Temat interpretacji
Czy w związku z objęciem udziałów po cenie wyższej od ich wartości nominalnej uzyskanie przez Spółkę nadwyżki, która zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 lutego 2020 r. (data wpływu 30 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu pieniężnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu pieniężnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca, Spółka) zajmuje się sprzedażą na rynku polskim odzieży dziecięcej i damskiej. Do niedawna dysponowała siecią sklepów znajdujących się w G. i K. W związku z dużym spadkiem obrotów i zainteresowania na sprzedawane wyroby Spółka podjęła decyzję o likwidacji tychże sklepów. Jednakże w dalszym ciągu posiada ona duże zobowiązania, które nie zostały spłacone. Z dniem 1 stycznia 2020 r. Spółka została postawiona w stan likwidacji.
W celu poprawy płynności finansowej Spółki, w szczególności w celu spłaty części zobowiązania wierzyciela, planowane jest dokapitalizowanie Spółki przez jej udziałowca, poprzez wniesienie wkładu pieniężnego zgodnie z art. 257 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki zostaną objęte przez wspólnika po wartości wyższej od nominalnej i pokryte w całości wkładem pieniężnym. Nadwyżka wartości wkładu pieniężnego nad wartością nominalną udziałów zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki. Poza tym nierozliczone straty podatkowe z lat ubiegłych Spółka ma zamiar rozliczyć w Szwecji czyli siedzibie jedynego udziałowca Spółki Y.
W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 1):
Czy w związku z objęciem udziałów po cenie wyższej od ich wartości nominalnej uzyskanie przez Spółkę nadwyżki, która zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Wnioskodawcy, podwyższenie kapitału zakładowego, jako zmiana Umowy Spółki, również w sytuacji, gdy zgodnie z Umową Spółki podwyższenie kapitału zakładowego nie wymaga zmiany Umowy Spółki, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, natomiast nie będą podlegać temu podatkowi uzyskane przez Spółkę środki z nadwyżki wkładu pieniężnego nad wartością nominalną udziałów, które zostaną przekazane na kapitał zapasowy Spółki (tzw. Agio).
Agio zostało uregulowane w Kodeksie Spółek Handlowych (w art. 154 § 3) KSH stanowi, iż udziały w Spółce nie mogą być obejmowane poniżej wartości nominalnej, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie w ustaleniu ceny objęcia powyżej wartości nominalnej a jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, to nadwyżkę przekazuje się na kapitał zapasowy.
Podstawą opodatkowania PCC będzie wyłącznie wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy Spółki (tj. wartość która stanowi różnicę pomiędzy wartością kapitału zakładowego przed i po jego podwyższeniu) - natomiast do podstawy opodatkowania PCC nie włącza się uzyskanej nadwyżki wartości wkładu pieniężnego nad wartością nominalną udziałów (agio).
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o PCC, podstawę opodatkowania przy podwyższeniu kapitału zakładowego, stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Ponadto przepisy ustawy o PCC nie regulują kwestii związanej z podwyższeniem kapitału zapasowego, zatem bez znaczenia dla określenia podstawy opodatkowania pozostaje okoliczność objęcia udziałów po cenie wyższej niż nominalna i przekazanie tej nadwyżki na kapitał zapasowy. Spółka wskazała, że stanowisko to zostało potwierdzone przez organy podatkowe w licznych interpretacjach indywidualnych (m.in. IBPB-2-1/4514-9/16/PM, 2461-IBPB-2 -1.4514.666.2016.1.BB, 2461-IBPB-2-1.4514.667.2016.1. PM).
Przekazanie agio na podwyższenie kapitału zapasowego nie zostało wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, który zawiera zamknięty katalog czynności powodujących powstanie zobowiązania podatkowego w zakresie PCC a z całą pewnością agio nie może zostać uznane za zmianę umowy spółki.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku dotyczącym zastosowania przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy przy spółce kapitałowej uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty
Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.
W myśl art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki na spółce.
Podstawę opodatkowania w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) cyt. ustawy stanowi przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 cyt. ustawy od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:
- kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
- opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
- opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.
Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5%. Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki.
W myśl art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 505 ze zm.) udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego.
Zatem przepis ten wprowadza zakaz obejmowania udziałów poniżej ich wartości nominalnej, jednocześnie dopuszczając objęcie udziałów powyżej ich wartości nominalnej. Wówczas spółka otrzymuje dodatkową wartość (nadwyżkę), tzw. agio, która przekazywana jest na kapitał zapasowy.
Zgodnie z art. 257 § 1 Kodeksu spółek handlowych jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki.
Podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych (art. 257 § 2 Kodeksu spółek handlowych).
Stosownie do treści art. 257 § 3 zdanie pierwsze Kodeksu spółek handlowych jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, przy zachowaniu wymagań określonych w § 1, oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Jak wynika z przywołanych przepisów, czynność podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej z wkładów stanowi zmianę umowy spółki i podlega obowiązkowi zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji) posiada zobowiązania finansowe wobec wierzyciela. W celu poprawy płynności finansowej Spółki, w szczególności w celu spłaty części zobowiązania wierzyciela, planowane jest dokapitalizowanie Spółki przez jej udziałowca, poprzez wniesienie wkładu pieniężnego zgodnie z art. 257 § 3 Kodeksu spółek handlowych. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zostaną objęte przez wspólnika po wartości wyższej od nominalnej i pokryte w całości wkładem pieniężnym. Nadwyżka wartości wkładu pieniężnego nad wartością nominalną udziałów zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że opisane we wniosku podwyższenie kapitału zakładowego, dokonane w drodze wniesienia środków pieniężnych przez udziałowca, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki. Przy czym opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie będzie opodatkowane podwyższenie kapitału zapasowego. Tym samym podstawę opodatkowania powyższym podatkiem będzie stanowiła wyłącznie wartość wkładu pieniężnego, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy. Natomiast nadwyżka (tzw. agio) przekazana na kapitał zapasowy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (), za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm.).
Jednocześnie, stosownie do art. 15zzs ust. 7 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r., czynności dokonane w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID są skuteczne. Tym samym, Strona może skutecznie wnieść skargę pomimo wstrzymania biegu powyższego terminu.
Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej