Temat interpretacji
Skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 1 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
U. S.A.
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
U.P. Sp. z o.o.
Opis zdarzenia przyszłego
U. spółka akcyjna (dalej jako „Spółka”) jest osobą prawną zarejestrowaną w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Spółka jest wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy.
Spółka – zgodnie z danymi ujawnionymi w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego – prowadzi działalność gospodarczą w następującym zakresie: (…)
(…) (dalej: „Grupa”). Poszczególne spółki funkcjonujące w ramach Grupy prowadzą działalności obejmujące wyodrębnione rodzaje paliw lub nośników energetycznych lub wyodrębnione zakresy aktywności handlowej. Jedynym wyjątkiem jest U. S.A. (jednostka dominująca), która prowadzi zarówno sprzedaż paliw (…), jak i pełni funkcję holdingową oraz odpowiada za rozwój sieci stacji paliw w Polsce. Działalność Grupy obejmuje następujące obszary: (…).
Działalność Spółki została zainicjowana w 2011 r. i bazuje na doświadczeniu firmy U. E. – specjalisty w międzynarodowym obrocie produktami petrochemicznymi.
W (…) Spółka zadebiutowała na ... parkiecie ... Giełdy Papierów Wartościowych.
Spółka posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym m.in. U. Sp. z o.o. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w KRS, głównym przedmiotem działalności U. Sp. z o.o. jest sprzedaż hurtowa paliw (…). U. Sp. z o.o. prowadzi działalność operacyjną polegającą na obrocie paliwami i produktami pochodnymi w Polsce i za granicą i posiada odpowiednie licencje i koncesje pozwalające na tego typu działalność. W tym zakresie na chwilę obecną działalność U. Sp. z o.o. oraz Spółki się pokrywa. Niemniej, w celu realizacji wskazanych powyżej założeń biznesowych docelowo U. Sp. z o.o. ma być jedynym podmiotem w ramach Grupy, który będzie prowadził działalność operacyjną w zakresie obrotu paliwami oraz produktami pochodnymi. Działalność prowadzona w tym zakresie przez Spółkę ma zostać przeniesiona do U. Sp. z o.o.
Zgodnie z założeniami oraz przyjętą wewnętrznie strategią biznesową każda z funkcjonujących w ramach Grupy spółek zależnych od Spółki ma być dedykowana do prowadzenia działalności operacyjnej stanowiącej jeden z segmentów działalności prowadzonej przez Grupę. Jednocześnie, Spółka ma w stosunku do pozostałych spółek operacyjnych funkcjonujących w ramach Grupy pełnić funkcję spółki holdingowej oraz centrum usług wspólnych, tzn. podmiotu, który będzie świadczył na rzecz pozostałych spółek z Grupy usługi zapewniające ich bieżące wsparcie z punktu widzenia korporacyjnego oraz administracyjnego. Zgodnie z przyjętymi założeniami co do rozwoju Grupy, w celu zapewnienia efektu synergii oraz maksymalnej efektywności w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej funkcje poszczególnych spółek wchodzących w skład grupy, oraz segmenty w jakich prowadzą dedykowaną im działalność operacyjną mają się uzupełniać i nie pokrywać na poziomie poszczególnych spółek.
Ponadto, w ramach prowadzonej działalności Spółka planuje nabycie składników majątkowych należących do jednego z czołowych polskich operatorów logistycznych działających na rynku handlu paliwami. Przeprowadzenie wskazanej transakcji jest uzależnione od spełnienia szeregu warunków, mających na celu przeciwdziałanie koncentracji oraz zachowania konkurencji na polskim rynku handlu paliwami. Jednym z warunków jest to aby Spółka nie prowadziła bezpośrednio działalności związanej z obrotem paliwami.
W celu realizacji wskazanych powyżej założeń oraz w celu zapewnienia dalszego efektywnego rozwoju Grupa podjęła decyzję o wdrożeniu działań reorganizacyjnych, mających na celu pełne rozdzielenie działalności w zakresie obrotu paliwami i przeniesienie prowadzonej w Spółce działalności w zakresie obrotu paliwami do U. Sp. z o.o., przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce segmentu działalności związanej z handlem paliwami w ramach rozwijanej sieci stacji paliw pod marką A. (zarówno w zakresie dostaw hurtowych do klientów Spółki, którzy następnie odsprzedają paliwo klientom końcowym jak i w zakresie dostaw detalicznych do klientów końcowych). W wyniku działań reorganizacyjnych U. Sp. z o.o. będzie jedynym podmiotem w ramach Grupy desygnowanym do obrotu paliwami (z zastrzeżeniem dostaw paliwa na stacje działające pod marką A., które będą realizowane nadal przez Spółkę), a działalność U. Sp. z o.o. oraz działalność Spółki nie będą się dublowały. Czynności reorganizacyjne mają polegać na wniesieniu do U. Sp. z o.o. wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci zorganizowanej części składników materialnych i niematerialnych służących (m in. aktywów, zobowiązań, prawa i obowiązków) Spółce do prowadzenia działalności w zakresie obrotu paliwami, z wyłączeniem segmentu działalności związanej z handlem paliwami w ramach rozwijanej stacji paliw pod marką A., jak również segmentu związanego z handlem gazem ziemnym (dalej: „Jednostka”).
Poza realizacją wskazanych powyżej założeń biznesowych w ocenie Zainteresowanych przeprowadzenie opisanych czynności restrukturyzacyjnych w szczególności może skutkować wystąpieniem następujących korzyści gospodarczych, zarówno na poziomie Zainteresowanych jak i na poziomie Grupy:
1.Zmniejszeniem i optymalizacją kosztów w danym segmencie biznesowym – każda ze spółek będzie ponosiła tylko koszty niezbędne dla dedykowanego jej segmentu biznesowego.
2.Zwiększeniem efektywności organizacyjnej prowadzonej działalności handlowej w danym segmencie biznesowym – zasoby ludzkie o większej przejrzystości zadań i obowiązków, wynagradzane i motywowane do ściśle określonych zadań i wyników jednego segmentu, brak rozproszenia uwagi, zaangażowania i aktywności pomiędzy segmentami w jednej spółce, co eliminuje konieczność oceny zasadności takiego podziału.
3.Obniżeniem kosztów pozyskiwania i korzystania z finansowania bankowego na skutek większej wiarygodności wyników, przejrzystości zabezpieczeń i uporządkowanym wykorzystywaniem finansowania w obrębie poszczególnych spółek.
4.Zwiększeniem możliwości rozwoju poszczególnych segmentów biznesowych w poszczególnych spółkach:
-wzrost skali prowadzonego biznesu poprzez realizację akwizycji podobnych podmiotów, ZCP lub portfeli klientów z tego samego segmentu biznesowego,
-możliwości finansowania z innych od sektora bankowego źródeł, np. funduszy strukturalnych, funduszy branżowych, obligacji na rynku danego segmentu biznesowego.
5.Uporządkowaniem struktury własnościowej poprzez lokalizację poszczególnych segmentów biznesowych w poszczególnych spółkach zależnych.
6.Optymalizacją kosztów operacyjnych poprzez przerzucenie wszystkich kosztów operacyjnego prowadzenia biznesów do spółek zależnych (utrudniona ocena zasadności poziomu kosztów operacyjnych obsługujących łącznie kilka segmentów biznesowych), eliminacja kosztów niegenerujących wartości dla tych segmentów, przekazanie dla spółek zależnych decyzyjności co do formy nabywania kosztów usług (umowa o pracę, działalność, dostawca zewnętrzny).
7.Zmniejszeniem kosztów związanych z zarządzaniem (spółka holdingowa pełni rolę centrum serwisowego: kadry, księgowość, kontroling, treasury, dział prawny) – wykorzystanie efektu skali (sumy wszystkich segmentów biznesowych) dla uzyskania najlepszych warunków od zewnętrznych dostawców tych usług bądź najbardziej efektywne wykorzystanie własnych zasobów w spółce holdingowej – brak samodzielnego ustalania zakresu (i co za tym idzie kosztów) tych usług przez poszczególne segmenty biznesowe co nie jest optymalne (różne w zależności od podejścia danego segmentu; parametry ponoszony koszt/efekt).
8.Zapewnieniem transparentności modelu zarządzania z poziomu spółki holdingowej – jednolitość komunikacji i jej dostępności dla wszystkich segmentów biznesowych i ich managerów oraz wymagań co do stosowania ładu korporacyjnego stosowanego w grupie kapitałowej, jednorodność systemu ocen jakościowych i ilościowych oraz wyników realizacji celów biznesowych w oparciu o ustalone KPI.
9.Zapewnieniem przejrzystości kontrolingowej – ujednolicone raportowanie segmentów biznesowych w poszczególnych spółkach zależnych, możliwość porównywania kluczowych danych pomiędzy segmentami biznesowymi a także z innymi (spoza grupy) uczestnikami/podmiotami prowadzącymi działalność w danym segmencie (w tym krajowymi i zagranicznymi), możliwość odniesienia się do kluczowych publicznie dostępnych wskaźników dla danej branży lub segmentu.
10.Uporządkowaniem zakresu odpowiedzialności kluczowych managerów jako Członków Zarządu poszczególnych spółek stanowiących segmenty biznesowe – większa ich odpowiedzialność zgodnie z Kodeksem spółek handlowych niż przy najbardziej szczegółowo opisanym podziale obowiązków w jednej spółce, zawierającym wiele segmentów biznesowych.
11.Elastyczne możliwości pozyskania partnera/inwestora do wydzielonych segmentów biznesowych, z których każdy może być adresatem innego scenariusza udziałowego (w tym docelowego, który może być inny od początkowego), o innych ramach czasowych i o innym poziomie nakładów – możliwość prowadzenia wielu scenariuszy dla poszczególnych biznesów równolegle. Łatwość przeprowadzenia inwestycji bądź dezinwestycji w zależności od potrzeb, szans rynkowych lub okazji biznesowych.
Ponadto, aport Jednostki do U. Sp. z o.o. może w przyszłości pozwolić na minimalizację ryzyk występujących w ramach obecnej struktury własnościowej. W tym kontekście należy wskazać na następujące ryzyka:
1.Ryzyko związane z finansowaniem działalności ze źródeł obcych – segmenty biznesowe w ramach prowadzonej działalność gospodarczej korzystają z różnych form finansowania kapitałem obcym, w tym głównie kredytów bankowych. Dostępność kapitału obrotowego jest niezbędna do sfinansowania kapitału obrotowego niezbędnego dla realizacji obrotów. Wysokość kapitału obrotowego jest uzależniona od poziomu cen danego paliwa na rynkach. Istotna jest także możliwość przedłużenia posiadanych kredytów obrotowych na kolejne okresy. Nieuzyskanie finansowania z przyczyn leżących poza kontrolą Grupy, dla danego segmentu nie wpływa na inne segmenty biznesowe Grupy.
2.Ryzyko związane z utrzymywaniem zapasów obowiązkowych paliw ciekłych – z uwagi na prowadzoną działalność w obszarze handlu paliwami ciekłymi, spółka holdingowa zobowiązana jest do utrzymywania obowiązkowych zapasów tych paliw, co wiąże się ze znaczącymi kosztami finansowania tych zapasów i magazynowania. Spółka holdingowa narażona jest również na zmiany cen, co może mieć wpływ na wycenę zapasów. Ze względu na powyższe, istnieje ryzyko nieotrzymania przez spółkę holdingową wymaganych zapasów, co wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Spółka holdingowa zapobiega wystąpieniu tego ryzyka poprzez zawarcie umów związanych z utrzymaniem zapasu obowiązkowego, monitorując poziom wymaganego zapasu. Tym niemniej po wniesieniu Jednostki do spółki zależnej ryzyko związane z utrzymywaniem zapasów obowiązkowych paliw ciekłych w tym segmencie nie oddziałuje na pozostałe spółki (segmenty biznesowe) Grupy.
3.Ryzyko związane z obowiązkiem zapewnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego dla biokomponentów – prowadząc działalność w obszarze handlu paliwami ciekłymi i biopaliwami ciekłymi, spółka holdingowa zobowiązana jest do zapewnienia w danym roku minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedawanych, zbywanych lub zużywanych w innej formie na potrzeby własne, zgodnie ze współczynnikami – Narodowym Celem Wskaźnikowym oraz Narodowym Współczynnikiem Redukcyjnym. Istnieje ryzyko niedotrzymania wymaganych prawem poziomów biopaliw, co może skutkować nałożeniem na spółkę holdingową kary pieniężnej. Spółka holdingowa minimalizuje wystąpienie tego ryzyka poprzez bieżące monitorowanie wysokości wymaganych współczynników. Tym niemniej po wniesieniu Jednostki do spółki zależnej ryzyko związane z obowiązkiem zapewnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego dla biokomponentów w tym segmencie nie oddziałuje na pozostałe spółki (segmenty biznesowe) Grupy.
4.Ryzyko związane z cenami surowca – model biznesowy Grupy w przeważającej części opiera się na zakupie paliw ciekłych, gazowych i nośników energetycznych za granicą lub w Polsce, jego dystrybucji i późniejszej sprzedaży. Prowadząc tego typu działalność, Grupa zakłada uzyskanie dodatniej marży, która stanowi jej zysk. Brak stabilności cenowej paliw ciekłych, gazowych i nośników energetycznych w kraju i za granicą ma istotny wpływ na osiągane marże i w konsekwencji na uzyskane przez Grupę wyniki (niejednokrotnie poszczególne rodzaje paliw stanowią duży zapas magazynowy). Dodatkowo gwałtowny wzrost cen może skutkować spadkiem konsumpcji, co może przełożyć się na pogorszenie sytuacji finansowej grupy. Nie zawsze wzrost cen można przełożyć na klienta/odbiorcę. Zmiana cen na rynkach światowych, a w konsekwencji i na rynku krajowym, może więc wygenerować stratę przy sprzedaży towaru odbiorcom.
Ryzyko zmian cen towaru Grupa zabezpiecza odpowiednimi transakcjami hedgingowymi, wykorzystując w tym celu kontrakty terminowe. W transakcjach zabezpieczających może jednak występować niepełne dopasowanie transakcji hedgingowej do rzeczywistej pod względem cenowym, ilościowym, jak i zastosowanego instrumentu pochodnego, czego efektem może być pogorszenie wyników finansowych. Dlatego po wniesieniu Jednostki do U. Sp. z o.o. ryzyko związane z cenami surowca w tym segmencie nie będzie oddziaływać na pozostałe spółki funkcjonujące w ramach Grupy, tym bardziej, że skala ryzyka związana z paliwami ciekłymi jest największa ze wszystkich segmentów biznesowych grupy.
5.Ryzyko walutowe – grupa dokonuje zakupów towarów (import paliw i nośników energetycznych) oraz ich sprzedaży (eksport paliw i nośników energetycznych) rozliczanych w większości w walutach obcych. Głównymi walutami, w których realizowane są transakcje eksportowe i importowe są dolar amerykański i euro. Zakupy walutowe stanowią ok. 2/3 (większość USD) całości zakupów Grupy, natomiast udział sprzedaży rozliczanej w walutach stanowił w tym okresie 1/4 (większość EUR) całej sprzedaży. Niekorzystne zmiany kursów walut mogą przełożyć się negatywnie na osiągane marże, a zatem i wyniki finansowe Grupy.
6.Grupa wykorzystuje procedurę zabezpieczania ryzyka walutowego, mającą na celu minimalizowanie ryzyka wahań kursów walutowych od momentu zakupu towarów handlowych do momentu ich sprzedaży w przypadkach, gdy zakup i sprzedaż realizowane są w różnych walutach. Podstawową metodą zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym jest naturalne bilansowanie pozycji walutowych, tj. dążenie do zamkniętej pozycji walutowej względem pojedynczej waluty, oznaczające stan równowagi pomiędzy wielkością wszystkich wpływów i wydatków. Grupa korzysta z instrumentów zabezpieczających ryzyko walutowe (głównie transakcje terminowe forward i swap walutowy), mających odzwierciedlenie w rzeczywistych transakcjach i stanowiących zabezpieczenie kursów kalkulacji marż handlowych. Grupa nie stosuje opcji walutowych w celu zabezpieczenia kursów walut. Dlatego po wniesieniu Jednostki do U. Sp. z o.o. występujące (mimo zabezpieczeń) ryzyko walutowe w tym segmencie nie będzie oddziaływać na pozostałe spółki (segmenty biznesowe) Grupy, tym bardziej, że skala ryzyka walutowego związana z paliwami ciekłymi jest największa ze wszystkich segmentów biznesowych Grupy.
7.Ryzyko braku stabilności polskiego systemu prawnego i podatkowego – Grupa narażona jest na częste zmiany przepisów prawa regulujących działalność na rynku paliw i nośników energetycznych, jak również zmian prawa podatkowego, w tym w obszarze podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej.
Zmiany przepisów mogą wpłynąć na utrudnienia w prowadzonej działalności, związane z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, co może mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe Grupy, która minimalizuje ryzyko w swojej działalności, korzystając z usług firm podatkowych oraz prawnych, monitorując istotne dla jego działalności zmiany w przepisach prawa. Tym niemniej po wniesieniu Jednostki do U. Sp. z o.o. ryzyko braku stabilności polskiego systemu prawnego i podatkowego w tym segmencie nie będzie oddziaływać na pozostałe spółki (segmenty biznesowe) grupy.
8.Ryzyko wynikające z dużej konkurencji – segment paliw i nośników energetycznych podlega prawnym regulacjom i jest koncesjonowany, co sprawia, iż dostępne produkty cechuje pewien stopień standaryzacji. Z tego powodu głównymi przewagami konkurencyjnymi na rynku jest cena, jakość, a także terminowość i możliwość zapewnienia ciągłości dostaw paliw i nośników energetycznych. Istniejąca konkurencja i możliwość pojawienia się na polskim rynku kolejnych międzynarodowych koncernów mogą wymusić na grupie i jego spółkach zależnych obniżenie cen oferowanych produktów, co w konsekwencji znajdzie odzwierciedlenie w pogorszeniu się wyników finansowych. Po wniesieniu Jednostki obejmującej sprzedaż paliw ciekłych do U. Sp. z o.o. ryzyko wynikające z dużej konkurencji w tym segmencie nie będzie oddziaływać na pozostałe spółki (segmenty biznesowe) Grupy.
W ramach Jednostki do U. Sp. z o.o. w drodze wkładu niepieniężnego zostaną wniesione następujące składniki majątkowe:
1)prawa do ruchomości, w tym maszyn i urządzeń, w szczególności wyposażenie wykorzystywane w działalności gospodarczej Jednostki, oraz środki trwałe Jednostki. W Spółce pozostaną jednak związane z działalnością przenoszoną na rzecz U. Sp. z o.o. jedynie pośrednio prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Spółkę umów leasingu samochodów osobowych, które są wykorzystywane zarówno na potrzeby działalności w zakresie obrotu paliwami, jak i na potrzeby sprzedaży paliwa poprzez rozwijaną przez Spółkę sieć stacji paliw A.;
2)wszystkie prawa wynikające z umów z kontrahentami Jednostki, służące działalności realizowanej w zakresie sprzedaży paliw (z zastrzeżeniem umów związanych z dostawami paliwa do stacji funkcjonujących w ramach sieci A. oraz umów związanych z handlem gazem ziemnym). Niemniej, jak wskazano powyżej, na chwilę obecną U. Sp. z o.o. prowadzi już działalność w zakresie obrotu paliwami, której zakres w znacznej mierze pokrywa się z prowadzoną w tym zakresie działalnością Spółki. W związku z tym, na moment aportu U. Sp. z o.o. będzie już stroną umów w zakresie obrotu paliwami. W konsekwencji, w ramach aportu na U. Sp. z o.o. zostaną przeniesione prawa i obowiązki z umów, które swoim zakresem nie będą pokrywały się z umowami już zawartymi przez U. Sp. z o.o. na moment aportu.
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych Jednostki, służące działalności realizowanej w zakresie obrotu paliwami;
4)know-how i tajemnice działalności w zakresie handlu paliwami (z zastrzeżeniem dostaw paliwa, które będą realizowane przez Spółkę w związku z pozostawieniem w niej składników majątkowych związanych z prowadzeniem sieci stacji paliw A.);
5)dokumenty związane z prowadzeniem działalności w zakresie handlu paliwami (z zastrzeżeniem dostaw paliwa, które będą realizowane przez Spółkę w związku z pozostawieniem w niej składników majątkowych związanych z prowadzeniem sieci stacji paliw A.);
6)decyzje i postanowienia administracyjne, pozwolenia, zezwolenia, koncesje oraz wszelkie inne indywidualne akty administracyjne związane z prowadzeniem działalności w zakresie handlu paliwami, których prawo przeniesienia w ramach czynności aportu Jednostki dopuszczają przepisy prawa, oraz których przeniesienie będzie konieczne do zapewnienia U. Sp. z o.o. możliwości prowadzenia działalności w zakresie obrotu paliwami w zakresie analogicznym jak zakres działalności prowadzony przez Spółkę;
7)prawa wynikające z polis ubezpieczeniowych obejmujące ubezpieczenie składników majątkowych wchodzących w skład Jednostki;
8)prawa i obowiązki wobec pracowników dedykowanych do wykonywania obowiązków związanych z działalnością gospodarczą Jednostki,
9)związane z działalnością Jednostki:
a)należności przypadające od kontrahentów,
b)zobowiązania, w szczególności:
-zobowiązania wobec kontrahentów, związane z działalnością Jednostki,
-zobowiązania wobec pracowników, związane z działalnością Jednostki,
-inne zobowiązania związane z działalnością Jednostki.
U. Sp. z o.o. przyjmie dla celów podatkowych składniki wchodzące w skład Jednostki w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki.
Jednocześnie, na U. Sp. z o.o. nie przejdą składniki majątkowe związane ze sprzedażą paliw w ramach prowadzonej stacji paliw A. (zarówno w zakresie obrotu hurtowego – na rzecz kontrahentów Spółki, którzy następnie odsprzedają paliwo odbiorcom końcowym jak i w zakresie obrotu detalicznego – gdzie Spółka sprzedaje paliwo bezpośrednio odbiorcom końcowym), w tym m.in.:
-prawo własności nieruchomości lub prawa użytkowania nieruchomości wraz z prawem własności znajdujących się na nich budynków, budowli i urządzeń, na których prowadzone są poszczególne stacje paliw (w przypadku gdy stacje są prowadzone na nieruchomościach należących do Spółki);
-prawa i obowiązki wynikające z umów najmu lub dzierżawy nieruchomości, na których prowadzone są stacje paliw (jeżeli stacje paliw są prowadzone na nieruchomościach wynajmowanych/dzierżawionych przez Spółkę);
-prawa i obowiązki z tzw. umów flotowych zawartych pomiędzy Spółką a kontrahentami;
-prawa i obowiązki z umów zawartych z prowadzącymi poszczególne stacje franczyzobiorcami, w tym umowy obejmujące udzielenie franczyzy, jak i umowy obejmujące sprzedaż i dostarczenie przez Spółkę paliwa na stacje paliw w celu jego sprzedaży detalicznej klientom flotowym oraz pozostałym klientom stacji paliw oraz sprzedaż i dostarczenie przez Spółkę paliwa franczyzobiorcom w celu jego dalszej odsprzedaży hurtowej na rzecz podmiotów trzecich poza stacjami paliw.
Na moment dokonania aportu wskazane powyżej składniki majątkowe będą wydzielona w ramach Spółki na poziomie organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.
Wyodrębnienie organizacyjne
Wydzielenie Jednostki na moment wniesienia aportu będzie odzwierciedlone w strukturze organizacyjnej Spółki (w oparciu o uchwałę akcjonariuszy). Wchodzące w skład Jednostki składniki aktywów i pasywów na moment aportu będą wyodrębnione w ramach ewidencji rachunkowej Spółki. Dodatkowo Spółka wyodrębni w ewidencji księgowej odpowiednie konta wynikowe przypisane do Jednostki.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Wyodrębnienie funkcjonalne Jednostki w przedsiębiorstwie Spółki ustanowione jest poprzez realizację zadań gospodarczych związanych ze sprzedażą paliw ciekłych, która jest niezależna od pozostałej działalności związanej z funkcją holdingową Spółki.
Wyodrębnienie finansowe
Wyodrębnienie finansowe przejawia się w szczególności poprzez prowadzenie zespołu kont, dla celów rachunkowości zarządczej. W praktyce pozwalają one na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością Jednostki. W konsekwencji, Spółka na dzień aportu będzie w stanie przeprowadzić niezależną od jej całościowych finansów analizę finansową działalności związanej z obrotem paliwami (działalność Jednostki). Ponadto, Spółka w oparciu o odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych na dzień aportu będzie mogła dokonać wyodrębnienia finansowego i księgowego swojej działalności, w ramach którego możliwe będzie wyodrębnienie:
-kosztów (zobowiązań) związanych z prowadzoną działalnością handlową,
-przychodów (i należności) związanych z obrotem paliwami,
-jednocześnie Spółka ma możliwość przypisania konkretnych aktywów oraz pasywów do działalności Jednostki oraz utworzenia oddzielnego bilansu związanego z działalnością handlową.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo ponadto, że zespół składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Jednostki mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze w istniejącym przedsiębiorstwie U. S.A.
W ramach aportu na U. Sp. z o.o. przejdą również „prawa i obowiązki wobec pracowników dedykowanych do wykonywania obowiązków związanych z działalnością gospodarczą Jednostki”. W konsekwencji, aport będzie wiązał się z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ust. 1 ustawy Kodeks Pracy.
Na bazie nabytego zespołu składników materialnych i niematerialnych, wchodzących w skład Jednostki, U. Sp. z o.o. będzie kontynuowała działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez Spółkę.
U. S.A. na podstawie umów najmu korzysta z nieruchomości biurowych zlokalizowanych w. W. oraz G. Jest również właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby prowadzenia sieci stacji paliw A. Nieruchomości te nie są w żaden sposób związane z działalnością Jednostki, w związku z czy prawo własności tych nieruchomości jak również prawa i obowiązku wynikające z umów najmu/dzierżawy dotyczących tych nieruchomości nie będą wnoszone do U. Sp. z o.o. w ramach aportu.
Jednocześnie U. S.A. korzysta z zaplecza administracyjnego (powierzchnia biurowa) zlokalizowanego w C. na podstawie umowy najmu oraz z terenu rozlewni (bazy magazynowej) wraz z zapleczem administracyjnym zlokalizowanym w miejscowości Z. Nieruchomości te są pośrednio związane z działalnością Jednostki (są częściowo wykorzystywane na potrzeby działalności przypisanej Jednostce a częściowo na potrzeby pozostałej działalności prowadzonej przez U. S.A.). W związku z tym po wniesieniu aportu Spółka przejmująca, w związku z przejęciem niektórych funkcji biznesowych, uzyska tytuł prawny do korzystania z tych nieruchomości tzn. z części nieruchomości w C. na zasadzie podnajmu oraz z całej nieruchomości w miejscowości Z. na zasadzie wieloletniej umowy dzierżawy od spółki wnoszącej aport.
Jednocześnie, na moment dokonania aportu nie będą funkcjonowały żadne umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości lub inne umowy z których wynikałoby prawo do nieruchomości związanych z działalnością Jednostki. W związku z tym, w ramach aportu na U. Sp. z o.o. nie zostaną przeniesione żadne prawa i obowiązki U. S.A. wynikające z takich umów.
Zgodnie z założeniami biznesowymi U. S.A. ma pełnić m.in. funkcję centrum usług wspólnych w stosunku do pozostałych spółek z Grupy (w tym również dla Spółki). W związku z tym docelowo U. S.A. może świadczyć na rzecz U. Sp. z o.o. następujące usługi:
-usługi księgowe,
-usługi zarządcze,
-usługi HR,
-usługi doradztwa biznesowego (strategia i rozwój GK),
-usługi marketingowe (centralne zarządzanie marką),
-usługi IT,
-pozostałe usługi w zakresie wsparcia biznesu.
Niemniej jednak, na ten moment zakres wskazanych powyżej usług jak również moment rozpoczęcia ich świadczenia przez U. S.A. nie został jeszcze ustalony z biznesowego punktu widzenia.
Dodatkowo, oprócz wskazanych powyżej usług U. S.A. może również świadczyć na rzecz U. Sp. z o.o. usługi w zakresie najmu lub dzierżawy nieruchomości.
Zgodnie z założeniami biznesowymi przedmiot aportu w całości ma zostać przekazany na kapitał zakładowy. Niemniej, możliwa jest również sytuacja, w której przedmiotu aportu zostanie przekazany w całości lub części na kapitał zapasowy.
Zainteresowani wskazują jednak, że z uwagi na fakt, że w ich ocenie składniki majątkowe przypisane do Jednostki będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa, aport będzie dla Zainteresowanych neutralny podatkowo, zarówno na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług jak podatku od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego czy przedmiot aportu zostanie przekazany na kapitał zakładowy, czy też na inne kapitały.
Jak wskazano powyżej, zgodnie z założeniami przedmiot aportu zostanie przekazany (w całości lub części) na kapitał zakładowy Spółki. W tym zakresie aport zostanie wniesiony w zamian za udziały w kapitale zakładowym U. Sp. z o.o.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy opisany aport składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Jednostki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, opisany aport składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład Jednostki na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Stosownie do art. 1a pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.
W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:
a)rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
b)siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Z powołanych przepisów wynika, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Przy tym takie opodatkowanie nie ma miejsca, jeżeli wiąże się z podziałem spółki i wydzieleniem jej części do innej spółki.
Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
-przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
-udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.
Wskazać należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zdaniem Zainteresowanych w tym zakresie celowe jest zastosowanie przepisów Kodeksu cywilnego oraz pozostałych ustaw podatkowych, tzn. ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ocenie Zainteresowanych składniki majątkowe przypisane do Jednostki będą na moment aportu stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie tych przepisów. Stanowisko Zainteresowanych w tym zakresie wraz z szczegółowym uzasadnieniem zostało wskazane w odniesieniu do pytania nr 1.
Biorąc pod uwagę wskazane powyżej uwagi w ocenie Zainteresowanych aport Jednostki do U. Sp. z o.o. nie będzie skutkował powstaniem po stronie Zainteresowanych obowiązków podatkowych na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):
podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 cytowanej ustawy:
W przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się: podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
W myśl art. 1 ust. 5 pkt 2 przedmiotowej ustawy:
Umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:
a) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
b) siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Zgodnie z ww. przepisem, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili dokonania czynności cywilnoprawnej rzeczywisty ośrodek zarządzania tej spółki znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo jej siedziba – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.
Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy:
spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.
Z powołanych przepisów wynika, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Stosownie natomiast do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
podstawę opodatkowania przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo przy podwyższeniu kapitału zakładowego stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 4 ww. ustawy:
nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Zgodnie natomiast z treścią art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziału lub akcje:
-przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
-udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Aby przejść do analizy wyłączenia z opodatkowania określonego powołanym powyżej przepisem, najpierw koniecznym jest dokonanie analizy czy w sprawie ma zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zwrócić należy uwagę, że z literalnego brzmienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika wprost, że nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany, nawet wówczas, gdy z tytułu czynności – umowy spółki (lub jej zmiany) czynność jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, zgodnie z tzw. zasadą stand still, mającą zastosowanie do spółek kapitałowych (a taką właśnie jest spółka z ograniczona odpowiedzialnością, do której aport ma być wniesiony), jeżeli zmiana umowy spółki kapitałowej związana jest z wniesieniem aportu objętego opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług (czyli z tytułu danej czynności jedna ze stron podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona) – to ma miejsce wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-2.4012.225.2022.3.SR w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że opisany we wniosku zespół składników składających się na Jednostkę stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych. W konsekwencji uznania ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Jednostkę za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, planowana transakcja zbycia (aport) ww. zespołu składników na rzecz U. Sp. z o.o., która będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki realizowaną z wykorzystaniem tego zespołu składników, będzie – zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług – wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Skoro zatem czynność podwyższenia kapitału zakładowego Spółki związana z wniesieniem do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie aportu w zamian za udziały Spółki nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług to w analizowanej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ww. czynność nie będzie zatem wyłączona z opodatkowania na podstawie powołanego powyżej przepisu.
W konsekwencji, należy dokonać analizy czy w sprawie ma zastosowanie wyłączenie z opodatkowania zawarte w art. 2 pkt 6 lit. c) cytowanej ustawy.
Z treści tego przepisu wynika, że opodatkowaniu nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.
Wskazać należy, że w przepisach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Ustawodawca nie odsyła także – dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych – do posiłkowania się tą definicją zawartą w innych ustawach podatkowych, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych czy w ustawie o podatku od towarów i usług.
Dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się właściwymi przepisami prawa zawartymi w odrębnych ustawach pozapodatkowych. Definicję „przedsiębiorstwa” zawiera przepis art. 551 ustawy Kodeks cywilny.
Zgodnie z tym przepisem:
przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego:
czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
W oparciu o powyższą definicję można stwierdzić, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, zdefiniowanego w Kodeksie cywilnym, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W literaturze przedmiotu jak i w orzecznictwie przyjmuje się, że konkretna jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa wówczas, gdy:
1)wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część,
2)stanowi pewien organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym,
3)zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny, tzn. pozwalające na realizację określonych zadań gospodarczych.
Innymi słowy, dla uznania jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, konieczne jest istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), wydzielonego w istniejącym przedsiębiorstwie w trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika (jako dział, wydział, oddział), przy czym ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, jakim jest ustalenie roli jaką składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych, możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie zaś funkcjonalne to kryterium sprowadzające się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość, jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku jako niezależny podmiot gospodarczy.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że do spółki z o.o. zostanie wniesiony przez U. S.A., funkcjonujący w strukturze spółki zbywającej, zespół składników materialnych i niematerialnych.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, że przedmiot aportu zostanie przekazany (w całości lub części) na kapitał zakładowy U. Sp. z o.o. W tym zakresie aport zostanie wniesiony w zamian za udziały w kapitale zakładowym U. Sp. z o.o.
W konsekwencji powyższego w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej. Powyższe oznacza, że planowane wniesienie aportu do U. Sp. z o.o., traktowane na gruncie analizowanej ustawy jako zmiana umowy spółki, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych; będzie wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.
W odniesieniu do części lub całości aportu, która może być przekazana na kapitał zapasowy wskazuję, że w takiej sytuacji opisana we wniosku czynność nie stanowi zmiany umowy spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jak bowiem wynika z uregulowań zawartych z ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych tylko w przypadku, gdy aport przekazywany jest na kapitał zakładowy – czynność rodzi obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych. Przekazanie aportu na kapitał zapasowy nie stanowi w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki i tym samym nie mają do tej czynności zastosowania uregulowania zawarte w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynność taka jest neutralna podatkowo.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zagadnienia w zakresie: podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób prawnych są przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
U. S. A. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.