Temat interpretacji
W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2022 r. (wpływ 31 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Opis Spółki i jej Zakładów.
B Sp. z o.o. (dalej: Spółka albo Spółka Dzielona) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego, która to Spółka jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej. 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiada spółka kapitałowa prawa niemieckiego – A GmbH (dalej: Wspólnik albo Wnioskodawca). Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji zbiorników. Spółka prowadzi działalność w dwóch lokalizacjach:
-w O. (dalej: Zakład w O.) – w zakresie produkcji zbiorników dla przemysłu spożywczego, od 2002 r.;
-w K. (dalej: Zakład w K.) – w zakresie produkcji zbiorników z przeznaczeniem zamontowania na samochody ciężarowe, głównie dla przewozu mleka, od 1997 r.
Wnioskodawca (Wspólnik) jest niemieckim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Niemczech obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Spółka planuje w drodze podziału przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. utworzyć nową spółkę (dalej: Nowa Spółka), do której przeniesiony zostanie Zakład w K. w zakresie opisanym poniżej. Nowa Spółka ma być spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego. W powstałej w wyniku podziału przez wydzielenie Nowej Spółce, udziałowcem w jej kapitale zakładowym w 100% będzie Wnioskodawca.
Żaden z Zakładów nie został zarejestrowany jako oddział przedsiębiorstwa Spółki. Zarząd Spółki nie podjął decyzji o organizacyjnym wyodrębnieniu danego Zakładu – w żaden sposób nie zostało to sformalizowane np. w postaci uchwały. Jednakże, istnieją odrębne osoby zarządzające zarówno Zakładem w O., jak i Zakładem w K. Każdy Zakład ma swój własny zespół zarządzający, który zajmuje się tylko tym Zakładem, do którego jest przydzielony. Ponadto, dwóch dyrektorów zarządzających Spółki ponosi odpowiedzialność za działanie obydwu Zakładów (wynika to zresztą z bezwzględnie obowiązujących przepisów Kodeksu spółek handlowych), lecz każdy z nich wykonuje swoje obowiązki tylko wobec jednego z Zakładów.
Każdy z tych Zakładów, opierając się na składnikach majątku znajdujących się w tych Zakładach oraz pracownikach pracujących w tych Zakładach, byłby w stanie samodzielnie realizować swoje zadania gospodarcze, tj. Zakład w O. mógłby konstruować i produkować systemy zbiorników na mleko, zaś Zakład w K. mógłby zajmować się nowoczesną techniką poboru mleka i logistyką, głównie konstruując i produkując pojazdy do poboru mleka.
Każdy Zakład posługuje się osobnym logiem oraz marką (Zakład w K. – (...), zaś Zakład w O. – (...)). Ponadto, każdy z Zakładów ma swoją osobną stronę internetową, do których jednak odniesienia (linki) znajdują się w ramach strony internetowej grupy kapitałowej X Group.
Pracownicy Spółki mają wskazane w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, a więc wiadomym jest którzy pracownicy pracują w Zakładzie w O., a którzy w Zakładzie w K.
Każdy Zakład posiada odrębny budżet na swoją działalność. Każdy z Zakładów posiada odrębne akty prawa wewnątrzzakładowego (np. regulaminy pracy, przepisy BHP, procedury obiegu dokumentacji, procedury rekrutacji itp.). Ponadto, każdy Zakład posiada własną, osobną strategię biznesową. Jednak nigdy nie została podjęta decyzja o organizacyjnym wyodrębnieniu Zakładów za pomocą np. statutu, regulaminu, uchwały itp.
Spółka nie prowadzi osobnych ksiąg rachunkowych dla każdego z Zakładów. Ponadto, Spółka nie zatrudnia osobnych pracowników do prowadzenia księgowości dla każdego z Zakładów. Spółka dla celów miesięcznej sprawozdawczości przygotowuje rachunek zysków i strat odrębnie dla Zakładu w O. i odrębnie dla Zakładu w K. Możliwe jest wyodrębnienie przychodów oraz kosztów związanych z Zakładem w O. i Zakładem w K. Nie są jednak przygotowywane odrębne bilanse. W razie potrzeby możliwe byłoby wyodrębnienie istotnych pozycji bilansu pomiędzy dwa Zakłady za pomocą pewnych kluczy alokacji (np. koszty ponoszone przez każdy Zakład), przy czym wątpliwe jest czy udałoby się w ten sposób przygotować pełne odrębne bilanse. Możliwe jest wyodrębnienie dla każdego Zakładu większości aktywów trwałych, aktywów obrotowych i zobowiązań. Główne składniki aktywów są możliwe do wyodrębnienia, ponieważ znajdują się w dwóch różnych miejscach i można je wyodrębnić za pomocą zaksięgowanych kosztów. Środki pieniężne, odroczone podatki i kapitał własny to główne pozycje, dla których należy przyjąć odpowiedni klucz alokacji.
Ponadto, na podstawie listy inwentaryzacyjnej w księgowości środków trwałych możliwe jest wyodrębnienie środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych dla każdego z Zakładów. Tym bardziej, że obydwa Zakłady są geograficznie od siebie oddalone, więc zdefiniowanie aktywów, z których każdy z nich korzysta, możliwe byłoby dodatkowo w oparciu o to kryterium.
Dodatkowo, również oddzielne dla każdego Zakładu są magazyny z materiałami wykorzystywanymi w bieżącej działalności Zakładu, a Spółka nie prowadzi żadnego centralnego magazynu. Istotna część aktywów Spółki składa się z zapasów, szczególnie materiałów oraz półproduktów i produktów w toku i one też mogą być rozdzielone między Zakłady. Także należności od innych podmiotów, w tym powiązanych, są co do zasady możliwe do rozdzielenia między obydwa Zakłady.
Istotną część pasywów Spółki stanowi kapitał zapasowy. Kapitał ten nie jest przyporządkowany do poszczególnych Zakładów. Istotną pozycją są również zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zaliczek, wynagrodzeń. Te, ze względu na to czego dotyczą, można w przeważającej części przyporządkować do poszczególnych Zakładów.
Wszelkie umowy związane z bieżącą działalnością Spółki zawierane są z wskazaniem w umowie O. jako siedziby Spółki. Umowy z kontrahentami Spółki dotyczą jednak konkretnego Zakładu oraz w treści umów wskazany jest Zakład, który będzie wykonywał daną umowę. Ponadto, również względy techniczne (możliwość rzeczywistego wykonywania zlecenia) ograniczają możliwość wykonywania danej umowy do konkretnego Zakładu. Oba Zakłady mają zasadniczo oddzielną bazę klientów, z pewnymi wyjątkami. Oba Zakłady mają też odrębne jednostki do obsługi klientów.
Spółka ma jeden rachunek bankowy – Zakłady nie mają osobnych kont bankowych. Środki pieniężne nie są wyodrębnione pomiędzy Zakładami. Spółka nie wyklucza, że przed dokonaniem podziału zostanie otworzony nowy rachunek bankowy dedykowany dla Zakładu w K., ale nie jest to jeszcze postanowione.
Obecnie Spółka prowadzi, niedające się wyodrębnić ze względu na dany Zakład, usługi wspólne dla obydwu Zakładów (takie jak: administracja biura, dział kadrowo-płacowy, support IT i controlling). Spółka prowadzi prace nad osobnymi rozwiązaniami w sprawie usług wspólnych dla Nowej Spółki, przez co usługi te po podziale będą odrębne dla obydwu spółek i nie wyklucza świadczenia usług przez zewnętrzny podmiot na rzecz Nowej Spółki (outsourcing). Przy czym planowane jest, że księgowość dotycząca Zakładu w K. zostanie zlecona podmiotowi zewnętrznemu jeszcze przed dokonaniem podziału, w zakresie, w jakim księgowość może być wykonywana dla Zakładu w K., a nie musi dotyczyć całej Spółki.
Planowany podział przez wydzielenie.
Spółka planuje dokonać podziału poprzez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., w ramach którego dojdzie do wniesienia aportem do Nowej Spółki następujących składników majątku (dalej: Majątek Przenoszony). Ilekroć mowa we wniosku o Majątku Przenoszonym należy przez to rozumieć składniki majątku, które mają być wniesione ze Spółki do Nowej Spółki w ramach planowanego podziału poprzez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 §1 pkt 4 k.s.h., opisane w ramach składanego niniejszym wniosku. Majątek Przenoszony ma stanowić składniki majątku przydzielone Nowej Spółce w planie podziału. Z kolei przez „majątek pozostający w Spółce Dzielonej” lub „majątek pozostający w Spółce” należy rozumieć składniki majątku, które nie zostaną wniesione ze Spółki do Nowej Spółki w ramach planowanego podziału poprzez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., a więc pozostaną w Spółce Dzielonej, opisane w ramach złożonego wniosku i dalszego pisma uzupełniającego braki formalne wniosku.
Do Nowej Spółki ze Spółki zostanie przeniesiony majątek Zakładu w K., w najszerszym możliwym stopniu, ale przede wszystkim:
-własność gruntów i budynków, które znajdują się w K. wykorzystywanych w związku z działalnością Zakładu w K.;
-wyposażenie tych nieruchomości (np. meble, biurka, szafki, itp.);
-inny majątek znajdujący się w K., wykorzystywany do wykonywania tam działalności gospodarczej (maszyny i urządzenia produkcyjne, inne maszyny i urządzenia, komputery, pojazdy itp.);
-materiały, półprodukty, produkty itp.;
-środki pieniężne – Spółka wydzieli kwotę przenoszonych środków pieniężnych według wybranego kryterium, które na chwilę obecną nie jest znane, ale które pozwoli jak najlepiej odzwierciedlić kwotę, do wygenerowania (uzyskania) której przyczynił się Zakład w K.
Nowa Spółka zamierza przejąć wartości składników majątku Spółki Dzielonej otrzymanego w ramach podziału (Majątku Przenoszonego) w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej.
Umowy, których stroną jest Spółka, a które dotyczą Zakładu w K., w razie możliwości przeniesienia wynikających z nich praw i obowiązków na Nową Spółkę, zostaną również przeniesione na Nową Spółkę. W pozostałym zakresie zawarte zostaną nowe umowy z Nową Spółką. Dla Nowej Spółki założony zostanie nowy rachunek bankowy (lub przeniesiony zostanie rachunek bankowy dedykowany dla Zakładu w K., o ile taki zostanie utworzony przed dniem podziału).
Zamówienia przypisane do realizacji przez Zakład w K. zostaną również, w miarę możliwości, przeniesione do Nowej Spółki. Nowe zamówienia związane z działalnością Zakładu w K., po powstaniu Nowej Spółki, będą przyjmowane wyłącznie przez Nową Spółkę i Spółka nie będzie już realizować tego typu zamówień (związanych z produkcją zbiorników na samochody ciężarowe).
Na Nową Spółkę przeniesione też mają zostać dotyczące Zakładu w K. wartości niematerialne i prawne takie jak np. licencje, autorskie prawa majątkowe itp., jeżeli takowe będą istniały w dacie podziału.
Na Nową Spółkę przeniesione zostanie też logo i znak (...), a jeżeli ze względów prawnych okazałoby się, że przeniesienie nie jest konieczne, to Nowa Spółka będzie posługiwała się tym logo i nazwą, zaś Spółka zaprzestanie posługiwania się logo i nazwą (...).
W związku z podziałem pracownicy Spółki przypisani do Zakładu w K. przejdą do Nowej Spółki w trybie art. 231 Kodeksu pracy.
Przyjmuje się, że Zakład w O. będzie kontynuował swoją dotychczasową działalność w ramach Spółki, ale zostanie on zredukowany, zaś jego część może zostać przeniesiona do innego kraju. Redukcja na pewno będzie dotyczyła ilości pracowników, ale możliwe jest również zbycie części składników majątku. Niemniej, część pracowników, która pozostanie i środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, będą wystarczające do kontynuowania działalności gospodarczej przez Spółkę, aczkolwiek na mniejszą skalę.
Należy przy tym podkreślić, że podział na jednostki biznesowe zajmujące się budową zbiorników na mleko i budową pojazdów do poboru mleka, jest standardem w całej grupie kapitałowej i rozdzielenie tych dwóch Zakładów do odrębnych spółek jest nieuniknione. Ponadto, redukcja Zakładu w O. wydaje się nieunikniona ze względów biznesowych.
Z punktu widzenia Wnioskodawcy:
1. zespół składników materialnych i niematerialnych przenoszony do spółki przejmującej oraz zespół tych składników, jaki pozostanie w spółce dzielonej, na dzień poprzedzający podział przez wydzielenie Spółki Dzielonej:
a)będą cechowały się organizacyjnym wyodrębnieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, przy czym wyodrębnienie to nie przejawia się w istnieniu działu, oddziału lub wydziału w strukturze organizacyjnej Spółki, ale przejawia się w następujący sposób:
-wskutek czynności faktycznych doszło do rozdzielenia obydwu Zakładów należących do Wnioskodawcy, gdyż zajmują się one odrębną od siebie działalnością i posiadają one stały majątek potrzebny do wykonywania poszczególnych rodzajów działalności; majątek ten znajduje się zresztą w odrębnych lokalizacjach geograficznych (wyodrębnienie terytorialne) – w O. w zakresie pozostającym w Spółce Dzielonej oraz w K. w zakresie przenoszonym do Nowej Spółki;
-każdy z Zakładów prowadzi działalność w oparciu o zaplecze techniczne i personalne znajdujące się w tych zakładach;
-każdy Zakład posiada odrębny budżet na swoją działalność;
-oddzielne dla każdego Zakładu są magazyny z materiałami wykorzystywanymi w bieżącej działalności Zakładu, a Spółka nie prowadzi żadnego centralnego magazynu;
-wszelkie umowy związane z bieżącą działalnością Spółki zawierane są z wskazaniem w umowie O. jako siedziby Spółki (ponieważ jest to siedziba rejestrowa Spółki). Przy czym umowy z kontrahentami Spółki dotyczą jednak konkretnego Zakładu oraz w treści umów wskazany jest Zakład, który będzie wykonywał daną umowę. Ponadto, również względy techniczne (możliwość rzeczywistego wykonywania zlecenia) ograniczają możliwość wykonywania danej umowy do konkretnego Zakładu.
Oba Zakłady mają zasadniczo oddzielną bazę klientów, z pewnymi wyjątkami. Oba Zakłady mają też odrębne jednostki do obsługi klientów;
-po dokonaniu podziału, Nowa Spółka dokona przejęcia pracowników pracujących w Zakładzie w K. w trybie art. 231 Kodeksu pracy, zaś pracownicy pracujący w Zakładzie w O. w nim pozostaną;
-w każdym z Zakładów funkcjonuje osobna kadra zarządzająca;
-ponadto, w Zarządzie Wnioskodawcy jest dwóch członków Zarządu, którzy ponoszą odpowiedzialność za całą Spółkę na podstawie przepisów prawa bezwzględnie obowiązujących k.s.h., to jednak każdy z członków Zarządu zarządza poszczególnym Zakładem;
-dyrektor zarządzający Spółki Dzielonej odpowiedzialny za Zakład w K. ma przejść do Nowej Spółki;
-każdy z Zakładów posługuje się także własnym logo i nazwą (K. – (...); O. – (...)). W Spółce Dzielonej pozostanie prawo do posługiwania się wyłącznie logo (...), zaś do Nowej Spółki zostanie przeniesione prawo do posługiwania się wyłącznie logo (...).
b)będą cechowały się funkcjonalnym wyodrębnieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, co przejawiać się będzie w następujący sposób:
-obecnie magazyn w K. jest już osobną lokalizacją magazynową niezależną od magazynu w O. i w ramach wyodrębnienia magazyn ten ma być przeniesiony do Nowej Spółki;
-do składników majątku mających być przeniesionymi do Nowej Spółki wchodzić mają przypisane do Zakładu w K. materiały, półprodukty i produkty, a w Spółce Dzielonej pozostać mają przypisane do Zakładu w O. materiały, półprodukty i produkty;
-do składników majątku mających być przeniesionymi do Nowej Spółki wchodzić mają ruchomości znajdujące się w Zakładzie w K., w tym przede wszystkim maszyny produkcyjne wykorzystywane do produkcji prowadzonej w K., a w Spółce Dzielonej pozostać mają przypisane do Zakładu w O. maszyny produkcyjne wykorzystywane do produkcji prowadzonej w O.;
-umowy z kontrahentami są realizowane oddzielnie przez Zakład w K., a oddzielnie przez Zakład w O. i nie ma wręcz innej możliwości, ponieważ każdy Zakład produkuje inne wyroby oraz posiada inny typ produkcji; po wydzieleniu Nowa Spółka ma realizować kontrakty przypisane do Zakładu w K., zaś Spółka Dzielona kontrakty przypisane do Zakładu w O.;
-każdy z tych Zakładów, opierając się na składnikach majątku znajdujących się w tych Zakładach oraz pracownikach pracujących w tych Zakładach, byłby w stanie samodzielnie realizować swoje zadania gospodarcze, tj. Zakład w O. mógłby konstruować i produkować systemy zbiorników na mleko, zaś Zakład w K. mógłby zajmować się nowoczesną techniką poboru mleka i logistyką, głównie konstruując i produkując pojazdy do poboru mleka;
-do składników majątku mających być przeniesionymi do Nowej Spółki wchodzić mają znajdujące się w ramach Zakładu w K. własność gruntów i budynków, które znajdują się w K., wykorzystywanych w związku z działalnością Zakładu w K. oraz wyposażenie tych nieruchomości, zaś w Spółce Dzielonej pozostać ma własność gruntów znajdujących się w ramach Zakładu w O. oraz wyposażenie nieruchomości;
-istnieją wartości niematerialne i prawne związane z Zakładem w K., które zostaną przeniesione do Nowej Spółki;
-istotna dokumentacja (w tym księgowa, handlowa, rejestrowa itp.) związana z bieżącym prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie związanym z Zakładem w O. pozostanie w Starej Spółce, zaś związana z Zakładem w K. zostanie przeniesiona do Nowej Spółki;
-umowy zawierane przez Wnioskodawcę mogą być wykonywane tylko przez poszczególny Zakład Wnioskodawcy, a każdemu Zakładowi towarzyszy odrębna strategia biznesowa.
c)będą cechowały się finansowym wyodrębnieniem w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej, co przejawiać się będzie w następujący sposób:
-każdy Zakład ma ustalany odrębny budżet na swoją działalność;
-mimo braku osobnych ksiąg rachunkowych dla obydwu Zakładów, a także braku osobnych osób prowadzących księgowość dla obydwu Zakładów, możliwe jest wyodrębnienie wyniku finansowego Zakładu w O. oraz Zakładu w K.;
-prowadzona ewidencja zdarzeń gospodarczych będzie pozwalała na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań odrębnie do części działalności będącej przedmiotem wydzielenia oraz pozostającej w Spółce, w ten sposób, że Spółka dla celów miesięcznej sprawozdawczości przygotowuje rachunek zysków i strat odrębnie dla Zakładu w O. i odrębnie dla Zakładu w K. Nie są jednak przygotowywane odrębne bilanse. W razie potrzeby możliwe byłoby wyodrębnienie istotnych pozycji bilansu pomiędzy dwa Zakłady za pomocą pewnych kluczy alokacji (np. koszty ponoszone przez każdy Zakład), przy czym wątpliwe jest czy udałoby się w ten sposób przygotować pełne odrębne bilanse. Możliwe jest wyodrębnienie dla każdego Zakładu większości aktywów trwałych, aktywów obrotowych i zobowiązań;
-obecnie istnieje tylko jeden rachunek bankowy należący do Spółki, który służy działalności obu Zakładów. Przy czym możliwe jest, że przez dokonaniem podziału zostanie utworzony odrębny rachunek bankowy dla Zakładu w K., aczkolwiek nie jest to przesądzone. Spółka dla celów podziału wydzieli kwotę przenoszonych środków pieniężnych w ramach Majątku Przenoszonego według wybranego kryterium, które na chwilę obecną nie jest znane, ale które pozwoli jak najlepiej odzwierciedlić kwotę, do wygenerowania (uzyskania) której przyczynił się każdy z Zakładów. Spółka Dzielona będzie w dalszym ciągu posługiwała się istniejącym rachunkiem bankowym, a dla Nowej Spółki zostanie utworzony nowy rachunek bankowy albo zostanie przeniesiony na nią rachunek bankowy utworzony dla Zakładu w K. (o ile takich rachunek zostanie utworzony do czasu podziału).
d)będą zdolne do niezależnego działania jako samodzielne podmioty gospodarcze i nie będą wymagały zaangażowania innych środków materialnych lub niematerialnych, a także struktur działalności przyszłego nabywcy lub podjęcia dodatkowych działań przez tego nabywcę, przy czym dla jasności Wnioskodawca wskazuje, że w chwili obecnej obydwa Zakłady funkcjonują jako samodzielne jednostki produkcyjne i organizacyjne poza obsługą księgową (finansową), kontrolingiem i obsługą wypłaty wynagrodzeń (payroll). W pewnym okresie po podziale Spółka Dzielona (w której pozostać ma Zakładw O.) może świadczyć na rzecz Nowej Spółki usługi wspólne w wyżej wymienionym zakresie. Planuje się jednak, że docelowo Nowa Spółka będzie mogła samodzielnie zajmować się wszystkimi zadaniami księgowymi, kontrolingowymi i w zakresie payrollu.
Będący przedmiotem przeniesienia ze Spółki Dzielonej do Nowej Spółki zespół składników Zakładu w K. na moment przeniesienia będzie na tyle zorganizowany, aby mógł samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić działalność bez udziału pozostałych struktur przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, przy czym w okresie przejściowym (pewien okres po wydzieleniu) Spółka Dzielona może świadczyć usługi dotychczas wspólne w zakresie księgowości, kontrolingu, payrollu na rzecz Nowej Spółki. Docelowo Nowa Spółka będzie musiała albo sama uruchomić usługi ogólne (księgowość, kontroling, payroll), albo zlecić je na zewnątrz. Pod względem fizycznym i w zakresie realizacji zamówień klientów oba Zakłady produkcyjne funkcjonują już teraz oddzielnie. Przy czym część usług księgowych jest planowana do powierzenia firmie zewnętrznej w zakresie dotyczącym Zakładu w K. jeszcze przed podziałem. Aktualnie Spółka korzysta z systemu (…) posiadając jedno konto (jednego mandanta), przy czym niektóre podlegające ewidencjonowaniu działania (np. transakcje magazynowe, nośniki kosztów i miejsca powstawiania kosztów) rozdzielone są wyraźnie na Zakład w O. i Zakład w K. Inne nie są tak wyraźnie rozdzielone (ponieważ Spółka póki co jest jednym podmiotem i prowadzi jedną księgowość), ale są możliwe do rozdzielenia po dokładnym zbadaniu danego wpisu (np. patrząc na klienta przypisanego do danego Zakładu). W okresie poprzedzającym podział planowane jest całkowite rozdzielenie systemu (…) poprzez utworzenie dwóch odrębnych kont (mandantów). Rozdzielenie systemu (…) jest jedynym istotniejszym nakładem finansowym jaki będzie musiał zostać dokonany w związku z podziałem.
Mające być przedmiotem przeniesienia ze Spółki Dzielonej do Nowej Spółki składniki majątkowe Zakładu w K. po ich nabyciu, będą wykorzystywane przez Nową Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej w tym samym zakresie, tj. Przejmujący (Nowa Spółka) ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę Dzieloną w zakresie, w jakim była ona prowadzona dotychczas w ramach Zakładu w K. Majątek Przenoszony będzie przypisany w Nowej Spółce do działalności prowadzonej na terytorium RP.
Wskazane we wniosku działania zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tych działań nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Przyczyną ekonomiczną przemawiającą za podziałem jest fakt, że Zakład w K. i Zakład w O. różnią się od siebie pod względem sprawowanych funkcji gospodarczych, zaangażowanych aktywów, ponoszonych kosztów, ryzyka gospodarczego, zapadła decyzja o rozdzieleniu obu obszarów działalności i kontynuowaniu ich przez dwie odrębne spółki, każdą skoncentrowaną tylko na jednym z tych obszarów. Uzasadnieniem podziału jest także odmienna rentowność obydwu Zakładów i chęć dostosowania skali działalności każdego z Zakładów w odrębnych już spółkach do faktycznych potrzeb rynkowych. W związku z odrębnością przedmiotu działalności obydwu Zakładów (produkują one inne towary, zainteresowanie ich produktami jest różne, mają różne grupy docelowe klientów itp.) uzasadnione jest, by każdy Zakład „pracował na swój rachunek”. Gospodarczo uzasadnione jest, by Zakład, którego działalność jest perspektywiczna, stawiał na rozwój, zaś Zakład, którego perspektywy oceniane są gorzej, dostosował skalę działalności do potrzeb rynku, zaś działalność ta częściowo może zostać przeniesiona do innego kraju lub nabyta przez innego inwestora. Nie jest wykluczone, że po dokonanym podziale udziały w Spółce Dzielonej zostaną zbyte. Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że grupa spółek do której należy Wnioskodawca oraz jego wspólnik jest wielostopniowa. Do końca 2020 r. zarówno Zakład w O., jak i Zakład w K., podlegały pod jedną gałąź grupy (jedną spółkę z grupy, która na wyższym poziomie podejmowała decyzje strategiczne istotne dla Spółki). Od końca 2020 r. nastąpił podział obowiązków zarządczych w ramach Grupy. Działalność Zakładu w O. została organizacyjnie przyporządkowana do innej niż dotychczas gałęzi grupy (innej spółki podejmującej strategiczne decyzje) – z uwagi na to zmienił się również członek zarządu, zaś Spółka w zakresie Zakładu w O. zaczęła raportować dane liczbowe do innej spółki z grupy niż dotychczas. Działalność Zakładu w K. pozostała organizacyjnie podporządkowana wciąż do tej samej gałęzi grupy. Nowa Spółka pozostanie w ramach aktualnej gałęzi grupy (planowane jest, iż dotychczasowy wspólnik pozostanie jej wspólnikiem, aczkolwiek oczywiście nie jest wykluczone, że w dalszej przyszłości struktura własnościowa ulegnie zmianie), zaś co do Spółki nie jest wykluczone, że udziały w niej zostaną zbyte (by podlegała również kapitałowo pod tą inną gałąź grupy kapitałowej). Powyższe przyczyny są również powodem dążenia do podziału, aby w ten sposób odzwierciedlić faktyczną zmianę odpowiedzialności za zarządzanie poszczególnymi Zakładami. Istotniejszym nakładem finansowym jaki będzie musiał zostać dokonany w związku z podziałem.
Wnioskodawca wskazuje, że Spółka Dzielona w ramach tak samo opisanego Zdarzenia Przyszłego otrzymała dwie indywidualne interpretacje podatkowe:
- indywidualną interpretację podatkową z 4 marca 2022 r., Znak: 0114-KDIP1-1.4012.786.2021.4.RR – w zakresie podatku od towarów i usług, potwierdzającą kwalifikację Majątku Przenoszonego jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz brak opodatkowania VAT;
- indywidualną interpretację podatkową z 7 marca 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.527.2021.3.AP – w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, potwierdzającą kwalifikację Majątku Przenoszonego i majątku pozostającego w Spółce jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz brak powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki Dzielonej.
Niniejszy wniosek dotyczy skutków podatkowych dla Wnioskodawcy jako wspólnika Nowej Spółki oraz dla samej Nowej Spółki, która w dacie składania wniosku nie istnieje, a w której Wnioskodawcy ma być po dokonaniu podziału przez wydzielenie 100% wspólnikiem.
Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa
w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem dochodowym od osób prawnych przedstawiony zostanie w rozstrzygnięciu obejmującym swym zakresem ocenę Państwa stanowiska w zakresie ww. podatku.
Pytanie
Czy dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie i w efekcie utworzenie Nowej Spółki oraz przeniesienie na nią Majątku Przenoszonego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 9)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie i w efekcie utworzenie Nowej Spółki oraz przeniesienie na nią Majątku Przenoszonego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki i ich zmiany jeśli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania.
Zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:
1)w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki;
2)w przypadku spółki kapitałowej:
a)rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
b)siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Z kolei zgodnie z art. 1 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3)przekształcenie lub łączenie spółek jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;
4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
– także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Podział spółki przez wydzielenie nie znajduje się w katalogu czynności, uważanych za zmianę umowy spółki, które mogą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
W konsekwencji, podział przez wydzielenie Spółki i w efekcie utworzenie Nowej Spółki, a także przeniesienie Majątku Przenoszonego na Nową Spółkę, nie będzie podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Wniosek taki wynika również m.in. z indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2020 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.186.2020.4.MZ oraz z 4 października 2021 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.188.2021.4.MM.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w .... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.