Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionych na nim obiektów będzie fakty... - Interpretacja - 0111-KDIB4.4014.398.2019.2.JKU

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2019, sygn. 0111-KDIB4.4014.398.2019.2.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionych na nim obiektów będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, ponieważ w zakresie, w jakim zwolnienie będzie przysługiwało, strony złożą oświadczenie o rezygnacji), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 24 października 2019 r. (data wpływu 29 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego oraz własności obiektów na nim posadowionych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego oraz własności obiektów na nim posadowionych.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: L. Sp. z o.o. (Kupujący),
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: A. Sp. z o.o. (Sprzedający)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowany niebędący stroną postępowania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sprzedający) jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej składającej się z działek gruntu nr 1, 2 i 3b oraz właścicielem aktualnie posadowionych na tych działkach gruntu obiektów budowlanych opisanych poniżej, stanowiących przedmiot odrębnej własności (dalej: Nieruchomość).

Zainteresowany będący stroną postępowania inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Kupujący lub Spółka) zamierza nabyć Nieruchomość od Sprzedającego.

Kupujący wraz ze Sprzedającym będą zwani dalej łącznie Stronami.

Strony planują, że umowa przedwstępna sprzedaży Nieruchomości zostanie zawarta przez Sprzedającego oraz podmiot trzeci, który na dzień planowanej sprzedaży Nieruchomości będzie powiązany ze Spółką (dalej: Podmiot trzeci). Prawa i obowiązki z tej umowy przedwstępnej zostaną przeniesione na Spółkę najpóźniej przed planowaną datą transakcji sprzedaży Nieruchomości Spółce, wobec czego to Spółka będzie finalnie nabywcą Nieruchomości.

Sprzedający nabył prawo użytkowania wieczystego działek gruntu nr 4, 5 oraz 6 wraz z posadowionymi na tych działkach gruntu obiektami budowlanymi stanowiącymi przedmiot odrębnej własności od spółki akcyjnej (dalej: A S.A.) na mocy umowy warunkowej sprzedaży z 13 grudnia 2000 r., sporządzonej przez notariusza oraz umowy przenoszącej prawo użytkowania wieczystego z 12 stycznia 2001 r., sporządzonej przez notariusza. Dostawa Nieruchomości dokonana przez A. S.A. na rzecz Sprzedającego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po nabyciu działek gruntu nr 4, 5 oraz 6 przez Sprzedającego, zostały one przekształcone odpowiednio w działki gruntu nr 1, 2 oraz 3. Następnie, dokonany został podział dotychczasowej działki gruntu nr 3 na działki gruntu nr 3a i 3b. Działka gruntu nr 3a została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa prezydenta Miasta w związku z budową węzła. Pozostałe działki gruntu, tj. nr 1, 2 oraz 3b pozostały w użytkowaniu wieczystym Sprzedającego i wraz z posadowionymi na tych działkach gruntu obiektami budowlanymi opisanymi poniżej, stanowiącymi przedmiot odrębnej własności, tworzą obecnie Nieruchomość.

Aktualny wykaz obiektów budowlanych znajdujących się na działkach gruntu wchodzących w skład Nieruchomości znajduje się w Tabeli nr 1.

Tabela załącznik PDF

Ww. obiekty znajdujące się na działce nr 3b wchodzącej w skład Nieruchomości stanowią w ocenie Stron budowle w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane. Natomiast budynek administracyjny znajdujący się na działce nr 1 stanowi w ocenie Stron budynek w rozumieniu Prawa budowlanego.

Należy zaznaczyć, że wskazane wyżej obiekty zajmują jedynie niewielką część Nieruchomości, która w pozostałej znacznej powierzchniowo części pozostaje niezabudowana.

Poza wskazanymi ww. obiektami budowlanymi, na działce nr 1 wchodzącej w skład Nieruchomości znajdują się również pozostałości po utwardzonym wjeździe stanowiące w istocie fragment zdegradowanej nawierzchni asfaltowej, która utraciła swoje pierwotne właściwości.

Przez Nieruchomość przebiegają dodatkowo m.in. sieci ciepłownicze, elektroenergetyczne (w tym sieć wysokiego napięcia zawieszona na słupach), kanalizacyjne, telekomunikacyjne oraz wodociągowe należące do podmiotów trzecich. Sieci te, jako infrastruktura przesyłowa, na podstawie art. 49 § 1 ustawy Kodeks cywilny, nie stanowią części składowych tych działek, gdyż wchodzą one w skład przedsiębiorstwa przesyłowego. W konsekwencji, nie będą one przedmiotem transakcji sprzedaży.

Zgodnie z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla Nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości obciążone jest dwiema służebnościami gruntowymi na rzecz każdoczesnych właścicieli i użytkowników wieczystych sąsiednich działek gruntu.

Strony nie posiadają precyzyjnych informacji, kiedy i przez jaki podmiot zostały wybudowane ww. obiekty budowlane znajdujące się na Nieruchomości. Strony nie posiadają także precyzyjnych informacji na temat daty oddania ww. obiektów budowlanych do użytkowania.

Zgodnie z najlepszą wiedzą Sprzedającego, budynek administracyjny zlokalizowany na działce nr 1 znajdował się na niej w momencie nabycia działek gruntu (których część stanowi obecnie Nieruchomość) przez Sprzedającego, tj. w styczniu 2001 r. Natomiast obiekty budowlane zlokalizowane na działce nr 3b (z wyłączeniem urządzeń melioracji wodnych) stanowią zgodnie z najlepszą wiedzą Sprzedającego zespół obiektów umożliwiających dojazd oraz prawidłowe korzystanie z działek sąsiadujących z Nieruchomością i zostały oddane do użytkowania w obecnym kształcie ponad dwa lata temu. Wykorzystuje je właściciel sąsiedniej nieruchomości (w szczególności droga dojazdowa i wjazd) oraz użytkownicy dróg znajdujących się w sąsiedztwie Nieruchomości (w szczególności asfaltowe place postojowe/manewrowe, betonowa zatoka postojowa). Urządzenia melioracji wodnych zlokalizowane na działce nr 3b służą natomiast odprowadzaniu wód opadowych z terenu sąsiadującej działki na teren Nieruchomości. Zgodnie z najlepszą wiedzą Sprzedającego obiekty te również zostały oddane do użytkowania w obecnym kształcie ponad dwa lata temu. Sprzedający nie ponosił nakładów na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) obiektów budowlanych znajdujących się na Nieruchomości, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej tych obiektów.

Nieruchomość objęta jest trzema miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi grunty wchodzące w skład Nieruchomości przeznaczone są pod zabudowę, w tym pod układ drogowy. Dodatkowo, część działki gruntu nr 3b jest przeznaczona na tereny zieleni niskiej i wysokiej.

Nieruchomość nie była, ani nie jest od dnia jej nabycia od A. S.A., wykorzystywana przez Sprzedającego na potrzeby prowadzenia własnej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość nie była od dnia jej nabycia od A. S.A., ani nie jest obecnie, przedmiotem najmu lub dzierżawy.

Ponadto, Nieruchomość nie była, ani nie jest obecnie, wykorzystywana przez Sprzedającego do prowadzenia działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Sprzedający wraz z Nieruchomością nie przeniesie na Kupującego umów dotyczących obsługi Nieruchomości. Dotyczy to w szczególności umów o świadczenie usług oraz umów w zakresie zarządzania nieruchomością. Umowy takie, o ile w ogóle zostały zawarte przez Sprzedającego, zostaną rozwiązane, a Kupujący będzie zawierał takie umowy według własnego wyboru w ramach odrębnych negocjacji z wybranymi przez siebie podmiotami. Wyjątek w tym zakresie mogą stanowić umowy o dostawę mediów. Zgodnie bowiem z ustaleniami Stron, o ile będzie to możliwe, Sprzedający przeniesie na Kupującego w ramach planowanej transakcji wybrane umowy o dostawę mediów.

Sprzedający nie posiada regulaminów wewnętrznych funkcjonowania Nieruchomości, czy uchwał wyodrębniających w jakikolwiek sposób Nieruchomość z ogółu działalności Sprzedającego, w szczególności jako oddział, czy zakład. Sprzedający jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub dzierżawcą także innych nieruchomości. Zatem Nieruchomość stanowiąca przedmiot wniosku stanowi jedno z wielu aktywów związanych z działalnością prowadzoną przez Sprzedającego.

Sprzedający nie sporządza dla Nieruchomości osobnego bilansu czy rachunku zysków i strat, a wynik działalności z nią związanej ujmowany jest w wymaganych przez przepisy księgach rachunkowych Sprzedającego, rejestrach i sprawozdaniu finansowym obejmującym całą działalność Sprzedającego.

Strony wskazują, że przedmiotem planowanej transakcji nie będą w szczególności elementy takie jak:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (w szczególności nazwa przedsiębiorstwa, logo);
  • własność nieruchomości (innych niż wskazane we wniosku);
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych, środki pieniężne i rachunki bankowe;
  • bilansowe oraz pozabilansowe zobowiązania, w tym zobowiązania handlowe;
  • koncesje, licencje i zezwolenia (z zastrzeżeniem zawartym w treści wniosku);
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej (w tym np. know-how);
  • majątkowa prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne (w tym np. prawa do nazwy, prawa do domen internetowych, strony www);
  • tajemnice przedsiębiorstwa (z zastrzeżeniem zawartym poniżej w treści wniosku);
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (z zastrzeżeniem zawartym poniżej w treści wniosku);
  • umowy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Sprzedającego, w tym w szczególności umowy o usługi księgowe;
  • umowy związane z ubezpieczeniem Nieruchomości, zarządzaniem Nieruchomością;
  • umowy dotyczące finansowania działalności Sprzedającego (np. umowy kredytowe, leasingowe).

W ramach planowanej transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Kupującego żadnych majątkowych praw autorskich czy praw autorskich do dokumentacji projektowej i budowlanej, praw własności przemysłowej, czy innych praw własności intelektualnej. W szczególności nie dojdzie do przeniesienia na Kupującego żadnych znaków towarowych, know-how, praw do nazwy, praw do domen internetowych, tajemnicy handlowej czy tajemnicy przedsiębiorstwa.

W celu uniknięcia wątpliwości, Strony wskazują, że na Kupującego nie zostaną przeniesione żadne aktywa, zobowiązania, umowy, dokumentacje ani prawa lub obowiązki, które nie są związane z Nieruchomością.

W ramach negocjacji lub tzw. procesu due dilligence związanego z planowaną transakcją, Kupujący może zapoznać się z pewnymi informacjami, które mogą potencjalnie mieć status tajemnicy handlowej czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Będzie to miało jednak ograniczony zakres i będzie zmierzało wyłącznie do zapoznania się ze stanem prawnym i faktycznym Nieruchomości dla celów przeprowadzenia planowanej transakcji. Dokumenty ujawnione w ramach tzw. procesu due dilligence mogą zostać przekazane Kupującemu.

W ramach planowanej transakcji nie dojdzie również do przejęcia środków pieniężnych, praw z papierów wartościowych i zapasów związanych z prowadzoną przez Sprzedającego działalnością gospodarczą. Sprzedający nie przeniesie również na Kupującego żadnych rachunków bankowych.

W ramach transakcji nie dojdzie do przejęcia przez Kupującego pracowników Sprzedającego. W szczególności, transakcja nie będzie wiązać się z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy.

Co do zasady, w ramach planowanej transakcji nie zostaną przeniesione na Kupującego żadne decyzje administracyjne, licencje, zezwolenia czy koncesje uzyskane przez Sprzedającego. Po przeprowadzeniu transakcji Sprzedający może jednak przekazać Kupującemu kopie lub oryginały zezwoleń, dokumentacji technicznej, planów, projektów budowlanych, decyzji administracyjnych, książki obiektów budowlanych, świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, dokumentacji powykonawczej dla budynków i budowli lub innych dokumentów wydanych dla Nieruchomości, które uznane zostaną za istotne. Przekazane dokumenty będą miały na celu zapewnienie Kupującemu możliwości prawidłowego korzystania z Nieruchomości.

Po przeprowadzeniu transakcji Kupujący zamierza zrealizować na Nieruchomości inwestycję polegającą na budowie kompleksu budynków o przeznaczeniu produkcyjno-magazynowo- biurowym.

Mając na względzie plany inwestycyjne Kupującego wobec Nieruchomości, zgodnie z postanowieniami Stron, jednym z warunków dokonania planowanej transakcji zastrzeżonym na rzecz Kupującego jest uzyskanie przez Kupującego pozwoleń, decyzji oraz opinii niezbędnych do realizacji przedmiotowej inwestycji, w tym w szczególności pozwolenia na budowę wskazanego powyżej kompleksu budynków wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Czynności te mogą być wykonywane przez Podmiot trzeci. W takim przypadku, wszelkie decyzje, analizy czy projekty uzyskane przez Podmiot trzeci zostaną przeniesione na Kupującego, gdyż to on będzie prowadził na Nieruchomości inwestycję.

W związku z planowaną inwestycją na Nieruchomości, Kupujący (bądź Podmiot trzeci) zamierza dokonać rozbiórki budynku administracyjnego znajdującego się na działce nr 1 wchodzącej w skład Nieruchomości oraz przebudowy lub dostosowania obiektów posadowionych na działce nr 3b. Co do zasady Strony planują, że rozbiórka budynku administracyjnego znajdującego się na działce nr 1 rozpocznie się przed dniem planowanej transakcji.

Strony na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług zamierzają przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości złożyć zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyborze opcji opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Po zrealizowaniu przedmiotowej inwestycji, Kupujący zamierza prowadzić działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług polegającą na wynajmie powierzchni komercyjnych. Kupujący nie planuje natomiast prowadzić działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Zarówno Sprzedający, jak i Kupujący prowadzą działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).

Zdaniem Zainteresowanych, transakcja nabycia Nieruchomości w całości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako transakcja podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki 23%.

Transakcja nabycia Nieruchomości będzie w całości podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki w wysokości 23%. W rezultacie, w takim wypadku planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie wyłączona w całości z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdzie zastosowanie w przypadku planowanej transakcji i w rezultacie, nabycie Nieruchomości nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji, powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Zainteresowanych zajęta na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie interpretację z 23 grudnia 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.516.2019.1.RMA.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym 2%,
  2. innych praw majątkowych 1%.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Sprzedający sp. z o.o. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) zamierza dokonać na rzecz Kupującego innej sp. z o.o. (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek gruntu nr 1, 2 i 3b, zabudowanych obiektami budowlanymi, których własność również ma zostać przeniesiona w drodze tej umowy sprzedaży.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności naniesień podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2019 r. znak: 0114-KDIP1-3.4012.516.2019.1.RMA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził w trybie art. 14c § 1 stanowisko Zainteresowanych, iż planowana transakcja nabycia Nieruchomości będzie w całości podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu podstawowej 23% stawki podatku od towarów i usług:

  • w odniesieniu do działek nr 2 i 1 na zasadach ogólnych (nie znajdą zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług),
  • w odniesieniu do działki nr 3b na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług, przy założeniu, że Kupujący oraz Sprzedający złożą przed dniem dokonania dostawy tych działek zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyborze opcji opodatkowania zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 tejże ustawy.

Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionych na nim obiektów będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona, ponieważ w zakresie, w jakim zwolnienie będzie przysługiwało, strony złożą oświadczenie o rezygnacji), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej