Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) nie podlega VAT, zatem podlega PCC, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.99.2023.2.JS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.99.2023.2.JS

Temat interpretacji

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) nie podlega VAT, zatem podlega PCC, zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

17 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 17 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży składników majątkowych składających się na oddział w W.

Treść wniosku jest następująca.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)  Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: D, Sprzedawca, Zbywca):

D. Sp. z o.o.

NIP: (…)

2)  Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Kupujący, Nabywca):

M. Sp. z o.o.

Opis zdarzenia przyszłego

D. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (D., Sprzedawca, Zbywca) wpisana jest do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego pod numerem KRS (…). Spółka posiada numer identyfikacji podatkowej (NIP) (…) oraz numer REGON (…).

Zbywca (Zainteresowany będący stroną postępowania) jest polskim rezydentem podatkowym oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

D. jest częścią międzynarodowej grupy D., która świadczy usługi w ramach trzech obszarów, tj. spedycji i transportu drogowego, spedycji lotniczej i morskiej oraz logistyki magazynowej.

Zbywca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie logistyki magazynowej. W szczególności, Sprzedawca specjalizuje się, m. in. w magazynowaniu, w tym w świadczeniu dodatkowych usług magazynowych zapewniających wartość dodaną, oraz transporcie towarów należących do podmiotów zewnętrznych.

W ramach struktury organizacyjnej D. posiada oddziały w następujących lokalizacjach:

− w K. (D. oddział w K.),

− w G. (D. oddział w G.),

− w S. (D. oddział w S. oraz D. oddział w S. II),

− w R. (D. oddział w R.),

− w J. (D. oddział w J.),

− w K. (D. oddział w K.),

− w B. (D. oddział w B.),

− w Ł. (D. oddział w Ł.),

− w W. (D. oddział w W.; dalej: „Oddział W.”).

Zbywca w ramach wymienionych oddziałów prowadzi centra magazynowo-logistyczne, które świadczą usługi polegające m.in. na przyjmowaniu, magazynowaniu, wydawaniu towarów oraz inne usługi towarzyszące.

Oddział W. funkcjonuje w oparciu o wyodrębnione składniki materialne i niematerialne.

Oddział W. jest:

użytkownikiem wieczystym działki gruntu o numerze (…) położonej w W.,

dzierżawcą działki gruntu o numerze (…) (dalej: „Działka”), na której znajdują się hale magazynowe.

Majątek Oddziału W. – poza wskazanym wyżej użytkowaniem wieczystym – stanowi:

budynek portierni,

hala magazynowa o pow. (...) m2 (dalej: „Hala I”),

hala magazynowa o pow. (...) m2 (dalej: „Hala II”),

ogrodzenie terenu,

utwardzony teren,

kanalizacja,

przyłącze do wody (hala),

szlaban,

oświetlenie terenu,

instalacja elektryczna,

budka wartownicza,

osiem ramp przeładunkowych,

monitoring,

dwa podesty dwupoziomowe,

serwer,

licencje na oprogramowanie komputerowe.

Oddział W. zawarł (...) listopada 2022 r. umowę o świadczenie usług logistycznych (dalej: „Umowa”). Umowa zawarta została z W. K. prowadzącym działalność Gospodarczą pod firmą O. W. K. z siedzibą w P. wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, pod nr NIP (…), REGON (…) (dalej: „O-P” ).

O-P jest podmiotem niezależnym i niepowiązanym ze Zbywcą w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.

W ramach Umowy, D. umożliwiła O-P korzystanie z Działki oraz budynków magazynowych na niej posadowionych (Hala I oraz Hala II), a także pomieszczenia dla strażnika (budynek portierni).

O-P na podstawie Umowy ma prawo do korzystania z Działki oraz budynku magazynowego w celu prowadzenia w nim działalności gospodarczej w ramach swojej działalności 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z możliwością wspólnego użytkowania dróg dojazdowych, placów manewrowych oraz toalety.

Jednocześnie Zbywca zobowiązał się powstrzymywać od wszelkich działań lub zaniechań, które mogłyby zakłócać lub utrudniać prowadzenie działalności O-P.

Umowa została zawarta na okres 5 lat.

Umowa faktycznie realizowana jest w ten sposób, że D. umożliwia O-P przechowywanie za wynagrodzeniem towarów tego ostatniego. W istocie, czynności, które są faktycznie realizowane odpowiadają umowie składu.

O-P jest ponadto zobowiązany jest do bieżącego utrzymania nieruchomości, w stanie technicznym umożliwiającym korzystanie z nich.

Z tytułu Umowy Zbywca otrzymuje wynagrodzenie miesięczne określone w wysokości (...) zł powiększone o podatek od towarów i usług.

Wynagrodzenie to pokrywa w pełni koszty funkcjonowania Oddziału W.

Oddział W. zatrudnia jednego pracownika w wymiarze 1/2 etatu, który odpowiada za realizację zadań przypisanych do Oddziału W. oraz odpowiada za realizację Umowy z O-P.

Oddział W. nie posiada odrębnego rachunku bankowego.

Rozliczenia księgowe są prowadzone w taki sposób, że w każdym momencie możliwe jest zidentyfikowanie przyporządkowanych do Oddziału W. przychodów, kosztów oraz aktywów i pasywów (w tym należności i zobowiązań). Odbywa się to m.in. na podstawie odrębnych kont księgowych, które są prowadzone na potrzeby Oddziału W. i które w jednym miejscu gromadzą uporządkowane dane na temat jego przychodów i kosztów. Na kontach księgowych dotyczących Oddziału W. księgowane są przychody i koszty związane z działalnością Oddziału W., w tym związane z umowami gospodarczymi, z których prawa i obowiązki są wykonywane przez Oddział W., z pracownikami zatrudnionymi w Oddziale W. oraz ze składnikami majątku przedsiębiorstwa przypisanymi do tego oddziału.

Do Oddziału W. można przypisać określony zakres pełnionych zadań i obowiązków polegający na świadczeniu usług związanych z przechowywaniem towarów w oparciu o przydzielony majątek.

Zadania gospodarcze w zakresie świadczenia usług przechowywania towarów realizowane są wyłącznie w oparciu o zasoby Oddziału W. Przedmiot działalności Oddziału W. nie jest realizowany przez pozostałe części przedsiębiorstwa Zbywcy.

W Oddziale W. brak jest osobnych wewnętrznych komórek organizacyjnych zajmujących się obsługą zadań pomocniczych w stosunku do głównej działalności tego oddziału tj. HR, IT lub księgowości.

Zbywca (Zainteresowany będący strona postępowania) planuje sprzedać Oddział W. wraz z zespołem składników majątkowych przynależnych do niego podmiotowi trzeciemu, niepowiązanemu z D. w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. M. Sp. z o.o. (dalej: Nabywca).

Nabywca jest podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym.

Wraz ze sprzedażą Oddziału W. Nabywca stanie się pracodawcą dla zatrudnionego w oddziale pracownika.

Na Nabywcę przejdą także umowy z dostawcami mediów przypisane do Oddziału W.

Nabywca nabędzie Oddział W. z zamiarem kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Zbywcę w oparciu o dane składniki.

Pytania

1.  Czy opisany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ZCP”) i w konsekwencji czy planowana transakcja sprzedaży Oddziału W. Nabywcy nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2.  Czy w konsekwencji braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży Oddziału W. Nabywcy będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, opisany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług i w konsekwencji planowana transakcja sprzedaży Oddziału W. Nabywcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W Państwa ocenie, planowana sprzedaż Oddziału W. będzie stanowiła sprzedaż ZCP ponieważ:

w ramach Oddziału W. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

zespół tych składników jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy,

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, tj. usług w zakresie przechowywania towarów,

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące przypisane mu zadania gospodarcze,

Nabywca Oddziału W. będzie kontynuował dotychczasową działalność Zbywcy realizowaną w oparciu o Oddział W.

W konsekwencji braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży Oddziału W. Nabywcy transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku wyłączenia transakcji od opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaż Oddziału W. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Nie występuje bowiem w tym wypadku jakiekolwiek wyłączenie umożliwiające brak opodatkowania transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych wynikające z art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres interpretacji, przywołaliśmy powyżej tę część Państwa stanowiska, która ma wpływ na zagadnienie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych i odnosi się do niego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

1)  nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

2)  innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

−   umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

−   umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. b) ww. ustawy). Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega ona regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo czynność nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa (czynność – np. umowa sprzedaży) lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) lub b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Nabywca zamierza odpłatnie nabyć od D. – Zbywcy funkcjonujący w jego strukturze zespół składników materialnych i niematerialnych określany jako Oddział W.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.225.2023.2.IK w zakresie podatku od towarów i usług, wydanej w trybie art. 14c Ordynacji podatkowej wynika, że wskazany zespół składników materialnych i niematerialnych składających się na Oddział W., będący przedmiotem zbycia, będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, planowana przez Państwa transakcja zbycia/nabycia ww. zespołu składników materialnych i niematerialnych, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Chcecie Państwo uzyskać potwierdzenie, że skoro transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług to będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z takim stanowiskiem należy się zgodzić.

Jako że przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie wyłączona z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to – mając na uwadze uregulowania zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację indywidualną znak: 0111-KDIB3-1.4012.225.2023.2.IK.

W tej interpretacji – z uwagi na zakres interpretacji w podatku od czynności cywilnoprawnych wyznaczony przez sformułowane pytanie (opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych w kontekście opodatkowania podatkiem od towarów i usług) – nie analizowano wszystkich włączeń z opodatkowania przewidzianych w art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

D. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.