Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma P. sp. z o.o. w M. z dnia 13.12.2003 r. (znak: PFK-2/KR/2003) o udzielenie wykładni stosowania przepisów prawa podatkowego, które zgodnie z właściwością przekazane zostało do tut. Urzędu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mielcu pismem z dnia 7.01.2004 r. (znak: US.V-0711/1/04), udziela poniższych wyjaśnień.
Wątpliwości spółki dotyczą kwestii: "czy istnieje obowiązek składania korekt deklaracji podatku dochodowego CIT-2 dotyczących miesięcznych rozliczeń (zaliczek), jeżeli w deklaracji (miesięcznym rozliczeniu) wykazano nadpłatę podatku lub zaległość podatkową względnie nieprawidłowo została rozliczona strata podatkowa".
Zgodnie z brzmieniem art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 3 - 6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację według ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy miedzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Z przepisu art. 81a § 1 ww. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wynika - jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej - że podatnicy, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, tj. z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania, mogą skorygować uprzednio złożone zeznanie (deklarację), jeżeli:
- w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2 (zeznanie roczne - dla podatników podatku dochodowego, deklaracje podatku akcyzowego - dla podatników podatku akcyzowego, deklaracje o wpłatach z zysku za rok obrotowy - dla jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych), wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej,
- w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3 (tj. innych niż deklaracje podatku akcyzowego - dla podatników podatku akcyzowego, oraz innych niż deklaracje o wpłatach z zysku za rok obrotowy - dla jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw państwowych) wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek,
- w złożonej deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe w wysokości niższej od należnej albo kwotę nadpłaty lub zwrotu podatku w wysokości większej od należnej.
Z przepisów art. 81 oraz art. 81a ww. ustawy - Ordynacja podatkowa wynika uprawnienie podatnika do skorygowania nieprawidłowo sporządzonej deklaracji (zeznania) poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.