Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Z 1997 r. Nr. 137 poz 926 ze zm. ) w związku z Waszym pismem z dnia 05.07.2004 r. (data wpływu 07.07.2004 r. ) dotyczącym udzielenia pisemnej odpowiedzi o zasadach składania deklaracji PIT-4 (Czy ma być deklaracja zbiorcza obejmująca wszystkie oddziały, czy każdy oddział składa odrębne deklaracje? ) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje:
Pojęcie "osoba prawna" jest określone w art. 33 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Z 1964 r. Nr. 16 poz. 93 ze zm. ). Zgodnie z tym przepisem osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Osobą prawną jest więc taka jednostka organizacyjna, które z mocy przepisów prawa posiada określoną zdolność prawną ( jest podmiotem prawa i obowiązków ). Osoby prawne można zdefiniować jako trwałe zespolenie ludzi i środków materialnych wyodrębnione w postaci jednostek organizacyjnych wyposażonych przez prawo w osobowość prawną. Należy stwierdzić, że na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks Spółek Handlowych ( Dz. U. Z 2000 roku Nr. 94 poz 1037 ) oddział osoby prawnej jest wewnętrzną jednostką organizacyjną tej osoby. Odział nigdy nie posiadał odrębnej od przedsiębiorcy podmiotowości cywilnoprawnej. Oddział stanowi zatem wyodrębnioną jednostkę podmiotu, nie jest to jednak wyodrębnienie normatywne, lecz ekonomiczne i organizacyjne
Również przepisy Kodeksu Cywilnego w art. 431-43 6 wykluczają możliwość uznania oddziału za odrębne przedsiębiorstwo.Zgodnie z art. 41 Kodeksu Cywilnego siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający. W przypadku Spółki siedziba mieści się w. Zgodnie z przepisami art. 31 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. Z 2000 roku Nr. 14 poz 176 z póź. zm. ) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej zakładami pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wpłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Natomiast art. 38 w/w ustawy nakłada na płatników o których mowa wyżej obowiązek przekazania kwoty pobranych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądż miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru...."
Zgodnie z wyżej w/w przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych powinna przekazywać na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika. W obecnym stanie prawnym obowiązującym od 1.01.2004 roku organem właściwym do przyjmowania pobranych przez " zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych ( od wszystkich oddziałów) jest zgodnie z art. 5 ust.9b ustawy z dnia 21 czerwca 1996 roku o urzędach i izbach skarbowych (tekst jednolity : Dz. U. Z 2004 roku Nr. 121 poz. 1267) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu.