Temat interpretacji
Wydanie interpretacji indywidualnej, która dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie wykazania w deklaracjach faktycznie dokonanych transakcji oraz korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie wykazania w deklaracjach faktycznie dokonanych transakcji oraz korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych wpłynął 14 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Spółka („Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji (...) samochodów (...).
Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, w tym również na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Spółka jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej (...) (część grupy (...)), w której pełni funkcję producenta kontraktowego m.in. (...) samochodów (...) (dalej: „Pojazdy”).
Nabywcą Pojazdów wyprodukowanych przez Spółkę jest X. (...)
X. posiada siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech, gdzie jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, w tym również na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.
X. jest również zarejestrowana na potrzeby podatku VAT w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej.
X. jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT w Polsce, w tym również dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, pod numerem (...).
W ramach współpracy pomiędzy Spółką oraz X. strony uczestniczą w transakcjach łańcuchowych, w ramach których:
-Spółka produkuje Pojazdy i sprzedaje je do X.,
-X. sprzedaje te Pojazdy do finalnych nabywców posiadających siedzibę:
-w Polsce lub
-w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub
-na terytoriach państw trzecich
(dalej: „Odbiorcy”).
-Spółka sprzedając Pojazdy do Odbiorców, występuje w roli podmiotu pośredniczącego w tzw. transakcji łańcuchowej, w której uczestniczą Spółką, X. i Odbiorca (a także czasami kolejny podmiot w łańcuchu dostaw).
-Pojazdy są dostarczane (wysyłane lub transportowane) bezpośrednio od Spółki do Odbiorców w Polsce albo na terytorium innego państwa członkowskiego UE albo na terytorium państwa trzeciego.
-Zgodnie z przyjętymi warunkami INCOTERMS, dla transakcji pomiędzy Spółką i X. obowiązują warunki Ex Works (EXW) zakład Spółki w Polsce.
-Zgodnie z warunkami EXW:
-Sprzedający (w tym przypadku Spółka) pozostawia towary do dyspozycji kupującego (na przykład w fabryce lub magazynie lub innym miejscu odbioru), przy czym miejsce dostarczenia nie musi być terenem sprzedającego. Aby dostawa w tej regule miała miejsce, sprzedający nie musi załadowywać towarów na żaden odbierający pojazd ani nie musi odprawiać towarów w eksporcie, o ile taka odprawa ma zastosowanie. Od momentu udostępnienia mu towarów kupujący ponosi ryzyko i dalsze koszty związane z towarami.
-Kupujący (w tym przypadku X. działająca jako nabywca Pojazdów od Spółki):
-jest zobowiązany do odbioru towarów w określonym wcześniej miejscu i czasie,
-organizuje transport samodzielnie lub zawiera umowę na transport towarów do wskazanego miejsca,
-ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie lub utratę towarów od momentu przekazania mu ich przez sprzedającego,
-ponosi koszty ubezpieczenia od ryzyka utraty lub uszkodzenia towarów,
-organizuje odprawę eksportową (w tym również działając przez podmiot upoważniony).
-Przeniesienie prawa do rozporządzania Pojazdami jak właściciel następuje z chwilą pozostawienia X. Pojazdów do dyspozycji (warunki EXW). Powyższe odzwierciedla również umowa między stronami, zgodnie z którą własność Pojazdów przechodzi ze Spółki na X. w momencie wystawienia faktury sprzedaży (co zasadniczo ma miejsce w momencie zakończenia produkcji pojazdów i pozostawienia pojazdów do dyspozycji X.). Wyjątkiem od tej zasady jest wyłącznie sytuacja, gdy Pojazd wymaga zarejestrowania dla celów komunikacyjnych w Polsce. Wówczas własność pojazdu przechodzi na X. po jego wcześniejszym zarejestrowaniu na Spółkę.
-Dostawa Pojazdów przez Spółkę do X. ma każdorazowo charakter dostawy ruchomej (wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej przez Spółkę do X.).
-Dla transakcji pomiędzy X. a Odbiorcami stosowane są różne warunki INCOTERMS, uzależnione od postanowień konkretnej umowy zawartej z danym Odbiorcą. Warunki dostawy ustalone pomiędzy X. a Odbiorcą wpływają na przyporządkowanie transportu do danej dostawy w ramach tzw. transakcji łańcuchowej.
W zależności od warunków dostawy ustalonych pomiędzy X. a Odbiorcą oraz krajem wywozu (przeznaczenia) Pojazdów, Spółka wykazuje dostawę Pojazdów do X. jako sprzedaż krajową albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów albo eksport towarów.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Pojazdy mogą również być przedmiotem wywozu do Niemiec lub do innego kraju UE celem zabudowy. Wówczas w ramach tej transakcji nie dochodzi do dostawy łańcuchowej (Pojazd nie jest transportowany bezpośrednio od Spółki do Odbiorcy), lecz wyłącznie do dostawy wewnątrzwspólnotowej pomiędzy Spółką a X.. Zabudowa Pojazdów może się odbywać również w Polsce, wówczas dochodzi do dostawy krajowej między Spółką a X.
Zasadniczo, Odbiorca oraz kraj przeznaczenia Pojazdów znane są już w momencie zamawiania Pojazdów przez X. od Spółki. Analogiczne zasady dotyczą dostawy do zabudowy lub dostawy do X. w Niemczech. Tym samym, Spółka w każdym przypadku zna planowany przebieg transakcji i może właściwie ją zaklasyfikować na potrzeby VAT jako dostawę krajową, WDT lub eksport.
W zależności od klasyfikacji transakcji dla potrzeb VAT faktury wystawiane przez Spółkę na rzecz X. zawierają jego:
-polski numer NIP (jeśli dostawa ma charakter dostawy krajowej) albo
-numer VAT nadany X. w państwie UE przeznaczenia Pojazdów (w przypadku WDT) albo
-niemiecki numer nadany X. dla potrzeb VAT (w przypadku wywozu do Niemiec w celu zabudowy w Niemczech).
W przypadku eksportu faktura wystawiana przez Spółkę nie zawiera żadnego numeru identyfikacji podatkowej X. (w szczególności ani polskiego, ani niemieckiego numeru podatkowego).
W 2022 r. z przyczyn niezależnych od Spółki, m.in. wojny w Ukrainie oraz związanych z tą wojną: brakiem możliwości wywozu Pojazdów do Ukrainy, Rosji i Białorusi, jak również problemami z transportami Pojazdów spowodowanymi m.in. brakiem kierowców mogących przewieźć Pojazdy do miejsca ich przeznaczenia, po wystawieniu faktury na rzecz X. nie doszło do wywozu Pojazdów zgodnie z zamówieniem do X. W szczególności, Pojazdy które Spółka sprzedała X. z zamiarem wywozu ich przez X. do Ukrainy, Rosji, Białorusi i innych krajów nie mogły zostać wywiezione z Polski do tych krajów.
W tej niespodziewanej i niezależnej ani od Spółki, ani od X., ani od Obiorców sytuacji X. rozpoczęła niezwłocznie poszukiwania nowych nabywców Pojazdów nabytych od Spółki.
Na skutek powyższych działań doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą. Głównie, doszło do zmian finalnych Odbiorców zamówionych Pojazdów oraz w rezultacie do wywozu Pojazdów do krajów innych, niż zakładane w momencie zamówienia Pojazdów przez X.
W przypadku, gdy finalny Odbiorca znajdował się w innym państwie niż planowane miejsce pierwotnej dostawy, doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury (zmienił się numer, którego X. ostatecznie użyła na potrzeby transakcji ze Spółką, znajdując nowego Odbiorcę lub wywożąc pojazdy do Niemiec). Na skutek powyższych zmian doszło również do zmiany rodzaju transakcji, np. z eksportu na wewnątrzwspólnotową, z wewnątrzwspólnotowej na krajową.
Z uwagi na zaistniałą po wystawieniu faktur pierwotnych zmianę przebiegu finalnej transakcji, Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur jej rzeczywistego przebiegu.
Przedmiotem niniejszego Wniosku są następujące zmiany, powodujące konieczność wystawienia faktur korygujących:
1)sprzedaż krajowa → wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,
2)sprzedaż krajowa → eksport towarów,
3)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów → wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zmiana państwa członkowskiego UE),
4)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów → eksport towarów,
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów→ sprzedaż krajowa,
6)eksport towarów → eksport towarów (zmiana państwa trzeciego),
7)eksport towarów → wewnątrzwspólnotowa dostawa,
8)eksport towarów → sprzedaż krajowa.
Zasadniczo znalezienie nowego Odbiorcy Pojazdów trwało od kilku dni do kilku miesięcy (najczęściej był to miesiąc).
W przypadku, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako eksport, lecz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za następny okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej - Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za następny okres rozliczeniowy ze stawką 23% (na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o VAT). Ewentualnie, jeśli Spółka nie posiadała dokumentów potwierdzających rozpoczęcie procedury wywozu Pojazdów, o których mowa w art. 41 ust. 8 ustawy o VAT (komunikat IE‑529), Spółka wykazywała tę dostawę ze stawką 23% w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy dokonania dostawy.
W przypadku, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako WDT, lecz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających, że Pojazdy będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką 23%.
Spółka odpowiednio skorygowała wystawione przez siebie faktury dokumentując finalnymi fakturami dokonane dostawy zgodnie z ich przebiegiem, tj.: jako dostawy krajowe, WDT albo eksport.
Obecnie Spółka planuje dokonać korekt swoich rozliczeń VAT celem wykazania faktycznego przebiegu ostatecznych transakcji - zgodnie z finalnymi fakturami. Spółka planuje dokonać korekt rozliczeń VAT zgodnie z metodologią opisaną w niniejszym wniosku.
W przypadku, gdy finalna faktura dokumentuje WDT lub eksport - na moment dokonania planowanych korekt Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla tego typu dostaw.
Pytania
1)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonane WDT w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
2)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonany eksport towarów w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
3)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonane WDT w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako WDT do innego podatnika niż ten, do którego faktycznie dokonała WDT (tj. X. użył finalnie innego numeru VAT-UE niż wskazany w zamówieniu), lecz wykazała tę dostawę jako dostawę krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak potwierdzeń wywozu Pojazdów do innego niż Polska kraju UE w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
4)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonany eksport towarów w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę jako WDT i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla WDT, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
5)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonaną dostawę krajową towarów (Pojazdów) w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę jako WDT i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla WDT, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
6)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonany eksport towarów do innego kraju trzeciego niż ten, do którego pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka planowała dokonać eksportu i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla eksportu towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
7)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonaną WDT w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako eksport towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a następnie w terminie późniejszym otrzymała dowody potwierdzające, że Pojazdy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
8)W deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonaną dostawę krajową Pojazdów w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako eksport towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT? W rozliczeniu za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych?
Państwa stanowisko w sprawie
1.W sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT, w tym również ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, lecz dostawa ta stanowiła faktycznie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, Spółka powinna:
a.wykazać faktycznie dokonane WDT w ewidencji VAT ze stawką 0% za miesiąc, w którym wystawiła fakturę pierwotną (zarówno w przypadku, gdy pierwotna faktura dokumentowała planowaną dostawę krajową, do której nie doszło, jak i w przypadku, gdy pierwotna faktura dokumentowała planowaną WDT) oraz dokonać korekty deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej za ten okres rozliczeniowy,
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę zakwalifikowana jako dostawa krajowa i Spółka wykazała podatek VAT na przedmiotowej fakturze, Spółka powinna dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym wystawiła fakturę korygującą zmniejszającą do zera wartość dostawy krajowej, do której faktycznie nie doszło, oraz odpowiadającego jej podatku VAT.
2.W sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT, w tym również ze względu na brak potwierdzeń wywozu Pojazdów poza UE wymaganych dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, lecz dostawa ta stanowiła faktycznie eksport Pojazdów, Spółka powinna:
a.wykazać eksport towarów w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% zgodnie z art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej (tj. komunikat IE-599),
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę zakwalifikowana jako dostawa krajowa i Spółka wykazała podatek VAT na przedmiotowej fakturze, Spółka powinna dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym wystawiła fakturę korygującą zmniejszającą do zera wartość dostawy krajowej, do której faktycznie nie doszło, oraz odpowiadającego jej podatku VAT.
3.W przypadku, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako transakcję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do innego podatnika niż ten, do którego faktycznie dokonała WDT (tj. X. użył finalnie innego numeru VAT-UE niż wskazany w zamówieniu), lecz wykazała tę dostawę jako dostawę krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak potwierdzeń wywozu Pojazdów do innego niż Polska kraju UE w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie dostawa ta stanowiła WDT do innego niż pierwotnie zakładany kraj UE, Spółka powinna:
a.wykazać finalną WDT w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% za miesiąc, w którym wystawiła fakturę pierwotną (fakturę z użyciem numeru VAT-UE X. wskazanego w zamówieniu),
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT).
4.W sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako WDT, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie transakcja ta stanowiła dla Spółki eksport towarów, Spółka powinna:
a.wykazać finalny eksport towarów w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% zgodnie z art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej (tj. komunikat IE-599),
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT),
5.W sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako WDT, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie dostawa stanowiła dla Spółki dostawę krajową, Spółka powinna:
a.wykazać finalną dostawę krajową w deklaracji VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego dla przedmiotowej dostawy, tj. za miesiąc wydania Pojazdów,
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT).
6.W sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę jako eksport towarów do innego kraju trzeciego niż ten, do którego faktycznie dokonała eksportu i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla eksportu towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna:
a.wykazać finalny eksport towarów w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% zgodnie z art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej (tj. komunikat IE-599),
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc wykazania finalnego/właściwego eksportu ze stawką VAT 0%.
7.W sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako eksport towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a dostawa ta finalnie stanowiła WDT, Spółka powinna:
a.wykazać faktycznie dokonane WDT w ewidencji VAT ze stawką 0% za miesiąc, w którym wystawiła fakturę pierwotną (dokumentującą eksport, do którego nie doszło) oraz dokonać korekty deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej za ten okres rozliczeniowy,
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT jako sprzedaży krajowej).
8.W przypadku, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako eksport towarów i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla eksportu, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie dostawa ta stanowiła dostawę krajową Pojazdów, Spółka powinna:
a.wykazać dostawę krajową towarów w deklaracji VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego dla przedmiotowej dostawy, tj. za miesiąc wydania Pojazdów,
b.w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc wykazania pierwotnie tego opodatkowania.
Uzasadnienie:
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT).
Przy czym, przez dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).
Przepisy ustawy o VAT zawierają definicje poszczególnych typów transakcji opodatkowanych VAT.
W celu prawidłowego opodatkowania transakcji podatkiem VAT należy ustalić zatem, do której ze wskazanych powyżej kategorii dostaw, tj. dostawy krajowej, eksportu czy WDT należy zakwalifikować tę transakcję.
Niniejszy wniosek nie odnosi się do kwalifikacji poszczególnych transakcji dokonanych przez Spółkę na gruncie VAT. Spółka bowiem nie ma wątpliwości co do ich poprawnej kwalifikacji na gruncie VAT oraz dokumentacji wymaganej dla zastosowania stawki VAT dla danego typu transakcji. Wątpliwości Spółki dotyczą natomiast sytuacji, gdy na podstawie złożonego przez X. zamówienia Spółka dokonała nieprawidłowej kwalifikacji transakcji na gruncie VAT. Powyższe wynikało z sytuacji niezależnej ani od Spółki, ani od X., ani od Odbiorcy. Zgodnie z przedstawionym we Wniosku stanem faktycznym:
-Zasadniczo Spółka i X. ustalają charakter transakcji w momencie złożenia zamówienia przez X. do Spółki. Jest to możliwe albowiem odbiorca oraz kraj przeznaczenia Pojazdów znane są już w momencie zamawiania Pojazdów przez X. od Spółki. Analogiczne zasady dotyczą dostawy do zabudowy lub dostawy do X. w Niemczech. Tym samym, Spółka w każdym przypadku zna planowany przebieg transakcji i może właściwie ją zaklasyfikować na potrzeby VAT jako dostawę krajową, WDT lub eksport.
-W zależności od klasyfikacji transakcji dla potrzeb VAT faktury wystawiane przez Spółkę na rzecz X. zawierają jego:
-polski numer NIP (jeśli dostawa ma charakter dostawy krajowej) albo
-numer VAT nadany X. w państwie UE przeznaczenia Pojazdów (w przypadku WDT) albo
-niemiecki numer nadany X. dla potrzeb VAT (w przypadku wywozu do Niemiec w celu zabudowy w Niemczech).
-W przypadku eksportu faktura wystawiana przez Spółkę nie zawiera żadnego numeru identyfikacji podatkowej X. (w szczególności ani polskiego, ani niemieckiego numeru podatkowego).
-W 2022 r. z przyczyn niezależnych od Spółki, m.in. wojny w Ukrainie oraz związanych z tą wojną: brakiem możliwości wywozu Pojazdów do Ukrainy, Rosji i Białorusi, jak również problemami z transportami Pojazdów spowodowanymi m.in. brakiem kierowców mogących przewieźć Pojazdy do miejsca ich przeznaczenia, po wystawieniu faktury na rzecz X. nie doszło do wywozu Pojazdów zgodnie z zamówieniem do X.. W szczególności, Pojazdy które Spółka sprzedała X. z zamiarem wywozu ich przez X. do Ukrainy, Rosji, Białorusi i innych krajów nie mogły zostać wywiezione z Polski do tych krajów.
-W tej niespodziewanej i niezależnej ani od Spółki, ani od X., ani od Obiorców sytuacji X. rozpoczęła niezwłocznie poszukiwania nowych nabywców Pojazdów nabytych od Spółki.
Na skutek powyższych działań doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą - w stosunku do złożonego zamówienia na Pojazd. Głównie doszło do zmian finalnych Odbiorców zamówionych Pojazdów oraz w rezultacie do wywozu Pojazdów do krajów innych, niż zakładane w momencie zamówienia Pojazdów przez X.
W przypadku, gdy finalny Odbiorca znajdował się w innym państwie niż planowane miejsce pierwotnej dostawy, doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury (zmienił się numer, którego X. ostatecznie użyła na potrzeby transakcji ze Spółką, znajdując nowego Odbiorcę lub wywożąc Pojazdy do Niemiec). Na skutek powyższych zmian doszło również do zmiany rodzaju transakcji, np. z eksportu na wewnątrzwspólnotową, z wewnątrzwspólnotowej na krajową.
Z uwagi na zaistniałą po wystawieniu faktur pierwotnych zmianę przebiegu finalnej transakcji, Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur jej rzeczywistego przebiegu.
Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, obecnie Spółka planuje dokonać korekt swoich rozliczeń VAT celem wykazania faktycznego przebiegu ostatecznych transakcji - zgodnie z finalnymi fakturami.
Spółka planuje dokonać korekt rozliczeń VAT zgodnie z metodologią opisaną w niniejszym wniosku. Niniejszy wniosek jest składany w celu potwierdzenia prawidłowości przedmiotowej metodologii.
Ad. 1.(sprzedaż krajowa → wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów)
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje zasadniczo z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
W przypadku dostaw Pojazdów przez Spółkę do X. kwalifikowanych przez Spółkę w oparciu o złożone zamówienie jako dostawy krajowe - obowiązek podatkowy powstawałby, stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, z chwilą wydania Pojazdów X. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym moment ten jest tożsamy z momentem wystawienia przez Spółkę faktury na rzecz X..
W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że władztwo ekonomiczne nad Pojazdami przechodziło na X. po ich sprzedaży przez Spółkę i wystawieniu faktury na rzecz X.
Jako że w momencie wystawienia pierwotnej faktury przez Spółkę nie doszło do udokumentowanej nią transakcji, lecz do innej transakcji, tj. WDT, zmiana charakteru transakcji została przez Spółkę udokumentowana fakturą korygującą i właściwą fakturą sprzedaży. Nie zmienia to jednak faktu, że Spółka wstawiła fakturę pierwotną dokumentującą sprzedaż Pojazdu. Stosując zatem dla tej transakcji przepisy art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia przez Spółkę faktury na rzecz X. powstał również obowiązek podatkowy dla transakcji właściwej (faktycznie dokonanej), czyli WDT.
Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie o sygn. akt I FSK 640/10 odnosząc się do definicji eksportu towarów, o której mowa w art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, nie określono w niej czasu, w jakim towar po dostawie ma zostać wywieziony przez określone w przepisach podmioty poza terytorium Unii Europejskiej, aby uznać go za eksport towarów, a jedynie określono kiedy - z tytułu udokumentowania tego wywozu - podatnik może zastosować stawkę 0% lub dokonać w tym zakresie korekty pierwotnie z tytułu tej dostawy wykazanej stawki krajowej, z uwagi na brak udokumentowania wywozu towaru (art. 41 ust. 6-9 cyt. ustawy). Sąd ten wyraził także pogląd, że gdy dostawie towarów nie towarzyszy od razu jego wywóz za granicę w ramach WDT lub eksportu, to prawidłowo podatnik - nie dysponując stosownymi dokumentami wywozu - rozpoznaje u siebie dostawę krajową. W konsekwencji NSA postawił tezę, że w sytuacji gdy pomiędzy sprzedażą kontrahentowi zagranicznemu a wysłaniem towaru za granicę, w ramach eksportu, mija jakiś czas, w którym podatnik magazynuje (przechowuje) towar nabyty przez zagranicznego kontrahenta - przysługuje mu prawo do korekty wykazanej pierwotnie z tego tytułu dostawy krajowej (podatku krajowego) i do zastosowania stawki 0% (por. również wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I FSK 2062/17).
Jako że do pierwotnie zakładanej dostawy krajowej nie doszło, albowiem Pojazd został wywieziony z Polski i dostarczony do Odbiorcy lub X. w innym niż Polska kraju UE, Spółka zobowiązana była do skorygowania pierwotnie wystawionej na rzecz X. faktury zawierającej podatek VAT.
O prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe. Błędy powinny być skorygowane w ten sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy prawidłowo oznaczonymi podmiotami gospodarczymi.
Błąd w nazwie nabywcy jest błędem formalnym i nie ma wpływu na ważność faktury, pod warunkiem, że inne elementy zawarte na fakturze jednoznacznie pozwalają określić strony transakcji (o ile oczywiście nabywca jest stroną transakcji i nabył towar/usługę).
Faktura powinna zostać sporządzona w sposób bezbłędny i rzetelny oraz odzwierciedlać zdarzenie gospodarcze, które miało miejsce. Jednakże gdy na wystawionej fakturze zostanie popełniony błąd, to strony transakcji zobowiązane są do jej poprawienia. Błędne dane na fakturze można skorygować przez wystawienie noty korygującej lub faktury korygującej.
Fakturę korygującą wystawia się w celu podania właściwych i poprawnych danych, w tym także numeru NIP nabywcy.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w interpretacjach z dnia:
-14 lutego 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.861.2022.1.ICZ;
-10 marca 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.907.2021.2.JSZ;
-2 lutego 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.942.2021.1.KO;
-28 października 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.535.2020.1.MT;
-23 października 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.397.2020.2.JO.
Prawidłowo wystawiona faktura musi odzwierciedlać prawdziwe zdarzenie gospodarcze. Zatem nie można uznać za prawidłową takiej faktury, która wskazuje co prawda zaistniałe zdarzenie gospodarcze, ale jednocześnie błędnie wskazuje podmioty pomiędzy, którymi to zdarzenie wystąpiło oraz zawiera nieprawidłową stawkę podatku.
W sytuacji, gdy błędne są dane nabywcy towaru lub usługi wskazane na fakturze, oraz zastosowano błędną stawkę podatku, usunięcie tego typu błędów następuje przez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę. Skorygowanie ww. błędów powinno nastąpić przez wystawienie faktury korygującej, w szczególności wskazującej jako przyczynę korekty nieprawidłową stawkę podatku oraz błędne określenie danych nabywcy oraz prawidłową treść korygowanych pozycji, czyli prawidłowe dane nabywcy oraz stawkę, a w tym przypadku zwolnienie wraz z podaniem podstawy prawnej tego zwolnienia (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 sierpnia 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.374.2020.2.KO).
W sytuacji, w której:
-Spółka wystawiła na rzecz X. faktury ze stawką podatku VAT w wysokości 23% właściwą dla dostawy krajowej, ale
-zgodnie z faktycznym przebiegiem transakcji dostawy dokonane przez Spółkę stanowią WDT i jako takie podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%,
-właściwym dla tej transakcji jest numer VAT nadany X. w kraju przeznaczenia
- Spółka zobowiązana była wystawić faktury korygujące, w których dokonała zmiany charakteru ostatecznej transakcji, zgodnie z jej faktycznym przebiegiem.
Jako że skutkiem korekty jest zmiana charakteru transakcji (w tym wskazanie właściwego nabywcy Pojazdu - X. występujący jako podatnik podatku od wartości dodanej w kraju UE innym niż Polska, do którego to kraju Pojazd został z Polski wywieziony) Spółka wystawiła do zera pierwotnie wystawione faktury dokumentujące transakcje krajowe i wystawiła nowe faktury z prawidłowym numerem VAT X. oraz stawką VAT właściwą dla WDT.
Spółka uprawniona jest do dokonania korekty deklaracji VAT w miesiącu wystawienia faktur korygujących w oparciu o przepisy art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT. Przy czym z uwagi na fakt, że transakcja miała charakter wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie stosuje się warunku posiadania dokumentacji, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.
W świetle art. 29a ust. 10 ustawy o VAT podstawę opodatkowania obniża się o:
1)kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
2)wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;
3)zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;
4)wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.
Zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT w przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1-3 ustawy o VAT, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.
Stosownie do art. 29a ust. 14 ustawy o VAT przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
W myśl art. 29a ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT warunku posiadania dokumentacji, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, nie stosuje się w przypadku eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Podsumowując, w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT, w tym również ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, lecz dostawa ta stanowiła faktycznie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, Spółka powinna:
-wykazać faktycznie dokonane WDT w ewidencji VAT ze stawką 0% za miesiąc, w którym wystawiła fakturę pierwotną (zarówno w przypadku, gdy pierwotna faktura dokumentowała planowaną dostawę krajową, do której nie doszło, jak i w przypadku, gdy pierwotna faktura dokumentowała planowaną WDT) oraz dokonać korekty deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej za ten okres rozliczeniowy,
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę zakwalifikowana jako dostawa krajowa i Spółka wykazała podatek VAT na przedmiotowej fakturze, Spółka powinna dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym wystawiła fakturę korygującą zmniejszającą do zera wartość dostawy krajowej, do której faktycznie nie doszło, oraz odpowiadającego jej podatku VAT.
Ad. 2.(sprzedaż krajowa → eksport towarów)
W przypadku dostaw Pojazdów do X. zakwalifikowanych przez Spółkę w oparciu o złożone zamówienie jako dostawy krajowe - obowiązek podatkowy powstawałby, stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, z chwilą wydania Pojazdów X. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym moment ten jest tożsamy z momentem wystawienia przez Spółkę faktury na rzecz X.
Z uwagi na brak przepisów szczególnych odrębnie regulujących kwestię powstania obowiązku podatkowego w zakresie eksportu towarów, w przypadku dostaw Pojazdów przez Spółkę do X., zarówno mających charakter dostaw krajowych, jak i eksportu - obowiązek podatkowy będzie powstawał, stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, w tym samym momencie, tj. z chwilą wydania Pojazdów X.. W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku moment ten pokrywa się z momentem wystawienia faktury przez Spółkę na rzecz X.
Jak wskazano w punkcie 1 powyżej, faktura odzwierciedlać powinna prawdziwe zdarzenie gospodarcze. W związku z czym w sytuacji, jak opisana w stanie faktycznym, gdy pierwotna faktura błędnie zawierała stawkę podatku w wysokości 23% oraz niewłaściwy numer NIP nabywcy, konieczne było wystawienie faktury korygującej zawierającej prawidłową stawkę podatku w wysokości 0% mającą zastosowanie do transakcji, która faktycznie miała miejsce, czyli do eksportu towarów.
Podobnie jak w przypadku opisanym w punkcie 1 powyżej, Spółka uprawniona jest do dokonania korekty deklaracji VAT w miesiącu wystawienia faktur korygujących w oparciu o przepisy art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT. Przy czym z uwagi na fakt, że transakcja miała charakter eksportu towarów nie stosuje się warunku posiadania dokumentacji, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT.
Natomiast, odmiennie niż w przypadku wskazanym w punkcie 1 powyżej, Spółka powinna wykazać eksport towarów ze stawką 0% VAT. W przypadku eksportu towarów prawo do wykazania go ze stawką VAT 0% regulują przepisy szczególne. Mimo że obowiązek podatkowy powstał w miesiącu, w którym Spółka wystawiła fakturę pierwotną, to z uwagi na treść art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT - Spółka uprawniona jest do wykazania eksportu Pojazdów ze stawką 0% dopiero w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała potwierdzenie wywozu Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej.
Podsumowując, w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT, Spółka powinna:
-wykazać eksport towarów w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% zgodnie z art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej (tj. komunikat IE-599),
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę zakwalifikowana jako dostawa krajowa i Spółka wykazała podatek VAT na przedmiotowej fakturze, Spółka powinna dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym wystawiła fakturę korygującą zmniejszającą do zera wartość dostawy krajowej do której faktycznie nie doszło, oraz odpowiadającego jej podatku VAT.
Ad. 3.(wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów → wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów)
Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT, jeżeli warunek posiadania dokumentacji wymaganej dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za ten okres. Podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa powyżej.
Otrzymanie wymaganych dowodów upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej (art. 42 ust. 12a ustawy o VAT).
W świetle powołanych przepisów, Spółce przysługuje prawo do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji VAT za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, tj. - zgodnie ze stanem faktycznym i w oparciu o art. 20 ust. 1 ustawy o VAT – za miesiąc, w którym Spółka wystawiła fakturę na rzecz X.
Błędny numer VAT nabywcy jest błędem formalnym i nie ma wpływu na ważność faktury. Przy czym faktura wystawiona przez Spółkę powinna odzwierciedlać faktyczne zdarzenie gospodarcze, które faktycznie miało miejsce. W sytuacji zatem, gdy na fakturze pierwotnej został wskazany numer VAT X. nadany w państwie członkowskim UE innym, niż państwo członkowskie UE, do którego dostarczone zostały towary, Spółka powinna skorygować błędne dane na fakturze przez wystawienie faktury korygującej.
W tym stanie rzeczy w sytuacji, gdy:
-Pojazdy zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż zakładane w momencie zamówienia Pojazdów przez X.,
-faktura pierwotna zawierała numer VAT nadany X. w państwie członkowskim, do którego Pojazdy miały być dostarczone - według wiedzy Spółki w chwili składania zamówienia na Pojazdy przez X.,
- Spółka zobowiązana była wystawić fakturę korygującą celem wskazania prawidłowego numeru VAT X., tj. numeru VAT nadanego X. w państwie członkowskim UE, do którego faktycznie dostarczone zostały Pojazdy.
Podsumowując, w przypadku, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako transakcję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do innego podatnika niż ten, do którego faktycznie dokonała WDT (tj. X. użył finalnie innego numeru VAT-UE niż wskazany w zamówieniu), lecz wykazała tę dostawę jako dostawę krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak potwierdzeń wywozu Pojazdów do innego niż Polska kraju UE w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie dostawa ta stanowiła WDT do innego niż pierwotnie zakładany kraj UE, Spółka powinna:
-wykazać finalną WDT w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% za miesiąc, w którym wystawiła fakturę pierwotną (fakturę z użyciem numeru VAT-UE X. wskazanego w zamówieniu),
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT).
Ad. 4.(wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów → eksport towarów)
W przypadku, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako WDT, lecz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających, że Pojazdy będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone X./Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju - Spółka wykazywała tę dostawę ze stawką VAT 23% jako dostawę krajową.
Jak wskazano w punkcie 1 powyżej, faktura odzwierciedlać powinna prawdziwe zdarzenie gospodarcze. W związku z czym w sytuacji, jak opisana w stanie faktycznym, gdy pierwotna faktura błędnie dokumentowała WDT, konieczne było wystawienie faktury korygującej zawierającej prawidłową stawkę podatku w wysokości 0% mającą zastosowanie do transakcji, która faktycznie miała miejsce, czyli do eksportu towarów.
Zdaniem Spółki w powyższym stanie faktycznym nie będą miały zastosowania przepisy art. 29a ustawy o VAT dotyczące korygowania VAT wykazanego na fakturach ponieważ Spółka nie wykazywała kwoty podatku należnego na fakturze pierwotnej, lecz wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką 23% właściwą dla dostawy krajowej (na podstawie art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT).
Jednocześnie brak jest regulacji wskazujących w jaki sposób/kiedy skorygować nieprawidłowo opodatkowane WDT w sytuacji, gdy transakcja miała faktycznie charakter eksportu towarów. W szczególności brak jest przepisu, który wskazywałby, że korekta podatku należnego powinna zostać dokonana w innym, późniejszym okresie rozliczeniowym (por. cyt. wyżej: interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. 0111-KDIB3‑3.4012.557.2020.1.JS; wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. akt I FSK 640/10; wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I FSK 2062/17).
W tym stanie rzeczy Spółka powinna dokonać korekty deklaracji VAT poprzez obniżenie kwoty podatku należnego o wartość podatku VAT wykazaną błędnie w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką 23%.
Podsumowując, w sytuacji, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako WDT, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie transakcja ta stanowiła dla Spółki eksport towarów, Spółka powinna:
-wykazać finalny eksport towarów w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% zgodnie z art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej (tj. komunikat IE-599),
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT).
Ad. 5.(wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów → sprzedaż krajowa)
W przypadku dostaw Pojazdów przez Spółkę do X. kwalifikowanych przez Spółkę w oparciu o złożone zamówienie jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów obowiązek podatkowy powstawał - stosownie do art. 20 ust. 1 ustawy o VAT - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Natomiast obowiązek podatkowy z tytułu dostawy krajowej powstaje - zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT - z chwilą dokonania dostawy, tj. wydania Pojazdów X.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w obu przypadkach moment powstania obowiązku podatkowego będzie tożsamy, tj. obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia przez Spółkę faktury na rzecz X.
Jak wskazano w punkcie 1 powyżej, faktura odzwierciedlać powinna prawdziwe zdarzenie gospodarcze. W związku z czym w sytuacji, jak opisana w stanie faktycznym, gdy pierwotna faktura błędnie zawierała stawkę podatku w wysokości 0% oraz niewłaściwy numer NIP nabywcy, konieczne było wystawienie faktury korygującej zawierającej prawidłową stawkę podatku w wysokości 23% mającą zastosowanie do transakcji, która faktycznie miała miejsce, czyli do krajowej dostawy towarów.
Jako że obowiązek podatkowy dla krajowej dostawy towarów powstaje w momencie dokonania dostawy towarów rozumianej jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, Spółka jest zobowiązana do wykazania prawidłowej/finalnej faktury dokumentującej faktycznie dokonaną dostawę krajową w drodze korekty deklaracji VAT za miesiąc dokonania tej dostawy. W tym przypadku będzie to miesiąc wydania Pojazdów X.
W zakresie korekty dokonanego przez Spółkę opodatkowania WDT ze względu na brak wymaganych dowodów, zdaniem Spółki w powyższym stanie faktycznym nie będą miały zastosowania przepisy art. 29a ustawy o VAT dotyczące korygowania VAT wykazanego na fakturach. Spółka nie wykazywała kwoty podatku należnego na fakturze pierwotnej, lecz wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką 23% właściwą dla dostawy krajowej (na podstawie art. 42 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT).
Jednocześnie brak jest regulacji wskazujących, w jaki sposób/kiedy skorygować nieprawidłowo opodatkowane WDT w sytuacji, gdy transakcja miała faktycznie charakter dostawy krajowej. W szczególności brak jest przepisu, który wskazywałby, że korekta podatku należnego powinna zostać dokonana w innym, późniejszym okresie rozliczeniowym (por. cyt. wyżej: interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. 0111-KDIB3‑3.4012.557.2020.1.JS; wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. akt I FSK 640/10; wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I FSK 2062/17).
W tym stanie rzeczy Spółka powinna dokonać korekty deklaracji VAT poprzez obniżenie kwoty podatku należnego o wartość podatku VAT wykazaną błędnie w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką 23%.
Podsumowując, w sytuacji, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako WDT, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie dostawa stanowiła dla Spółki dostawę krajową, Spółka powinna:
-wykazać finalną dostawę krajową w deklaracji VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego dla przedmiotowej dostawy, tj. za miesiąc wydania Pojazdów,
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT).
Ad. 6.(eksport towarów → eksport towarów)
Mając na względzie powołane powyżej przepisy oraz argumenty, Spółka uprawniona jest do wykazania eksportu Pojazdów ze stawką 0% dopiero w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała potwierdzenie wywozu Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej.
W zakresie korekty dokonanego uprzednio opodatkowania VAT eksportu towarów ze względu na brak wymaganych potwierdzeń, zastosowanie znajdują przepisy szczególne.
Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 9 ustawy o VAT, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż wskazany w przepisach ustawy o VAT dla zastosowania stawki VAT 0%, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
Jakkolwiek powołane przepisy nie odnoszą się do sytuacji analogicznej do sytuacji Spółki, tj. opodatkowania VAT eksportu towarów, do którego faktycznie nie doszło, niemniej ze względu na ten sam charakter finalnej transakcji, Spółka powinna dokonać korekty opodatkowania eksportu na zasadach przewidzianych w tych regulacjach.
W tym stanie rzeczy, Spółka jest uprawniona do korekty podatku należnego wykazanego z tytułu eksportu towarów, do którego nie doszło (pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa 23% VAT ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT) w deklaracji za miesiąc wykazania właściwego eksportu ze stawką 0% (ujęcia eksportu w deklaracji VAT).
Podsumowując, w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę jako eksport towarów do innego kraju trzeciego niż ten, do którego faktycznie dokonała eksportu i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla eksportu towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna:
-wykazać finalny eksport towarów w ewidencji VAT i deklaracji VAT ze stawką 0% zgodnie z art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT, tj. za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej (tj. komunikat IE-599),
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc wykazania eksportu ze stawką 0% (ujęcia eksportu w deklaracji VAT).
Ad. 7.(eksport towarów → wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów)
Jak zostało wskazane w uzasadnieniu do pytania nr 1 powyżej, jako że w momencie wystawienia pierwotnej faktury przez Spółkę nie doszło do udokumentowanej nią transakcji, lecz faktycznie doszło do innej transakcji, tj. WDT, zmiana charakteru transakcji została przez Spółkę udokumentowana fakturą korygującą i właściwą fakturą sprzedaży. Nie zmienia to jednak faktu, że Spółka wstawiła fakturę pierwotną dokumentującą sprzedaż Pojazdu. Stosując zatem dla tej transakcji przepisy art. 20 ust. 1 ustawy o VAT, z chwilą wystawienia przez Spółkę faktury na rzecz X. powstał również obowiązek podatkowy dla transakcji właściwej (faktycznie dokonanej), czyli WDT. Spółka powinna zatem wykazać tę transakcję w deklaracji VAT za ten okres.
Natomiast jeśli chodzi o korektę opodatkowania VAT WDT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0%, korekty tej Spółka powinna dokonać w deklaracji VAT za miesiąc dokonania przedmiotowego opodatkowania.
W ocenie Spółki w tym przypadku przepis art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania, gdyż faktyczna transakcja miała charakter wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a nie eksportu.
Zastosowania nie będą miały również przepisy art. 29a ustawy o VAT, albowiem odnoszą się one do korekty VAT należnego wykazanego na fakturze. Taka sytuacja nie miała miejsca w analizowanym przypadku.
Nie ma natomiast żadnych innych przepisów regulujących sposób korekty nieprawidłowo opodatkowanego eksportu towarów w sytuacji analogicznej do Spółki.
W tym stanie rzeczy zasadnym jest dokonanie korekty wyłącznie w zakresie, w jakim nastąpiło to opodatkowanie, tj. poprzez korektę deklaracji VAT za miesiąc dokonania przedmiotowego opodatkowania.
Podsumowując, w sytuacji, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako eksport towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a dostawa ta finalnie stanowiła WDT, Spółka powinna:
-wykazać faktycznie dokonane WDT w ewidencji VAT ze stawką 0% za miesiąc, w którym wystawiła fakturę pierwotną (dokumentującą eksport, do którego nie doszło) oraz dokonać korekty deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej za ten okres rozliczeniowy,
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc jego dokonania (ujęcia w deklaracji VAT jako sprzedaży krajowej).
Ad. 8.(eksport towarów → sprzedaż krajowa)
Zgodnie z powołanymi powyżej przepisami oraz argumentacją obowiązek podatkowy dla krajowej dostawy Pojazdów powstał po stronie Spółki w momencie wydania tych Pojazdów.
Jednocześnie przepisy ustawy o VAT nie zawierają regulacji odnoszących się do korekty eksportu opodatkowanego jako dostawy krajowej ze względu na brak wymaganej dokumentacji, w sytuacji gdy do eksportu faktycznie nie doszło.
W szczególności, w tym przypadku nie znajdują zastosowania:
-przepis art. 41 ust. 9 w zw. z art. 41 ust. 11 zd. 2 ustawy o VAT, gdyż faktyczna transakcja nie miała charakteru eksportu,
-przepisy art. 29a ustawy o VAT albowiem odnoszą się one do korekty VAT należnego wykazanego na fakturze. Taka sytuacja nie miała miejsca w analizowanym przypadku.
W tym stanie rzeczy jedynym możliwym sposobem dokonania korekty nieprawidłowego opodatkowania eksportu dokonanego przez Spółkę jest dokonanie korekty deklaracji VAT za miesiąc dokonania przedmiotowego opodatkowania.
Podsumowując, w przypadku, gdy w oparciu o złożone zamówienie Spółka zakwalifikowała pierwotną dostawę Pojazdów jako eksport i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla eksportu, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a finalnie dostawa ta stanowiła dostawę krajową Pojazdów, Spółka powinna:
-wykazać dostawę krajową towarów w deklaracji VAT za miesiąc powstania obowiązku podatkowego dla przedmiotowej dostawy, tj. za miesiąc wydania Pojazdów,
-w przypadku, gdy pierwotna dostawa została przez Spółkę opodatkowana VAT jako dostawa krajowa (23% VAT) ze względu na brak posiadania dokumentów wymaganych przepisami ustawy o VAT, Spółka powinna dokonać korekty do zera tego opodatkowania w deklaracji za miesiąc wykazania pierwotnie tego opodatkowania.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
a)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
b)eksport towarów;
c)import towarów na terytorium kraju;
d)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
e)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.
Zgodnie z art. 2 pkt 1, 4 i 5 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
1)terytorium kraju - rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a;
4)terytorium państwa członkowskiego - rozumie się przez to terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a;
5)terytorium państwa trzeciego - rozumie się przez to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a ust. 1 i 3;.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a)dostawcę lub na jego rzecz, lub
b)nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych
- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych;
Jak stanowi art. 13 ust. 1 ustawy:
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy:
Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
3)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
4)podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.
W myśl art. 19a ust. 1 ustawy:
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy:
W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy, z zastrzeżeniem ust. 4.
W przepisach art. 22 ust. 1-4 ustawy uregulowano zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia przy dostawie towarów w przypadku transakcji łańcuchowych (szeregowych), tj. transakcji, w których występuje kilka podmiotów dokonujących obrotu tym samym towarem, przy czym towar trafia bezpośrednio od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu. Każda z dostaw w transakcji łańcuchowej traktowana jest odrębnie, co oznacza, że dla każdej z nich odrębnie ustalane jest też miejsce dokonania dostawy.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy;
Przepisy art. 22 ust. 2-3 ustawy stanowią, że:
2. W przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.
2a. W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego przez nabywcę, który dokonuje również ich dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej do tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towarów należy przyporządkować jego dostawie.
2b. W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego, wysyłka lub transport tych towarów są przyporządkowane wyłącznie dostawie dokonanej do podmiotu pośredniczącego.
2c. W przypadku gdy podmiot pośredniczący przekazał swojemu dostawcy numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane lub transportowane, wysyłkę lub transport przypisuje się wyłącznie dostawie dokonanej przez ten podmiot.
2d. Przez podmiot pośredniczący, o którym mowa w ust. 2b i 2c, rozumie się innego niż pierwszy w kolejności dostawcę towarów, który wysyła lub transportuje towar samodzielnie albo za pośrednictwem osoby trzeciej działającej na jego rzecz.
2e. W przypadku towarów, o których mowa w ust. 2, które są wysyłane lub transportowane z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego albo z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego przez:
1)pierwszego dostawcę - wysyłkę lub transport przyporządkowuje się jego dostawie;
2)ostatniego nabywcę - wysyłkę lub transport przyporządkowuje się dostawie dokonanej do tego nabywcy.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2-2c i 2e, dostawę towarów, która:
1)poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;
2)następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
W sytuacjach, w których ten sam towar jest przedmiotem kolejnych dostaw, lecz faktycznie jest przemieszczany od pierwszego dostawcy do finalnego nabywcy, przyjmuje się, że ma miejsce tylko jedna wysyłka (transport). Z uwagi na to, że dokonywane jest tylko jedno przemieszczenie towarów, to tylko jedna dostawa może być uznana za dostawę „ruchomą” towarów (może być to WDT albo eksport towarów), pozostałe zaś są dostawami „nieruchomymi”.
W takich sytuacjach zachodzi konieczność określenia która transakcja jest dostawą ruchomą (mogącą być opodatkowaną preferencyjną stawką podatku VAT), a które transakcje są nieruchome (opodatkowane stawką przewidziana dla danego towaru w danym kraju).
Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy:
Podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Jak stanowi art. 29a ust. 10 ustawy:
Podstawę opodatkowania obniża się o:
1)kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
2)wartość zwróconych towarów i opakowań, z zastrzeżeniem ust. 11 i 12;
3)zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;
4)wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.
Zgodnie z art. 29a ust. 13-15 ustawy:
13. W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.
14. Przepis ust. 13 stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
15. Warunku posiadania dokumentacji, o którym mowa w ust. 13, nie stosuje się w przypadku:
1)eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
2)dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju;
3)sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, usług dystrybucji gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy;
4)(uchylony)
5)wystawienia faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej.
Z uregulowań zawartych w art. 29a ust. 13 w zw. z art. 29a ust. 14 ustawy wynika, ze podatnik będzie miał prawo dokonać obniżenia podstawy opodatkowania lub podatku należnego już za okres rozliczeniowy w którym wystawił fakturę korygującą przy łącznym spełnieniu warunków:
-uzgodnienia warunków korekty z nabywcą towaru lub usługobiorcą,
-spełnienia uzgodnionych warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług,
-faktura korygująca jest zgodna z posiadaną dokumentacją w zakresie uzgodnienia z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunku obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług oraz w zakresie spełnienia tych uzgodnionych warunków,
-posiadania dokumentacji potwierdzającej uzgodnienie z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunków obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług (tj. z dokumentacji wynika, że nabywca wie, że doszło lub wie w jakich sytuacjach będzie dochodzić do zmiany warunków transakcji skutkujących zmniejszeniem wysokości wynagrodzenia), z dokumentacji wynika również, że warunki te zostały spełnione na moment dokonywania przez podatnika korekty podatku należnego, tj. doszło do zrealizowania przesłanek warunkujących pomniejszenie kwoty podatku należnego.
Należy jednocześnie wskazać, że zgodnie z art. 29a ust. 15 pkt 1 ustawy ostatni z ww. warunków nie musi być spełniony w przypadku eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Zgodnie z art. 41 ust. 1, 3 i 4 ustawy:
1. Stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
3. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.
4. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.
W myśl art. 41 ust. 6, 7, 8, 9 i 11 ustawy:
6. Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
7. Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
8. Przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.
9. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
11. Przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6, z którego wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepisy ust. 7 i 9 stosuje się odpowiednio.
Jeżeli podatnik nie posiada wymaganych dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu, nie ma prawa do opodatkowania tych transakcji stawką podatku VAT w wysokości 0%. W tej sytuacji jest obowiązany opodatkować tę dostawę przy zastosowaniu stawki właściwej dla dostawy krajowej.
Istotne jest, że w myśl art. 41 ust. 9 ustawy, otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument. A zatem w sytuacji gdy faktycznie doszło do eksportu towarów z Polski a podatnik otrzymał dokumenty potwierdzające wywóz towarów w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 art. 41 ustawy, wówczas ma on prawo do korekty podatku VAT i zastosowania ponownie stawki podatku w wysokości 0%, z uwzględnieniem przepisów dotyczących przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Stosownie do art. 42 ust. 1 ustawy:
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;
2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Stosownie do art. 42 ust. 1a ustawy:
Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:
1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub
2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8
- chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.
Zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy:
Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za:
1)okres kwartalny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
2)okres miesięczny - podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za ten okres; podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatnik za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie posiada dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
Zgodnie z art. 42 ust. 12a ustawy w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2023 r.
W przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.
Zgodnie z art. 42 ust. 12a ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2023 r. (zmienionym przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2023 r. poz. 1059):
W przypadkach, o których mowa w ust. 12, otrzymanie dowodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, upoważnia podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.
Wskazany powyżej przepis art. 42 ust. 12 ustawy reguluje sytuację, gdy warunek dotyczący udokumentowania wywozu z kraju towarów będących przedmiotem dostawy i dostarczenia ich na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Przy czym na podstawie art. 42 ust. 12a ustawy, gdy po określonym czasie podatnik otrzyma dokumenty potwierdzające dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, uprawniające do zastosowania 0% stawki podatku, podatnik ten jest uprawniony do dokonania stosownej korekty za okres rozliczeniowy, w którym ta dostawa została dokonana (w stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2023 r.) bądź w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu tej dostawy (w stanie prawnym obowiązującym od 1 lipca 2023 r.).
W myśl art. 99 ust. 1 ustawy:
Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c, art. 133 i art. 138g ust. 2.
Jak stanowi art. 99 ust. 7c ustawy,
Deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 1-3, zawierają dane niezbędne do rozliczenia podatku, obliczenia jego wysokości, w tym wysokości podstawy opodatkowania, podatku należnego i podatku naliczonego, a także dane dotyczące podatnika.
Zgodnie z art. 81 § 1 i 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacji podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.):
§1.Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.
§2.Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji.
Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu. Może ona dotyczyć każdej pozycji deklaracji, np. określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości kwoty zwrotu podatku oraz innych danych zawartych w treści deklaracji (np.: adresu, nr NIP) – o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym – poprawnym już – wypełnieniu jej formularza, z zaznaczeniem, że w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji. Skorzystanie przez podatnika z wprowadzonej przez ustawodawcę instytucji korekty deklaracji powoduje, że złożona przez niego deklaracja korygująca zastępuje pierwotną (korygowaną) deklarację i pociąga za sobą skutki prawne, pozbawiające jednocześnie pierwotną deklarację mocy prawnej. Korekta deklaracji ma na celu skorygowanie błędu poprzez zastąpienie go właściwym zapisem.
Przepis art. 106j ust. 1 ustawy stanowi:
W przypadku gdy po wystawieniu faktury:
1)podstawa opodatkowania lub kwota podatku wskazana w fakturze uległa zmianie,
2)(uchylony)
3)dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
4)dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
5)stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury
- podatnik wystawia fakturę korygującą.
Jak wynika z powyższych regulacji, fakturę korygującą wystawia się w przypadku udzielenia rabatów, obniżek cen, zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, a także zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu (zwrotu całości lub części należności) oraz w sytuacji, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Zatem, jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, podatnik wystawia w takim przypadku fakturę korygującą. Zatem faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.
Państwa wątpliwości sformułowane w pierwszym pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonane WDT w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów z podmiotu krajowego na podmiot w innym kraju członkowskim (lub na wywóz do Niemiec lub do innego kraju UE celem zabudowy). W rezultacie doszło do wywozu Pojazdów do kraju członkowskiego UE, nie zaś jak zakładano w momencie zamówienia Pojazdów przez X. – do dostawy w Polsce.
Doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury (zmienił się numer, którego X. ostatecznie użyła na potrzeby transakcji ze Spółką, znajdując nowego Odbiorcę). Na skutek powyższych zmian doszło również do zmiany rodzaju transakcji, ze sprzedaży krajowej na dostawę wewnątrzwspólnotową.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
Podatnik, co do zasady, jest obowiązany wykazywać w deklaracji, o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja.
Jak wynika z opisu sprawy przeniesienie prawa do rozporządzania Pojazdami jak właściciel następuje z chwilą pozostawienia X. Pojazdów do dyspozycji a własność Pojazdów przechodzi ze Spółki na X. w momencie wystawienia faktury sprzedaży, a tym samym dostawa krajowa dokonana przez Spółkę do X. ma miejsce w miesiącu wystawienia faktury.
Ponieważ w myśl art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, wykazali Państwo tę sprzedaż krajową w deklaracji za miesiąc, w którym wystawili Państwo fakturę.
W stosunku do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%, w sytuacji gdy warunek posiadania przez podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny, ale dokumentację tę będzie posiadał później, ustawodawca przewidział upoważnienie podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że wystawienie faktury sprzedaży zasadniczo ma miejsce w momencie zakończenia produkcji pojazdów i pozostawienia pojazdów do dyspozycji X., zatem nie zachodzi sytuacja powstawania obowiązku podatkowego w 15 dniu następnego miesiąca. Wobec powyższego dla dokonanej faktycznie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstał w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura.
Stosownie do art. 29a ust. 14 ustawy w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna obniżenia kwoty podatku dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie stosuje się warunku posiadania dokumentacji, z której wynika, że podatnik uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione.
Tym samym w sytuacji, gdy doszło do zmiany rodzaju transakcji, ze sprzedaży krajowej na dostawę wewnątrzwspólnotową i – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – na moment dokonania korekty Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla WDT powinni Państwo:
-dokonać korekty deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tej dostawy (a więc miesiąc wystawienia faktury) i wykazać w niej faktycznie dokonane WDT ze stawką 0% (przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 ust. 1a ustawy),
-dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy jako dostawy krajowej i wykazania należnego do niej podatku VAT na fakturze w deklaracji za miesiąc w którym wystawili Państwo fakturę korygującą.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości sformułowane w drugim pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonany eksport towarów w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała i wykazała dla celów VAT dostawę Pojazdów jako sprzedaż krajową oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów z podmiotu krajowego na podmiot w kraju trzecim oraz w rezultacie do wywozu Pojazdów do krajów innych, niż zakładane w momencie zamówienia Pojazdów przez X.
Doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury – zmienił się numer, którego X. ostatecznie użyła na potrzeby transakcji ze Spółką, znajdując nowego Odbiorcę: na fakturze dokumentującą pierwotną dostawę krajową wskazano polski numer NIP, natomiast faktura wystawiana dla eksportu nie zawiera żadnego numeru identyfikacji podatkowej X. (w szczególności ani polskiego, ani niemieckiego numeru podatkowego).
Na skutek powyższych zmian doszło również do zmiany rodzaju transakcji z dostawy krajowej na eksport.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
Jak wynika z opisu sprawy przeniesienie prawa do rozporządzania Pojazdami jak właściciel następuje z chwilą pozostawienia X. Pojazdów do dyspozycji a własność Pojazdów przechodzi ze Spółki na X. w momencie wystawienia faktury sprzedaży, a tym samym dostawa krajowa dokonana przez Spółkę do X. ma miejsce w miesiącu wystawienia faktury.
Ponieważ w myśl art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, wykazali Państwo tę sprzedaż krajową w deklaracji za miesiąc, w którym wystawili Państwo fakturę.
W przypadku eksportu do którego stosuje się stawkę podatku 0%, w przypadku gdy podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy nie otrzymał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, lecz w okresie następnym, wykazuje ten eksport w deklaracji za ten następny okres. W przypadku uzyskania tych dokumentów dopiero w późniejszym okresie, stosownie do art. 41 ust. 9 ustawy podatnik jest upoważniony do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
W stosunku do eksportu przepisy nie regulują w sposób szczególny momentu powstania obowiązku podatkowego, zatem zastosowanie znajduje zasada ogólna wyrażona w art. 19a ust. 1 ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że wystawienie faktury sprzedaży zasadniczo ma miejsce w momencie zakończenia produkcji pojazdów i pozostawienia pojazdów do dyspozycji X. Wobec powyższego dla dokonanego faktycznie eksportu towarów obowiązek podatkowy powstał w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura.
Stosownie do art. 29a ust. 14 ustawy w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna obniżenia kwoty podatku dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą. W przypadku eksportu nie stosuje się warunku posiadania dokumentacji, z której wynika, że podatnik uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione.
Tym samym w sytuacji, gdy doszło do zmiany rodzaju transakcji, ze sprzedaży krajowej na eksport i – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – na moment dokonania korekty Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu powinni Państwo:
-wykazać faktycznie dokonany eksport ze stawką 0% w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym otrzymali Państwo dokument potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej,
-dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy jako dostawy krajowej i wykazania należnego do niej podatku VAT na fakturze, w deklaracji za miesiąc w którym wystawili Państwo fakturę korygującą.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości sformułowane w trzecim pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonane WDT w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako WDT do innego podatnika niż ten, do którego faktycznie dokonała WDT, lecz wykazała tę dostawę jako dostawę krajową opodatkowaną 23% VAT oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów z podmiotu w innym niż Polska kraju członkowskim na podmiot w innym państwie członkowskim. W rezultacie doszło do wywozu Pojazdów do innego kraju członkowskiego UE, niż zakładano w momencie zamówienia Pojazdów przez X.
Doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury (zmienił się numer, którego X. ostatecznie użyła na potrzeby transakcji ze Spółką, znajdując nowego Odbiorcę).
Ponieważ przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających, że Pojazdy będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką 23%.
Zatem w wyniku zmiany odbiorcy na podmiot w państwie członkowskim innym niż pierwotnie zakładano, doszło również do zmiany rodzaju transakcji z dostawy krajowej (wykazanej na zasadach określonych w art. 42 ust. 12 ustawy) na dostawę wewnątrzwspólnotową.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
W przypadku, gdy finalna faktura dokumentuje WDT, na moment dokonania planowanych korekt Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla tego typu dostawy.
W takiej sytuacji w przypadku późniejszego otrzymania dowodów że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju zastosowanie znajdzie przepis art. 42 ust. 12a ustawy.
Upoważnieni są zatem Państwo do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana (zgodnie z przepisami obowiązującym do 30 czerwca 2023 r.) bądź za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy (zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2023 r.), i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że wystawienie faktury sprzedaży zasadniczo ma miejsce w momencie zakończenia produkcji pojazdów i pozostawienia pojazdów do dyspozycji X., zatem nie zachodzi sytuacja powstawania obowiązku podatkowego w 15 dniu następnego miesiąca.
Tym samym zarówno w okresie do 30 czerwca 2023 r. jak i w okresie od 1 lipca 2023 r. zgodnie z obowiązującymi przepisami w tych okresach przepisami, w Państwa sytuacji obowiązek podatkowy dla dokonanej faktycznie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstał w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura.
Wobec powyższego w sytuacji, gdy doszło do zmiany rodzaju transakcji, ze sprzedaży krajowej (pierwotnie, w oparciu o złożone zamówienie, zakwalifikowanej jako WDT, lecz wykazanej jako dostawa krajowa opodatkowana 23% VAT ze względu na brak potwierdzeń wywozu Pojazdów do innego niż Polska kraju UE w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT) na WDT i – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – na moment dokonania korekty Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu powinni Państwo:
-dokonać korekty deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tej dostawy (a więc miesiącu wystawienia faktury) i wykazać w niej faktycznie dokonane WDT ze stawką 0% (przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 ust. 1a ustawy),
-dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy jako dostawy krajowej i wykazania należnego do niej podatku VAT na fakturze, w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym wystawiona została pierwotna faktura.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości sformułowane w czwartym pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonany eksport towarów w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę jako WDT i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla WDT, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla WDT w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów z podmiotu w innym niż Polska państwie członkowskim na podmiot w kraju trzecim oraz w rezultacie do wywozu Pojazdów poza Unię Europejską, nie zaś jak zakładano w momencie zamówienia Pojazdów przez X. – do dostawy w innym niż Polska państwie członkowskim.
Doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury – zmienił się numer, którego X. ostatecznie użyła na potrzeby transakcji ze Spółką, znajdując nowego Odbiorcę: na fakturze dokumentującą pierwotną dostawę krajową numer NIP nadany X. w państwie UE przeznaczenia pojazdów, natomiast faktura wystawiana dla eksportu nie zawiera żadnego numeru identyfikacji podatkowej X. (w szczególności ani polskiego, ani niemieckiego numeru podatkowego).
Na skutek powyższych zmian doszło również do zmiany rodzaju transakcji z dostawy wewnątrzwspólnotowej na eksport.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
W przypadku, gdy finalna faktura dokumentuje eksport - na moment dokonania planowanych korekt Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla tego typu dostawy.
Ponieważ przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających, że Pojazdy będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy jako dostawę krajową ze stawką 23%.
Jak wynika z opisu sprawy przeniesienie prawa do rozporządzania Pojazdami jak właściciel następuje z chwilą pozostawienia X. Pojazdów do dyspozycji a własność Pojazdów przechodzi ze Spółki na X. w momencie wystawienia faktury sprzedaży, a tym samym dostawa krajowa dokonana przez Spółkę do X. ma miejsce w miesiącu wystawienia faktury.
Ponieważ w myśl art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, wykazali Państwo tę sprzedaż krajową w deklaracji za miesiąc, w którym wystawili Państwo fakturę.
W przypadku eksportu do którego stosuje się stawkę podatku 0%, w przypadku gdy podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy nie otrzymał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, lecz w okresie następnym, wykazuje ten eksport w deklaracji za ten następny okres. W przypadku uzyskania tych dokumentów dopiero w późniejszym okresie, stosownie do art. 41 ust. 9 ustawy podatnik jest upoważniony do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
W stosunku do eksportu przepisy nie regulują w sposób szczególny momentu powstania obowiązku podatkowego, zatem zastosowanie znajduje zasada ogólna wyrażona w art. 19a ust. 1 ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że wystawienie faktury sprzedaży zasadniczo ma miejsce w momencie zakończenia produkcji pojazdów i pozostawienia pojazdów do dyspozycji X. Wobec powyższego dla dokonanego faktycznie eksportu towarów obowiązek podatkowy powstał w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura.
Stosownie do art. 29a ust. 14 ustawy w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna obniżenia kwoty podatku dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą. W przypadku eksportu nie stosuje się warunku posiadania dokumentacji, z której wynika, że podatnik uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione.
Tym samym w sytuacji, gdy doszło do zmiany rodzaju transakcji, z wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (wykazanej jako sprzedaż krajowa zgodnie z art. 42 ust. 12) na eksport i – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – na moment dokonania korekty Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu powinni Państwo:
-wykazać faktycznie dokonany eksport ze stawką 0% w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym otrzymali Państwo dokument potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej,
-dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy jako dostawy krajowej i wykazania należnego do niej podatku VAT na fakturze, w deklaracji za miesiąc w którym wystawili Państwo fakturę korygującą (ujęcia eksportu w deklaracji VAT).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości sformułowane w piątym pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonaną dostawę krajową towarów w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako WDT do innego podatnika niż ten, do którego faktycznie dokonała WDT, lecz wykazała tę dostawę jako dostawę krajową opodatkowaną 23% VAT oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów z podmiotu w innym niż Polska kraju członkowskim na podmiot w innym państwie członkowskim. W rezultacie nie doszło do wywozu Pojazdów do innego kraju członkowskiego UE, jak zakładano w momencie zamówienia Pojazdów przez X..
Doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury (zmienił się numer, którego X. ostatecznie użyła na potrzeby transakcji ze Spółką, znajdując nowego Odbiorcę), z numeru VAT nadanego X. w państwie UE przeznaczenia Pojazdów na polski numer NIP.
Ponieważ przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających, że Pojazdy będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką 23%.
Zatem w wyniku zmiany odbiorcy z podmiotu w innym państwie członkowskim na podmiot krajowego, doszło również do zmiany rodzaju transakcji z dostawy wewnątrzwspólnotowej (wykazanej jako dostawa krajowa na zasadach określonych w art. 42 ust. 12 ustawy) na dostawę krajową.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
Zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy wykazali Państwo planowaną wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jako sprzedaż krajową w deklaracji za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym.
Ponieważ w myśl art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, powinni wykazać Państwo faktycznie dokonaną sprzedaż krajową w deklaracji za miesiąc, w którym wystawili Państwo fakturę.
Wobec powyższego w sytuacji, gdy dostawę faktycznie będącą sprzedażą krajową wykazali Państwo jako sprzedaż krajową (pierwotnie, w oparciu o złożone zamówienie, zakwalifikowanej jako WDT, lecz wykazanej jako dostawa krajowa opodatkowana 23% VAT ze względu na brak potwierdzeń wywozu Pojazdów do innego niż Polska kraju UE w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT) powinni Państwo:
-wykazać tę dostawę krajową w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tej dostawy (a więc miesiąc wystawienia faktury),
-dokonać stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 ustawy (z uwzględnieniem warunków zawartych w tym przepisie) korekty podatku VAT wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy jako dostawy krajowej i wykazania należnego do niej podatku VAT na fakturze, w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym została ona wykazana na podstawie art. 42 ust. 12 ustawy (kolejny po następnym okresie rozliczeniowym).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 5 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości sformułowane w szóstym pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonany eksport towarów do innego kraju trzeciego niż ten, do którego pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka planowała dokonać eksportu i wystawiła fakturę pierwotną ze stawką VAT 0% właściwą dla eksportu towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów na podmiotu innym państwie trzecim niż pierwotnie zakładano.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
Ponieważ przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za następny okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za następny okres rozliczeniowy ze stawką 23% (na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o VAT).
Zgodnie z opisem sprawy - na moment dokonania planowanych korekt Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu towarów.
Stosownie zatem do art. 41 ust. 9 ustawy w sytuacji otrzymania przez Państwa dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym są Państwo upoważnieni do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymaliście ten dokument.
W stosunku do eksportu przepisy nie regulują w sposób szczególny momentu powstania obowiązku podatkowego, zatem zastosowanie znajduje zasada ogólna wyrażona w art. 19a ust. 1 ustawy – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że wystawienie faktury sprzedaży zasadniczo ma miejsce w momencie zakończenia produkcji pojazdów i pozostawienia pojazdów do dyspozycji X. Wobec powyższego dla dokonanego faktycznie eksportu towarów obowiązek podatkowy powstał w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura.
Stosownie do art. 29a ust. 14 ustawy w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna obniżenia kwoty podatku dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą. W przypadku eksportu nie stosuje się warunku posiadania dokumentacji, z której wynika, że podatnik uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione.
Tym samym w sytuacji, gdy doszło do zmiany rodzaju transakcji, z dostawy krajowej (pierwotnie, w oparciu o złożone zamówienie, zakwalifikowanej jako eksport, lecz wykazanej jako dostawa krajowa opodatkowana 23% VAT ze względu na brak dowodów potwierdzających wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT) na eksport i – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – na moment dokonania korekty Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu powinni Państwo:
-wykazać faktycznie dokonany eksport ze stawką 0% w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym otrzymali Państwo dokument potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej,
-dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy jako dostawy krajowej i wykazania należnego do niej podatku VAT na fakturze, w deklaracji za miesiąc w którym wystawili Państwo fakturę korygującą (ujęcia eksportu w deklaracji VAT).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 6 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości sformułowane w siódmym pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonaną WDT w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako eksport towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT, a następnie w terminie późniejszym otrzymała dowody potwierdzające, że Pojazdy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone Odbiorcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów z podmiotu państwie trzecim na podmiot w innym państwie członkowskim.
Doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury. Pierwotna faktura nie zawierała żadnego numeru identyfikacji podatkowej X. (w szczególności ani polskiego, ani niemieckiego numeru podatkowego) natomiast na fakturze dokumentującej faktycznie dokonaną dostawę podano numer VAT nadany X. w państwie UE przeznaczenia Pojazdów.
Na skutek powyższych zmian doszło również do zmiany rodzaju transakcji, z eksportu na dostawę wewnątrzwspólnotową.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
Ponieważ przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za następny okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za następny okres rozliczeniowy ze stawką 23% (na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o VAT)
Zgodnie z opisem sprawy - na moment dokonania planowanych korekt Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W stosunku do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0%, w sytuacji gdy warunek posiadania przez podatnika w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, nie został spełniony przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres miesięczny, ale dokumentację tę będzie posiadał później, ustawodawca przewidział upoważnienie podatnika do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0% w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania przez niego tej dostawy, i dokonania korekty deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.
Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, że wystawienie faktury sprzedaży zasadniczo ma miejsce w momencie zakończenia produkcji pojazdów i pozostawienia pojazdów do dyspozycji X., zatem nie zachodzi sytuacja powstawania obowiązku podatkowego w 15 dniu następnego miesiąca. Wobec powyższego dla dokonanej faktycznie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów obowiązek podatkowy powstał w miesiącu, w którym wystawiona została pierwotna faktura.
Tym samym w sytuacji, gdy doszło do zmiany rodzaju transakcji, z eksportu (wykazanego jako sprzedaż krajowa) na dostawę wewnątrzwspólnotową i – jak wskazali Państwo w opisie sprawy – na moment dokonania korekty Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do zastosowania stawki VAT 0% dla WDT powinni Państwo:
-dokonać korekty deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tej dostawy (a więc miesiąc wystawienia faktury) i wykazać w niej faktycznie dokonane WDT ze stawką 0% (przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 ust. 1a ustawy),
-dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 1 ustawy wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy jako dostawy krajowej w deklaracji za miesiąc w którym ujęli Państwo ją w deklaracji VAT jako sprzedaż krajową.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 7 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości sformułowane w ósmym pytaniu dotyczą wskazania w deklaracji za jaki okres rozliczeniowy Spółka powinna wykazać faktury dokumentujące faktycznie dokonaną dostawę krajową Pojazdów w sytuacji, gdy pierwotnie (w oparciu o złożone zamówienie) Spółka zakwalifikowała dostawę Pojazdów jako eksport towarów, lecz wykazała tę dostawę dla celów VAT jako sprzedaż krajową opodatkowaną 23% VAT ze względu na brak dokumentów wymaganych dla zastosowania stawki VAT 0% dla eksportu w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT oraz wskazania w deklaracji za jaki okres Spółka powinna dokonać korekty pierwotnie wykazanych transakcji krajowych.
W sytuacji, której dotyczy powyższe pytanie doszło do zmiany ostatecznego przebiegu transakcji między Spółką, X. i Odbiorcą, przez zmianę finalnego Odbiorcy zamówionych Pojazdów z podmiotu państwie trzecim na podmiot krajowy.
Doszło równocześnie do zmiany danych nabywcy pierwotnej faktury. Pierwotna faktura nie zawierała żadnego numeru identyfikacji podatkowej X. (w szczególności ani polskiego, ani niemieckiego numeru podatkowego) natomiast na fakturze dokumentującej faktycznie dokonaną dostawę podano polski numer NIP.
Na skutek powyższych zmian doszło również do zmiany rodzaju transakcji, z eksportu na dostawę krajową.
Spółka wystawiła faktury korygujące w celu odzwierciedlenia w treści faktur rzeczywistego przebiegu transakcji.
Ponieważ przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (w którym powstał obowiązek podatkowy) oraz za następny okres rozliczeniowy Spółka nie posiadała dowodów potwierdzających wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej Spółka wykazywała tę dostawę w ewidencji VAT za następny okres rozliczeniowy ze stawką 23% (na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o VAT).
Ponieważ w myśl art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, powinni wykazać Państwo faktycznie dokonaną sprzedaż krajową w deklaracji za miesiąc, w którym wystawili Państwo fakturę pierwotną.
Tym samym w sytuacji, dostawę faktycznie będącą sprzedażą krajową wykazali Państwo jako sprzedaż krajową (pierwotnie, w oparciu o złożone zamówienie, zakwalifikowanej jako eksport, lecz wykazanej jako dostawa krajowa opodatkowana 23% VAT ze względu na brak dowodów potwierdzających wywóz Pojazdów poza terytorium Unii Europejskiej w terminie wymaganym przepisami ustawy o VAT) powinni Państwo:
-wykazać tę dostawę krajową w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tej dostawy (a więc miesiąc wystawienia faktury,
-dokonać korekty podatku VAT stosownie do art. 29a ust. 14 w zw. z art. 29a ust. 13 ustawy (z uwzględnieniem warunków zawartych w tym przepisie) ustawy wynikającego z zakwalifikowania pierwotnej dostawy eksportowej jako dostawy krajowej w deklaracji za miesiąc w którym ujęli Państwo ją w deklaracji VAT jako sprzedaż krajową.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 8 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem sformułowanych we wniosku Państwa pytań. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. W szczególności ocenie nie podlegało spełnienie przez Państwa warunków do zastosowania stawek 0% dla wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz przy eksporcie towarów. Okoliczność ta została przyjęta jako element opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.
Zaznaczenia wymaga, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651, ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.