Wniesienie do spółki w zamian za jej udziały akcji innej spółki kapitałowej. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.23.2022.4.ASZ

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.23.2022.4.ASZ

Temat interpretacji

Wniesienie do spółki w zamian za jej udziały akcji innej spółki kapitałowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia akcji do spółki w zamian za jej udziały. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 25 lutego 2022 r (wpływ dodatkowej opłaty) oraz w piśmie z 24 lutego 2022 r. (wpływ pisma 4 marca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który posiada na tym terytorium nieograniczony obowiązek podatkowy. Do Spółki przystąpi spółka zagraniczna wnosząc wkład niepieniężny w zamian za udziały własne Spółki.

W związku z planowanym uproszczeniem struktury spółek i w celu przeniesienia majątku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, spółka zagraniczna wniesie tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki ponad 90% akcji polskiej spółki akcyjnej notowanej na NewConnect, przez co przystąpi do niej jako jeden z udziałowców (wspólników) otrzymując w ten sposób większościowy pakiet udziałów w Spółce. Wartość akcji będzie odpowiadać wartości nominalnej obejmowanych udziałów i zostanie w całości ujęta w kapitale zakładowym Spółki. Nie powstanie przeto nadwyżka, która miałaby zostać przelana na kapitał zapasowy.

Spółka zagraniczna jest zarejestrowana i zorganizowana na podstawie prawa stanu X, na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej jako limited liability company („Spółka L”). Spółka prowadząca działalność w formie limited liability company może wybrać swoją klasyfikację w zakresie podatku dochodowego, tj. być traktowana jako spółka będąca podatnikiem - Corporation, jako spółka transparentna podatkowo - partnership, albo jako podmiot jednoosobowy - disregarded entity, jeżeli ma wyłącznie jednego właściciela, który za zobowiązania podatkowe odpowiada osobiście. W okolicznościach zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku, Spółka L wnosząca aport do Spółki (Wnioskodawcy) dokonała wyboru statusu podatnika podatku dochodowego i jest traktowana w państwie swojej rezydencji jako Corporation.

Celem wprowadzanych zmian w strukturze spółek jest osiągnięcie takiego modelu biznesowego, w którym właścicielem akcji polskiej spółki akcyjnej notowanej na NewConnect będzie polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka). Niemniej jednak Wnioskodawca w perspektywie zmieniających się stosunków gospodarczych mających wpływ na rynek akcji dąży do uzyskania możliwie najdalej idącej pewności prawa w odniesieniu do skutków podatkowych odpłatnego zbycia części lub całości akcji otrzymanych w wyniku aportu. Racjonalne przekonanie co do konsekwencji prawnych kształtowania przyszłych działań Wnioskodawcy jest konieczne w sytuacji antycypowanych wahań cen akcji.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy czynność wniesienia do Spółki, w zamian za jej udziały akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? (pyt. oznaczone we wniosku nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka L wniesie tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki ponad 90% akcji polskiej spółki akcyjnej notowanej na NewConnect, co jest równoznaczne ze zmianą umowy spółki w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do treści ww. przepisu, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Treść przepisu art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w żaden sposób nie odnosi się do formy prawnej podmiotu dokonującego aportu udziałów (akcji) spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej w zamian za udziały (akcje) tej ostatniej. Mimo to, według Wnioskodawcy, spółką kapitałową jest nie tylko Spółka oraz polska spółka akcyjna notowana na NewConnect, ale również Spółka L.

Definicja legalna spółki kapitałowej została ustanowiona w treści przepisu art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ale przede wszystkim w treści przepisu art. 2 Dyrektywy Rady 2008/7ME z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz.Urz.UE.L 2008 Nr 46. str. 11 ze zm.), dalej: Dyrektywa.

Zgodnie z treścią przepisu art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 2 ust 1 Dyrektywy, przez spółkę kapitałową należy rozumieć:

a) każdą spółkę, która przyjmuje jedną z form wyszczególnionych w załączniku I;

b) każdą spółkę, przedsiębiorstwo, stowarzyszenie lub osobę prawną, których udziały w kapitale lub majątku mogą być przedmiotem transakcji na giełdzie:

c) każdą spółkę, przedsiębiorstwo, stowarzyszenie lub osobę prawną prowadzące działalność skierowaną na zysk, których członkowie mają prawo zbytu swoich udziałów

    stronom trzecim bez uprzedniego upoważnienia oraz odpowiadają za długi spółki, przedsiębiorstwa lub osoby prawnej tylko do wysokości swoich udziałów.

Co istotne, art. 2 ust. 2 Dyrektywy rozszerza zwrot definiujący, gdyż na użytek Dyrektywy wszelkie inne spółki, przedsiębiorstwa, stowarzyszenia lub osoby prawne prowadzące działalność skierowaną na zysk uważa się za spółki kapitałowe.

Interpretacja definicji legalnej ustanowionej w cytowanych przepisach Dyrektywy prowadzi do wniosku o ograniczeniu państwom członkowskim swobody w określeniu podmiotów, które należy uznawać za spółki kapitałowe w świetle przepisów krajowych implementujących Dyrektywę.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższy przepis nakłada na państwa członkowskie obowiązek uznania za spółki kapitałowe na potrzeby stosowania przepisów wewnętrznych, w tym przepisu art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wszystkich trzech kategorii spółek, o których mowa w tym przepisie z uwzględnieniem przepisu art. 2 ust. 2 Dyrektywy.

Niemniej, na szerokie rozumienie definicji „spółki kapitałowej” wskazują również przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności przepisy art. 1 ust. 3 pkt 4, art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) oraz art. 9 pkt 11 lit. a) i lit. b), które w sposób wyraźny odwołują się do spółki kapitałowej znajdującej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Konstrukcja tych przepisów dowodzi tym samym, że definicja legalna „spółki kapitałowej” ustanowiona w treści przepisu art. 1a pkt 2 ww. ustawy stanowiąca wszakże transpozycję przepisów Dyrektywy, nie została zawężona jedynie do polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Gdyby intencją ustawodawcy było ograniczenie zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych jedynie do polskich spółek kapitałowych wskazałby to wyraźnie w dyspozycji przepisu art. 1a pkt 2 tej ustawy.

Wnioskodawca, polska spółka akcyjna oraz Spółka L są spółkami kapitałowymi, których formy prawne obejmuje treść przepisów art. 2 ust. 1 lit. c) oraz art. 2 ust 2 Dyrektywy, a więc także art. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W konsekwencji wszystkie ww. podmioty należy uznać za spółki kapitałowe w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ przedmiotem regulacji Dyrektywy jest nakładanie podatków pośrednich w odniesieniu do wkładu kapitałowego do spółek kapitałowych (art. 1 lit. a Dyrektywy).

Reasumując, czynność opisana w przedstawionym zdarzeniu przyszłym spełnia obie przesłanki wyłączenia przedmiotowego z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczącego czynności wniesienia do Spółki, w zamian za jej udziały akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów, co oznacza, że czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 111):

Podatkowi podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy:

Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.

Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Stawka podatku wynosi od umowy spółki – 0,5 %.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

a) łączeniem spółek kapitałowych,

b) przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,

c) wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

        – przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

        – udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały

           lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że spółka zagraniczna wniesie tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do Państwa ponad 90% akcji polskiej spółki akcyjnej, przez co przystąpi do niej jako jeden z udziałowców (wspólników) otrzymując w ten sposób większościowy pakiet udziałów Państwa. Wartość akcji będzie odpowiadać wartości nominalnej obejmowanych udziałów i zostanie w całości ujęta w kapitale zakładowym Państwa. Nie powstanie nadwyżka, która miałaby zostać przelana na kapitał zapasowy.

Mając na uwadze tak przedstawione zagadnienie stwierdzić należy, że w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana Państwa umowy związana z wniesieniem do Państwa przez spółkę zagraniczną wkładu niepieniężnego (aportu) ponad 90% akcji polskiej spółki akcyjnej w zamian za udziały własne Państwa dokonywana bowiem będzie w warunkach określonych w cyt. przepisie. W związku z wniesieniem omawianych akcji uzyskają Państwo bezwzględną większość praw głosu w spółce nabywanej. Zatem, opisana we wniosku czynność cywilnoprawna nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Odnosząc się do kwestii formy prawnej spółki zagranicznej wnoszącej aport do Państwa w postaci 90% akcji polskiej spółki akcyjnej w zamian za udziały własne Państwa, wskazujemy, że kwestia ta nie podlegała analizie. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym istotne jest to, że aport w postaci 90% akcji polskiej spółki kapitałowej zostanie wniesiony do Państwa (spółki kapitałowej) w zamian za udziały własne Państwa w wyniku czego otrzymają Państwo bezwzględną większość praw głosu w spółce nabywanej. Z uwagi na powyższe nie odnieśliśmy się do Państwa argumentacji w zakresie uznania spółki zagranicznej za spółkę kapitałową.

Stanowisko Państwa uznaliśmy za prawidłowe, ale z innych względów niż Państwo wskazali.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.