Czy pożyczka udzielona spółce cypryjskiej przez jej wspólnika korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy? - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.209.2022.1.MM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.209.2022.1.MM

Temat interpretacji

Czy pożyczka udzielona spółce cypryjskiej przez jej wspólnika korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Udziałowcem w spółce cypryjskiej, będącej Wnioskodawcą jest polska spółka prawa handlowego. Spółka cypryjska jest odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Planowane jest udzielenie pożyczki przez polską spółkę na rzecz cypryjskiej spółki. Pożyczka zostanie zatem udzielona przez wspólnika na rzecz cypryjskiej spółki handlowej. W momencie udzielenia pożyczki środki finansowe znajdować się będą na koncie polskiej spółki w banku z siedzibą w Polsce.

Pytanie

Czy pożyczka korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w oparciu o przepis art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy PCC?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, pożyczka korzysta ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy PCC.

Co do zasady umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem PCC, a podatnikiem jest pożyczkobiorca.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy PCC, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższe oznacza, że niezależnie od tego, czy biorącym pożyczkę jest podmiot polski, czy zagraniczny, jeżeli środki pieniężne przeznaczone na pożyczkę znajdują się na koncie pożyczkodawcy w polskim banku, to umowa pożyczki podlega opodatkowaniu PCC w Polsce. Ustawodawca w przepisach art. 9 ustawy PCC zawarł zwolnienia przedmiotowe. Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy PCC, zwalnia się od podatku pożyczki udzielone przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

W art. 1a pkt 2 ustawy PCC wskazano, że pod pojęciem „spółka kapitałowa” należy rozumieć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną lub spółkę europejską. W definicji tej ustawodawca nie odniósł się do przepisów polskiego prawa spółek, zatem należy przyjąć, że powyższa definicja nie została zawężona wyłącznie do spółek kapitałowych utworzonych w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych.

W interpretacji z 20 sierpnia 2015 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, Znak: IPPB2/4514-264/15-2/MG wskazano, że definicja spółki kapitałowej została zawarta w art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską. W powyższej interpretacji, która również dotyczyła spółki cypryjskiej, odwołano się do art. 2 ust. 1 lit. a Dyrektywy Rady nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (dalej: „Dyrektywa”), zgodnie z którym, „przez spółkę kapitałową w znaczeniu niniejszej dyrektywy należy rozumieć każdą spółkę, która przyjmuje jedną z form wyszczególnionych w załączniku I”. W załączniku I w pkt 13 Dyrektywy wskazano, że spółkę prawa cypryjskiego określa się jako „εταιρείες περιορισμένης ευθύνης,”. Powyższe oznacza, że za spółkę kapitałową w rozumieniu Dyrektywy, w przypadku spółek prawa cypryjskiego, należy rozumieć spółki określane jako „εταιρείες περιορισμένης ευθύνης,", stanowiące odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Także w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 października 2012 r., Znak: IPPB2/436-366/12-2/MZ, organ powołując się na Dyrektywę, uznał, że określenie „spółka kapitałowa” nie może być zawężane jedynie do polskich spółek kapitałowych, lecz pojęciem tym winny być objęte również spółki zagraniczne, ale tylko takie, które objęte są postanowieniami Dyrektywy.

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z tym, że spółki wskazane jako zainteresowane w niniejszym wniosku zostały utworzone w przewidzianej przez prawo cypryjskie formie, wymienionej w Załączniku I Dyrektywy, warunek przewidziany w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. warunek udzielenia pożyczki przez wspólnika spółce kapitałowej, zostanie spełniony w przypadku opisanej wyżej transakcji, która w związku z powyższym będzie zwolniona z opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.  

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1.rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z treści powołanych przepisów wynika, że umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych :

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 4 pkt 7 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego – kwota lub wartość pożyczki albo depozytu, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Stawka podatku od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego wynosi 0,5%, z zastrzeżeniem ust. 5.

W związku z powyższymi regulacjami prawnymi należy stwierdzić, że umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę. Przy czym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

Na podstawie art. 1a pkt 2 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca – Spółka cypryjska będąca odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (pożyczkobiorca), zamierza zawrzeć umowę pożyczki ze swoim udziałowcem (pożyczkodawcą). W momencie udzielenia pożyczki środki finansowe znajdować się będą w Polsce.

Jako, że w chwili zawarcia umowy pożyczki jej przedmiot, tj. pieniądze będą znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to zgodnie z postanowieniami art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych czynność ta będzie podlegać – co do zasady – opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym – w celu ustalenia czy istotnie opodatkowanie będzie miało miejsce – koniecznym jest analiza treści art. 9 pkt 10 lit. i) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.  

Z literalnego brzmienia przepisu art. 9 pkt 10 lit. i) cyt. ustawy wynika, że zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Jedynym warunkiem dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest określony w powyższym przepisie status pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. W sytuacji, gdy pożyczka jest udzielana przez wspólnika lub akcjonariusza i jednocześnie jest udzielana spółce kapitałowej, to tym samym zostaną spełnione wszystkie konieczne przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Istotne jest zatem ustalenie czy pożyczka będzie udzielona spółce kapitałowej.

Definicja spółki kapitałowej została zawarta w ww. art. 1a pkt 2 ustawy, zgodnie z którą użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną i spółkę europejską.

W tym miejscu należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych zostały dostosowane do obowiązującego prawa Unii Europejskiej. W przepisach tych wdrożono postanowienia Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r., s. 11). Dyrektywa ta uprościła i uporządkowała prawo Unii Europejskiej w materii opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych. Wprowadziła korzystne regulacje dla spółek kapitałowych, przez ograniczenie katalogu czynności podlegających podatkowi kapitałowemu.

Przy czym zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy Rady 2008/7/WE przez spółkę kapitałową w znaczeniu niniejszej dyrektywy należy rozumieć każdą spółkę, która przyjmuje jedną z form wyszczególnionych w załączniku I, czyli również spółkę prawa cypryjskiego określaną jako εταιρείες περιορισμένης ευθύνης (pkt 13 załącznika I).

Z okoliczności sprawy wynika, że jesteście Państwo cypryjską spółką będącą odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability company - w języku greckim: εταιρείες περιορισμένης ευθύνης).

Mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane powyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że skoro pożyczka zostanie udzielona Wnioskodawcy – spółce kapitałowej – przez jej udziałowca, to będzie ona korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy, że warunek przewidziany w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. warunek udzielenia pożyczki przez wspólnika spółce kapitałowej, zostanie spełniony w przypadku opisanej wyżej transakcji, która w związku z powyższym będzie zwolniona z opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, uznaje się za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).