Temat interpretacji
W zakresie skutków podatkowych nabycia akcji własnych spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji własnych spółki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 stycznia 2023 r. (wpływ 13 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega na terytorium Polski opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Wnioskodawca prowadzi działalność w sektorze (…), koordynuje i nadzoruje działania poszczególnych spółek zależnych, będąc ośrodkiem, w którym podejmowane są decyzje dotyczące tworzenia i realizacji strategii rozwoju (dalej: „Grupa”). Spółka w szczególności, dokonuje wyboru projektów badawczych, przygotowuje koncepcje ich komercjalizacji, dokonuje wyboru w zakresie kierunków i metod badań, podejmuje działania zmierzające do optymalizacji kosztów operacyjnych Grupy, tworzy jednolitą strategię prowadzonych badań naukowych, politykę handlową i marketingową Grupy i pełni rolę koordynatora tej działalności. Ponadto Spółka koordynuje politykę inwestycyjną Grupy oraz aranżuje finansowanie rozwoju poszczególnych spółek zależnych. Do kompetencji spółek portfelowych należy prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych począwszy od prac projektowych, w tym (…).
Wnioskodawca jest podmiotem notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych S. A. (dalej: „GPW”).
Z uwagi na negatywną sytuację finansową Spółki i grożącą jej upadłość, akcjonariusze Spółki (dalej łącznie: „Akcjonariusze”) tj.:
-osoba fizyczna posiadająca około 25% akcji Spółki, która jest jedocześnie członkiem zarządu Spółki (dalej: „Osoba Fizyczna”) – polski rezydent podatkowy,
-fundusz inwestycyjny zamknięty, będący polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Fundusz”) posiadającym około 75% akcji Spółki – polski rezydent podatkowy,
złożyli Spółce oferty nabycia posiadanych akcji w Spółce nieodpłatnie.
Nabycie akcji przez Spółkę od akcjonariuszy będzie nieodpłatne i zostanie dokonane w trybie art. 362 § 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467; dalej: „KSH”).
Kolejno akcje własne nabyte przez Spółkę mają zostać odsprzedane lub zbyte pod innym tytułem w celu pozyskania środków pieniężnych niezbędnych dla prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, badawczej i rozwojowej. Zbycie akcji własnych nastąpi do podmiotów, które wykażą wolę inwestycji w akcje Spółki.
Oferty złożone przez Osobę Fizyczną i Fundusz różnią się od siebie. W wypadku oferty złożonej przez Fundusz (dalej: „Oferta Funduszu”):
- Fundusz zbywa nieodpłatnie, wszystkie (…) akcji na rzecz Spółki, pod warunkami zawieszającymi:
-warunek pierwszy – podjęcie przez Walne Zgromadzenie Spółki uchwały w przedmiocie emisji (…) z wyłączeniem prawa poboru, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru, zmiany Statutu Spółki, upoważnienia Zarządu Spółki do zawarcia umowy o rejestrację (…) i akcji nowej emisji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. i upoważnienia Zarządu Spółki do podjęcia działań w celu dopuszczenia akcji do obrotu na rynku regulowanym, która przewidywać będzie, że:
- Spółka wyemituje (...) (dalej: „(...)”), z których każdy uprawniać będzie do objęcia 1 (jednej) akcji Spółki, zwykłej, na okaziciela, serii (...), o wartości nominalnej 1,00 zł (jeden złoty) każda akcja („Akcje Serii (...)”),
- uprawnionym do objęcia (...) będzie Fundusz lub podmiot, na który Fundusz przeleje prawo objęcia (...),
- (...) będą obejmowane nieodpłatnie, będą podlegać dziedziczeniu i będą zbywalne pod warunkiem złożenia przez nabywcę (...) pisemnego oświadczenia wobec Spółki o zobowiązaniu do niezbywania Akcji Serii (...)na zasadach określonych w Ofercie Funduszu, pod rygorem bezskuteczności zbycia (...) wobec Spółki,
- Spółka zobowiązana będzie zaoferować Funduszowi do objęcia nieodpłatnie (...), przy czym Fundusz będzie mógł objąć lub obejmować (...) tylko w takiej liczbie, że suma akcji Spółki oraz (...) posiadanych przez Fundusz nie przekroczy łącznie: (...), tj. 1,2 (...) na jedną Zbywaną Akcję,
- kapitał zakładowy Spółki zostanie warunkowo podwyższony o kwotę nie wyższą niż (...), w drodze emisji Akcji Serii (...);
-warunek drugi – złożenie przez Spółkę Funduszowi oferty objęcia (...) bezwarunkowej, ważnej i nieodwołalnej w okresie od dnia jej złożenia do dnia 30 czerwca 2023 r.,
-warunek trzeci – rejestracja zmiany Statutu Spółki, adekwatnie do czynności podejmowanych w ramach transakcji;
-warunek czwarty – Spółka pozyska w ramach emisji akcji kwotę podwyższenia kapitału o wartości co najmniej 2.000.000 zł (dwa miliony złotych).
- Przejście na Spółkę własności akcji własnych na podstawie Oferty Funduszu nastąpi nieodpłatnie z chwilą przyjęcia przez Spółkę Oferty Funduszu oraz dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki.
- Fundusz jest związany Ofertą Funduszu do dnia 30 czerwca 2023 r. lub do dnia, w którym Spółka uzyska łącznie z wpływów z akcji serii (...) oraz z tytułu zbycia otrzymanych nieodpłatnie Akcji Zbywanych kwotę (...) – (po uwzględnieniu zapłaty stosownego podatku), którekolwiek ze zdarzeń wystąpi wcześniej.
- Oświadczenie zostanie złożone Zbywcy w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.
W przypadku porozumienia ofertowego z Osobą Fizyczną (dalej: „Oferta Osoby Fizycznej”):
- Osoba Fizyczna zbywa nieodpłatnie, (...) akcji na rzecz Spółki.
- Osoba Fizyczna jest związana ofertą zbycia akcji do dnia 31 grudnia 2027 r.
- Przejście własności akcji Osoby Fizycznej na Spółkę nastąpi z chwilą przyjęcia przez Spółkę Oferty Osoby Fizycznej oraz dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych Spółki (zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1500 z późn. zm.).
- Spółka w okresie obowiązywania Oferty Osoby Fizycznej ma prawo do złożenia oświadczenia o przyjęciu Oferty Osoby Fizycznej w zakresie wszystkich akcji lub składania wielu oświadczeń o przyjęciu Oferty Osoby Fizycznej w zakresie dowolnej liczby akcji – łącznie nie większej niż całkowita liczba akcji.
- Złożenie Oświadczenia zostanie poprzedzone powzięciem przez Radę Nadzorczą Spółki uchwały wyrażającej zgodę na nieodpłatne nabycie w trybie określonym w art. 362 § 1 pkt 7 KSH. Oświadczenie zostanie złożone Zbywcy w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.
W trakcie obowiązywania ofert, zarówno Fundusz jak i Osoba Fizyczna nie będą w ustalonym zakresie:
-bezpośrednio lub pośrednio (i) oferować, (ii) przenosić własności, (iii) ustanawiać jakiegokolwiek obciążenia, (iv) udzielać opcji, (v) zobowiązywać się do zbycia lub obciążenia, (vi) w inny sposób rozporządzać akcjami, ani (vii) publicznie ogłaszać intencji, której efektem będzie jakakolwiek tego typu transakcja, oraz
-zawierać umowy, porozumienia, listu intencyjnego, nie dokona żadnej transakcji, która będzie lub mogłaby stanowić podstawę przeniesienia własności lub innego rozporządzenia, bezpośrednio lub pośrednio, jakimikolwiek prawami wynikającymi z akcji, bądź transakcji, której ekonomiczny skutek byłby równoważny z rozporządzeniem prawami wynikającymi z własności akcji.
Wszelkie działania Wnioskodawcy zostaną podjęte z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a ich celem nie będzie uzyskanie korzyści podatkowej a cel gospodarczy – jak wyżej wskazano – przez który należy rozumieć pozyskanie finansowania na poprawę sytuacji ekonomicznej Spółki i rozwój jej działalności.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo m.in., że:
- Spółka dokonuje nieodpłatnego nabycia akcji od akcjonariuszy na podstawie art. 362 § 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, dalej „KSH”).
- W wykonaniu wskazanego przepisu KSH, dotychczasowi akcjonariusze złożą Spółce ofertę nabycia akcji nieodpłatnie, a nabycie akcji nastąpi w wyniku akceptacji oferty i dokonania formalności prawnych, jako to zostało wskazane szczegółowo we wniosku.
- Tym samym nabycie przez Spółkę akcji własnych nieodpłatnie odbędzie się na podstawie czynności prawnej regulowanej KSH, w wykonaniu której dojdzie do zawarcia swojego rodzaju umowy zbycia akcji pomiędzy akcjonariuszem i Spółką. Niemniej jednak ta czynność prawna nie będzie umową darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zmianami, dalej: KC), ponieważ podstawą prawną nabycia nieodpłatnego akcji przez Spółkę będzie art. 362 § 1 pkt 7 KSH.
- Konkludując, nabycie akcji przez Spółkę od akcjonariuszy nieodpłatnie nie zostanie dokonane w formie darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 KC a innej czynności prawnej nieodpłatnego nabycia akcji, regulowanej KSH i nie będzie wiązać się z przejęciem przez Spółkę długów, ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
Pozostały opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku, nie został przytoczony ponieważ nie jest istotny dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych.
Pytanie (oznaczone we wniosku nr 10)
Czy nabycie przez Spółkę akcji własnych nieodpłatnie od Akcjonariuszy będzie wolne od opodatkowania 1% PCC po stronie Spółki?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, nabycie przez Spółkę akcji własnych nieodpłatnie nie będzie opodatkowane 1% PCC po stronie Spółki.
Uzasadnienie Państwa stanowiska:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „ustawa o PCC”), opodatkowaniu PCC podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
a)umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b)umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c)(uchylona),
d)umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e)umowy dożywocia,
f)umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g)(uchylona),
h)ustanowienie hipoteki,
i)ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j)umowy depozytu nieprawidłowego,
k)umowy spółki.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o PCC).
Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, co oznacza, że tylko czynności wyraźnie wskazane w ww. zamkniętym katalogu mogą powodować powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, szczegółowe wyznaczenie zakresu przedmiotowego opodatkowania ma określone konsekwencje prawne. Oznacza to, że ustawodawca wprowadzając tę zasadę, wyłączył od opodatkowania inne podobne czynności, które nie zostały wyraźnie wskazane w omawianym przepisie.
Tym samym należy stwierdzić, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu nawet, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.
Instytucja nabycia akcji nieodpłatnie jest regulowana przepisem art. 362 § 1 KSH, zgodnie z którym spółka nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji (akcje własne). Zakaz ten nie dotyczy:
1) nabycia akcji w celu zapobieżenia bezpośrednio zagrażającej spółce poważnej szkodzie;
2) nabycia akcji, które mają być zaoferowane do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce lub spółce z nią powiązanej przez okres co najmniej trzech lat;
2a) spółki publicznej, nabywającej akcje w celu wypełnienia zobowiązań wynikających z instrumentów dłużnych zamiennych na akcje;
3) nabycia akcji w drodze sukcesji uniwersalnej;
4) instytucji finansowej, która nabywa za wynagrodzeniem w pełni pokryte akcje na cudzy rachunek celem ich dalszej odsprzedaży;
5) nabycia akcji w celu ich umorzenia;
6) nabycia w pełni pokrytych akcji w drodze egzekucji celem zaspokojenia roszczeń spółki, których nie można zaspokoić w inny sposób z majątku akcjonariusza;
7) nabycia w pełni pokrytych akcji nieodpłatnie;
Nabycie zaś akcji, zgodnie z przywołanym przepisem art. 362 § 1 pkt 7 KSH nie może nastąpić w sposób odpłatny, tj. poprzez ustanowienie ceny, czy też ekwiwalentności.
Tym samym, operacja nieodpłatnego nabycia akcji nie powinna być kwalifikowana jako sprzedaż, która podlega opodatkowaniu PCC. Zgodnie bowiem z art. 535 Kodeku Cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym stosownie do art. 555 Kodeksu Cywilnego, przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.
Cena obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży stanowi zatem element przedmiotowo istotny umowy sprzedaży. Zapłata ceny jest podstawowym obowiązkiem kupującego. Cena jest ekwiwalentem rzeczy lub praw, nabytych w drodze umowy sprzedaży. Zawiera ona w sobie trzy elementy: wartość rzeczy, zysk sprzedawcy oraz koszty po jego stronie. Mając na uwadze powyższe, elementami przedmiotowo istotnymi umowy sprzedaży są: oznaczenie przedmiotu sprzedaży oraz cena. Zatem za umowę sprzedaży zostanie uznana tylko taka umowa, która definiuje zarówno przedmiot sprzedaży jak i cenę należną sprzedającemu.
Państwa zdaniem, umowy zbycia akcji nieodpłatnie na podstawie przywołanego przepisu Kodeksu Spółek Handlowych, na podstawie której Spółka nabyła akcje własne nieodpłatnie, nie należy utożsamiać z umową sprzedaży uregulowaną przepisami Kodeksu cywilnego, gdyż nie zawiera ona podstawowego elementu tj. ceny.
Wskazana umowa nie stanowi również umowy darowizny, w zakresie której dochodzi do przejęcia zobowiązań akcjonariusza.
Mając na uwadze powyższe, Spółka stoi na stanowisku, że umowa zbycia akcji w wyniku której Spółka nabyła udziały (winno być: akcje) własne nieodpłatnie, nie jest umową sprzedaży wymienioną w art. 1 ust. 1 lit. a) (winno być: art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a)) ustawy o PCC, w związku z czym nabycie udziałów (winno być: akcji) własnych przez Spółkę nie rodzi po stronie Spółki obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na poparcie powyższego stanowiska Wnioskodawca powołuje interpretacje w podobnych stanach faktycznych np. Znak: 0111-KDIB2-3.4014.286.2020.2.BD, Znak: 0111-KDIB4.4014.431.2017.2.BB, Znak: 1462-IPPB2.4514.519.2016.1.AK, Znak: 0111- KDIB4.4014.258.2017.1.PB, Znak: 0111-KDIB2-3.4014.242.2021.1.JKA, Znak: IBPB-2-1/4514-420/16-2/JWe, Znak: IPPB2/436-89/14-2/LS, Znak: IPPB2/436-519/09-2/AF.
Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia Państwa stanowiska, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki.
W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:
Podatkowi podlegają:
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.
Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Zatem, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu wskazano, że z uwagi na negatywną sytuację finansową Spółki (Wnioskodawcy) i grożącą jej upadłość, akcjonariusze Spółki (dalej łącznie: „Akcjonariusze”) tj.:
-osoba fizyczna posiadająca około 25% akcji Spółki, która jest jedocześnie członkiem zarządu Spółki – polski rezydent podatkowy,
-fundusz inwestycyjny zamknięty, posiadający około 75% akcji Spółki – polski rezydent podatkowy,
złożyli Spółce oferty nabycia posiadanych akcji w Spółce nieodpłatnie. Nabycie akcji przez Spółkę od Akcjonariuszy będzie nieodpłatne i zostanie dokonane w trybie art. 362 § 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: KSH). Ww. czynność prawna nie będzie umową darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: KC), ponieważ podstawą prawną nabycia nieodpłatnego akcji przez Spółkę będzie art. 362 § 1 pkt 7 KSH. Zatem nabycie akcji przez Spółkę od Akcjonariuszy nieodpłatnie nie zostanie dokonane w formie darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 KC a innej czynności prawnej nieodpłatnego nabycia akcji, regulowanej KSH i nie będzie wiązać się z przejęciem przez Spółkę długów, ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.
Odnosząc się do tak przedstawionego zagadnienia wyjaśnić należy, że w myśl art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Stosownie do art. 555 ww. ustawy:
Przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii, praw oraz wody.
Oznacza to, że przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio m.in. do sprzedaży praw majątkowych.
Z powyższych przepisów Kodeksu cywilnego wynika, iż cena, obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży, stanowi element przedmiotowo istotny umowy sprzedaży. Zapłata ceny jest podstawowym obowiązkiem kupującego. Cena jest ekwiwalentem rzeczy lub praw, nabytych w drodze umowy sprzedaży. Zawiera ona w sobie trzy elementy: wartość rzeczy, zysk sprzedawcy oraz koszty po jego stronie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że w rozpatrywanej sprawie nie wystąpił element umowy sprzedaży w postaci ceny w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Wobec tego nie mamy do czynienia ze sprzedażą w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego. Czynności tej bowiem nie można zakwalifikować jako umowy sprzedaży.
Zgodnie natomiast z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Podstawową cechą umowy darowizny jest zatem bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego - świadczenie musi wzbogacić obdarowanego.
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawcę własnych akcji od Akcjonariuszy należy traktować jako szczególny rodzaj umowy, który nie został wymieniony w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowy tego typu nie można zakwalifikować jako umowy sprzedaży, wymienionej w tym katalogu. Nie jest ona również – jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku – umową darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego i nie będzie wiązać się z przejęciem przez Wnioskodawcę długów, ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Nie można również zakwalifikować czynności nabycia przez Wnioskodawcę własnych akcji od Akcjonariuszy jako innej czynności objętej ww. katalogiem. Tym samym – z powyższych przyczyn – transakcja nabycia przez Wnioskodawcę własnych akcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).