Temat interpretacji
Skutki podatkowe sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 5 września 2022 r. O wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych. Uzupełnili go Państwo pismem z 26 października 2022 r. (wpływ 26 października 2022 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 21 grudnia 2022 r. (wpływ 21 grudnia 2022 r.) i pismem z 18 stycznia 2023 r. (wpływ 18 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Opis stanu faktycznego (przedstawiony ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z 26 października 2022 r. i skorygowany w uzupełnieniu wniosku z 18 stycznia 2023 r.)
A. Informacje ogólne
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „X”) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT w Polsce. X jest polskim rezydentem podatkowym dla celów PDOP.
X jest członkiem Grupy X, która zatrudniając blisko 220 000 pracowników na całym świecie, projektuje i dostarcza przełomowe rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej, zarządzania odpadami i energią. Ta francuska grupa kapitałowa działa głównie w sektorach związanych z uzdatnianiem wody, w tym dostarczaniem rozwiązań mobilnych oraz świadczeniem usług związanych z gospodarką odpadami.
W dniu 22 października 2021 r. Grupa X powiadomiła Komisję Europejską o zamiarze przejęcia Z, francuskiej grupy kapitałowej działającej przede wszystkim w podobnych obszarach co Grupa X, w tym w zakresie dostarczania mobilnych jednostek uzdatniania wody.
W grudniu 2021 r. w ramach postępowania przeprowadzonego przez Komisję Europejską ustalono, że transakcja przejęcia Grupy Z, zgodnie z pierwotnym zgłoszeniem, budziłaby obawy z perspektywy konkurencji w odniesieniu do np. usług mobilnych jednostek uzdatniania wody w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Aby zaadresować te obawy, Grupa X zaoferowała pakiet zobowiązań obejmujących zbycie prawie całej działalności Grupy na rynku usług mobilnych jednostek uzdatniania wody w EOG. W konsekwencji Komisja stwierdziła, że proponowana transakcja, uwzględniając realizację proponowanych zobowiązań Grupy, nie będzie już budzić żadnych obaw z perspektywy konkurencji.
W związku z powyższym, w pierwszym etapie Grupa X podpisała z A (niebędącym podmiotem powiązanym z Grupą X i Grupą Z) umowę opcji dotyczącą sprzedaży linii biznesowej mobilnych usług wodnych Grupy X w Europie na rzecz A, a następnie Grupa X jednostronnie skorzystała z opcji put, zgodnie z którą A zobowiązał się nabyć wspomnianą powyżej linię biznesową od Grupy X. W następnej kolejności, w dniu 4 sierpnia 2022 r. A i Grupa X zawarły umowę, która określa na poziomie globalnym ogólne warunki rozważanej transakcji (w tym kategorie aktywów lub składniki majątkowe podlegające sprzedaży oraz te, które pozostaną w majątku poszczególnych sprzedawców z Grupy X) (Globalne Warunki). Globalne Warunki mają również odpowiednie zastosowanie do rozważanego (objętego niniejszym wnioskiem) zbycia przez X działalności dotyczącej mobilnych usług wodnych w Polsce na rzecz polskiej spółki zależnej z grupy A, tj. Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: Nabywca), co nastąpi na podstawie Globalnych Warunków (i zgodnie z nimi) oraz na podstawie lokalnej umowy sprzedaży zawartej pomiędzy X a Nabywcą.
Jedynie na marginesie należy wspomnieć, że obecnie Grupa X i A negocjują warunki nieco bardziej rozbudowanej umowy sprzedaży linii biznesowej mobilnych usług wodnych Grupy X w całej Europie uzupełniającej Globalne Warunki (Globalna Umowa Sprzedaży). Gdyby jednak z jakichkolwiek powodów ostatecznie nie doszło do zawarcia wspomnianej Globalnej Umowy Sprzedaży, to planowana pomiędzy X oraz Nabywcą transakcja (opisana poniżej) nastąpi i będzie rządzona Globalnymi Warunkami (oraz załączonym do nich harmonogramem transakcji), zgodnie z którymi zostanie przygotowana lokalna umowa sprzedaży.
Nabywca i X będą dalej zwani również łącznie Zainteresowanymi lub Wnioskodawcami.
B. Mobilne Usługi Wodne w ramach X – informacje ogólne
X prowadzi obecnie działalność gospodarczą w zakresie m.in. rozwijania i dostarczania mobilnych rozwiązań i usług wodnych (MUW) polegających na wynajmie osobom trzecim mobilnych urządzeń do uzdatniania wody.
Klientami X w zakresie MUW są przede wszystkim elektrociepłownie, zakłady chemiczne, biura inżynierskie, gminy, firmy energetyczne, przedsiębiorcy prowadzący działalność na rynku paliwowym lub inne przedsiębiorstwa wymagające znaczących dostaw wody spełniającej określone kryteria co do ilości i jakości.
Dla celów wykonywania działalności MUW X wykorzystuje szereg posiadanych w tym celu aktywów, w tym w szczególności specjalistyczne urządzenia mobilne (stacje uzdatniania wody, naczynia, zbiorniki, pompy, itd.) i komponenty niezbędne do uruchomienia (jak np. zestawy przyłączeniowe) lub składowania tych urządzeń (jak np. regały magazynowe), które są przechowywane w wynajmowanym przez X magazynie w S.
X – w celu wykonywania działalności MUW w Polsce i dalszego rozwoju tej linii biznesowej w ramach Grupy X – zatrudnia obecnie dwie osoby: Business Development Manager’a na Polskę i Europę Centralną (Manager) odpowiedzialnego za poszukiwanie możliwości biznesowych i nowych klientów oraz bieżącą współpracę z klientami jak również inżyniera ds. uruchomień i serwisu, specjalizującego się w technologiach uzdatniania wody (Inżynier). W najbliższym czasie (przed datą opisanej poniżej transakcji) planowane jest zawarcie umowy o pracę (na okres 6 miesięcy) z dodatkową osobą, która ma objąć stanowisko Inżyniera Rozruchu – wspomniane poniżej informacje dotyczące Inżyniera (w tym wykorzystywanych przez niego aktywów, itp.) będą dotyczyć odpowiednio również tego nowego pracownika.
Manager i Inżynier wykonują swoje obowiązki głównie pracując w terenie lub z domu. Niemniej, w zakresie czynności administracyjnych wspierających działalność MUW korzystają oni z personelu X (np. księgowość, HR, itp.) oraz z wyposażenia (o ile to konieczne), takiego jak sprzęt biurowy czy narzędzia. W szczególności, do dyspozycji każdego ze wspomnianych powyżej pracowników wykonujących swoje obowiązki w ramach działalności MUW w Polsce są laptop i samochód.
W ramach prowadzonej przez X działalności MUW w Polsce Manager i Inżynier korzystają ze wsparcia innych osób i zespołów alokowanych do linii biznesowej MUW, ale zatrudnionych lub współpracujących z innymi spółkami z Grupy X, głównie w Niemczech lub Wielkiej Brytanii.
C. Współpraca pomiędzy spółkami z Grupy X w ramach działalności MUW
W praktyce działalność MUW zwykle prowadzona jest w ten sposób, że X jest wspierane w zakresie działalności MUW przez zagraniczne zespoły operacyjne MUW, takie jak te znajdujące się w Wielkiej Brytanii lub Niemczech w ramach innych spółek z Grupy X. Następnie, przy wsparciu odpowiedniego zespołu technologicznego, zagraniczne zespoły operacyjne MUW wspomagają X co do tego, które aktywa (biorąc pod uwagę zapotrzebowanie i lokalizację klienta) są najbardziej odpowiednie do wykorzystania w danej sytuacji. W następnej kolejności zespół operacyjny (koordynujący zlecenie klienta) zwraca się do odpowiedniej lokalnej jednostki biznesowej (jak np. X w Polsce) o wsparcie. W przypadku, gdy polski MUW powinien udzielić wsparcia, X wynajmuje należące do niej aktywa (np. odpowiednie jednostki mobilne) klientowi lub innej spółce z Grupy X, która poprosiła o taką pomoc. Może być również tak, że X nie posiada odpowiednich aktywów, ale ma do nich dostęp (np. poprzez zewnętrznych usługodawców) i również w tego typu sytuacjach polski MUW (X) może udzielić pomocy przy danym zapytaniu klienta. Nie istnieją jednak żadne umowy ramowe zawarte przez X (w zakresie działalności MUW w Polsce) z tymi zewnętrznymi usługodawcami – zlecenia te są z reguły realizowane ad hoc.
Mając na uwadze powyższe, w ramach prowadzenia działalności MUW X (a w szczególności Manager, który koordynuje działalność MUW w Polsce w ramach X) zwykle korzysta ze wsparcia:
- członków zespołu operacyjnego w ramach linii biznesowej MUW w Grupie X (scentralizowanych głównie w brytyjskiej spółce z Grupy X prowadzącej działalność MUW, B UK), którzy:
- przetwarzają zlecenia klientów pozyskanych lub obsługiwanych przez Managera i opracowują najlepszy sposób wsparcia klienta w celu dostarczenia najbardziej efektywnego (mając również na uwadze kwestie logistyczne) rozwiązania do pozyskiwania (w tym uzdatniania) wody,
- organizują transport mobilnych jednostek wodnych (wybranych zgodnie z zaleceniem działu technologicznego) w ustalone miejsce (usługi transportowe są organizowane poprzez różnych dostawców, w tym zagranicznych, np. francuskich, niemieckich czy holenderskich);
- członków zespołu technologicznego, zorganizowanego w ramach B UK (zespół ten współpracuje również z Inżynierem przy poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla klienta);
- członków zespołu marketingowego B UK (wspierających działalność MUW w całej Europie);
- Dyrektora Generalnego, Dyrektora Sprzedaży na Europę oraz Dyrektora Operacyjnego linii biznesowej MUW (wszyscy zlokalizowani w Wielkiej Brytanii i zaangażowani w ramach B UK, z zastrzeżeniem Dyrektora Generalnego, który jest zlokalizowany w Belgii i zaangażowany przez belgijski podmiot z Grupy X), którzy wspierają (dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem) Managera w dążeniu do dalszego rozwoju działalności MWS czy w ramach negocjacji przez niego warunków umowy (przy czym Manager pozostaje w bezpośrednim kontakcie z klientem).
Powyżej opisane wsparcie jest realizowane na podstawie umów wewnątrzgrupowych Grupy X.
Dodatkowo, X prowadząc działalność MUW korzysta również z sieci polskich i zagranicznych kontrahentów zaangażowanych przez Grupę X. Przykładowo, na polecenie X skierowane do B UK, X może korzystać z usługodawców współpracujących z B UK. Współpraca ta dotyczy np. wspomnianych powyżej usług transportowych (umowy ramowe na takie usługi zawiera B UK lub niemiecka spółka z Grupy X prowadząca działalność MUW), marketingowych (vide powyżej), infolinii lub zakupu części zamiennych do jednostek mobilnych. Pomimo zaangażowania tych dostawców przez inne jednostki Grupy X prowadzące działalność MUW, rozliczenia związane z odpowiednimi świadczeniami następują bezpośrednio pomiędzy danym dostawcą a X (a odpowiednie zobowiązania/wydatki przyporządkowane są do obszaru MUW w X, patrz również uwagi poniżej dotyczące wyodrębnienia finansowego).
W tym kontekście należy również zwrócić uwagę, że chociaż działalność MUW w ramach X koncentruje się głównie na rynku polskim, Manager poszukuje możliwości biznesowych również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (jak np. Czechy czy Serbia). Często obsługiwane przez MUW działające w ramach X są również zlecenia pochodzące z innych jurysdykcji, w których inne spółki z Grupy X prowadzą działalność MUW (np. Niemcy czy Wielka Brytania). Wynika to również z faktu, że MUW (jako paneuropejska linia biznesowa Grupy X) oferuje swoim klientom kompleksowe wsparcie 24/7.
Podsumowując, prowadzona przez Grupę X działalność MUW w krajach EOG jest w dużym stopniu wzajemnie powiązana i zależna od siebie. Różne jednostki prowadzące działalność MUW i znajdujące się w różnych krajach ściśle ze sobą współpracują na co dzień i w odniesieniu do wielu aspektów (zwłaszcza operacyjnych – od oceny możliwości, poprzez organizację transportu i logistyki, czy planowanie i nadzór nad projektem, aż po bieżące wsparcie klienta i planowanie okresowych wizyt inżynierów na miejscu, aby upewnić się, że urządzenia są prawidłowo eksploatowane), co daje MUW znacznie większe możliwości, niezależnie od faktycznie posiadanych zasobów w poszczególnych jurysdykcjach.
D. Planowana transakcja
Jak wspomniano powyżej, ze względu na zobowiązania Grupy X wobec Komisji Europejskiej, działalność MUW w EOG zostanie sprzedana stronie trzeciej (A), aby umożliwić Grupie X przejęcie Grupy Z.
W Polsce, w zakresie, w jakim jest to prawnie możliwe, wszystkie aktywa, umowy, nieruchomości i prawa należące do X i istniejące w dniu planowanej transakcji, które dotyczą wyłącznie działalności MUW w Polsce, zostaną sprzedane przez X na rzecz Nabywcy (Transakcja). W szczególności przedmiotem planowanej Transakcji będą:
a) cała polska flota mobilnych jednostek uzdatniania wody, w tym:
- stalowe naczynia do filtracji (…),
- pompy na płozie do przesyłu wody (…),
- mobilny filtr workowy do filtracji wody (…),
- mobilny zbiornik buforowy na wodę (…),
- mobilna stacja jonowymienna do uzdatniania wody (np. …),
- mobilna stacja odwróconej osmozy do uzdatniania wody (system membranowy głównie do odsalania wody, np. …),
- mobilna stacja … (…) do czyszczenia membran na niektórych obiektach (odwrócona osmoza lub ultrafiltracja);
b) części zapasowe i zamienne do jednostek mobilnych;
c) żywice (media do uzdatniania wody) do stacji mobilnych … (…);
d) zbiorniki;
e) zestaw przyłączeniowy … (przyłącza elastyczne, węże, kołnierze itp. do zbiorników …);
f) regały magazynowe (wykorzystywane również do przechowywania urządzeń mobilnych i sprzętu w magazynie);
g) prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu magazynu, w którym przechowywane są jednostki mobilne i sprzęt;
h) prawa i obowiązki wynikające z umów z klientami;
i) klientela (np. listy obecnych i przeszłych klientów wraz z danymi kontaktowymi i informacjami dot. historii współpracy);
j) należności i zobowiązania dotyczące polskiego obszaru MUW dotyczące okresu po Transakcji i powstałe (naliczone) w dniu lub po dniu Transakcji;
k) księgi i rejestry (lub ich kopie) dotyczące obszaru MUW w Polsce;
zwane dalej łącznie Polską Działalnością MUW.
Dodatkowo, Nabywcy (a właściwie Grupie A) zostanie udzielone w ramach Transakcji prawo do używania nazw (…) i (…), jednak w ograniczonym zakresie. Zgodnie z Globalnymi Warunkami, Nabywca (a właściwie Grupa A) będzie mógł używać (przez ograniczony czas po Transakcji) lub eksponować ww. nazwy na wszelkich produktach, urządzeniach, maszynach, dokumentach lub materiałach marketingowych lub innych wykorzystywanych w związku z działalnością MUW, ale w sposób nie powodujący konfuzji co do pochodzenia usług i produktów dostarczanych przez Polską Działalność MUW oraz nie powodujący jakichkolwiek szkód po stronie Grupy X.
W zakresie umów z klientami w ramach Polskiej Działalności MUW są obecnie zawarte i realizowane dwa kontrakty. Wynika to głównie z faktu, że działalność MUW w Polsce opiera się zazwyczaj na zleceniach ad hoc, które trwają od kilku dni do kilku miesięcy lub lat (rzadko zdarzają się umowy długoterminowe lub ramowe). Takie zlecenia dotyczą zwykle nagłych przypadków, gdy klient niezwłocznie potrzebuje wsparcia X – nie ma bowiem wówczas czasu lub potrzeby zawierania pisemnej umowy, a strony działają na podstawie (mailowych lub ustnych) instrukcji. W związku z tym nie można obecnie przewidzieć ile umów zostanie zawartych czy ile zleceń będzie realizowanych na moment planowanej Transakcji. Niemniej jednak z pewnością prawa i obowiązki wynikające z każdej z umów (lub listów intencyjnych dotyczących Polskiej Działalności MUW, jeśli takie będą podpisane) istniejących na moment Transakcji zostaną przeniesione na Nabywcę (chyba, że przeniesienie takie będzie prawnie niemożliwe, ale nie przewiduje się takich przypadków).
Dodatkowo sprzedaż obejmie przeniesienie części zakładu pracy w rozumieniu Kodeksu pracy. Mianowicie, wszyscy trzej pracownicy (na dzień Transakcji nowy inżynier będzie już zatrudniony przez X) obsługujący działalność MUW w Polsce, tj. Manager i obaj Inżynierowie, zostaną przejęci przez Nabywcę (dojdzie również do przeniesienia na Nabywcę środków pieniężnych zgromadzonych na zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w odniesieniu do przenoszonych pracowników). Pozostali pracownicy (świadczący usługi pomocnicze, takie jak księgowość lub kadry) nie zostaną przeniesieni do Nabywcy (który będzie posiadać własnych pracowników w tym zakresie lub będzie miał zapewnioną możliwość skorzystania z takich usług w grupie lub przy wsparciu podmiotów trzecich – zob. poniżej – i tym samym nie będzie potrzebował przejęcia pracowników administracji X).
Warto również wskazać, że sprzęt używany przez pracowników obsługujących działalność MUW w Polsce (którzy zostaną przeniesieni do Nabywcy na opisanych powyżej zasadach), taki jak samochody służbowe czy telefony komórkowe, jest wykorzystywany przez X na podstawie umów ramowych (w tym leasingu) dotyczących więcej niż tylko linii biznesowej MUW – dotyczą one (i są wykorzystywane w ramach) ogólnej działalności X oraz innych linii biznesowych funkcjonujących w ramach tej spółki. Mając na uwadze, że zgodnie z Globalnymi Warunkami prawa i obowiązki wynikające z umów z podmiotami trzecimi, które nie dotyczą wyłącznie Polskiej Działalności MUW, nie będą przenoszone na Nabywcę w ramach Transakcji, oraz fakt, że elementy te nie przedstawiają istotnej wartości w kontekście całej transakcji i nie są one kluczowe z perspektywy możliwości kontynuowania działalności MUW, elementy te nie będą sprzedane na rzecz Nabywcy w ramach Transakcji (Nabywca zapewni wspomnianym pracownikom sprzęt we własnym zakresie lub na podstawie umów serwisowych).
Jak wspomniano powyżej, różne funkcje MUW są wykonywane (lub centralizowane) w różnych jurysdykcjach, w związku z czym poszczególne spółki Grupy X prowadzące działalność MUW w Europie często współpracują ze sobą w oparciu o grupowe umowy o świadczenie usług (wykorzystując zasoby i możliwości danej lokalizacji, które nie są dostępne lub wystarczające w innych lokalizacjach). Współpraca ta dotyczy zasadniczo dwóch obszarów: wsparcia w samym świadczeniu usług przez X na rzecz klientów w ramach Polskiej Działalności MUW oraz wsparcia w zakresie administracyjnym, IT, księgowości, sprawozdawczości finansowej i innych usług pomocniczych. Prawa i obowiązki wynikające z takich umów nie będą podlegały przeniesieniu na Nabywcę. Wynika to z faktu, że umowy te zawierane są pomiędzy podmiotami Grupy X, a Nabywca nie jest zainteresowany nabywaniem praw i obowiązków wynikających z umów z podmiotami Grupy X, które nie mogą być już obsługiwane przez te podmioty (w związku ze zbyciem linii biznesowej MUW przez Grupę X). Nabywca nie jest również zainteresowany przejęciem i stosowaniem (a Grupa X udostępnieniem Nabywcy) warunków handlowych uzgodnionych wewnętrznie pomiędzy (powiązanymi) podmiotami Grupy X na terenie EOG. Nabywca bowiem posiada i realizuje własne zasady i polityki cen transferowych wewnątrz grupy. Ponadto umowy te często dotyczą szerszego zakresu usług niż tylko te związane z MUW, a co za tym idzie, są wykorzystywane również na potrzeby innej działalności realizowanej przez X czy Grupę X.
Również umowy z podmiotami trzecimi, które nie dotyczą wyłącznie obsługi działalności MUW w Polsce, nie będą przenoszone na Nabywcę w ramach Transakcji. W pierwszej kolejności wskazać należy, że – podobnie jak umowy wewnątrzgrupowe wspomniane powyżej – umowy zawarte z podmiotami trzecimi służą również innym niż MUW rodzajom działalności prowadzonym przez Grupę X. Dodatkowo umowy te zostały wynegocjowane z wykorzystaniem siły nabywczej i pozycji Grupy X i to tej grupie spółek przysługują określone rabaty czy inne preferencyjne warunki przyznane przez kontrahentów. Przeniesienie tych umów nie jest możliwe z uwagi na ich postanowienia lub inne przeszkody, a ponadto wiązałoby się ono z ujawnieniem A warunków komercyjnych wynegocjowanych przez i przyznanych Grupie X przez danego kontrahenta, co mogłoby naruszać zasady konkurencji.
Niemniej, Nabywca na dzień Transakcji będzie miał zapewnione wszystkie usługi konieczne do niezakłóconej kontynuacji działalności MUW w oparciu o nabytą Polską Działalność MUW (jak też umożliwiające współpracę pomiędzy poszczególnymi jednostkami z Grupy A przejmującymi działalność MUW na terenie EOG) na podstawie nowych umów zawartych w grupie Nabywcy (na warunkach przyjętych w grupie Nabywcy) lub poprzez przystąpienie do istniejących umów wewnątrzgrupowych A.
Jednocześnie, od dnia Transakcji Nabywca zamierza kupować od podmiotów z Grupy X (w tym X) określone usługi w okresie przejściowym po Transakcji (co do zasady, przez maksymalnie 3 lata po Transakcji). Planowane jest, iż będą to usługi IT oraz usługi dotyczące sprawozdawczości finansowej i księgowej. Usługi te będą świadczone na rzecz Nabywcy za wynagrodzeniem ustalonym między stronami. Usługi te mogą obejmować w szczególności (przy czym stosowna umowa w tym zakresie jest obecnie negocjowana, a zatem szczegółowy zakres usług może się zmienić):
- dostęp do części aplikacji i narzędzi informatycznych wykorzystywanych w działalności MUW, w tym także usługi związane z utrzymaniem funkcjonowania tych narzędzi, usuwaniem ich awarii;
- narzędzia szkoleniowe dla pracowników dotyczące korzystania ze środowiska Google;
- zapewnienie dostępu i utrzymanie bezpiecznego dostępu do internetu pracowników oraz pozostałej infrastruktury informatycznej;
- wsparcie użytkowników informatycznych urządzeń końcowych (utrzymanie, usuwanie usterek);
- utrzymanie bezpieczeństwa informatycznego udostępnionej w ramach powyższych usług infrastruktury informatycznej;
- wsparcie regionalnego zespołu finansowego w zakresie konsolidacji danych finansowych wynikających z prowadzonej działalności, prowadzenie ksiąg rachunkowych, controling finansowy, w tym dostarczanie danych finansowych dotyczących analizy ekonomicznej prowadzonej działalności;
- monitorowanie należności od klientów;
- wsparcie w raportowaniu finansowych, w tym w przygotowanie sprawozdań finansowych.
Przed Transakcją usługi te były zapewniane dla celów prowadzenia Polskiej Działalności MUW w ramach X (przy użyciu własnych zasobów lub przy wsparciu innych spółek z Grupy X). W pierwszym okresie po Transakcji usługi te będą świadczone na rzecz Nabywcy przez podmioty z Grupy X. Niemniej, z upływem czasu Nabywca będzie ograniczał zakres usług nabywanych od Grupy X zastępując te usługi tożsamymi lub podobnymi usługami świadczonymi przez podmioty z grupy Nabywcy.
W kontekście powyższego Wnioskodawcy wskazują, iż zgodnie z założeniami następujące elementy (wykorzystywane również na potrzeby działalności MUW w Polsce) nie zostaną przeniesione na rzecz Nabywcy:
a) wszelkie aktywa, których właścicielem jest X lub które są używane przez X w ramach jakiejkolwiek innej linii biznesowej niż Polska Działalność MUW;
b) umowy o świadczenie usług zawarte pomiędzy podmiotami Grupy X (umowy wewnątrzgrupowe) oraz umowy zawarte przez Grupę X z podmiotami trzecimi, chyba że w tym ostatnim przypadku umowa taka dotyczy wyłącznie Polskiej Działalności MUW – usługi objęte tymi umowami będą świadczone na rzecz Nabywcy na podstawie umów (wewnątrzgrupowych lub z podmiotami trzecimi) zawartych przez Nabywcę (vide powyżej);
c) globalne umowy na dostawy towarów i usług zawarte z różnymi usługodawcami i obejmujące różne elementy niezbędne dla poszczególnych obszarów działalności Grupy X – usługi i towary objęte tymi umowami będą świadczone lub dostarczane na rzecz Nabywcy na podstawie umów (wewnątrzgrupowych lub z podmiotami trzecimi) zawartych przez Nabywcę (vide powyżej);
d) należności i zobowiązania dotyczące Polskiej Działalności MUW i dotyczące okresu sprzed planowanej Transakcji – przedmiotem Transakcji będą jednak wspomniane powyżej zobowiązania wynikające z umów, z których prawa i obowiązki zostaną przeniesione na Nabywcę;
e) miejsca parkingowe sporadycznie wykorzystywane do celów działalności MUW w Polsce (jednak głównie używane dla celów innych linii biznesowych X);
f) wszelkie przedpłacone wydatki lub depozyty związane z działalnością MUW;
g) gotówka;
jak również inne elementy majątku X wykorzystywane w ogólnej działalności X i do obsługi innych (oprócz MUW) linii biznesowych działających lub rozwijanych w ramach X, w tym:
h) system ERP i narzędzia raportowania (stworzone na potrzeby Grupy X);
i) pracownicy i urządzenia niezbędne dla celów bieżącej działalności X (np. dział kadr, obsługa administracyjna, księgowość, itp.).
Większość z powyższych elementów nie jest kluczowa z punktu widzenia Polskiej Działalności MUW, za wyjątkiem pozycji wymienionych w lit. b)-c) powyżej, które są często (ale nie wyłącznie) wykorzystywane przez X dla potrzeb Polskiej Działalności MUW. Nie są one jednak istotne (a tym bardziej kluczowe) z punktu widzenia Nabywcy, który na moment Transakcji będzie już stroną umów, na podstawie których będzie mógł nabywać różne towary i usługi niezbędne do niezakłóconego kontynuowania Polskiej Działalności MUW. W tym kontekście warto wskazać, że również po wygaśnięciu wspomnianej powyżej licencji na nazwę X, Nabywca będzie posługiwał się wyłącznie własnym znakiem towarowym dla potrzeb kontynuacji Polskiej Działalności MUW.
E. Kwestie organizacyjne i finansowe Polskiej Działalności MUW
Obecnie X prowadzi działalność głównie w następujących obszarach:
1) serwis (naprawy i konserwacja urządzeń do uzdatniania wody, infrastruktury kanalizacyjnej itp.),
2) technologia (R&D),
3) dystrybucja,
4) projektowanie, oraz
5) MUW,
które wyróżniają się pod względem funkcjonalnym i operacyjnym (tzn. spełniają różne funkcje i realizują różne cele gospodarcze).
Wszystkie powyższe typy działalności są obecnie prowadzone w ramach jednej struktury korporacyjnej VWT i nie istnieje żadna formalna dokumentacja regulująca lub potwierdzająca wewnętrzne rozdzielenie tych rodzajów działalności w X. W szczególności MUW nie jest formalnie wyodrębniona w strukturze X (np. jako oddział, wydział lub departament) – brak jest jakiejkolwiek uchwały lub innej decyzji w zakresie takiego wyodrębnienia. Zasadniczo jednak zasoby (składniki) posiadane i wykorzystywane w działalności X mogą być bezpośrednio alokowane do jednego z wymienionych powyżej rodzajów działalności (oczywiście za wyjątkiem tych wykorzystywanych dla celów ogólnej działalności X, jak np. sprzęt wykorzystywany w kadrach czy księgowości). W szczególności, pomimo braku formalnej uchwały lub decyzji odpowiednich organów X, Polska Działalność MUW funkcjonuje w ramach Grupy X jako „MUW (…) w Polsce”.
Z finansowego punktu widzenia możliwe jest (i będzie na dzień Transakcji) – na podstawie ksiąg i ewidencji X – przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z Polską Działalnością MUW, jak również ustalenie wyniku finansowego Polskiej Działalności MUW (również koszty ogólne i administracyjne są kalkulowane i odpowiednio alokowane do Polskiej Działalności MUW). Od 2019 r. na potrzeby Polskiej Działalności MUW jest sporządzany bilans pro forma, odrębne rachunki zysków i strat oraz jest prowadzona odrębna ewidencja środków trwałych (ma to również odzwierciedlenie w systemie ERP i narzędziach raportowania Grupy X). Do Polskiej Działalności MUW nie jest przyporządkowany odrębny rachunek bankowy (dla wszystkich obszarów działalności wykorzystywane są rachunki bieżące X).
Jeśli chodzi o aspekt funkcjonalny, to w chwili obecnej (i na dzień Transakcji) Polska Działalność MUW jest przeznaczona do realizacji oznaczonych zadań gospodarczych, tj. świadczenia usług wynajmu mobilnych jednostek uzdatniania wody.
F. Inne informacje
Poza Polską Działalnością MUW X posiada także inne istotne aktywa (niezwiązane bezpośrednio z MUW) wykorzystywane na potrzeby innych obszarów działalności wykonywanej przez X (wymienionych powyżej).
Dodatkowo, jak już wspomniano, sprzedaż Polskiej Działalności MUW jest częścią znacznie większej transakcji sprzedaży całej linii biznesowej MUW działającej na obszarze EOG z Grupy X do Grupy A, zgodnie z Globalnymi Warunkami. W rezultacie wszystkie zasoby Grupy X związane z MUW (w tym np. brytyjskie lub niemieckie spółki z Grupy X prowadzące działalność w obszarze MUW wraz z ich zespołami operacyjnymi i technologicznymi, w tym dyrektorami, dyrektorem generalnym MUW, itp.) zostaną przeniesione do Grupy A, który ostatecznie przejmie całą działalność MUW od Grupy X (co będzie miało na celu wypełnienie zobowiązań Grupy X wobec Komisji Europejskiej) i będzie kontynuował działalność MUW w ramach grupy kapitałowej A.
W tym kontekście warto zauważyć, że zgodnie z Globalnymi Warunkami (które obejmują całą linię biznesową MUW, aby właściwie zaadresować wątpliwości Komisji Europejskiej) również inne elementy, takie jak prawa i obowiązki wynikające z umów o świadczenie usług zawartych przez poszczególne spółki prowadzące działalność w zakresie MUW z dostawcami zewnętrznymi i dotyczące wyłącznie linii biznesowej MUW, dokumentacja badawczo-rozwojowa (receptury, wewnętrzne raporty z badań itp.) czy pozwolenia i zezwolenia czy licencje wykorzystywane w ramach linii biznesowej MUW powinny zostać przekazane właściwemu nabywcy, jednak – na podstawie przekazanych informacji – w ramach Polskiej Działalności MUW nie ma takich elementów (a jeśli są potrzebne, zasoby te są udostępniane przez inne jednostki organizacyjne MUW na podstawie umów między spółkami, o których mowa powyżej).
Intencją Nabywcy jest kontynuowanie działalności MUW w Polsce po nabyciu Polskiej Działalności MUW od VWT. Jak wskazano powyżej, w zakresie, w jakim pewne funkcje niezbędne dla prowadzenia Polskiej Działalności MUW nie zostaną przeniesione w ramach planowanej Transakcji (z przyczyn opisanych powyżej), usługi te zostaną zapewnione przez Nabywcę w oparciu o jego własne zasoby, umowy z podmiotami powiązanymi lub umowy z osobami trzecimi.
Warto także wskazać, że udziały w kapitale Nabywcy zostały kupione przez Y2 B.V. (Spółkę z Grupy A) specjalnie dla celów przeprowadzenia Transakcji (tj. nabycia i kontynuowania działalności Polskiej Działalności MUW przez Nabywcę). Przed Transakcją Nabywca nie będzie posiadał żadnych istotnych składników majątkowych (będzie stroną umów o świadczenie usług i dostawy towarów wspomnianych powyżej) pozwalających na prowadzenie działalności MUW – składniki te zostaną nabyte dopiero w ramach Transakcji. Planowane jest, że po Transakcji Nabywca również przejmie składniki majątkowe należące do innej polskiej spółki z Grupy A, która prowadzi (w ograniczonym zakresie, na dużo mniejszą skalę niż Polska Działalność MUW) podobną działalność w Polsce.
W uzupełnieniu wniosku z 21 grudnia 2022 r. Zainteresowani wskazali m.in., że:
a) do opisanej w niniejszym wniosku Transakcji doszło w dniu 30 listopada 2022 r. W związku z powyższym, wniosek o interpretację dotyczy obecnie stanu faktycznego, a nie zdarzenia przyszłego;
b) w zakresie katalogu elementów objętych Transakcją i wskazanych we wniosku o interpretację, w ramach Transakcji:
a. oprócz elementów wskazanych we wniosku, w ramach Transakcji Nabywca kupił od Zbywcy tablet i dwa laptopy używane przez pracowników alokowanych do Polskiej Działalności MUW;
b. na Nabywcę przeniesiono jedyną obowiązującą (aktywną) na dzień Transakcji umowę z klientem korzystającym z usług zapewnianych przez Polską Działalność MUW;
c. jakkolwiek umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych nie została przeniesiona na Nabywcę z uwagi na fakt, iż była to umowa ramowa dotycząca również usług wykorzystywanych w ramach innych gałęzi działalności prowadzonej przez VWT, to numery telefonów używane przez pracowników alokowanych do Polskiej Działalności MUW (i przeniesionych na nabywcę w ramach transferu części zakładu pracy) zostały przeniesione na Nabywcę.
Pozostały opis stanu faktycznego, który został przedstawiony przez Zainteresowanych w treści ww. uzupełnienia wniosku, jak również w treści uzupełnienia wniosku z 18 stycznia 2023 r. jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług i nie jest istotny dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, nie został przytoczony.
Pytanie (oznaczone we wniosku nr 2)
Czy sprzedaż zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) składających się na Polską Działalność MUW będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych, w związku z faktem, że opisany zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) składający się na Polską Działalność MUW będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa X, i w związku z faktem, że jego sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, to sprzedaż tego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Uzasadnienie stanowiska
Zdaniem Zainteresowanych, w związku z faktem, że Transakcja opisana w zdarzeniu przyszłym niniejszego wniosku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdzie podatnikiem na którym ciążyć będzie w tym zakresie obowiązek podatkowy będzie Nabywca.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży. Regulacja ta dotyczy zasadniczo wszystkich umów sprzedaży, niezależnie od przedmiotu tej umowy. Przepisy Ustawy o PCC przewidują szereg sytuacji wyłączonych z tej regulacji lub zwolnień podatkowych, jednak w ocenie Zainteresowanych żadna z nich nie będzie miała zastosowania w opisanym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym. W szczególności, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) Ustawy o PCC, z opodatkowania tym podatkiem wyłączone są czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług, natomiast zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b) Ustawy o PCC z opodatkowania podatkiem PCC wyłączone są czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności z wyjątkiem umów sprzedaży i zmiany nieruchomości (lub innych praw do nieruchomości o charakterze własnościowym) oraz umów sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach handlowych. Regulacja ta jest realizacją zasady, iż każda transakcja polegająca na sprzedaży towarów lub praw majątkowych powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W przedmiotowej sytuacji, w związku z faktem, że będący przedmiotem planowanej Transakcji zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowi ZCP, zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT oznacza to, że przepisy tej ustawy (Ustawy o VAT) nie znajdą zastosowania do transakcji będącej przedmiotem niniejszego wniosku. Tym samym transakcja ta nie będzie ani podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również zarówno Wnioskodawca jak i Nabywca nie będą w stosunku do tej transakcji występować jako podatnicy podatku VAT zwolnieni z opodatkowania tej transakcji. Tym samym do umowy sprzedaży będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie znajdzie zastosowania wskazane powyższe wyłączenie z opodatkowania PCC.
W rezultacie, zawarcie umowy sprzedaży opisanego w opisie zdarzenia przyszłego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o PCC.
Jednocześnie, analiza przepisów dotyczących pozostałych zwolnień i wyłączeń z opodatkowania danej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zdaniem Zainteresowanych, wskazuje, że żadna z tych regulacji nie znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowania. W rezultacie, w ocenie Zainteresowanych, zawarcie będącej przedmiotem niniejszego wniosku umowy (lokalnej) przenoszącej własność ZCP (i jego poszczególnych składników majątkowych) na Nabywcę będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki, określonej zgodnie z art. 7 Ustawy o PCC.
Jednocześnie, zgodnie z art. 4 pkt 1 Ustawy o PCC, obowiązek podatkowy w przypadku umowy sprzedaży ciąży na kupującym, a zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy o PCC zasadą jest, że obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku. W rezultacie, to Nabywca będzie podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży przenoszącej na Nabywcę własność opisanego w niniejszym wniosku zespołu składników majątkowych i niemajątkowych będącego przedmiotem planowanej Transakcji.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia Państwa stanowiska, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:
Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Przy czym w ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4lit. a) i b) ww. ustawy:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony danej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania) planuje sprzedać na rzecz Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, Nabywca) zespół składników majątku (materialnych i niematerialnych) składających się na działalność mobilnych usług wodnych w Polsce (działalność MUW).
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 stycznia 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.717.2022.3.MN, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) Analiza zaprezentowanego opisu sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE, prowadzi do wniosku, że zostały spełnione wszystkie wskazane wcześniej przesłanki do uznania zespołu składników majątkowych będącego przedmiotem sprzedaży, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji uznania opisanego zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, jego sprzedaż – zgodnie z cytowanym powyżej art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. (…)”.
W związku z powyższym, skoro przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży zespołu składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością MUW jest wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to transakcja ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
W myśl art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.
Natomiast w myśl art. 6 ust. 4 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa w ust. 3, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,
b) innych praw majątkowych − 1%.
W oparciu o art. 7 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy:
Podatek pobiera się według stawki najwyższej jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.
W myśl art. 10 ust. 1 i 2 ww. ustawy:
1. Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika, oraz przypadków, o których mowa w ust. 1a.
2. Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego.
Jako że przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy odwołać się do odpowiednich przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Natomiast zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
W świetle wyżej przywołanej definicji przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zorganizowana część przedsiębiorstwa to wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespół składników niematerialnych i materialnych, mogących stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo.
Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Stosownie do art. 555 Kodeksu cywilnego:
Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody.
Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych. Zatem przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego oprócz rzeczy mogą być również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie (danemu podmiotowi) prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.
W świetle powyższego, jeżeli przedmiotem umowy sprzedaży jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, to podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży. Tak jak w przypadku każdej innej umowy sprzedaży, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży na kupującym, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych, składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Przy czym, jeżeli w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek winien być uiszczony według właściwych stawek. Jeżeli jednak przy dokonaniu czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności, nie zostaną wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatek winien być uiszczony według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych.
Jeżeli zatem w umowie sprzedaży opisanego we wniosku zespołu składników majątkowych i niemajątkowych doszło do wyszczególnienia wartości poszczególnych składników (strony wyodrębniły wartość poszczególnych rzeczy i praw majątkowych), to należy zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych, że zawarcie tej umowy będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych według właściwej stawki, określonej zgodnie z art. 7 ww. ustawy. Należy również zgodzić się ze stanowiskiem Zainteresowanych, że to Nabywca będzie podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży przenoszącej na Nabywcę własność opisanego w niniejszym wniosku zespołu składników majątkowych i niemajątkowych będącego przedmiotem planowanej Transakcji.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).