Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.119.2022.1.BD

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.119.2022.1.BD

Temat interpretacji

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 8 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pani B. S. (dalej: „Wnioskodawczyni”) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) (dalej „JDG”).

Wnioskodawczyni zamierza zmienić formę prowadzonej działalności, przekształcając ją z JDG w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka z o.o.”). Przekształcenie nastąpi na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, gdyż Wnioskodawczyni zależy na kontynuacji działalności. Nie bez znaczenia dla Wnioskodawczyni jest to, że zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych i Ordynacji podatkowej przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością towarzyszy sukcesja praw i obowiązków, w tym praw i obowiązków z zakresu prawa podatkowego.

Wysokość kapitału zakładowego Spółki z o.o. zostanie ustalona w planie przekształcenia oraz zostanie wskazana w umowie Spółki z o.o. (jej akcie założycielskim). Plan przekształcenia przedsiębiorcy będzie również zawierał ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy.

Zgodnie z wymogami Kodeksu spółek handlowych sporządzone zostanie również oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy. W oświadczeniu podana zostanie wysokość kapitału zakładowego Spółki z o.o.

Kapitał zakładowy Spółki z o.o. będzie niższy od wartości bilansowej majątku przekształcanego przedsiębiorstwa. W konsekwencji Wnioskodawczyni obejmie udziały Spółki z o.o. o wartości nominalnej niższej od wartości bilansowej przekształcanego przedsiębiorstwa (udziały zostaną objęte z tzw. agio). Powstała nadwyżka wartości bilansowej majątku przekształcanego przedsiębiorstwa ponad łączną wartość nominalną wydawanych przez Spółkę z o.o. udziałów zostanie zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki z o.o.

Wnioskodawczyni jest zainteresowana ustaleniem w sposób kompleksowy skutków podatkowych związanych z przekształceniem. Wnioskodawczyni złożyła wniosek w celu ustalenia skutków przekształcenia na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo Wnioskodawczyni odrębnie złożyła wnioski dotyczące podatku od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Wszystkie wnioski dotyczą tego samego zdarzenia przyszłego.

Pytania

W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności polegającej na założeniu Spółki z o.o. w wyniku przekształcenia JDG? W szczególności Wnioskodawczyni prosi o wyjaśnienie, czy za podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy uznać wyłącznie wartość kapitału zakładowego Spółki z o.o.?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wyłącznie wartość kapitału zakładowego Spółki z o.o. określona w akcie założycielskim Spółki z o.o. Nadwyżka powstała w wyniku objęcia przez Panią udziałów w Spółce z o.o. o łącznej wartości nominalnej niższej od wartości bilansowej przekształcanego przedsiębiorstwa JDG nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych kwota, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki  z o.o.

Jak wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy, w przypadku umów spółek innych niż umowa spółki cywilnej, obowiązek podatkowy ciąży na spółce. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy spółki – stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy.

Jak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość kapitału zakładowego. Według art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki wynosi 0,5%.

Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie regulują w sposób szczególny sytuacji przekształcenia przedsiębiorcy (osoby fizycznej) w jednoosobową spółkę kapitałową. W konsekwencji skutki podatkowe przekształcenia JDG w Spółkę z o.o. powinny być takie same, jak skutki „zwykłego” zawarcia umowy spółki z o.o. (lub sporządzenia aktu założycielskiego, w przypadku spółki jednoosobowej).

Powyższe oznacza, że w przypadku zdarzenia przyszłego stanowiącego przedmiot wniosku podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wyłącznie wartość kapitału zakładowego Spółki z o.o., określona w akcie założycielskim. Kwoty przekazane na kapitał zapasowy nie będą natomiast podlegały opodatkowaniu.

Pani stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Podsumowując, uważa Pani, że w związku z przekształceniem JDG w Spółkę z o.o. podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie wyłącznie wartość kapitału zakładowego Spółki z o.o. określona w akcie założycielskim Spółki z o.o.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111) stanowią, że:

Podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych,  z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do treści art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W myśl art. 1a pkt 1 i 2 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1)spółka osobowa – spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną;

2)spółka kapitałowa – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Jak wynika z art. 4 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży – przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy wynika natomiast, że:

Obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku.

Art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy stanowi, iż:

Podstawę opodatkowania stanowi – przy umowie spółki – przy zawarciu umowy – wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego.

Treść art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi natomiast, że:

Od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

1)kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;

2)opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;

3)opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 pkt 9 omawianej ustawy stanowi, że:

Stawka podatku wynosi – od umowy spółki – 0,5%.

Ze zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wynika, że zamierza Pani zmienić formę prawną prowadzenia działalności z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę  z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie nastąpi na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych. Wysokość kapitału zakładowego Spółki z o.o. zostanie ustalona w planie przekształcenia oraz zostanie wskazana w umowie Spółki z o.o. (jej akcie założycielskim).  W planie przekształcenia określona zostanie także wartość bilansowa majątku Pani przedsiębiorstwa przekształcanego w Spółkę z o.o. Kapitał zakładowy Spółki z o.o. będzie niższy od wartości bilansowej majątku przekształcanego przedsiębiorstwa.  W konsekwencji obejmie Pani udziały Spółki z o.o. o wartości nominalnej niższej od wartości bilansowej przekształcanego przedsiębiorstwa (udziały zostaną objęte z tzw. agio). Powstała nadwyżka wartości bilansowej majątku przekształcanego przedsiębiorstwa ponad łączną wartość nominalną wydawanych przez Spółkę z o.o. udziałów zostanie zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki z o.o.

Zasady przekształcania spółek handlowych, w tym zasady przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. spółkę kapitałową (spółka przekształcona) regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.).

Art. 551 § 5 ww. Kodeksu stanowi, że:

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Jak stanowi natomiast art. 555 § 1 cyt. Kodeksu:

Do przekształcenia spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego działu nie stanowią inaczej.

Uwzględniając powyżej przytoczone przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że opisane we wniosku przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej  w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (kapitałową) stanowi na gruncie ustawy  o podatku od czynności cywilnoprawnych – zawarcie umowy spółki.

Przy przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest wartość kapitału zakładowego spółki przekształconej, niezależnie od wartości majątku przedsiębiorstwa przekształcanego, od której odlicza się kwotę i opłaty, o których mowa w art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Określając podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę  z ograniczoną odpowiedzialnością należy wziąć pod uwagę wyłącznie wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy (aktu założycielskiego) tej spółki.

Skoro kapitał zakładowy Spółki przekształconej będzie niższy niż wartość bilansowa Pani przedsiębiorstwa, a nadwyżka wartości bilansowej przedsiębiorstwa wchodzącego w skład prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, to jest wartość bilansowa przewyższająca kapitał zakładowy Spółki przekształconej, zostanie zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki przekształconej, a przy przekształceniu obejmie Pani udziały w Spółce przekształconej o wartości nominalnej niższej aniżeli wartość bilansowa majątku Pani przedsiębiorstwa, to nie można uznać, aby podstawą opodatkowania miało być coś więcej niż ustalony kapitał zakładowy.

Podsumowując należy podkreślić, że nadwyżka wartości bilansowej Pani przedsiębiorstwa ponad wartość kapitału zakładowego w Spółce przekształconej, powstała w wyniku przekształcenia, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki przekształconej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych,  a opodatkowaniu podlegać będzie jedynie wartość kapitału zakładowego wynikająca  z umowy (aktu założycielskiego) Spółki przekształconej, z uwzględnieniem art. 6 ust. 9  ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.