Temat interpretacji
W zakresie ustalenia, czy: - po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18d ust. 8 ustawy o pdop, do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A., - po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18db ustawy o pdop, do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o iloczyn stawki podatku obowiązującej P.S.A. i kwoty nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 3 lipca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:
- po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18d ust. 8 ustawy o pdop, do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.,
- po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18db ustawy o pdop, do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o iloczyn stawki podatku obowiązującej P.S.A. i kwoty nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1. Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…)
2. Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(…)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
SPÓŁKA JAWNA (dalej: „Spółka”) z siedzibą w … jest spółką jawną, utworzoną na podstawie prawa polskiego, posiadającą siedzibę działalności w Polsce. Spółka posiada trzech wspólników: P, M oraz T (dalej łącznie: „Wspólnicy” lub „Wnioskodawcy”).
Podstawową działalnością Spółki jest świadczenie usług z dziedziny IT oraz nowoczesnych technologii. W ramach swojej działalności Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, w wyniku której tworzy i rozwija oprogramowanie komputerowe. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).
Główny obszar działalności Spółki skupiony jest na świadczeniu usług poprzez aplikację Voucherify, tj. oprogramowanie internetowe służące do tworzenia akcji promocyjnych. Voucherify generuje narzędzia do samodzielnego zarządzania kampaniami promocyjnymi przez klientów, tj. umożliwia klientom (podmiotom odpowiedzialnym za działania marketingowe) oferowanie spersonalizowanych zachęt, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie zasięgu danej kampanii oraz pozyskanie większej ilości klientów. W ramach swojej działalności Spółka prowadzi systematyczne prace rozwojowe mające na celu rozwój platformy Voucherify i oferowanie klientom nowych funkcjonalności w jej ramach.
Ponadto, Spółka opracowuje na zlecenie klientów zewnętrznych spersonalizowane programy komputerowe w postaci aplikacji posiadających wymagane przez klientów funkcjonalności. Opracowanie takich aplikacji również ma miejsce w wyniku prowadzenia prac rozwojowych przez Spółkę.
Działalność rozwojowa Spółki w obu wskazanych obszarach (rozwój platformy Voucherify oraz opracowywanie programów na zlecenie klientów) polega na tworzeniu koncepcji, opracowaniu, a następnie testowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z dziedziny IT.
Wspólnicy Spółki, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy pdof, rozpoznają przychody i koszty uzyskania przychodów Spółki zgodnie z ich udziałami w zyskach. Przychody i koszty uzyskania przychodów zaliczane są przez nich do źródła „działalność gospodarcza”. Wspólnicy korzystają z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej (zgodnie z art. 26e ustawy pdof), której zastosowanie jest możliwe z uwagi na prowadzone prace rozwojowe prowadzone w ramach Spółki w zakresie rozwoju nowych lub zmienionych produktów, tj. prace nad rozwojem platformy Voucherify oraz związane z opracowywaniem spersonalizowanych aplikacji na zlecenie klientów.
W tym zakresie Wspólnicy Spółki w latach 2017-2022 (tj. w rozliczeniach podatkowych dotyczących wskazanych lat) odliczali od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ustawy o pdof. Jednakże, podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za lata podatkowe 2020-2022 (i przypuszczalnie za rok 2023) była niższa niż kwota kosztów kwalifikowanych możliwych do odliczenia na podstawie powołanego wyżej przepisu, w związku z czym nie wszystkie koszty związane z prowadzoną w Spółce działalnością badawczo-rozwojową zostały rozliczone w ramach ulgi B+R przysługującej w ramach rozliczeń podatkowych Wspólników.
Część kosztów stanowi tym samym koszty kwalifikowane możliwe do rozliczenia w kolejnych latach na podstawie art. 26e ust. 8 ustawy o pdof. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami, w przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę lub wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach w kolejnych następujących po sobie 6 latach podatkowych.
W konsekwencji, pozostała do odliczenia nadwyżka kosztów kwalifikowanych wygenerowana przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności rozwojowej w latach 2020-2022 (plus przypuszczalnie za część 2023 r.) nie została/nie zostanie odliczona od podstawy opodatkowania Wspólników Spółki w ramach rocznych zeznań podatkowych PIT-36L.
W okresie korzystania przez Wspólników z ulgi na działalność badawczo-rozwojową Spółka nie prowadziła działalności w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia, ani nie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie decyzji o wsparciu. Jednocześnie, koszty kwalifikowane do ulgi B+R nie były objęte żadną inną formą pomocy (w szczególności w postaci ulgi podatkowej czy dotacji) i nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Obecnie planowane jest dokonanie przekształcenia Spółki w prostą spółkę akcyjną (dalej: „P.S.A.”). W wyniku przekształcenia Spółka stanie się spółką handlową (zgodnie z przepisami art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych dalej: „k.s.h.”), która będzie utworzona na podstawie prawa polskiego, będzie posiadała siedzibę działalności w Polsce i będzie podlegała w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. P.S.A. będzie polskim rezydentem podatkowym, podlegającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. W wyniku przekształcenia, członkami zarządu oraz akcjonariuszami P.S.A. będą Wspólnicy.
Jednocześnie, przedmiot działalności P.S.A. nie ulegnie zmianie względem działalności prowadzonej przez Spółkę. Kontynuowana będzie działalność w zakresie IT, w tym w szczególności prowadzenie prac rozwojowych realizowanych obecnie w Spółce. W rezultacie P.S.A. zamierza w przyszłości korzystać z ulgi B+R zgodnie z art. 18d ustawy o pdop.
Jednocześnie zakładane jest, że:
1) koszty związane z tworzeniem innowacyjnego oprogramowania nie będą zwrócone P.S.A. w jakikolwiek sposób,
2) P.S.A. nie planuje prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie decyzji o wsparciu,
3) P.S.A. planuje prowadzenie działalności o charakterze rozwojowym w sposób analogiczny jak Spółka,
4) Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, P.S.A. także nie będzie posiadała takiego statusu,
5) P.S.A. (podobnie jak Spółka) będzie płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o pdof,
6) P.S.A. nie będzie miała prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 18da ustawy o podatku dochodowym dla osób prawnych które przysługuje podatnikowi rozpoczynającemu prowadzenie działalności.
Mając na uwadze powyższe, Wspólnicy zmierzają do potwierdzenia, że nieodliczone koszty kwalifikowane poniesione przez Spółkę będą podlegały odliczeniu również przez P.S.A. w ramach ulgi B+R rozliczanej przez P.S.A. po jej przekształceniu. Ponadto, Wspólnicy zmierzają do potwierdzenia prawa do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników (art. 18db ustawy o pdop) przez P.S.A. w odniesieniu do nadwyżki kosztów kwalifikowanych wygenerowanych na poziomie Spółki.
Niezależnie od powyższego, należy podkreślić, że w sprawie wydania interpretacji indywidualnej osoba zainteresowana to każde osoba, która chce uzyskać interpretację przepisów prawa podatkowego w celu wyjaśnienia i/lub ułożenia swoich interesów w sferze prawa podatkowego. Przykładowo, jak wskazuje NSA w wyroku z 20 stycznia 2017 r., o sygn.: II FSK 283/15: „Krąg podmiotów legitymowanych do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej został rozszerzony w art. 14n § 1 OrdPU o osoby planujące utworzenie spółki kapitałowej, w zakresie dotyczącym jej działalności. Przepis ten nie uściśla jednak pojęć „powstanie spółki” ani „utworzenie spółki” (nie definiują ich także jakiekolwiek inne przepisy Ordynacji podatkowej). Zwłaszcza nie definiuje tego, czy wymienione pojęcia dotyczą tylko sytuacji, w której spółka prawa handlowego powstaje bez przekształcenia z innej formy działalności gospodarczej, czy też regulacja ta dotyczy także sytuacji, w której spółka prawa handlowego powstaje na skutek przekształcenia z innej formy prowadzenia działalności". Biorąc zatem pod uwagę orzecznictwo NSA oraz ratio legis art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Wspólnicy posiadają legitymację do wystąpienia z niniejszym wnioskiem o interpretację.
Pytania
1. Czy po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18d ust. 8 ustawy o pdop, do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.?
2. Czy po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18db ustawy o pdop, do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o iloczyn stawki podatku obowiązującej P.S.A. i kwoty nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawców:
1. po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18d ust. 8 ustawy o pdop, do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.
2. po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18db ustawy o pdop, do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o iloczyn stawki podatku obowiązującej P.S.A. i kwoty nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P S A.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców
Ad. 1
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, planowane jest dokonanie przekształcenia Spółki w P.S.A., która będzie kontynuowała działalność prowadzoną przez Spółkę.
W tym zakresie, zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h., spółka jawna może być przekształcona w spółkę handlową. W myśl art. 553 § 1 k.s.h., spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Jak stanowi art. 553 § 3 k.s.h., wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów k.s.h., powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu.
Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych regulują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (dalej: „Ordynacja podatkowa”). Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
W konsekwencji, przekształcenie spółki jawnej w prostą spółkę akcyjną przeprowadzone według przepisów k.s.h. oznacza, że prosta spółka akcyjna wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej.
Podkreślić należy, że wykładnia przepisów Ordynacji podatkowej oraz k.s.h. wskazuje, że konsekwencje podatkowe przekształcenia spółek handlowych reguluje w sposób szczególny Ordynacja podatkowa. Ustawodawca w Ordynacji podatkowej przewiduje bowiem zasadę sukcesji uniwersalnej, podczas gdy przepisy k.s.h. przewidują expressis verbis zasadę kontynuacji (por. Kodeks spółek handlowych, 2014, (...) Kodeks spółek handlowych. Komentarz. T. 4, Warszawa 2012). Zasada sukcesji podatkowej oznacza, że na spółkę przekształconą przechodzą wszelkie prawa i obowiązki podatkowe spółki przekształconej.
Wskazany powyżej przepis Ordynacji podatkowej (art. 93a § 1 pkt 2 ), konstytuuje zatem zasadę sukcesji generalnej praw i obowiązków podatkowych, co oznacza przejście na następcę prawnego ogółu praw i obowiązków poprzednika prawnego, które wynikają z przepisów prawa podatkowego. Następca prawny staje się chociażby stroną wszystkich decyzji administracyjnych, w tym interpretacji indywidualnych, prowadzonych postępowań podatkowych, kontroli podatkowych oraz czynności sprawdzających. Nie wygasają także pełnomocnictwa do reprezentowania strony w takich postępowaniach, w tym także pełnomocnictwa ogólne. A zatem, podstawową zasadą sukcesji generalnej jest przejęcie wszelkich praw i obowiązków poprzednika prawnego, które wynikają z przepisów prawa podatkowego, chyba że przepis odrębny stanowi inaczej.
W tym kontekście, należy zauważyć, że możliwość korzystania z podatkowej ulgi badawczo-rozwojowej, tj. możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, przewiduje zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (z których będzie korzystać P.S.A. po przekształceniu), jak i ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (z których - z uwagi na sposób rozliczania - do momentu przekształcenia korzystają Wspólnicy Spółki).
Analiza obu ustaw (tj. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wskazuje, że przepisy podatkowe nie przewidują szczególnych ograniczeń w zakresie możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi w kontekście podmiotów przekształcanych.
Jednocześnie, jak wynika z art. 18d ust. 8 ustawy o pdop, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Jak wynika z powyższego przepisu, możliwe jest zatem odliczenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową również w kolejnych latach podatkowych następujących po roku poniesienia kosztów kwalifikowanych w przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługującego mu odliczenia.
Jednocześnie, należy zauważyć, że brak jest szczególnych ograniczeń w zakresie możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi w przypadku przekształcenia. Co więcej, spółki przekształcone zostały wprost wyłączone z możliwości skorzystania z bezpośredniego zwrotu przewidzianego dla podatników rozpoczynających działalność (zgodnie z art. 18da ust. 4 pkt 1 ustawy o pdop). Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych także w innych kwestiach wprost wskazuje przypadek przekształcenia i związane z tym negatywne konsekwencje - jednak nie ma to miejsca w przypadku kontynuowania rozliczenia związanego z korzystaniem z ulgi B+R. Takie inne ograniczenia dotyczą m in. następujących kwestii:
- możliwość zastosowania 9% stawki CIT - w takim przypadku spółka przekształcona nie jest traktowana jako spółka rozpoczynająca działalność, zgodnie z art. 19 ust. 1a pkt 1 ustawy o pdop; podatnik, który został utworzony w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, nie stosuje przepisu ust. 1 pkt 2 w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym;
- zakaz odliczenia straty spółki niebędącej osobą prawną w związku z regulacją wyrażoną w art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz art. 7 ust. 4 ustawy o pdop.
Tym samym, w ocenie Wnioskodawców, mając na względzie powyżej wskazane przepisy oraz stan faktyczny, należy stwierdzić, że P.S.A. przysługiwać będzie prawo do obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych o kwotę nieodliczonych przez Wspólników spółki jawnej (Spółki) kosztów kwalifikowanych ponoszonych w latach 2020-2022 i niemożliwych do odliczenia w tym czasie z uwagi na zbyt niską podstawę opodatkowania Wspólników, na podstawie art. 18d ust. 8 ustawy o pdop, w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Pomocniczo należy wskazać, że podejście takie zostało potwierdzone przez organy podatkowe w analogicznej sprawie (przy czym przekształcenie dotyczyło innych rodzajów podmiotów, co jednak nie ma wpływu na analizę obowiązujących przepisów w tym zakresie), m.in. w interpretacji indywidualnej z 17 listopada 2022 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.580.2022.2.JKU, gdzie stwierdzono:
„Mając na względzie opisany stan faktyczny oraz wskazane przepisy prawa, zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że Spółka jest uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zw. z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, nieodliczonej przez wspólników Wnioskodawcy ulgi na działalność badawczo-rozwojową (nieodliczonych kosztów kwalifikowanych) od ich podstaw opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przysługującej im przed przekształceniem Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.”.
Tym samym, Wnioskodawcy wnoszą o potwierdzenie, że po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18d ust. 8 ustawy o pdop, do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.
Ad. 2
Stosownie do art. 18db ust. 1 ustawy o pdop, podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d ustawy o pdop, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w art. 18db ust. 2 ustawy o pdop, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
W ocenie Wnioskodawców, pojęcie „kwoty nieodliczonej” należy odnosić do całej „skumulowanej” wartości kosztów kwalifikowanych, które nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania w trybie art. 18d ustawy o pdop, w ramach rocznych rozliczeń podatku CIT. W ocenie Wnioskodawców, powyższa wartość „kwoty nieodliczonej” obejmuje zatem również koszty kwalifikowane wynikające z prowadzenia działalności rozwojowej przez Spółkę poniesione przed przekształceniem Spółki w P.S.A.
Wnioskodawcy wskazują, że zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu art. 67 ust. 1 ustawy zmieniającej z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105, dalej: „Ustawa nowelizująca”) w stosunku do określonych przepisów ustawy o pdop zastrzeżono, że mają one zastosowanie tylko do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.
Są to przepisy art. 26e ust. 3d-3f i 7-9, art. 26ga, art. 26gb, art. 26 ha-26hd i art. 30ca ust. 9a ustawy zmienianej w art. 1 (tj. ustawy o pdof), w brzmieniu nadanym Ustawą nowelizującą, art. 18d ust. 3d-3f i 7-9, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a ustawy zmienianej w art. 2 (tj. ustawy o pdop), w brzmieniu nadanym Ustawą nowelizującą i art. 11 ust. 1-4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 9 (tj. ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), w brzmieniu nadanym Ustawą nowelizującą.
Przy czym, Wnioskodawcy wskazują, że w pierwotnej wersji Ustawy nowelizującej ww. przepis zawierał także odniesienie do art. 18db ustawy o pdop, jako że on również początkowo miał mieć zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r. Finalnie, przepis ten został jednak z powyższego katalogu usunięty.
Powyższe potwierdza zatem, że intencją ustawodawcy jest, aby odliczenie o którym mowa w art. 18db ust. 1 ustawy o pdop, obejmowało także koszty kwalifikowane z lat poprzednich, a nie tylko poniesione po dniu 31 grudnia 2021 r.
Wskazane podejście takie zostało potwierdzone przez organy podatkowe w analogicznej sprawie, m.in. w interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.533.2022.1.IZ, gdzie czytamy:
„Kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art 18d u.p.d.o.p.. uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych.
Zgodnie z art. 18d ust. 8 ww. ustawy, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Od 1 stycznia 2022 r. dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Zatem, w świetle powyższych przepisów nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych B+R w danym roku podatkowym, będąca podstawą do ustalenia ulgi na innowacyjnych pracowników może obejmować koszty kwalifikowane z lat poprzedzających 2022 rok.”
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawców, pojęcie „kwoty nieodliczonej” obejmuje zatem wydatki z tytułu kosztów kwalifikowanych poniesionych nie tylko w 2022 r., ale także te poniesionych jeszcze przed 1 stycznia 2022 r.
Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawcy wnoszą o potwierdzenie, że po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18db ustawy o pdop, do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o iloczyn stawki podatku obowiązującej P.S.A. i kwoty nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2658 ze zm., dalej: „updop”), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r.:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
W myśl art. 18d ust. 9 updop:
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da ustawy o CIT.
Należy także zwrócić uwagę na treść art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Odnosząc się do zagadnienia przedstawionego w pytaniu oznaczonym nr 1, w pierwszej kolejności wskazać należy na treść art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, dalej: „ksh”):
spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.
Zgodnie z art. 551 § 1 ksh:
spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).
W myśl art. 553 § 1 ksh:
spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
Zgodnie z art. 553 § 2 ksh:
spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Jak stanowi art. 553 § 3 ksh:
wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.
Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu, majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej.
Kwestię podatkowej sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Stosownie do art. 93a § 1 pkt 2 tej ustawy:
osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
W konsekwencji, jeśli przekształcenie spółki jawnej w prostą spółkę akcyjną zostanie przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to prosta spółka akcyjna wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej spółki jawnej.
Biorąc pod uwagę powyższe podkreślić należy, że wykładnia przepisów Ordynacji podatkowej oraz ksh wskazuje, że konsekwencje podatkowe przekształcenia spółek handlowych reguluje w sposób szczególny Ordynacja podatkowa. Ustawodawca w Ordynacji podatkowej przewiduje bowiem zasadę sukcesji uniwersalnej, podczas gdy przepisy ksh przewidują expressis verbis zasadę kontynuacji (por. Kodeks spółek handlowych, 2014, (…) Kodeks spółek handlowych. Komentarz. T. 4, Warszawa 2012). Zasada sukcesji podatkowej oznacza, że na spółkę przekształconą przechodzą wszystkie prawa i obowiązki podatkowe spółki przekształconej.
Ponadto, analiza updop wskazuje, że przepisy podatkowe nie przewidują szczególnych ograniczeń w zakresie możliwości odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzonymi pracami badawczo–rozwojowymi.
Zatem, jak wynika z ww. art. 18d ust. 8 updop:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Tym samym wskazać należy, że art. 18d ust. 8 updop, dopuszcza możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi, w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane oraz gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Mając na względzie opisane zdarzenie przyszłe oraz wskazane przepisy prawa, zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18d ust. 8 updop, do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1 należy uznać za prawidłowe.
Odnosząc się do zagadnienia poruszanego w treści pytania oznaczonego nr 2 raz jeszcze wskazać należy na art. 18d ust. 8 updop, zgodnie z którym:
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 updop.
W myśl art. 18d ust. 9 updop:
przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da ustawy o CIT.
Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2022 r., wprowadzono przepisy mające zdynamizować rozwój gospodarczy kraju poprzez system ulg podatkowych. Należy do nich m.in. tzw. „ulga na innowacyjnych pracowników”.
Regulacje dotyczącą tej ulgi zawiera dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 18db, który w ust. 1 stanowi, że:
podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Zgodnie z art. 18db ust. 2 updop:
przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 31 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
1. stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
2. wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
Zgodnie z art. 18db ust. 3 updop:
przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
1) pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
2) przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Stosownie do treści art. 18db ust. 4 updop:
uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
W myśl art. 18db ust. 5 updop:
przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do:
1. zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2. podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da.
Zgodnie z art. 18db ust. 6 updop:
jeżeli podatnik utracił prawo do odliczenia, o którym mowa w ust. 1, dolicza kwoty poprzednio odliczone w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym utracił to prawo.
Z powyższych przepisów wynika, że ulga określona w art. 18db updop, jest adresowana do podatników podatku dochodowego (będących płatnikami), którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i ze względu na stratę lub niski dochód nie mogli w całości lub w części odliczyć w ramach ulgi B+R wydatków kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2-3 updop, poniesionych w danym roku.
Ulga umożliwia płatnikowi zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników wskazanych w art. 18db ust. 3 updop, o kwotę nieodliczonych wydatków kwalifikowanych. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn nieodliczonych wydatków kwalifikowanych i obowiązującej danego podatnika stawki podatku dochodowego.
Należy powołać również treść art. 67 ust. 2 i 3 ww. ustawy z 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105), o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którymi:
pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.
w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.
Z powyższych przepisów wynika, że ulga określona w art. 18db updop, jest adresowana do podatników podatku dochodowego (będących płatnikami), którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i ze względu na stratę lub niski dochód nie mogli w całości lub w części odliczyć w ramach ulgi B+R wydatków kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2-3 updop, poniesionych w danym roku.
Ulga umożliwia płatnikowi zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych odprowadzanych od wynagrodzeń pracowników wskazanych w art. 18db ust. 3 updop, o kwotę nieodliczonych wydatków kwalifikowanych. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn nieodliczonych wydatków kwalifikowanych i obowiązującej danego podatnika stawki podatku dochodowego.
Prawo do odliczenia przysługuje, począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe, w którym rozliczył dochody z działalności gospodarczej, do końca roku podatkowego. Z odliczenia nie mogą skorzystać podatnicy korzystający z prawa do zwrotu gotówkowego.
Przywołując ponownie treść art. 18 ust. 1 oraz art. 18d ust. 8 omawianej ustawy, podkreślić należy, że art. 18db ust. 1 updop stanowi, że podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2 o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
Kwota przysługującego podatnikowi odliczenia w roku podatkowym na podstawie art. 18d updop, uwzględnia koszty kwalifikowane poniesione w danym roku podatkowym jak i koszty nieodliczone z poprzednich lat, przysługujące do odliczenia w okresie kolejnych sześciu lat podatkowych.
Mając na względzie opisane zdarzenie przyszłe, zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że po przekształceniu Spółki w P.S.A., w związku z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, P.S.A. będzie uprawniona, na podstawie i na zasadach określonych w art. 18db updop, do pomniejszenia kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o iloczyn stawki podatku obowiązującej P.S.A. i kwoty nieodliczonych przez Wspólników Spółki kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki do momentu przekształcenia Spółki w P.S.A.
Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 2 należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
M (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).