Temat interpretacji
Sprzedaż prawa własności zabudowanej nieruchomości – fotowoltaika
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych
jest:
- w części dotyczącej uiszczenia od transakcji sprzedaży podatku od czynności cywilnoprawnych przez Sprzedającego – prawidłowe;
- w pozostałej części – nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
20 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – w piśmie z 1 sierpnia i 2 września 2022 r. (wpływ również 1 sierpnia oraz 2 września 2022 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: P. Sp. z o.o. (Kupujący, Spółka) NIP: (...)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Pan J. W. (Sprzedający)
Opis zdarzenia przyszłego
P. Sp. z o.o. – Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej jako: „Kupujący”, „Spółka”), prowadzi działalność gospodarczą opisaną kodem PKD (…).
Spółka zawarła 17 sierpnia 2021 r. z Panem J. W. – Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (dalej jako: „Sprzedający”), prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą (…), (…), który prowadzi działalność gospodarczą opisaną kodami PKD:
- (…);
- (…);
- (…);
- (…);
- (…)
umowę dzierżawy nieruchomości stanowiącej działkę nr (…), obręb (…) o obszarze 2,0335 ha, oznaczenie ewidencyjne gruntu – Ba – tereny przemysłowe, dla której Sąd w (…), V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze – (…), (zwana dalej: Nieruchomością).
Pan J. W. jest Wydzierżawiającym a Spółka Dzierżawcą. Umowa dzierżawy została zawarta na okres do 31 grudnia 2050 r. Z tytułu umowy dzierżawy, Wydzierżawiający otrzymał czynsz dzierżawny za 2021 r. (Czynsz dzierżawny jest wypłacany w stosunku rocznym).
Z informacji uzyskanych od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania wynika, że czynsz dzierżawny podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Spółka zawarła umowę dzierżawy celem instalacji (budowy) oraz eksploatacji na przedmiotowej nieruchomości, zespołu urządzeń infrastruktury technicznej wykorzystujących promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 0,999 MW (dalej zwana: Instalacją Fotowoltaiczną).
W celu przeprowadzenia procesu inwestycyjnego polegającego na wykonaniu (budowie) instalacji fotowoltaicznej, zgodnie z przepisami prawa, w szczególności ustawy Prawo budowlane wydano następujące decyzje administracyjne:
1. Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia stwierdzającego brak potrzeby oddziaływania na środowisko z (…);
2. Decyzję o warunkach zabudowy z (…) wydana przez Wójta Gminy (…);
3. Decyzję pozwolenie na budowę z (…);
4. Decyzję warunki przyłączenia do sieci (…) z (…) wraz ze zmianą warunków z (…).
Powyższe decyzje zostały wydane na rzecz dzierżawcy, tj. Zainteresowanego będącego stroną postępowania.
Obecnie Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza dokonać transakcji polegającej na zakupie Nieruchomości od Pana J. W.
Spółka (jako przyszły kupujący) jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług.
Pan J. W. (jako przyszły sprzedawcy) jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług; jest również właścicielem Nieruchomości powyżej 5 lat.
Obecnie na Nieruchomości jest posadowiona instalacja fotowoltaiczna oraz wykonane przyłącze do sieci.
Poza powyższym, z informacji uzyskanych od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającego) – właściciela nieruchomości, wynika, że nie prowadzi on (nawet faktycznie) żadnej działalności polegającej na sprzedaży, zakupie, czy obrocie nieruchomościami. Sprzedaż Nieruchomości nie pokrywa się choćby w części z przedmiotem jego działalności gospodarczej.
Z uzupełnień wniosku wynika, że zabudowę działki stanowi farma fotowoltaiczna wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą: system konstrukcji podparć dla paneli, moduły fotowoltaiczne, inwertery, podłączenia kablowe, stacja transformatorowa, ogrodzenie farmy, system monitoringu.
Elektrownia fotowoltaiczna jest obiektem budowlanym (sieć techniczna), składającym się z części budowlanych (konstrukcje wsporcze) oraz części niebudowlanych (panele fotowoltaiczne, kable, falowniki znajdujące się w budynkach i poza nimi).
W skład zabudowy wchodzi obiekt położony na terenie elektrowni fotowoltaicznej, który spełnia kryteria budynku, tj. stacja transformatorowa.
Właścicielem obiektu jest Zainteresowany będący stroną postępowania.
Instalacja fotowoltaiczna (konstrukcje wsporcze oraz panele fotowoltaiczne) nie są związane trwale z gruntem. Jedynie stacja transformatorowa (wykonane przyłącze do sieci) posiada trwały fundament i jest trwale z gruntem związane.
Zgodnie z umową dzierżawy nakłady poniesione na wybudowanie i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej stanowią własność Dzierżawcy. W momencie zakupu Spółka jest przedsiębiorcą przesyłowym. Ww. instalacja fotowoltaiczna oraz wykonane przyłącze do sieci, nie będą przedmiotem planowanej umowy sprzedaży nieruchomości.
Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w pozostałej treści uzupełnień, gdyż odnosi się wyłącznie do zagadnienia dotyczącego podatku od towarów i usług.
Pytania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
W jaki sposób powinna być opodatkowana transakcja polegająca na zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości (przeniesienia własności nieruchomości za wynagrodzeniem), która ma być zawarta pomiędzy Sprzedającym a Kupującym to jest:
1. Czy Pan J. W. (Sprzedający) jest zobowiązany do uiszczenia od transakcji podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
2. Czy Spółka (Kupujący) jest zobowiązana do uiszczenia od transakcji podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Zdaniem Państwa, transakcja polegająca na zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości (przeniesienia własności nieruchomości za wynagrodzeniem), która ma być zawarta pomiędzy Sprzedającym a Kupującym będzie podlegać wyłącznie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdzie Kupujący powinien uiścić podatek.
Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wysokość podatku wynosi 2% kwoty transakcji (2% wartości rynkowej nieruchomości).
Z uwagi na fakt nieopodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, nie stosuje się zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powinien uiścić Kupujący.
Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że:
Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
Z powołanego wyżej art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno wynika, że w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Zatem Zainteresowany niebędący stroną postępowania jako strona Sprzedająca nie będzie zobowiązany z tytułu dokonania opisanej we wniosku czynności – umowy sprzedaży – do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, bez względu na to czy czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czy też będzie z niej wyłączona.
Dlatego też Państwa stanowisko w tej części uznaliśmy za prawidłowe.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowegow garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
– umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega ona regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo czynność nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa (czynność – np. umowa sprzedaży) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowany będący stroną postępowania (Spółka, Kupujący) zawarł z Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania (Sprzedający) umowę dzierżawy nieruchomości stanowiącej działkę nr (…). Spółka zawarła umowę dzierżawy celem instalacji (budowy) oraz eksploatacji na przedmiotowej nieruchomości, zespołu urządzeń infrastruktury technicznej wykorzystujących promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 0,999 MW (Instalacja Fotowoltaiczna). Obecnie Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza dokonać transakcji polegającej na zakupie Nieruchomości od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. Obecnie na Nieruchomości jest posadowiona instalacja fotowoltaiczna oraz wykonane przyłącze do sieci. Zabudowę działki stanowi farma fotowoltaiczna wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą: system konstrukcji podparć dla paneli, moduły fotowoltaiczne, inwertery, podłączenia kablowe, stacja transformatorowa, ogrodzenie farmy, system monitoringu. Elektrownia fotowoltaiczna jest obiektem budowlanym (sieć techniczna), składającym się z części budowlanych (konstrukcje wsporcze) oraz części niebudowlanych (panele fotowoltaiczne, kable, falowniki znajdujące się w budynkach i poza nimi). W skład zabudowy wchodzi obiekt położony na terenie elektrowni fotowoltaicznej, który spełnia kryteria budynku, tj. stacja transformatorowa. Właścicielem obiektu jest Zainteresowany będący stroną postępowania. Instalacja fotowoltaiczna (konstrukcje wsporcze oraz panele fotowoltaiczne) nie są związane trwale z gruntem. Jedynie stacja transformatorowa (wykonane przyłącze do sieci) posiada trwały fundament i jest trwale z gruntem związaną. Zgodnie z umową dzierżawy nakłady poniesione na wybudowanie i uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej stanowią własność Dzierżawcy. W momencie zakupu Spółka jest przedsiębiorcą przesyłowym. Ww. instalacja fotowoltaiczna oraz wykonane przyłącze do sieci, nie będą przedmiotem planowanej umowy sprzedaży nieruchomości.
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnej definicji nieruchomości lub jej części oraz nie określa co jest częścią składową nieruchomości. Z tego względu, aby zakwalifikować daną rzecz jako nieruchomość oraz określić co stanowi jej integralną część dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
W oparciu o art. 47 § 1, 2 i 3 ww. Kodeksu:
część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.
Zgodnie z tą zasadą wszystko, co jest trwale związane z gruntem stanowi jego część składową i nie może być odrębnym przedmiotem własności (oderwanym od własności gruntu) zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego, gdyż własność gruntu rozciąga się na rzecz ruchomą (np. budowlę), która została z nim połączona w taki sposób, że stała się jego częścią składową.
W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego:
z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Stosownie do treści art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego:
urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
W prawie polskim obowiązuje zasada superficies solo cedit, zgodnie z którą budynki i urządzenia trwale z gruntem związane, drzewa i inne rośliny, a także inne przedmioty trwale z gruntem związane są jego częściami składowymi, a tym samym nie mogą być odrębnym od gruntu przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
W art. 48 wyraźnie przewidziana została jednak możliwość istnienia wyjątków od zasady wyrażonej w art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Chodzi w szczególności o budynki i inne urządzenia znajdujące się na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym (art. 235 § 1), a także o tzw. urządzenia przesyłowe wchodzące w skład przedsiębiorstwa przesyłowego (art. 49 § 1).
Z tych przepisów wynika, że tytuł prawny do ww. obiektów odrywa się od tytułu prawnego przysługującego do nieruchomości (gruntu).
Przechodząc ponownie na grunt ustawy podatkowej należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (i w jakim zakresie), bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.254.2022.5.MZ wynika, że:
- dostawa przez Sprzedającego nieruchomości – gruntu będzie dostawą dokonywaną przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc przez podatnika podatku od towarów i usług, zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ww. ustawy; w konsekwencji sprzedaż nieruchomości będzie stanowiła – wskazaną w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług – dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
- do planowanej sprzedaży nieruchomości – działki nr (…) – nie znajdzie zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług; co oznacza, że sprzedaż ww. nieruchomości – gruntu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki tego podatku.
Ze specyfiki wyłączenia określonego w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika jednoznacznie, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem m.in.: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.
Powyższe oznacza, że wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ww. ustawy analizować należy w ścisłym powiązaniu z regulacjami ustawy o podatku od towarów, gdzie okoliczność opodatkowania lub zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem warunkuje możliwości zastosowania ww. przepisu. Zatem w przypadku, gdy poza zakresem transakcji w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług znajdują się określone jej składniki, które w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie są/nie będą przedmiotem dostawy, zastosowanie wyłączenia określonego ww. przepisem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie tej części transakcji, która dotyczy ww. składników nie jest możliwe.
Taki przypadek ma miejsce w omawianej sprawie w odniesieniu do znajdującej się na działce elektrowni fotowoltaicznej (w jej częściach trwale z gruntem związanych), niebędącej we władztwie Sprzedającego (zbudowanej przez Dzierżawcę – obecnie stronę Kupującą), ale umieszczonej na/w gruncie będącym własnością Sprzedającego. Z interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że przedmiotem opodatkowania tym podatkiem jest tylko dostawa gruntu, bez znajdujących się na nim naniesień.
Zgodnie z przywołanymi przepisami Kodeksu cywilnego, w ujęciu cywilistycznym (a takie właśnie podejście należy zastosować do oceny skutków podatkowych transakcji na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) przedmiotem sprzedaży jest własność nieruchomości gruntowej wraz z jej częściami składowymi, tj. naniesieniami trwale z gruntem związanymi.
Umieszczona na działce (…) elektrownia fotowoltaiczna jest obiektem budowlanym (sieć techniczna), składającym się z części budowlanych (konstrukcje wsporcze) oraz części niebudowlanych (panele fotowoltaiczne, kable, falowniki znajdujące się w budynkach i poza nimi). Obszar elektrowni jest ogrodzony i objęty systemem monitoringu. Jak też wynika z wniosku część elementów elektrowni jest trwale z gruntem związana.
Z opisu sprawy jednoznacznie wynika, że przedmiotem sprzedaży jest własność nieruchomości gruntowej – co oznacza, że znajdująca się na niej budowla (jej część) w postaci elektrowni fotowoltaicznej, w tej części, w której jest związana z gruntem nie może być cywilistyczne oderwana od własności gruntu. To oznacza, że w ujęciu cywilistycznym przedmiotem sprzedaży nieruchomości jest grunt oraz budowle (obiekty budowlane) z nim trwale związane. Przedmiotem sprzedaży w rozumieniu cywilistycznym nie są natomiast te elementy, które nie stanowią części składowych gruntów (zgodnie z powołanym już wyżej art. 47 i 48 Kodeksu cywilnego) lub też są tzw. urządzeniami przesyłowymi w rozumieniu art. 49 Kodeksu cywilnego.
Zatem nie możemy się z Państwem zgodzić, że cała instalacja fotowoltaiczna oraz wykonane przyłącze do sieci, nie będą przedmiotem planowanej umowy sprzedaży nieruchomości będącej własnością Sprzedającego. W tej części, w której elementy elektrowni są związane trwale z gruntem (za wyjątkiem tzw. urządzeń przesyłowych), stanowią w ujęciu cywilistycznym przedmiot sprzedaży. To ma wpływ na opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Jak już powyżej wskazano, części składowe nieruchomości gruntowej (np. budowle/jej części) nie mogą być – poza przypadkami ściśle w Kodeksie cywilnym określonymi – odrębnym przedmiotem własności i tym samym odrębnym przedmiotem obrotu prawnego. Jeżeli zatem przedmiotem umowy sprzedaży jest nieruchomość gruntowa, której częścią składową są budowle (jej części), to również te budowle/jej części stają się przedmiotem umowy sprzedaży, mimo, że nie zostały wzniesione przez właściciela gruntu.
Z uwagi na powyższe, ta część transakcji (umowy sprzedaży), która obejmuje elementy elektrowni fotowoltaicznej trwale związane z gruntem będącym przedmiotem sprzedaży, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, skoro w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług elektrownia fotowoltaiczna nie stanowi przedmiotu dostawy. Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, umowa w tej części musi podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podkreślić również należy, że kwestia władztwa ekonomicznego dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie ma znaczenia, ponieważ w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu podlega umowa sprzedaży (czynność) a nie dostawa, jak to ma miejsce w przypadku podatku od towarów i usług. Nie ma więc znaczenia, że w ujęciu ekonomicznym Sprzedający nie jest właścicielem naniesień położonym na zbywanym gruncie.
Powyższa okoliczność uniemożliwia zatem zastosowanie wyłączenia określonego w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie tej części umowy sprzedaży, która dotyczy ww. składnika.
Zatem zgodnie z uregulowaniami zawartymi w treści art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych Kupujący będzie zobowiązany od tej części transakcji uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Obowiązek taki nie wystąpi tylko wówczas, gdy w ujęciu cywilistycznym te części opisanej elektrowni fotowoltaicznej, które są trwale z gruntem związane, spełnią definicję urządzenia przesyłowego wchodzącego w skład przedsiębiorstwa przesyłowego zgodnie z treścią art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego. Bowiem tylko w takiej sytuacji te elementy elektrowni fotowoltaicznej nie są częścią składową zbywanej nieruchomości – gruntu i tym samym w ujęciu cywilistycznym nie są przedmiotem umowy sprzedaży.
Pozostała część transakcji sprzedaży Nieruchomości (obejmująca grunt), będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem do opisanej we wniosku sprzedaży Nieruchomości (poza tymi częściami elektrowni fotowoltaicznej, które są częścią składową gruntu i w cywilistycznym ujęciu stanowią przedmiot sprzedaży) znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż Nieruchomości (gruntu) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy sprzedaży nieruchomości – w tej części, w której będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W tej części uznaliśmy więc Państwa stanowisko za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie, interpretacja znak: 0111-KDIB3-3. 4012.254.2022.5.MZ.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
P. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu),na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowejna platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.