Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku (data wpływu 04.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie przejęcia praw i obowiązków podatkowych w związku przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.04.2008
r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie przejęcia praw i obowiązków podatkowych w związku przekształceniem spółki z o.o. w spółkę komandytową.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i związane z nim zdarzenie przyszłe.
Wspólnicy spółki Z O.O. z siedzibą w W o kapitale zakładowym 12.675.200,00 zł (słownie: dwanaście milionów sześćset siedemdziesiąt pięć tysięcy dwieście zł, zero gr.), wpisanej do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:, posiadającej numer NIP: XXXXX, zamierzają przekształcić spółkę z. o. o. w spółkę komandytową. W obecnym ujednoliconym tekście Umowy spółki Z O.O. z dnia 24 września 2001 roku zapisano, że wspólnicy wnieśli do spółki wkłady pieniężne oraz aporty, w zamian za co objęli udziały.
Jednocześnie wskazać należy, że obecnym wspólnikom zależy na kontynuowaniu działalności gospodarczej, a przekształcenie ma mieć charakter jednolity, tj. bez likwidacji obecnej spółki i późniejszym zakładaniu nowej spółki. Wspólnicy zamierzają zaliczyć kapitały zapasowe jako wkłady do nowo powstałej spółki komandytowej proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Zdaniem Wnioskodawcy, w ustawie o VAT nie wprowadzono odrębnych reguł dotyczących konsekwencji przekształcenia spółek, co pozwala na pełne zastosowanie art. 93 Ordynacji podatkowej. Szczególności oznacza to, że na warunkach określonych w ustawie o VAT, przekształcona spółka komandytowa będzie uprawniona do rozliczenia podatku należnego z podatkiem naliczonym przekształcanej spółce z o. o. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do podatków dochodowych, podatnikiem podatku VAT będzie spółka osobowa, a nie jej wspólnicy.
Konsekwencją sukcesji podatkowej będzie także brak obowiązku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o VAT. Jeśli spółka przekształcana była zarejestrowanym podatnikiem, to nie ma powodu do dokonywania powtórnej rejestracji spółki przekształconej. Konieczne będzie jedynie dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku VAT-R w ciągu 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Wynika to z treści przepisu art. 96 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.
Reasumując, zdaniem
Wnioskodawcy, spółka przekształcona (komandytowa) nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku związanego z rozwiązaniem spółki z o. o. na podstawie art. 14 ustawy o VAT dotyczący opodatkowania przy likwidacji działalności spółki, gdyż .nie dochodzi do likwidacji spółki przekształcanej. Ponadto, na spółkę przekształconą (komandytową) przejdą uprawnienia do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony oraz zwrot podatku odliczonego przy nabyciu towarów.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl regulacji art. 5 ust. 3 przepisy ust. 1 stosuje się również do towarów, o których mowa w art. 14.
Art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.
W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wspólnicy zamierzają przekształcić spółkę z o.o. w spółkę komandytową.
W związku z faktem, iż w przedmiotowej sprawie chodzi o przekształcenie spółki kapitałowej jaką jest spółka z o. o. w spółkę osobową, tj. spółkę komandytową, przepisy art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące opodatkowania przy likwidacji działalności spółki, w przedmiotowym przypadku, nie mają zastosowania, ponieważ nie dochodzi tutaj do rozwiązania spółki.
Wspólnicy spółki przekształconej (komandytowej) będą zobowiązani do aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym powiadamiają naczelnika urzędu skarbowego o zmianie danych zawartych w tym zgłoszeniu, w związku z faktem przekształcenia podmiotu spółki z o. o., w spółkę jawną w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana - zgodnie z treścią art. 96 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
- przekształcenia innej osoby prawnej,
- przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
W myśl art. 93a § 2 przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:
- osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
- innej spółki niemającej osobowości prawnej,
- spółki kapitałowej.
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową przewiduje art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000, Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Z treści tego przepisu wynika, że spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą) wymienioną w art. 1 § 2 wyżej cytowanej ustawy. W katalogu spółek handlowych znajduje się m.in. spółka komandytowa.
Zatem spółka komandytowa powstała w wyniku przewidzianego przez przepisy prawa trybu przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością staje się sukcesorem jej praw i obowiązków w zakresie prawa podatkowego.
Również przepisy Kodeksu spółek handlowych (art. 553 § 1) wprowadzają analogiczne, jak art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, rozwiązania prawne, w zakresie sukcesji praw i obowiązków podmiotu przekształcanego regulując dodatkowo sferę innych niż podatkowe zobowiązań prawnych i tak: spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (art. 553 § 1); spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2); wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3).
Reasumując, stwierdzić należy, iż
w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, nie mają zastosowania przepisy art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące opodatkowania przy likwidacji działalności spółki, natomiast spółka komandytowa staje się sukcesorem praw i obowiązków, w tym również w zakresie podatku VAT.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.