Temat interpretacji
W świetle art. 5 ust. 9b pkt 7 ustawy z dnia 21.06.1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 489 ze zm.) właściwością wyspecjalizowanego urzędu skarbowego objęte są osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które:
- w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego albo
- jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw albo
- są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, albo
- jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego istotnym jest więc czy wspólnik przedmiotowej spółki ma status rezydenta czy nierezydenta.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2002 r Prawo dewizowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1178 ze zm.) o statusie rezydenta jako osoby fizycznej decyduje jego miejsce zamieszkania. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a cyt. ustawy rezydentami są m. in. osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w kraju(...), rezydentami są również znajdujące się w kraju oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez nierezydentów.
Nierezydentami zaś zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy są osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą (...); nierezydentami są również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jedyny wspólnik Spółki stale zamieszkuje w Holandii. Jeżeli więc przebywa on w Holandii z zamiarem stałego pobytu to istnieją podstawy do zakwalifikowania go do grupy nierezydentów w rozumieniu prawa dewizowego. Ponadto wspólnik ten posiadając 100% udziałów w Spółce dysponuje wszystkimi głosami na zgromadzeniu wspólników.
W związku z powyższym Spółka z o.o. spełnia kryteria określone w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. c ustawy o urzędach i izbach skarbowych, a złożone zawiadomienie o zmianie właściwości Naczelnika urzędu skarbowego pozostaje aktualne. Tym samym dla Spółki właściwym organem podatkowym będzie Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.