Skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży zabudowanej nieruchomości. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.300.2022.4.LM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.300.2022.4.LM

Temat interpretacji

Skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży zabudowanej nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

21 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo   – w odpowiedzi na wezwanie – 23 sierpnia 2022 r. (wpływ 23 sierpnia 2022 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

(...) (Sprzedający)

NIP: (...)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

(...) (Kupujący)

Zagraniczny numer identyfikacyjny: (...)

Opis zdarzenia przyszłego

Zainteresowani, tj. (...) (dalej: „Sprzedający”) oraz (...), adres: (...), numer w rejestrze handlowym (...), numer identyfikacji podatkowej (...): (...), (dalej: „Kupujący”) planują zawarcie umowy sprzedaży, na podstawie której Kupujący nabędzie od Sprzedającego prawo własności działek ewidencyjnych nr (...) położonych w miejscowości (...), województwo (...), powiat (...), gmina (...) wraz z obciążeniami w postaci ograniczonych praw rzeczowych (służebności, hipotek) oraz prawo własności budynków i budowli zlokalizowanych na ww. działkach – dalej łącznie określane jako „Nieruchomość”.

Dodatkowo, zgodnie z zamierzeniami Sprzedającego i Kupującego, w ramach planowanej transakcji nastąpi przeniesienie przez Sprzedającego na Kupującego:

- praw i obowiązków wynikających z umowy najmu;

- praw i obowiązków wynikających z zabezpieczeń pod umową najmu;

- praw i obowiązków wynikających z gwarancji budowlanych;

- praw autorskich do projektów budynków;

- praw wynikających z umów licencyjnych lub certyfikatów dla oprogramowania, w zakresie, w jakim posiada je Sprzedający;

- dokumentacji technicznej Nieruchomości;

- dokumentacji prawnej Nieruchomości.

Nieruchomość znajduje się na terenie, który objęty jest częściowo miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałą Rady Miejskiej z (...) r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi (...), (...) oraz częściowo miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałą Rady Miejskiej z (...) r.

Działki o nr (...) to „Tereny produkcji, bez składów, magazynów, usług, oznaczone symbolem – 4P/U”, objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałą Rady Miejskiej z (...) r. Natomiast działki o nr (...) to „Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług, oznaczone symbolem – MN/U”, objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym uchwałą Rady Miejskiej z (...) r.

Sprzedaż dotyczyć ma trzech budynków zlokalizowanych na Nieruchomości (hal produkcyjno-magazynowo-biurowych): H1, H2 i H3 oraz przypisanych do tych budynków budowli. Rozmieszczenie poszczególnych obiektów budowlanych (budynków i budowli   w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo budowlane, na Nieruchomości obrazuje poniższa lista:

·budynek H1 – działka (...);

·budynki H2 i H3 – działka (...);

·zewnętrzna sieć elektryczna – działki (...);

·zbiornik wody p.poż. – działka (...);

·kanalizacja – działka (...);

·instalacja gazowa – działki (...);

·droga, parking, chodnik, plac manewrowy – działki (...);

·zbiornik retencyjny zewnętrzny – działka (...);

·droga dojazdowa – działki (...).

Sprzedający nabył własność zabudowanych działek nr (...) r. Transakcja nabycia ww. działek podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Znajdujące się na tych działkach budynki H2 oraz H3 wraz z budowlami przypisanymi do tych budynków zostały wybudowane przez poprzedniego właściciela   w 2020 roku. Zakończenie budowy miało miejsce (...) r. Pierwsze zasiedlenie tych budynków oraz budowli, tj. rozpoczęcie ich wykorzystywania do prowadzonej działalności gospodarczej, miało miejsce (...) r. (dzień rozpoczęcia najmu tych obiektów). Na budynki H2 oraz H3 i przypisane do nich budowle nie były przez Sprzedającego ponoszone wydatki na ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej poszczególnych obiektów. Własność zabudowanej działki nr (...) Sprzedający nabył (...) r. Transakcja nabycia przez Sprzedającego działki nr (...) wraz z budynkiem H1 oraz towarzyszącymi budowlami podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Do zakończenia budowy budynku H1 wraz z towarzyszącymi budowlami doszło (...)r. Rozpoczęcie wykorzystywania budynku H1 wraz z towarzyszącymi budowlami do działalności gospodarczej miało miejsce (...) r. Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z nabyciem wszystkich budynków i budowli stanowiących przedmiot zbycia na rzecz Kupującego. Żaden z obiektów znajdujących się na Nieruchomości (w tym budynek H2, H3, H1 oraz budowle towarzyszące tym budynkom) nie był i nie będzie przez Sprzedającego wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Sprzedaż Nieruchomości planowana jest na drugą połowę 2022 roku. Natomiast, nie można całkowicie wykluczyć sytuacji, w której do sprzedaży Nieruchomości dojdzie po (...) r.

Sprzedający zawarł (...) r. umowę z podmiotem trzecim (dalej: „Najemca”), dotyczącą najmu obiektu produkcyjno-magazynowo-biurowego. Umowa została zmieniona aneksem z (...) r. oraz aneksem z (...) r. (umowa dotyczy budynku H2 i H3 wraz z towarzyszącymi budowlami, w momencie zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości między Sprzedającym a Kupującym budynek H1 również będzie wynajęty Najemcy). Z chwilą zawarcia planowanej umowy sprzedaży Kupujący z mocy prawa wstąpi   w ww. stosunek najmu w miejsce Sprzedającego (art. 678 ustawy Kodeks cywilny). Sprzedawana Nieruchomość nie jest wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego pod względem organizacyjnym (np. na podstawie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze), nie stanowi ona także jednostki organizacyjnej wyodrębnionej w strukturze Sprzedającego (np. oddziału wyodrębnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym).

W związku z zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości Kupujący nie przejmie żadnych pracowników Sprzedającego. Kupujący nie nabędzie od Sprzedającego know-how dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu Nieruchomości.

Budynki w ramach Nieruchomości są ubezpieczone przez Najemcę w ramach korporacyjnej polisy majątkowej. Na mocy zawartej umowy ubezpieczonym jest Sprzedający. Obecnie przewiduje się, że w związku z planowaną umową sprzedaży Nieruchomości dojdzie do zmiany ubezpieczonego podmiotu, którym będzie Kupujący. Nie można jednak całkowicie wykluczyć sytuacji, w której Najemca albo Kupujący doprowadzą do zawarcia nowej polisy majątkowej, na mocy której ubezpieczonym podmiotem będzie Kupujący.

Poza zakresem planowanej umowy sprzedaży Nieruchomości wraz z posadowionymi na niej budynkami i budowlami pozostaną w szczególności następujące składniki przedsiębiorstwa Sprzedającego:

- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo Sprzedającego (nazwa);

- wierzytelności (inne niż wynikające z umowy najmu dotyczącej Nieruchomości);

- środki pieniężne i umowy rachunków bankowych;

- zobowiązania (inne niż wynikające z umowy najmu dotyczącej Nieruchomości);

- prawa, roszczenia i zobowiązania wynikające z umów o świadczenie usług księgowych;

- umowy najmu siedziby Sprzedającego, usług serwisowych dla Nieruchomości;

- koncesje, licencje i zezwolenia;

- wartości niematerialne składające się na wartość firmy, takie jak: know-how, reputacja firmy, tajemnice przedsiębiorstwa, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontakty z instytucjami finansowymi;

- księgi rachunkowe i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (poza dokumentacją ściśle związaną z Nieruchomością);

- zobowiązania z tytułu kredytów zaciągniętych przez Sprzedającego na nabycie lub budowę obiektów znajdujących się na Nieruchomości;

- zobowiązania z tytułu pożyczek otrzymanych od innych jednostek,

- inne niż prawa do Nieruchomości składniki majątku trwałego należące do przedsiębiorstwa Sprzedającego.

Poza ww. umową najmu, w związku z zawarciem planowanej umowy sprzedaży Nieruchomości na Kupującego nie przejdą inne umowy zawarte przez Sprzedającego ani przez Najemcę w odniesieniu do Nieruchomości. W szczególności nie będą na Kupującego cedowane zawarte przez Najemcę umowy kompleksowe dotyczące dostarczania paliwa gazowego. Wszystkie obowiązujące aktualnie umowy dotyczące dostaw energii elektrycznej, wody i usług w zakresie bezpośredniej ochrony fizycznej są zawarte przez Najemcę.

Kupujący ma również zamiar uzyskać finansowanie zewnętrzne na nabycie Nieruchomości. W tym celu, Kupujący zawrze umowę finansowania nabycia Nieruchomości z tym samym bankiem, który udzielił finansowania Sprzedającemu na nabycie lub budowę obiektów znajdujących się na Nieruchomości. Na podstawie uzgodnień Zainteresowanych   z finansującym bankiem może dojść do sytuacji, w której część finansowania udzielonego Kupującemu na podstawie nowej umowy kredytowej nie zostanie mu faktycznie wypłacona, a zostanie zaliczona (tytułem przekazu bądź innym właściwym tytułem prawnym) na poczet spłaty zadłużenia Sprzedającego z tytułu zaciągniętego przez niego finansowania.

Dodatkowo należy wskazać, że Sprzedający jest aktualnie stroną umowy o zarządzanie aktywami, która obejmuje również zarządzanie Nieruchomością. Niniejsza umowa   o zarządzanie aktywami zostanie rozwiązana przez Sprzedającego po dokonaniu sprzedaży Nieruchomości. Kupujący zamierza zawrzeć własną umowę o zarządzanie aktywami. Nie jest przy tym wykluczone, że umowa taka zostanie zawarta przez Kupującego z tym samym podmiotem, z którym Sprzedający zawarł umowę o zarządzanie aktywami. Sprzedający nie jest natomiast stroną odrębnej umowy o zarządzenie Nieruchomością, która to umowa jest zawarta pomiędzy zarządcą Nieruchomości i dostawcą usług na podstawie umowy   o zarządzanie aktywami zawartej ze Sprzedającym, w związku z czym taka umowa nie zostanie przeniesiona na Kupującego w ramach transakcji. Tym niemniej, o ile Kupujący zawrze umowę o zarządzanie aktywami z tym samym podmiotem, który świadczy obecnie usługi w tym zakresie dla Sprzedającego, umowa dotycząca zarządzania Nieruchomością, zawarta pomiędzy dostawcą usług na podstawie umowy o zarządzanie aktywami a obecnym zarządcą Nieruchomości, pozostanie w mocy bez zmiany jej warunków.

Kupujący nabędzie Nieruchomość w celu jej długoletniego wynajęcia. Przedmiotem najmu będą budynki H1, H2, H3 oraz infrastruktura towarzysząca. Tym samym Nieruchomość będzie przez Kupującego wykorzystywana wyłącznie dla celów wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Prowadzenie przez Kupującego działalności gospodarczej przy pomocy nabytej Nieruchomości uwarunkowane będzie podjęciem przez Kupującego własnych działań i zaangażowaniem składników należących do jego własnego przedsiębiorstwa. Koniecznym będzie bowiem w szczególności zorganizowanie przez Kupującego i prowadzenie obsługi Nieruchomości w zakresie umowy najmu jej dotyczącej, co będzie obejmowało m.in. serwisowanie budynków i infrastruktury, zapewnienie finansowania, zarządzanie umową najmu (bieżące kontakty z Najemcą, rozliczanie czynszów najmu i kosztów mediów), zapewnienie obsługi księgowej, organizowanie akcji reklamowych i marketingowych promujących obiekt, zapewnienie obsługi prawnej etc.

Sprzedający jest i będzie w dniu zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny. Kupujący będzie zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług czynny w dniu zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości. W przypadku gdy do sprzedaży Nieruchomości dojdzie po 1 stycznia 2023 r., w zakresie w jakim sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa   w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Zainteresowani złożą, przed dokonaniem sprzedaży wspólne oświadczenie (zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy   o podatku od towarów i usług) o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług i wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie w jakim sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu.

Intencją Zainteresowanych jest opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości w całości podatkiem od towarów i usług.

Zaznaczamy, że przywołując za Państwem treść opisu zdarzenia przyszłego pominęliśmy tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia i odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała w całości opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych a w konsekwencji Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Wskazali Państwo, że sprzedaż Nieruchomości będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług, więc umowa sprzedaży Nieruchomości w całości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w konsekwencji Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku.

Uzasadniając powyższe, wskazują Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy   o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako czynność opodatkowaną należy uznać umowę sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy   o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy ciąży w takim przypadku na kupującym, który jest zobowiązany w przypadku sprzedaży nieruchomości do zapłaty podatku w wysokości 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), obliczonego od wartości rynkowej zbywanych rzeczy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Stosownie jednak do dyspozycji art. 2   pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

1)w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

2)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest w związku z tą transakcją zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W Państwa ocenie z powyższego wynika, że w przypadku gdy Organ podatkowy uzna, że do planowanej sprzedaży Nieruchomości nie znajdzie zastosowania żadne ze zwolnień   z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, umowa sprzedaży Nieruchomości w całości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w konsekwencji Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku.

Również w przypadku, w którym do sprzedaży Nieruchomości dojdzie po (...) r,   w Państwa ocenie, umowa sprzedaży Nieruchomości w całości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a w konsekwencji Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty tego podatku, w związku z okolicznością, że w zakresie w jakim sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (w związku z upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia), Zainteresowani złożą, przed dokonaniem sprzedaży, wspólne oświadczenie (zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług) o rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług   i wyborze opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie w jakim sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu.

W konsekwencji zdaniem Państwa sprzedaż Nieruchomości będzie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a zatem w całości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zatem, w ocenie Państwa opisana w zdarzeniu przyszłym planowana sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z tym, że transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.):

Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b)innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług   w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży. Zgodnie z nią Kupujący (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) nabędzie od Sprzedającego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) prawo własności działek ewidencyjnych nr (...) wraz z obciążeniami w postaci ograniczonych praw rzeczowych (służebności, hipotek) oraz prawo własności budynków i budowli zlokalizowanych na ww. działkach – Nieruchomość.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej, znak: 0112-KDIL1-2.4012.302.2022.3.DS, w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że planowana sprzedaż Nieruchomości będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy.

Zatem, skoro omawiana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług, to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych, a zatem Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia Nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0112-KDIL1-2.4012.302.2022.3.DS.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).jaszko

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy  Ordynacja podatkowa.