Temat interpretacji
Ustawą z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi do spraw finansów publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 137, poz. 1302) dokonano nowelizacji m. innymi ustawy z dnia 21.06.1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, ze zm.).
Nowe brzmienie art. 5 wymienionej ustawy daje delegację Ministrowi Finansów do określenia terytorialnego zasięgu działania urzędów
skarbowych właściwych wyłącznie w zakresie niektórych kategorii podatników lub wykonujących niektóre zadania.
W przepisie art. 5 ust. 9b tejże ustawy ustawodawca wskazał Ministrowi Finansów kategorie podatników, które w szczególności powinni być brane pod uwagę przy ewentualnym określaniu urzędów skarbowych właściwych wyłącznie w ich obsłudze.
Wśród tych podatników ustawa wymienia:
1) podatkowe grupy kapitałowe,
2) banki,
3) zakłady ubezpieczeń,
4) jednostki działające na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
5) jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
6) oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych,
7) osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które:
a) w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i
usług o równowartości co najmniej 5 mln euro, według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego albo
b) jako rezydenci, w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw, albo
c) są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmniej 5 % głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, albo
d) jako rezydenci,w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.
Wykonując delegację ustawową zawartą w art. 9c wymienionej powyżej ustawy Minister Finansów, w
porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, wydał rozporządzenie z dnia 19 listopada 2003 r. w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych. Z powyższego rozporządzenia wynika, iż urzędy skarbowe wskazane w załączniku Nr 2 do tego rozporządzenia, są właściwe w sprawach dotyczących podatników określonych w art. 5 ust. 9b ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych, tzw. dużych podatników.
Urzędy te rozpoczynają działalność z dniem 01.01.2004 r.
Podatnik wnoszący zapytanie jest spółką prawa niemieckiego, który nie utworzył oddziału w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 1999 r.
Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług montażowych. Z przedłożonych informacji wynika, iż podmiot ten posiada siedzibę i zarząd na terytorium Niemiec.
Jako podmiot
zagraniczny wykonujący na terytorium Polski czynności będące przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT zarejestrował się w Urzędzie Skarbowym w L. jako podatnik podatku od towarów i usług na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).
W świetle przepisów art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178) nierezydentami są m. innymi osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą oraz osoby prawne mające siedzibę za granicą, a także inne podmioty mające siedzibę za granicą, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu; nierezydentami są również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów.
Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny spółki oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy, w przedmiotowej sprawie będą
miały zastosowanie przepisy art. 5 ust. 9b pkt 7 lit.c ustawy o urzędach i izbach skarbowych, tj. właściwością "dużego" urzędu skarbowego zostaną objęte podmioty spełniające kryterium zawarte w tym przepisie, cyt. "są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmniej 5 % głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu".
W danej sprawie przyjąć należy, że podatnik jest spółką zarządzaną przez nierezydenta.
Zgodnie z przepisami art. 5a ust. 3 znowelizowanej ustawy o urzędach i izbach skarbowych podatnicy, o których mowa w art. 5 ust. 9b, są obowiązani, w przypadku ustalenia właściwości zgodnie z art. 5 ust. 9a pkt 1, zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi ta zmiana, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru.
Jak wynika z wyjaśnień Ministra Finansów
zawartych w piśmie Nr OS2-0120-38/031/3750 z dnia 19.08.2003 r. obowiązek powyższy nie ma jednak konstytutywnego charakteru, jego celem jest zapewnienie powzięcia informacji przez urząd skarbowy o szczególnej kategorii podatnika, a także ułatwienie podatnikowi zorientowanie się odpowiednio wcześniej o zmianie właściwości urzędu skarbowego od najbliższego roku podatkowego.
Nie złożenie zawiadomienia lub złożenie go po terminie pozostaje bez wpływu na właściwość organu podatkowego, gdyż kwestie właściwości rozstrzygane są ex lege.