisowych.

Tym samym przedmiotem Transakcji nie będą m.in.:

a)umowy serwisowe (z możliwymi wyjątkami jak wyżej),

b)umowa ubezpieczenia,

c)umowy o zarządzanie nieruchomością,

d)umowy związane z obsługą administracyjną Sprzedającego,

e)finansowanie,

f)rachunki bankowe Sprzedającego,

g)wierzytelności,

h)środki pieniężne (z wyjątkiem wspomnianych powyżej kaucji najemców) i inne prawa majątkowe Sprzedającego,

i)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Sprzedającego.

Cena oraz wystawiona faktura VAT odnosić się będą odrębnie do Gruntu, Budynków (wraz   z trwale związanym wyposażeniem), Budowli, Aktywów Ruchomych, jak również do części praw wchodzących w zakres Transakcji (wskazanych powyżej a nieobjętych ceną za Budynki). Jak zostało wskazane, w ramach Transakcji przeniesione zostaną również różnego rodzaju uprawnienia oraz wartości niematerialne, niemniej ich wartość zostanie wkalkulowana   w cenę ww. aktywów o charakterze materialnym, jako wartość elementów służących ich funkcjonowaniu.

Sprzedający nie zatrudnia w Polsce żadnych pracowników, związanych ze sprzedawaną Nieruchomością, a tym samym sprzedaż nie wiąże się z przejściem pracowników, w tym również w ramach przejścia zakładu pracy (art. 231 KC; winno być: art. 231 Kodeks pracy). Wszelkie czynności związane z zarządzaniem i administracją nieruchomościami Sprzedającego, jak również obsługą administracyjną działalności na terytorium Polski są wykonywane na podstawie umów usługowych zawartych z podmiotami trzecimi.

Żadna z nieruchomości Sprzedającego, włączając w to Nieruchomość opisaną we wniosku, nie stanowi odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach jego działalności. Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do żadnej z nieruchomości odrębnych ksiąg rachunkowych.

Kupujący nabędzie Nieruchomość w celach inwestycyjnych, czyli w celu czerpania zysków   z najmu tej Nieruchomości oraz wzrostu jej wartości w czasie. Transakcja dokonywana będzie wyłącznie na cele prowadzonej przez Kupującego działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, polegającej na wynajmie lokali   w Nieruchomości na potrzeby biurowe, handlowe i usługowe oraz na wynajmie miejsc parkingowych zlokalizowanych na Nieruchomości.

Po Transakcji Sprzedający będzie kontynuował prowadzenie swojej dotychczasowej działalności w Polsce, gdyż dysponuje wieloma innymi nieruchomościami.

O ile w omawianych okolicznościach do Transakcji znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (co Zainteresowani chcą też potwierdzić wnioskiem   i co stanowi część pytania nr 2) – w odniesieniu do Budynków oraz Budowli Sprzedający oraz Kupujący na podstawie art. 43 ust. 10 oraz ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, wybiorą opcję opodatkowania podatkiem od towarów i usług Transakcji, rezygnując jednocześnie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w ww. przepisie. Sprzedający oraz Kupujący będą zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów   i usług na moment złożenia stosownego oświadczenia oraz na moment samej Transakcji.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że mające być przedmiotem sprzedaży „przyłącze wodne” stanowi urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane. Doprecyzowali Państwo, że Grunt zabudowany jest budowlami w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, obejmującymi w szczególności oświetlenie zewnętrzne, chodniki, szlabany na wjeździe do garażu, czerpnie terenowe oraz przyłącze telekomunikacyjne („Budowle"). Poza tym, przedmiotem transakcji będzie właśnie przedmiotowe „przyłącze wodne”, które stanowi urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.

Przyłącze wodne obsługuje obydwa budynki zlokalizowane na ww. działkach, przy czym fizycznie jest ono podłączone do budynku zlokalizowanego na działce nr (…) i stanowi część składową tego budynku.

Przyłącze wodne mające być przedmiotem sprzedaży położone jest na działce gruntu, która nie jest w użytkowaniu wieczystym Sprzedającego

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy prawidłowe jest stanowisko Zainteresowanych, że sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy   art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w związku   z opodatkowaniem sprzedaży Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W celu stwierdzenia istnienia bądź braku opodatkowania sprzedaży Nieruchomości   w ramach Transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie sformułowanie „podatek od towarów i usług” oznacza podatek od towarów i usług   w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Jak zostało to przedstawione w zdarzeniu przyszłym wniosku, Kupujący zamierza nabyć od Sprzedającego Nieruchomość na podstawie umowy sprzedaży.

Zarówno Sprzedający jak i Kupujący będą na moment planowanej Transakcji czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.

W Państwa ocenie Transakcja zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług   z zastosowaniem właściwej stawki podatku od towarów i usług (jak wskazali Państwo   w uzasadnieniu do pytania nr 2).

W konsekwencji, Państwa zdaniem, skoro przedstawiona we wniosku sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług (jak wskazali Państwo w uzasadnieniu do pytania nr 2 wniosku), to powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2   ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)   innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)   w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułudokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

Z opisu sprawy wynika, że Kupujący (Zainteresowany będący stroną postępowania)   zamierza zawrzeć ze Sprzedającym (Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania) umowę sprzedaży, na mocy której nabędzie prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności budynków i budowli wskazanych we wniosku (łącznie określonych we wniosku jako „Nieruchomość”).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-2.4012.583.2022.4.MN wynika, że:

- Nieruchomości wraz ze składnikami majątkowymi nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, której definicję zawiera art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów   i usług; opisana Transakcja będzie stanowić w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług;

- dostawa budynków oraz budowli posadowionych na działkach nr (…) i (…) będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług; w konsekwencji dostawa prawa użytkowania wieczystego  gruntu tj. działek (…) i (…) (z którymi ww. Budynki i Budowle są związane) – przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy – również będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług;

- Zainteresowani spełniając warunki z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów   i usług będą mogli zrezygnować ze zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie Transakcji podatkiem od towarów i usług.

Zatem, skoro Transakcja nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług a sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z naniesieniami (budynki i budowle) będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (ponieważ Strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2   pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację znak: 0111-KDIB3-2.4012.583.2022.4.MN.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

(…) sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu),   na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej   na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.