Skutki podatkowe sprzedaży wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością naniesień. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.355.2022.4.LM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.355.2022.4.LM

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością naniesień.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

01 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczył m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 7 listopada 2022 r. (wpływ 9 listopada 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca ma siedzibę w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

(...) października 2021 r. Wnioskodawca zawarł z osobą fizyczną (dalej: „Sprzedający”) umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa Przedwstępna Sprzedaży”).

Sprzedający jest właścicielem nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr (…), z obrębu numer: (…), nazwa: (…), o obszarze 15.998 m2, położonej w województwie (…), w gminie (…), w miejscowości (…), w dzielnicy (…), przy ulicy (…), dla której Sąd Rejonowy dla (…)  w (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…) (dalej: „Nieruchomość 1”).

Sprzedający jest również właścicielem nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr (…), z obrębu numer: (…), nazwa: (…), o obszarze 15.984 m2, położonej w województwie (…), w gminie (…), w miejscowości (…), w dzielnicy (…), przy ulicy (…), dla której Sąd Rejonowy dla (…)  w (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numer (…) (dalej: „Nieruchomość 2”).

Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 będą łącznie zwane we wniosku jako „Nieruchomość”.

Sprzedający nabył Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 na podstawie umowy częściowego zniesienia współwłasności sporządzonej w formie aktu notarialnego (...) listopada 2004 r., Rep. (…), do majątku osobistego. Nieruchomość stanowi jego wyłączny majątek.

Przez teren Nieruchomości przebiegają linie wysokiego napięcia oraz gaz – nie są one własnością Wnioskodawcy, nie będą więc przedmiotem transakcji. Niewątpliwie jednak będą w tej transakcji uwzględnione jako służebność przesyłu (w zakresie linii wysokiego napięcia), jednak nabywca Nieruchomości nie stanie się właścicielem linii wysokiego napięcia oraz gazu. Niewątpliwie jednak zgodnie z przepisami prawa budowlanego są to budowle.

Na powierzchni Nieruchomości 1 posadowione są dwie niezwiązane z gruntem hale:

1)o powierzchni 621 m2 – jest to budynek o numerze ewidencyjnym (…); (…), identyfikator budynku: (…), rodzaj wg KŚT: zbiorniki, silosy i budynki magazynowe oraz

2)o powierzchni 631 m2 – jest to budynek o numerze ewidencyjnym (…); (…), identyfikator budynku: (…), rodzaj wg KŚT: zbiorniki, silosy i budynki magazynowe

– łącznie zwane Budynkami.

Budynki nie były przedmiotem najmu/dzierżawy. W 2015 r. Sprzedający dokonał wydatków, które nie przekroczyły jednak 30% wartości początkowej tych Budynków.

Nieruchomość była wykorzystywana dla potrzeb działalności gospodarczej, w szczególności w ten sposób, że na Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 osoba trzecia prowadziła działalność gospodarczą w postaci kina samochodowego; obecnie na Nieruchomości nie jest prowadzona działalność gospodarcza.

Budynki nie były wykorzystywane dla potrzeb działalności gospodarczej.

Nieruchomość nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

W stosunku do Nieruchomości nie były prowadzone działania marketingowe celem zachęcania potencjalnego nabywcy.

Sprzedający uzyskał decyzję Nr (…), wydaną przez Prezydenta (…)  (...) listopada 2016 r., stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego na Nieruchomości przedsięwzięcia polegającego na budowie zespołu budynków mieszkaniowo-usługowych z garażami podziemnymi, zjazdami oraz infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu (dalej: „Decyzja środowiskowa”). Decyzja środowiskowa stała się ostateczna (...) grudnia 2016 r. i nie toczy się żadne postępowanie w celu jej uchylenia/unieważnienia.

Decyzja środowiskowa została (...) listopada 2021 r. przeniesiona za zgodą Sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy.

Sprzedający uzyskał decyzję Nr (…), wydaną przez Prezydenta (…)  (...) sierpnia 2017 r., ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla planowanej na Nieruchomości zabudowy stanowiącej zespół budynków mieszkaniowo-usługowych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, parkingiem terenowym oraz infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu (dalej: „Decyzja WZ”). Decyzja WZ stała się ostateczna (...) września 2017 r. i nie toczy się żadne postępowanie w celu jej uchylenia/unieważnienia.

Decyzja WZ została (...) października 2021 r. przeniesiona za zgodą Sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy.

Sprzedający uzyskał decyzję Nr (…), wydaną przez Prezydenta (…) (...) maja 2018 r., zezwalającą na trwałe wyłączenie części Nieruchomości z produkcji rolniczej (dalej: „Decyzja o Wyłączeniu”). Decyzja o wyłączeniu stała się ostateczna (...) maja 2018 r. i nie toczy się żadne postępowanie w celu jej uchylenia/unieważnienia.

Wnioskodawca zamierza zrealizować na Nieruchomości, m.in. na podstawie Decyzji środowiskowej oraz Decyzji WZ, które zostaną przeniesione na Wnioskodawcę, zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażem podziemnym oraz niezbędną infrastrukturą techniczną o łącznej powierzchni użytkowej mieszkań i usług (PUM/PUU), co najmniej 28.000 m2 (dalej: „Inwestycja”).

W Umowie Przedwstępnej Sprzedaży Strony postanowiły, że Przyrzeczona Umowa Sprzedaży zostanie zawarta po łącznym spełnieniu się następujących warunków:

1)Decyzja środowiskowa zostanie przeniesiona na rzecz Wnioskodawcy na mocy ostatecznej i prawomocnej decyzji;

2)Decyzja WZ zostanie przeniesiona na rzecz Wnioskodawcy na mocy ostatecznej   i prawomocnej decyzji;

3)Wnioskodawca uzyska ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę Inwestycji na Nieruchomości;

4)Nieruchomość nie będzie miała charakteru rolnego w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy   o kształtowaniu ustroju rolnego, który to warunek będzie uważany za spełniony   w przypadku łącznego ziszczenia się poniższych warunków:

-Wnioskodawca rozpocznie na Nieruchomości roboty budowlane, oraz

-zmieniony zostanie rodzaj użytku w ewidencji gruntów na nierolniczy.

5)stan prawny lub faktyczny Nieruchomości nie ulegnie istotnej zmianie w stosunku do stanu prawnego lub faktycznego opisanego w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży.

Ponadto Sprzedający, w okresie obowiązywania Umowy Przedwstępnej Sprzedaży zobowiązał się, że będzie współpracować z Wnioskodawcą, przez co Strony rozumieją, że Sprzedający będzie w dobrej wierze wykonywać obowiązki określone w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży w celu jej realizacji, w szczególności:

1)  przekazywać Wnioskodawcy posiadane przez siebie informacje i dokumenty, które dotyczą Nieruchomości;

2)  zezwalać Wnioskodawcy oraz podmiotom upoważnionym przez Wnioskodawcę na wejście na teren Nieruchomości w celu pobrania próbek gruntu i dokonania niezbędnych pomiarów i badań, z tym zastrzeżeniem, że Wnioskodawca zobowiązany jest każdorazowo uprzedzać Sprzedającego w formie pisemnej o planowanym terminie wejścia na teren Nieruchomości, na co najmniej 3 dni przed terminem planowanego wejścia;

3)  zobowiązuje się powstrzymać się od działań, które przeszkodziłyby lub opóźniłyby zawarcie Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży;

4)  nie będzie składać protestów i zastrzeżeń wobec decyzji administracyjnych i uzgodnień uzyskiwanych dla Nieruchomości lub dla nieruchomości sąsiednich, ani nie będzie podejmować żadnych działań na drodze sądowej i administracyjnej, hamujących inwestycje planowane przez Kupującego albo spółki z jego grupy kapitałowej na Nieruchomości albo na nieruchomościach sąsiednich;

5)  na prośbę Kupującego udzieli osobom wskazanym przez Kupującego odpowiednich pełnomocnictw oraz złoży wszelkie oświadczenia niezbędne do spełnienia się warunków wskazanych w § 5 ust. 1 tego aktu oraz do uzyskania zaświadczeń o niezaleganiu   z podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne na potrzeby zawarcia Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży;

6)  wyraża zgodę na uzyskanie przez Kupującego, zgodnie z art. 306g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa zaświadczeń z właściwego Urzędu Skarbowego oraz z właściwego Urzędu Miasta stwierdzających, że Sprzedający nie zalega z zapłatą podatków i innych opłat publicznoprawnych.

Wszelkie koszty związane z uzyskaniem odpowiednich decyzji, pozwoleń lub spełnieniem się warunków określonych w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży, w szczególności związane   z pozyskaniem przez Wnioskodawcę odpowiednich decyzji lub pozwoleń, obciążają wyłącznie Wnioskodawcę. Jeżeli doprowadzenie do spełnienia się któregokolwiek   z warunków wymagać będzie dokonania opłat bezpośrednio przez Sprzedającego, to Wnioskodawca zobowiązany jest przekazać Sprzedającemu środki na ich uiszczenie,   a niewydanie lub opóźnienie w wydaniu decyzji lub pozwoleń wskutek nieprzekazania kosztów na pokrycie wydatków z tym związanych, obciążać będzie wyłącznie Wnioskodawcę.

Wnioskodawca zobowiązuje się dołożyć starań, tj. działać z najwyższą zawodową starannością cechującą profesjonalistów w celu spełnienia warunków określonych   w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży, w szczególności niezwłocznie wykonywać wszelkie czynności związane z pozyskaniem decyzji, opinii, zgód lub pozwoleń dla Inwestycji, a także działać w celu spełnienia warunków określonych w Umowie Przedwstępnej Sprzedaży zgodnie z najlepszymi standardami dla danego rodzaju czynności, terminowo, rzetelnie   i z zachowaniem wymogów proceduralnych, w tym zgodnie z prawem i dobrymi obyczajami.

Sprzedający w dniu zawarcia Umowy Przedwstępnej Sprzedaży przekazał Wnioskodawcy oświadczenia o zgodzie na przeniesienie Decyzji WZ oraz Decyzji środowiskowej na rzecz Wnioskodawcy. Strony ustalają jednocześnie, że Wnioskodawca zrzeka się prawa do dalszego przenoszenia Decyzji środowiskowej lub Decyzji WZ na rzecz osób trzecich i zobowiązuje się zarazem do nieprzenoszenia Decyzji środowiskowej lub Decyzji WZ na rzecz osób trzecich.

Sprzedający w dniu zawarcia Umowy Przedwstępnej Sprzedaży przekazał Wnioskodawcy pełnomocnictwo dla wskazanych przez Kupującego osób do wglądu w akta ksiąg wieczystych prowadzonych dla Nieruchomości oraz pełnomocnictwo do reprezentowania Wnioskodawcy we wszystkich obecnych oraz przyszłych postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych związanych z realizacją Inwestycji, w których Wnioskodawca będzie stroną lub uczestnikiem, z uwagi na prawo własności Nieruchomości.

Sprzedający udzielił Wnioskodawcy prawa do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane w celu realizacji Inwestycji, w rozumieniu art. 3 pkt 11 ustawy Prawo budowlane na zasadzie użyczenia.

Sprzedający uprawniony jest do rozbiórki Budynków posadowionych na Nieruchomości 1 (przy czym rozbiórka nie będzie obejmowała betonowych fundamentów/posadzki tych budynków).

Wnioskodawca otrzymał od Sprzedającego pełnomocnictwo do występowania i działania   w imieniu i na rzecz Sprzedającego przed organami samorządowymi i rządowymi   w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na rozbiórkę Budynków zlokalizowanych na Nieruchomości 1.

Sprzedający otrzymał decyzję nr (…) udzielającą pozwolenie na rozbiórkę Budynków zlokalizowanych na Nieruchomości 1.

Budynki posadowione na Nieruchomości 1 nie mają żadnego ekonomicznego znaczenia dla Wnioskodawcy.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że hale znajdujące się na Nieruchomości 1 nie są trwale związane z gruntem. Na moment sprzedaży hale znajdujące się na Nieruchomości 1 (działce nr (…)) będą rozebrane.

Ponadto wskazują Państwo, że na dzień dokonania sprzedaży na Działce nr (…) nie będą się znajdowały jakiekolwiek budynki lub budowle w rozumieniu ustawy Prawo budowlane – stanowiące własność Sprzedającego.

Wskazują Państwo, że na dzień dokonania sprzedaży na Działce nr (…) nie będą się znajdowały jakiekolwiek budynki lub budowle w rozumieniu ustawy Prawo budowlane – stanowiące własność Sprzedającego.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, planowana transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, planowana transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. W myśl natomiast art. 7 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy stawka podatku w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży m. in. nieruchomości, wynosi 2%.

W związku z tym należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy   o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi czynności, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży (...), których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego (…).

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

W związku z tym, że odpłatne zbycie prawa własności Nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to odpłatne zbycie prawa własności Nieruchomości nie będzie podlegało opodatkowaniu 2 % podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym, Państwa zdaniem, planowana transakcja nabycia Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołano powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego   w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług   w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której nabędziecie Państwo prawo własności Nieruchomości.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej, znak: 0111-KDIB3-2.4012.572.2022.2.MN, w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że sprzedaż opisanej we wniosku Nieruchomości będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług; nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług; Sprzedający jest zobowiązany do naliczenia podatku od towarów i usług   z tytułu sprzedaży tej Nieruchomości.

A zatem, skoro omawiana we wniosku planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie   z tego podatku zwolniona, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia – znak: 0111-KDIB3-2.4012.572.2022.2.MN.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.